Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:51:23 πμ
Σελίδες: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 692620 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dioskouros88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1725 στις: Αύγουστος 28, 2020, 04:17:35 πμ »

Πολυ καλημερα στην ομορφη παρεα και καλως σας βρηκα! Μετα απο διαβασμα που εριξα στο ιντερνετ και εδω στο στεκι και γενικως εχω καποιες ερωτησεις γιατι εχω ψιλομπερδευτει.

1) Ποια τραπεζα ειναι καλυτερη να πουλησω καποιες λιρες, η ΤΤΕ ή Πειραιως και γιατι? Ποια κραταει την λιγοτερη προμηθεια, ή δεν εχει και πολυ σημασια αυτο?

2) Οταν παω πχ στην ΤΤΕ χρειαζεται να εχω μαζι μου μονο εκκαθαριστικο και ταυτοτητα? Τιποτα αλλο?

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1726 στις: Αύγουστος 28, 2020, 07:49:00 πμ »

η τραπεζα πειραιως δινει λιγο παραπανω στις λιρες..αν εισαι αθηνα μπορεις να πας οπως κ στην ΤΤΕ αμεσα κ να γινει η εκτιμηση κ μετα να πουλησεις..βεβαια δεν αναφερει πουθενα τιμη χρυσης λιρας που ειναι λιποβαρεις η οτιδηποτε αλλο κ ισως δινουν λιγοτερα απο οτι η ΤΤΕ..αυτο δεν το ξερω πρεπει να ρωτησεις..τωρα ποια τραπεζα ειναι πιο καλη για αυτη την δουλεια δεν νομιζω οτι υπαρχει διαφορα..σαραφηδες ειναι κ οι δυο..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1727 στις: Αύγουστος 28, 2020, 07:54:10 πμ »

Για οποιαδήποτε συναλλαγή, ανεξαρτήτως ποσού, απαιτείται η επίδειξη α) του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου σε ισχύ και β) πρωτότυπου δημόσιου εγγράφου (π.χ. εκκαθαριστικού εφορίας) ή πρόσφατου λογαριασμού οργανισμού κοινής ωφέλειας, όπου να αναγράφεται ο Α.Φ.Μ του πελάτη.

    Για συναλλαγές έως 10.000 ευρώ, ισχύουν οι τιμές του δελτίου τιμών που εκδίδεται από την ΤτΕ και το οποίο αναρτάται στον ιστοχώρο της. Το κάθε δελτίο τιμών ισχύει μέχρι την έκδοση νεοτέρου.
    Για συναλλαγές άνω των 10.000 ευρώ, η τιμή προσδιορίζεται με βάση την τρέχουσα τιμή χρυσού την ώρα της συναλλαγής και το αντίτιμο πιστώνεται στον τραπεζικό λογαριασμό του πελάτη (απαιτείται βιβλιάριο και IBAN).
    Για συναλλαγές άνω των 15.000 ευρώ, ανεξάρτητα από το αν πραγματοποιούνται εφάπαξ ή τμηματικά από τον ίδιο πελάτη, απαιτούνται επιπλέον, εφόσον πρόκειται για φυσικό πρόσωπο:

    Το τελευταίο εκκαθαριστικό σημείωμα φορολογίας εισοδήματος.
    Παρούσα διεύθυνση κατοικίας, βεβαιωμένη από πρόσφατο λογαριασμό οργανισμού κοινής ωφέλειας, ή μισθωτήριο ​συμφωνητικό κατοικίας που έχει κατατεθεί σε Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (ΔΟΥ).
    Επάγγελμα και παρούσα επαγγελματική διεύθυνση (βεβαίωση εργοδότη ή αντίγραφο τελευταίας μισθοδοσίας ή επαγγελματική ταυτότητα ή παραστατικό φορέα κοινωνικής ασφάλισης).
    Ισχύουσα άδεια παραμονής προκειμένου για αλλοδαπούς (υπηκόους χωρών εκτός ΕΕ).
    Τηλέφωνο επικοινωνίας.

Τα πιο πάνω έγ​​γραφα προσκομίζονται στο πρωτότυπο, όπως επιβάλλει το νομοθετικό πλαίσιο που αφορά την πρόληψη της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες και της χρηματοδότησης της τρομοκρατίας. ​
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
dioskouros88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1728 στις: Αύγουστος 29, 2020, 03:58:45 πμ »

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την βοηθεια!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dioskouros88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1729 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 03:57:34 πμ »

Καλημερα σας!

Εχω και μια ακομη ερωτηση.

Αφου παω και πουλησω τις λιρες μου στην ττε και μου δωσουν τα μετρητα στο χερι... Αυτα θα ειναι μετα φορου, δηλαδη θα ειναι ηδη φορολογημενα? Ή αμα π.χ. τα παω εγω μετα σε καποια τραπεζα να τα καταθεσω, θα μου τα φορολογησουν εκ των υστερων? (Και αν ναι ποσο θα φορολογηθουν?) Επισης φανταζομαι κατα την καταθεση θα μου ζητησουν και αιτιολογια για το που βρεθηκαν αυτα τα λεφτα εφοσον θα ειναι π.χ. πανω απο 1000€... (Οποιος δεν γνωριζει για το θεμα των 1000€ που αναφερω, μπορει να κανει ενα google search τις λεξεις ''Υπό έλεγχο ολες οι συναλλαγές άνω των 1.000 ευρώ''. Επισης δεν ξερω αν ισχυει και σε ποιες τραπεζες, παντως τα τελευταια χρονια απο οτι καταλαβα γινεται πολυ ελεγχος στις συναλλαγες. Απο εκει και περα εσεις θα τα ξερετε καλυτερα και λογω εμπειριας.)

Ευχαριστω παρα παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1730 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 08:03:00 πμ »

χρηματα στο χερι δεν περνεις..για αυτο θελουν κ e banking μιας τραπεζας ωστε να κατατεθουν τα χρηματα αυτα που οσα παρεις δεν θα ειναι φορολογημενα..ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια για φορολογιση φιλε..αν δηλωνεις εισοδημα 100 ευρω το μηνα κ πας με 100 λιρες ΙΣΩς καπου ελεχθεις αλλα μετεπειτα..αν δουλευεις 15 χρονια εστω κ με 1000 ευρω το μηνα ανετα τα δικαιολογεις..τελος παντων αρκιδια μεντολες ελεγχουν τις συναλαγες πανω απο χιλια ευρω..αν φοβασε τοσο πολυ πηγαινε σε εναν σαραφη με τιμη που σε συμφαιρει κ δωστες διοτι χανεις χρηματα οσο πεφτει το μεταλλο..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #1731 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 03:55:21 μμ »

χρηματα στο χερι δεν περνεις..για αυτο θελουν κ e banking μιας τραπεζας ωστε να κατατεθουν τα χρηματα αυτα που οσα παρεις δεν θα ειναι φορολογημενα..ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια για φορολογιση φιλε..αν δηλωνεις εισοδημα 100 ευρω το μηνα κ πας με 100 λιρες ΙΣΩς καπου ελεχθεις αλλα μετεπειτα..αν δουλευεις 15 χρονια εστω κ με 1000 ευρω το μηνα ανετα τα δικαιολογεις..τελος παντων αρκιδια μεντολες ελεγχουν τις συναλαγες πανω απο χιλια ευρω..αν φοβασε τοσο πολυ πηγαινε σε εναν σαραφη με τιμη που σε συμφαιρει κ δωστες διοτι χανεις χρηματα οσο πεφτει το μεταλλο..

Δεν θέλουν το ebanking αλλά το IBAN Χαμόγελο
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #1732 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 06:59:36 μμ »

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/agores/xrysos/agora-kai-pwlhsh-xryshs-liras

Παράθεση
Για συναλλαγές έως 10.000 ευρώ, ισχύουν οι τιμές του δελτίου τιμών που εκδίδεται από την ΤτΕ και το οποίο αναρτάται στον ιστοχώρο της. Το κάθε δελτίο τιμών ισχύει μέχρι την έκδοση νεοτέρου.
Για συναλλαγές άνω των 10.000 ευρώ, η τιμή προσδιορίζεται με βάση την τρέχουσα τιμή χρυσού την ώρα της συναλλαγής και το αντίτιμο πιστώνεται στον τραπεζικό λογαριασμό του πελάτη (απαιτείται βιβλιάριο και IBAN).

Για συναλλαγές κάτω των 10.000 ευρώ δεν αναφέρει ότι απαιτείται βιβλιάριο και IBAN, επομένως τα παίρνεις μετρητά.
Καταγράφηκε
dioskouros88
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #1733 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 11:02:07 μμ »

Καλησπερα σας και παλι.

Πηγα το πρωι και της πουλησα και μου εδωσαν μετρητα στο χερι. Μου εκανε εντυπωση παντως η απαντηση σας κ.ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟ γιατι μου γραψατε ''χρηματα στο χερι δεν περνεις..''. Επειδη ειχα διαβασει καπου οτι τα λεφτα τα παιρνεις στο χερι μετρητα (οπως και εγινε) για αυτο μου εκανε εντυπωση η απαντηση σας.  Χαμόγελο

Επισης επειδη ξεχασα εκεινη την ωρα να ρωτησω για την φορολογια, τους πηρα μετα τηλεφωνο και ρωτησα. Μου ειπαν οτι αυτα τα χρηματα δεν φορολογουνται και να μην ανησυχω. Τωρα απο εκει και περα παιδια δεν ξερω τι ισχυει αληθεια γιατι ειμαστε και σαν χωρα σε ολα αλα νταλα... Αλλα τελος παντων οπως ειναι τα λεφτα θα παω να τα κανω καταθεση στην τραπεζα μου να τελειωνω και με αυτο.. Τωρα τα φορολογησουν δεν τα φορολογησουν οτι ειναι, ας ειναι... Θα δωσω και κατα την καταθεση και την αποδειξη απο την ΤΤΕ να φαινεται σαν αιτιολογια που τα βρηκα τα λεφτα και απο εκει και περα θα δειξει...

Ευχαριστω πολυ και παλι για το ενδιαφερον σας να ειστε καλα!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #1734 στις: Σεπτέμβριος 08, 2020, 11:19:11 μμ »

Μπραβο σου! Μόνον η προσωπική εμπειρία μπορεί να ανατρέψει οποιαδήποτε θεωρία, όχι ότι γνωρίζω κάτι περισσότερο και αν ο ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ έχει δίκιο, η μερικώς δίκιο, η αν σου έκατσε, η, η , η, (εδώ εγώ σαν ιδιώτης πήγα και υπέγραψα δυο διαφορετικές ημέρες και αγόρασα 2 προυφ διευρα, από τα φετινά, ενώ υποτιθεται επιτρέπεται μόνον ένα κατ’ατομο, έπρεπε να πάω και τριτη έτσι για το κέφι),αλλά να που πήρες τα λεφτά στο χέρι , και κρατα εσυ αν θες αποδείξεις, αλλά φορολόγηση δεν υπάρχει.

Πάντως να θυμάσαι ότι ενώ στην πώληση συμφέρει κατ’ολιγον η ΤΤΕ, στην αγορα είναι το αντίθετο! Αλίμονο, μην πας ποτε να παρεις ούτε λίρες, κι ακόμη χειρότερα, ούτε οιοδηποτε χρυσό νόμισμα, οιασδηποτε περιεκτικότητας σε καθαρό χρυσό,  βάρους κλπ.

Επίσης υπάρχουν και αλλά χρυσά νομίσματα πλην των λιρών που είναι ΑΜΕΣΑ μετρητά.Τις περισσότερες φορές, τα μαγαζιά σπανιότατων συλλεκτικών είναι αυτά που τα αγοράζουν και αυτά, σε τιμές σαφώς καλύτερες και από την τράπεζα της Ελλάδος η την Πειραιώς και βέβαια από τα ενεχυροδανειστήρια. Αν δε τυχαίνει κι έχουν συλλεκτική υπεραξία, οι τίμιοι επαγγελματίες θα στο πουν και θα στο πληρώσουν, εσυ όσα λιγότερα λες τόσο καλύτερα, άσε τους άλλους να εκτεθούν. Δεν είναι το κύριο αντικείμενο τους αλλά με την χρυσό μανία που υπάρχει φυσικά και το κάνουν, με πολύ καλύτερες τιμές και επαγγελματισμό από τα ενεχυροδανειστήρια πχ κλπ.



Μια ερωτησούλα έχω. Μήπως μπορεις να γράψεις ποσο ήταν σήμερα η καθαρή τιμή πωλησης ανα λίρα στην ΤΤΕ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2020, 11:23:11 μμ από digo » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1735 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 08:18:02 πμ »

καλημερα παιδια..να με συγχωρειται για το λαθος μου..ειχα στο μυαλο μου τοτε με τα καπιταλ που δεν εδιναν μετρητα κ αυθαιρετα θεωρησα οτι δεν αλλαξε αυτο..σε καλη μερια..αν μπορεις να μας δωσεις καποια πληροφορια για την συναλαγη δηλαδη αν στις εβγαλαν ελλατωματικες στην οψη η καποιες ιταλικες η λιβανικες?θα το εκτιμουσα πολυ
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
gjdimi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #1736 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 03:48:13 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,

Στενός συγγενής μου σκοπεύει να πουλήσει κάποιες λίρες κι απευθύνθηκε σε μένα για συμβουλές. Όντας όμως παντελώς άσχετος με το άθλημα χρειάζομαι τα φώτα σας. Οι λίρες είναι ζυγισμένες και τα βάρη κυμαίνονται από 7,94-7,98 κι από έναν γρήγορο έλεγχο από φίλο χρυσοχόο είναι(?) γνήσιες. Σας παραθέτω τις χρονιές και παρακαλώ να μου πείτε αν κάποια χρονιά/νομισματοκοπείο προσδίδουν κάποια υπεραξία. Επειδή τα κομμάτια είναι πολλά δεν βάζω φωτογραφίες, αν όμως κρίνετε ότι κάποια χρονιά αξίζει παραπάνω έλεγχο ευχαρίστως να σκανάρω.

Πάμε λοιπόν: 1882(S), 1888(M), 1889(M), 1891, 1892, 1893(S), 1896, 1898, 1899, 1899(S), 1900, 1900(M), 1902, 1902(M), 1903(P), 1904, 1904(P), 1906, 1907, 1908, 1908(P), 1909, 1910, 1911, 1911(S), 1912, 1913, 1915(S), 1917(P), 1918(P), 1919, 1925(SA), 1926(SA), 1927(SA), 1928(SA), 1929(SA), 1931(SA), 1957, 1958, 1959, 1962, 1963, 1978

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ. εάν το θέμα κακώς αναρτάται εδώ, παρακαλώ κάποιον συντονιστή να το μεταφέρει όπου κρίνει.
 
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #1737 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 04:41:59 μμ »

Μπορείς αν θες να μπεις στο https://goldsovereignexpert.com/ να βάλεις τις ημερομηνίες που θες και να πάρεις μια ιδέα μέχρι να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις
Καταγράφηκε
gjdimi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #1738 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 05:49:10 μμ »

Μπορείς αν θες να μπεις στο https://goldsovereignexpert.com/ να βάλεις τις ημερομηνίες που θες και να πάρεις μια ιδέα μέχρι να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη, όντως πολύ βοηθητικό το site για μια πρώτη ιδέα.

Από λάθος δεν έβαλα το νομισματοκοπείο στην 1919...είναι Perth
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #1739 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 09:16:16 πμ »

Καλησπερα σας και παλι.

Πηγα το πρωι και της πουλησα και μου εδωσαν μετρητα στο χερι.

Καλημέρα,

Λόγω του ότι έχω μερικές λίρες που με ενδιαφέρει να τις πουλήσω, θα ήθελα να μου πεις λίγες λεπτομέρειες για την διαδικασία π.χ. τί εγγραφα είχες μαζί σου, με ποιον τρόπο τις αξιολόγησαν και ότι άλλο κρίνεις εσύ που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences