Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:59:00 μμ
Σελίδες: 1 ... 116 117 [118] 119 120 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 693722 φορές)
0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1755 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 09:27:18 πμ »

πραγματικα ΠΙΣΤΕΨΕ με..αυτο με το καφε εχεις πεσει μεσα 100% αχχαχαχαχαχαχχα..οταν σου εγραψα το μηνυμα για να σου εξηγησω μολις ειχα κανει ενα φραπε με 3 κουταλιες καφε κ σκετο..χαχαχαχαχαχχα..σε ευχαριστω που με καταλαβες,εχεις καλη αντιληψη ντων πραματων φιλε μου..ευχαριστω για την απαντηση που πηρα για την συναλαγη που ειχες..σου ευχομαι καθε επιτυχια στην ζωη σου και επισης ευχομαι να μπαινεις ανα τακτα διαστηματα να τα λεμε ολοι μας..μπορεις να εισαι συλλεκτης επενδυτης..αντι να εχεις 10 λιρες ελλισαβετ να εχεις απο 2 καθε βασηλια και θα γουσταρεις..παει ο καφες,τωρα θα κανω αλλον..πραγματικα διχως καφε ειμαι νεκρος αλλα οχι στο χωμα,αλλα σαν αυτους
www.youtube.com/watch?v=8on1-Y1vrO4

επομενως ολα καλα..ειρθες για βοηθεια κ στο τελος μας βοηθησες εσυ Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο..μια ερωτηση ακομα..μεσα στις ελλατωματικες στις οψη ειχε κ καποια ελλισαβετ η ηταν προγενεστερες απο λιρα ελλισαβετ?
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
dioskouros88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1756 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 10:12:52 πμ »

Εννοειται ολα καλα, αν με γνωριζες και στην πραγματικοτητα θα καταλαβαινες τι ατομο ειμαι και οτι γινομαι φιλος πολυ ευκολα με καποιον. (Παιρνω το θαρρος και μιλαω στον ενικο γιατι δεν θεωρω οτι εισαι μεγαλος σε ηλικια οποτε ας μιλαω στον ενικο.) Στην αρχη νομιζα μιλαω με καποιον γεροπαραξενο 60+ χαχαχα, και τωρα ειναι σαν να μιλαω με αλλον ανθρωπο. Τελος παντων ολα καλα λοιπον χαχα. Ναι απο οτι καταλαβαινω απο αυτα που μου λες (και συμφωνα με τις φωτογραφιες που τις εβγαλα για ενθημιο χαχα) καποιες ειναι του 1906-1900-1910-1930-1980 κτλ πανω κατω αυτες τις χρονολογιες ηταν οι περισσοτερες απο οτι βλεπω, και πισω αλλες εχουν τον edwards vii αλλες την victoria καποιες εναν γεωργιο και καποιες την ελισαβετ. Οποτε για να καταλαβω αυτο που μου λες γιατι δεν γνωριζω χαχα οσες ειναι με ελισαβετ ειναι πιο νεοτερα χρονια ας πουμε δηλαδη πχ 1970-1980 και μετα ενω παλιοτερα ειχαν αλλους βασιλεις?
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1757 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 11:21:40 πμ »

ναι σωστα τα λες..παλια ειχα μαθει απο παλαιοτερα μελη οτι τις ελλισαβετ τις περνουν αν δεν ειναι σε χαλια καταασταση σαν κανονικες κ οχι ελλατωματικες στην οψη..αν εχει καποιος 50 κομματια ελλισαβετ κ του τις φανε σαν ελλατωματικες στην οψη ειναι 564,5 ευρω διαφορα..τις λιρες που ειναι γεωργιοι κ εδουαρδοι ακομα κ σε σλαμπ να τις πας που να λεει μς70 παλι ελλατωματικες στην οψη θα τις παρουν αλλα στις ελλισαβετ ειχαν μια πολιτικη κ τις επερναν ολες σαν κανονικες..αλλα εχουν πονηρεψει κ στις ττε..βεβαια σιγουρα πληρωνουν πιο καλα απο οποιονδηποτε σαραφη..σε καλη μερια τα οποια χρηματα πηρες..ευχομαι στον φιλο σου να ζησει ευτυχισμενος με υγεια κ χαρα κ να κανει πανω απο 2 παιδακια που ειναι πολυτιμα για τον τοπο μας πια..επισης ευχομαι στον φιλο σου να κρατησες την παραδοση κ να του εδωσες δωρο γαμου εναν εδουαρδο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο..ειμαι 37 ετων φιλε μου καλε..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
dioskouros88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1758 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 11:40:11 πμ »

Καταλαβα. Ωραια να μαθαινω και καποια πραγματα. Ναι εννοειται κρατησα την παραδοση. Χαχα ναι ειναι τετοιο στυλ παραδοσιακη δεμενη οικογενεια, τους βλεπω και για πανω απο 3 παιδακια να βαζουν πλωρη Χαμόγελο. Ευχαριστω, καλο μεσημερι λοιπον και ξαναμιλαμε.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #1759 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 09:16:17 μμ »

Παράθεση
μολις ειχα κανει ενα φραπε με 3 κουταλιες καφε κ σκετο


Πάλι καλά που δεν τον πίνεις με μια κουτάλια καφέ και 7 ζάχαρες με το κουτάλι όρθιο σε στάση προσοχής.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1760 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 07:57:21 πμ »

χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχααχ..εχω φιλο ομως που σχεδον το κανει αυτο αλλα με 5 ζαχαρη..χαχαχαχαχαχαχαχαχ..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Nistisimos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 79


Προφίλ
« Απάντηση #1761 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 10:03:34 πμ »

Βγήκε η proof του 2021 με privy mark για τα 95 χρόνια της Βασίλισσας και 95 mills αντί για 108 που έχει συνήθως.

https://www.royalmint.com/sovereign/2021/the-sovereign-2021/
Καταγράφηκε
proto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #1762 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:54:33 μμ »

Καλησπέρα και καλη χρονιά,εχω 5 λιρες και παραθέτω τις μετρήσεις και μερικές φωτο.Εαν καποιος απο εσας μπορει να μου εαν δειχνουν γνήσιες θα βοηθαγε αρκετα μιας και μένω Κέρκυρα και δεν μπορώ ευκολα να τις εκτιμήσει καποιος,ευχαριστω.Μετρησεις βαρος 7,80 μεχρι 7,90γρ       παχος1,54 mm περιπου και διαμετρο 22,05mm .
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #1763 στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:03:14 πμ »

Καλημέρα!
Έχω εδώ και χρόνια την εξής κλασική απορία. Πως μπορεί να νομιμοποιήσει κάποιος το ποσό από την πώληση χρυσών λιρών στην ΤτΕ (π.χ. πάνω από 3.000 - υποθετικά - κομμάτια). Από ότι έχω ρωτήσει και μάθει υπάρχει το "τυράκι" και η "φάκα" και ισχύουν τα εξής. Παρακαλώ κάποιος να τα διαψεύσει ή να μου πει αν ισχύει κάτι άλλο:
1) Πώληση στην ΤτΕ ελεύθερα, σου τα βάζουν στο IBAN που δηλώνεις και παίρνεις και μια βεβαίωση κατάθεσης. Αυτό είναι το "τυράκι".
2) Όταν θα εμφανιστεί ξαφνικά στον λογαριασμό σου ένα ποσό μεγάλο που δεν δικαιολογείται από τα εισοδήματά σου π.χ. 1 ή και περισσότερα εκατομμύρια, η τράπεζα σου, ειδοποιεί την ΔΟΥ (ή το βλέπει η ίδια) και εκείνη σε καλεί να αποδείξεις "πόθεν έσχες". Η ΔΟΥ είναι η "φάκα". (Ρώτησα υπάλληλο της ΔΟΥ για το συγκεκριμένο θέμα και έμαθα ότι αυτή η κλήση ενεργοποιείται για πάνω από 100.000 Ευρώ στον λογαριασμό σου όταν δεν μπορείς να τα δικαιολογήσεις).
Και φυσικά όταν τους πεις ότι "είδα ένα όνειρο ότι στο τάδε σημείο είχε π.χ. 5 κιβώτια λίρες, πήγα και τα έβγαλα", τότε σχηματίζεται δικογραφία στην εισαγγελία και σε πάνε σε τακτή δικάσιμο. Εκεί το Δικαστήριο (εφόσον είναι λιγάκι δύσκολο να τους πείσεις για το "όνειρο" που είδες), σου καταλογίζει έως και 90% πρόστιμο-φόρο επί του ποσού που σου κατέθεσε η ΤτΕ στον λογαριασμό σου (το "τυράκι' που λέγαμε). Γι' αυτή την διαδικασία ρώτησα υπάλληλο Δικαστηρίων και το έμαθα.
Είναι όντως έτσι; Και αν ναι, πως συμβιβάζεται η μια τράπεζα (ΤτΕ) να κάνει την συνδιαλλαγή νόμιμα και η άλλη (τράπεζα καταθέσεων) να σε τρέχει στα δικαστήρια; Άρα η βεβαίωση που παίρνεις από την ΤτΕ δεν έχει καμία αξία. Πως μπορεί κάποιος να νομιμοποιήσει τέτοια μεγάλα ποσά; Να μην τα δηλώσει δηλαδή ποτέ στην τράπεζα;
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #1764 στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:32:20 πμ »

...συγνώμη, ξέχασα να συστηθώ. Είμαι ο Θοδωρής.
Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #1765 στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:33:58 πμ »

Για το τελευταίο και τελικό σκέλος της ερώτησης σου πρέπει να ρωτήσεις άλλου και όχι εδώ.....Πάντος φίλε μου πρέπει να είδες άσχημο όνειρο  πρωί πρωί να ξεκινάς τέτοια ερώτηση  με τη τσίμπλα στο ματι.Ας πει και καπποιος άλλος τη γνώμη του ...θεωρητικά εγώ δεν θα εμπενα στη διαδικασία αν είχα τέτοια ποσότητα να νομιμοποίηση τίποτα ...βρωμάει από παντού.
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #1766 στις: Μάρτιος 31, 2021, 08:47:16 πμ »

...όχι, όνειρο δεν είδα, αλλά ήταν μια παλιά μου απορία που δεν απαντήθηκε μέχρι τώρα πειστικά. Πάντως κατάλαβα, ότι υπάρχουν δυο "κράτη". Ένα της ΤτΕ και το άλλο της εφορίας.
Καταγράφηκε
nasos79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


Προφίλ
« Απάντηση #1767 στις: Μάρτιος 31, 2021, 07:44:51 μμ »

3000 λίρες είναι μεγάλο ποσό.

Θα πρέπει να αποδείξεις ότι τις κατέχεις νόμιμα.

Χωρίς να είμαι ειδικός και με μεγάλη πιθανότητα λάθους υποθέτω τα εξής:

Αν υποστηρίξεις ήταν κληρονομιά θα πρέπει να αποδείξεις πέρα τις κληρονομιάς ότι έχει πληρωθεί ο φόρος κληρονομιάς.
Αν ήταν απο ανασκαφή οτι αυτή έγινε νόμιμα και ότι έχουν αποδοθεί τα δέοντα στο κράτος.
Αν ήταν δωρεά οτι έχει πληρωθεί ο ανάλογος φόρος και φυσικά ο δωροθέτης να αποδείξει απο που τα βρήκε.
Αν τις έχεις αγοράσει να αποδείξεις οτι είχες τα εισοδήματα που μπορεί να στηρίξουν.

Εν πάση περίπτωση καταλαβαίνεις οτι εάν τις κατέχει κάποιος νόμιμα έχει και τα αποδεικτικά.
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1768 στις: Μάρτιος 31, 2021, 10:14:01 μμ »

Πολλά τα εαν  τα γιατί και τα επειδή...όλα όμως διορθώνονται και υπάρχουν από παραθυράκια μέχρι και μπαλκονόπορτες...με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει ποινικό αδίκημα και αξιόποινη πράξη.
Δεν μπορώ να σου πω περισσότερα, αλλά ένας  καλός φοροτεχνικός  και μετά ένας καλός δικηγόρος, θα σου έλυνε ο καθείς στον τομέα του, όλες τις απορίες.
Ο nasos79 σου έδωσε το περίγραμμα.
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #1769 στις: Απρίλιος 01, 2021, 07:57:00 πμ »

Ευχαριστώ παιδιά, μου δώσατε κάποιες κατευθύνσεις. Τώρα, πόσο νόμιμο είναι αν κάποιος βρει τέτοια ποσότητα κάπου και δεν τη δηλώσει, αυτό είναι άλλο θέμα. Με λίγα λόγια απ' ότι κατάλαβα, μακριά από το κράτος (δήλωση, νομιμοποίηση εφορίες κλπ), το οποίο, με την τακτική που ακολουθεί, σε αναγκάζει να περπατήσεις σε άλλα "μονοπάτια" (ο νοών νοείτω) Κλείσιμο ματιού. Ευπρόσδεκτη η βοήθεια σας. Σίγουρα θα τη χρειαστώ στο μέλλον...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 116 117 [118] 119 120 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences