Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:17:47 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το σφάλμα, του σφάλματος... πάνω σε 50ρικο (Σόλωνας)  (Αναγνώστηκε 16294 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 07:37:33 μμ »

Είπαμε, το νόμισμα αποτελεί κίνητρο για συζήτηση. Στόχος μου δε είναι να δώσω την εξήγησή μου, που μπορεί να είναι και λανθασμένη...

Πάντως, σκόπιμο ή μη είναι σφάλμα.

Αν δεν έχεις άποψη για το πως έγιναν όλα αυτά στο νόμισμα, θα σε παρακαλούσα ν' αφησουμε τους άλλους φίλους να γράψουν κάτι ουσιαστικό.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 07:43:09 μμ »

Απο τα στοιχεια που δινεις πιστευω οτι εγιναν πρωτα οι ακυρωσεις, και κατοπιν μπηκε στην πρεσα, απο τη μια πλευρα ηταν η μητρα και απο την αλλη ενα νομισμα, και βγηκε αυτο το αποτελεσμα. Απο την εσωγλυφη μερια ειναι πορωδες?
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 07:46:13 μμ »

Πάντως, σκόπιμο ή μη είναι σφάλμα.

Κάποιος δημοσιεύσε ένα κείμενο (του Τζαμαλή νομίζω), που αναφέρει ξεκάθαρα ότι το σφάλμα είναι τυχαίο και όχι σκόπιμο. Είναι πολύ ενημερωτικό για σας τους νέους συλλέκτες.

Η άποψή μου είναι... ακριβώς το αντίθετο. Το "σφάλμα" θα πρέπει να συνοδεύεται και από την εξήγηση πώς έγινε.

Αυτή είναι η άποψή μου. Φυσικά, δημοκρατία έχουμε και μπορεις να διαφωνείς. Προσπάθησε, όμως, να την καταλάβεις. Θα σου είναι πολύ χρήσιμη τώρα στα πρώτα σου βήματα...
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 08:05:49 μμ »

Καλησπερα σας

Για ποιο λογο ομως ενα Νομισματοκοπείο μπαίνει στον κόπο να ακυρώσει εναν (1) δίσκο που κακοποιήθηκε στην παραγωγή εκατομυρίων; Απλα το καταστρέφει πετώντας τον στην υψικάμινο. Δεν εχω ξανακούσει για ακυρωμένο δίσκο, για ακυρωμενες μητρες ναι. Αλλα όχι για δίσκους.

Για εμενα ειναι προφανές οτι δεν πρόκειται για σφαλμα αλλα για παιχνίδια του Νομισματοκοπείου. Mint sport αγγλιστί. Ο λόγος; Δεν ξέρω.....απο το οτι "τα παιδια παίζει" μεχρι σκόπιμα για να το πουλήσει σε συλλέκτες υπό τύπου σφάλματος.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 10:13:38 μμ »

Καλησπερα σας

Για ποιο λογο ομως ενα Νομισματοκοπείο μπαίνει στον κόπο να ακυρώσει εναν (1) δίσκο που κακοποιήθηκε στην παραγωγή εκατομυρίων; Απλα το καταστρέφει πετώντας τον στην υψικάμινο. Δεν εχω ξανακούσει για ακυρωμένο δίσκο, για ακυρωμενες μητρες ναι. Αλλα όχι για δίσκους.

Για εμενα ειναι προφανές οτι δεν πρόκειται για σφαλμα αλλα για παιχνίδια του Νομισματοκοπείου. Mint sport αγγλιστί. Ο λόγος; Δεν ξέρω.....απο το οτι "τα παιδια παίζει" μεχρι σκόπιμα για να το πουλήσει σε συλλέκτες υπό τύπου σφάλματος.

+1
Δεν είναι σφάλμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 11:02:20 μμ »

Λοιπόν, έχουμε ένα δίσκο ακυρωμένο, έναν τυπωμένο εμπροσθότυπο κι ένα μπλοκάρισμα (brockage).

Με ποιά σειρά θεωρείτε ότι έγιναν όλα αυτά κι αν, κατα τη γνώμη σας, είναι δυνατος αυτός ο συνδυασμός των λαθών.
Η ακυρωση ειναι φαινομενικα χρονικα παλαιοτερη του MIRROR BROCKAGE.Eκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι η ελλειψη του στικτου κυκλου στην εσωγλυφη  οψη.Πανεμορφο σφαλμα!!! Σκεφτομαι επιπλεον και μια περιπτωση διπλης ακυρωσης (ταυτοχρονα 2 νομισματα) που να διμιουργησε αυτο το μαγικο αποτελεσμα.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 11:04:47 μμ »

Ξεχασα να πω ακομα καλοριζικο στον φιλο που το απεκτησε.Φυσικα (οπως παντα) θα ηθελα να το δω απο κοντα.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 11:12:55 μμ »


Για ποιο λογο ομως ενα Νομισματοκοπείο μπαίνει στον κόπο να ακυρώσει εναν (1) δίσκο που κακοποιήθηκε στην παραγωγή εκατομυρίων; Απλα το καταστρέφει πετώντας τον στην υψικάμινο. Δεν εχω ξανακούσει για ακυρωμένο δίσκο, για ακυρωμενες μητρες ναι. Αλλα όχι για δίσκους

Καλησπερα  Γιωργο.Στο Ελληνικο νομισματοκοπειο ειναι συνηθης τακτικη η ακυρωση και γινεται ακριβως με αυτες τις παραλληλες γραμμες.Εχω δει καμμια δεκαρια ακυρωμενα νομισματα.Προφανως φοβουνται μην ξαναβγουν στην κυκλοφορια.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 11:24:01 μμ »

Το συγκεκριμένο τυπωμένο μέταλλο (και όχι νόμισμα) δεν έγινε κατά λάθος, είναι φτιαχτό 100%.
Διότι μετά την ακύρωση έχει ξαναπατηθεί.

Επίσης δεν ξέρουμε καν αν έγινε στο νομισματοκοπείο και δεν μπορούμε να το ελέγξουμε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 12:06:29 πμ »

Αν η μηχανη ακυρωσης επιανε δυο νομισματα ταυτοχρονα ,νομιζω οτι θα ειχαμε το αποτελεσμα της φωτογραφιας.Αν το brockage γινοταν μετα την ακυρωση θα επρεπε να υπαρχουν ιχνη γραμμων ακυρωσης κατα μηκος του εσωγλυφου προσωπου......
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 12:08:12 πμ »

Καταρχάς ευχαριστώ το φίλο μου που μου έδωσε την άδεια να το βγάλω για συζήτηση στο φορουμ παρόλο που το πλήρωσε και παρόλο που του είπα με σαφήνεια την άποψή μου ότι το "σφάλμα" είναι 100% φτιαχτό. Έχει τέτοιους συνδυασμούς λαθών που δε μπορεί να γίνουν τυχαία κατά τη διάρκεια της παραγωγής. Φυσικά χτύπησαν τον εμπροσθότυπο του 50ρικου με την παράσταση του Σόλωνα πάνω σε ακυρωμένο δίσκο, αφού είχαν μπλοκάρει ένα ήδη τυπωμένο 50ρικο με τον εμπροσθότυπο για να γίνει το μπροκάζ.

Και σωστά, όπως είπε κι ο Κώστας, δε μπορούμε να εξακριβώσουμε αν αυτό έγινε τότε στο νομισματοκοπείο από τους υπαλλήλους ή κάτι άλλο που δεν τολμώ να το πω δημόσια. Είναι γνωστό ότι τα περισσότερο από τα σφάλματα που βγήκαν τα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του Νομισματοκοπείου της Αθήνας μετά το 1971 είναι τεχνητά. Τουλάχιστον μερικά είναι αληθοφανή. Το συγκεκριμένο με εξέπληξε αρνητικά για την θρασύτητα αυτών που το έφτιαξαν και την υποτίμηση της νοημοσύνης των κυνηγώ λαθών στους οποίους απευθύνεται.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 12:11:15 πμ »

Αν η μηχανη ακυρωσης επιανε δυο νομισματα ταυτοχρονα ,νομιζω οτι θα ειχαμε το αποτελεσμα της φωτογραφιας.Αν το brockage γινοταν μετα την ακυρωση θα επρεπε να υπαρχουν ιχνη γραμμων ακυρωσης κατα μηκος του εσωγλυφου προσωπου......
Κώστα, αν το μπροκάζ γινόταν πριν την ακύρωση, εύλογο δε θα ήταν να υπήρχαν παντού οι γραμμές της ακύρωσης;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 12:11:52 πμ »

Προσωπική άποψη του τι θεωρώ σφάλμα, σαν γενικό κανόνα :
Οτιδήποτε προκαλείται σε κανονικό νόμισμα και από τυχαίο γεγονός, μόνο πριν ή κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης.
Ο παραπάνω κανόνας περιέχει τα : ''κανονικό νόμισμα'', ''τυχαίο γεγονός'' και το ''πριν ή κατά τη διάρκεια της εκτύπωσης'', που είναι οι 3 αναγκαίες συνθήκες για να θεωρηθεί ένα νόμισμα ότι είναι 'σφάλμα'.

Σημ. Ο κανόνας φυσικά έχει και κάποιες εξαιρέσεις. Για παράδειγμα κάποια είδη σφαλμάτων, που μπορεί να γίνουν από μηχανήματα μετά την εκτύπωση (όταν γίνονται τα μασούρια κλπ).

Για το συγκεκριμένο...
Η ουσία είναι ότι μετά την ακύρωση, υπάρχει νέο πάτημα, οπότε έχουμε εθελούσια παρέμβαση.
Άρα η αναγκαία συνθήκη του τυχαίου γεγονότος, δεν υφίσταται.
Οπότε δεν υπάρχει σφάλμα... πάντα κατά την άποψή μου.

ΥΓ Ακόμη και τα 'καθαρά' ακυρωμένα νομίσματα... δεν είναι σφάλματα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 12:16:35 πμ »

Όλοι συμφωνούμε σε αυτό που γράφεις. Μόνό οι απατεώνες θα είχαν αντίρρηση Σαρκασμός

Δεν έβαλα από την αρχή το σφάλμα σε εισαγωγικά για να εκμαιευτεί σε γόνιμη συζήτηση, να γίνει κατανοητό τι έχει συμβεί και τελικά να προστατευτούν οι συλλέκτες. Αλλά από την άλλη να συμμετάσχουν και τα καινούργια παιδιά. Τι ωφελεί να δίνουμε μασημένες τροφές...
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 12:35:36 πμ »

Παρεμπιπτόντως, αξίζει να διαβάσετε και να έχετε υπόψη τον ,γλαφυρό θα έλεγα, ορισμό του Λάθους του Τζαμαλή. Δεν ξέρω πόσοι τον προλάβατε, αλλά σας διαβεβαιώνω πως επρόκειτο για κορυφή συλλέκτη και ανθρώπου.
Θα προσέξατε ότι αναφέρεται και στις κοτσίδες, βαρείες κλπ που χαρακτηρίζονται μερικές φορές ως ποικιλίες ενώ πρόκειται ξεκάθαρα για προβλήματα της μήτρας, χτυπηματάκια, σπασίματα κλπ που δίνουν Λάθη. Είναι λάθη που οφείλονται σε τεχνικούς λόγους κατά τη διάρκεια της παραγωγικής διαδικασίας των νομισμάτων.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences