Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:03:17 πμ
Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 717587 φορές)
0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #870 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:05:08 μμ »

Εεεεε τοτε ανοιγω το σεντουκι και στελνω.....εκεινη την μερα εγω πηρα το κλειστο μασουρι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #871 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:11:57 μμ »

Αμ, Μιχαλη, τι το λες και δεν το κανεις? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Διαλεξε ομως προσεκτικα, γιατι αυτα ειναι 35αρια και 40αρια που εαν δεν βγαλουν ms65+ ειναι πεταμενα λεφτα.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #872 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 06:51:35 μμ »

Πιθανότατα να έχει δίκιο ο Μιχάλης για την πιστοποίηση τέτοιων λιρών, αλλά η αγορά θα δείξει αν μπορεί να πουληθεί σε αυτή την τιμή... Εγώ προσωπικά θεωρώ υπερβολική την τιμή, δεν ξέρουμε βέβαια πόσο πρόθυμος είναι ο πωλητής να δεχτεί μια αρκετά χαμηλότερη προσφορά, εντούτοις αν πουληθεί σχετικά σύντομα προφανώς θα είχε δίκιο να ζητάει αυτά τα λεφτά.
Δειτε τις πωλησεις σε υψηλοβαθμες λιρες του 59 που εχουν γινει και γινονται εδω και καιρο, οχι χτες.
Οπως προειπα, οποιος νομιζει οτι εχει 1959 μσ65+, ας την πιστοποιησει να κονομησει.
Δημήτριε και εγώ έχω μία ms65 την πιστοποίησα για οικονομικούς λόγους όχι βέβαια, απλά είδα ότι νόμισμα σε αυτόν τον βαθμό θα το ήθελα στην συλλογή μου και άν κάποτε χρειαστεί να το δώσω θα δοθεί εύκολα.
Ο Γιάννης αναφέρει το PROOF, τι πιο ευκολονόητο να πάρεις εύκολα υψηλό βαθμό, στα άλλα είναι το πρόβλημα από όλες τις απόψεις.
Και άν δεν πάρει τον βαθμό που θέλεις τότε έχεις πετάξει τα 40 - 45ευρώ για γνωστούς λόγους. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #873 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 06:58:19 μμ »

Πιθανότατα να έχει δίκιο ο Μιχάλης για την πιστοποίηση τέτοιων λιρών, αλλά η αγορά θα δείξει αν μπορεί να πουληθεί σε αυτή την τιμή... Εγώ προσωπικά θεωρώ υπερβολική την τιμή, δεν ξέρουμε βέβαια πόσο πρόθυμος είναι ο πωλητής να δεχτεί μια αρκετά χαμηλότερη προσφορά, εντούτοις αν πουληθεί σχετικά σύντομα προφανώς θα είχε δίκιο να ζητάει αυτά τα λεφτά.
Δειτε τις πωλησεις σε υψηλοβαθμες λιρες του 59 που εχουν γινει και γινονται εδω και καιρο, οχι χτες.
Οπως προειπα, οποιος νομιζει οτι εχει 1959 μσ65+, ας την πιστοποιησει να κονομησει.
Δημήτριε και εγώ έχω μία ms65 την πιστοποίησα για οικονομικούς λόγους όχι βέβαια, απλά είδα ότι νόμισμα σε αυτόν τον βαθμό θα το ήθελα στην συλλογή μου και άν κάποτε χρειαστεί να το δώσω θα δοθεί εύκολα.
Ο Γιάννης αναφέρει το PROOF, τι πιο ευκολονόητο να πάρεις εύκολα υψηλό βαθμό, στα άλλα είναι το πρόβλημα από όλες τις απόψεις.
Και άν δεν πάρει τον βαθμό που θέλεις τότε έχεις πετάξει τα 40 - 45ευρώ για γνωστούς λόγους. Μεγάλο χαμόγελο

Ναι, αυτο ακριβως λεω, το να βγαλεις 65+ σε νομισμα απλης κοπης που υπηρξε αντικειμενο συναλλαγων (για το χρυσο του, και αλλαζει χερια ακομα και σημερα) ειναι δυσκολοτερο απο οσο φαινεται εκ πρωτης οψεως, και πρεπει να συνυπολογισει κανεις και τα πεταμενα λεφτα εαν δεν το πετυχει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #874 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:13:00 μμ »

Δημήτρη εδώ η λίρα δεν θεωρείται νόμισμα αλλά κάτι άλλο.
Νομίσματα άκρατης κυκλοφορίας ήταν και τα Γαλλικά κ.λ.π. ,βλέπεις όμως σε τι τιμές παίζουν.
Αντίθετα σε αυτό που διαφωνούμε εμείς εδώ, φυσικά δεν ισχύει στο εξωτερικό για ευνόητους λόγους γι αυτό και τρέχουν αυτές οι τιμές.
Πώς μπορούμε λοιπόν εμείς να διαμορφώσουμε σωστή άποψη, όταν μας βασανίζουν ακόμα φαντάσματα του παρελθόντος.
Φυσικά κάθε άποψη σεβαστή.

Υ.Γ. Βρείτε έναν Εδουάρδο ms65 και πείτε μου πόσα αυγά πιάνει το καλάθι. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #875 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:22:00 μμ »

Πάντως, αυτό που βλέπω εγώ είναι πως γενικότερα οι sovereigns στο εξωτερικό κρατάνε πολύ υψηλές τιμές σε σχέση με την ελληνική αγορά με συνεχόμενη τάση ανόδου, κοινές και συλλεκτικές, βέβαια αυτό έχει να κάνει με την γενικότερη οικονομική κατάσταση της συντριπτικής πλειοψηφίας των πολιτών της χώρας μας αλλά όχι και μόνο για αυτόν τον λόγο....
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #876 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:28:45 μμ »

Πάντως, αυτό που βλέπω εγώ είναι πως γενικότερα οι sovereigns στο εξωτερικό κρατάνε πολύ υψηλές τιμές σε σχέση με την ελληνική αγορά με συνεχόμενη τάση ανόδου, κοινές και συλλεκτικές, βέβαια αυτό έχει να κάνει με την γενικότερη οικονομική κατάσταση της συντριπτικής πλειοψηφίας των πολιτών της χώρας μας αλλά όχι και μόνο για αυτόν τον λόγο....
Εκτός αυτού Μιχάλη, οι Αγγλοι και οι Αμερικανοί είναι συλλέκτες και υποστηρίζουν τα νομίσματά τους γι αυτό υπάρχουν και αυτές οι τιμές, λόγω ζήτησης φυσικά.
Πάρε έναν υψηλόβαθμο Εδουάρδο στην Αγγλία και δές την τιμή που θα πιάσει, σε αντιθέση με εδώ που θα πέσει το γέλιο της αρκούδας.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #877 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:38:13 μμ »

Πάντως, αυτό που βλέπω εγώ είναι πως γενικότερα οι sovereigns στο εξωτερικό κρατάνε πολύ υψηλές τιμές σε σχέση με την ελληνική αγορά με συνεχόμενη τάση ανόδου, κοινές και συλλεκτικές, βέβαια αυτό έχει να κάνει με την γενικότερη οικονομική κατάσταση της συντριπτικής πλειοψηφίας των πολιτών της χώρας μας αλλά όχι και μόνο για αυτόν τον λόγο....
Εκτός αυτού Μιχάλη, οι Αγγλοι και οι Αμερικανοί είναι συλλέκτες και υποστηρίζουν τα νομίσματά τους γι αυτό υπάρχουν και αυτές οι τιμές, λόγω ζήτησης φυσικά.
Πάρε έναν υψηλόβαθμο Εδουάρδο στην Αγγλία και δές την τιμή που θα πιάσει, σε αντιθέση με εδώ που θα πέσει το γέλιο της αρκούδας.
Για αυτό και τα πολύ αξιόλογα κομμάτια (χρονολογίες, καταστάσεις, ποικιλίες), Δημήτρη, που έτυχε να βρεθούν στη χώρα μας, κατά κύριο λόγο, "δραπετεύουν" για άλλα μέρη....
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #878 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:45:34 μμ »

Και όχι μόνο.
Πολλά δραπετεύουν έξω δυστυχώς, και τώρα με την κρίση θα δραπετεύσουν πολλά περισσότερα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #879 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 07:56:05 μμ »

+10000
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #880 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:13:08 μμ »

Καλησπέρα παιδιά ,με αφορμή αυτό που έγραψε ο ελπιδοφόρος,ότι πολλά νομίσματα στη κρίση θα φύγουνε έξω,έκανα μια διαπίστωση.Τον τελευταίο μήνα έχω αναρτήσει  στις ζητήσεις λίρες - πεντόλιρα κ αυστραλεζικες λίρες που ειναι με χαμηλό τιραζ,μόνο δυο μέλη μου έστειλαν πμ κ για αυστραλέζικη του 2005 -2011-2012 κανείς  Απορία
Αλλά δύσκολα νομιζματα φεύγουν έξω από άνθρωπους που ειναι και εδώ μέσα στο Στεκι περνάνε σπάνια στις πωλήσεις
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #881 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:24:38 μμ »

Και όχι μόνο.
Πολλά δραπετεύουν έξω δυστυχώς, και τώρα με την κρίση θα δραπετεύσουν πολλά περισσότερα. Κλείσιμο ματιού
Δημητρη εδω και λιγους μηνες δυστυχως φευγουν προς το εξωτερικο ειδικα από εμπορους και παρα πολλα ελληνικα νομισματα χρυσα η ασημενια με αποτέλεσμα η δικη μας εγχωρια αγορα να εχει ελλειψη σε απλα η πιο δυσκολα γενικα κομματια .....
Μια οι δυσκολιες των καιρων ....μια που εμεις ισως οι ιδιοι δεν εκτιμάμε τα ομορφα δικα μας συλλεκτικα ....μια οι ψηλες τιμες σε νεα ( αναμνηστικα και μη ) ....και όλα μερα με την μερα ...χανονται .
Εγω προσωπικα επιμενω στα ελληνικα που είναι η μεγαλη μου αγαπη και ελπιζω πραγματικα να μην φτασουμε στο σημειο υστερα από καιρο να περνουμε από ευρωπη η άλλες χωρες αυτά που εμεις διωξαμε λογω των περιστάσεων .....
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #882 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:35:49 μμ »

Καλησπέρα παιδιά ,με αφορμή αυτό που έγραψε ο ελπιδοφόρος,ότι πολλά νομίσματα στη κρίση θα φύγουνε έξω,έκανα μια διαπίστωση.Τον τελευταίο μήνα έχω αναρτήσει  στις ζητήσεις λίρες - πεντόλιρα κ αυστραλεζικες λίρες που ειναι με χαμηλό τιραζ,μόνο δυο μέλη μου έστειλαν πμ κ για αυστραλέζικη του 2005 -2011-2012 κανείς  Απορία
Αλλά δύσκολα νομιζματα φεύγουν έξω από άνθρωπους που ειναι και εδώ μέσα στο Στεκι περνάνε σπάνια στις πωλήσεις
H Ελληνικη αγορα ειναι ψοφια, τι να κανουν δηλαδη οι ανθρωποι, εαν θελουν να πωλησουν απευθυνονται εξω.
Φυσικα παντα υπαρχουν μερικα μεγαλα εγχωρια πορτοφολια που θα καλοπληρωσουν ενα δυσκολο υψηλοβαθμο Ελληνικο νομισμα, αλλα αυτα συνηθως πανε στο μιλητο και δεν βγαινουν στην γενικη κυκλοφορια.
Καλα τα πατριωτικα,( να μην φευγουν νομισματα εξω κλπ), αλλα εαν θελει καποιος να πουλησει εδω νομισμα και του προσφερονται τιμες αστειες, τι να κανει?
Στα δε χρυσα ξενα, εδω τα ζητανε να τα παρουν ολα στο μεταλλο, οποτε...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #883 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:38:29 μμ »

Καλησπέρα παιδιά ,με αφορμή αυτό που έγραψε ο ελπιδοφόρος,ότι πολλά νομίσματα στη κρίση θα φύγουνε έξω,έκανα μια διαπίστωση.Τον τελευταίο μήνα έχω αναρτήσει  στις ζητήσεις λίρες - πεντόλιρα κ αυστραλεζικες λίρες που ειναι με χαμηλό τιραζ,μόνο δυο μέλη μου έστειλαν πμ κ για αυστραλέζικη του 2005 -2011-2012 κανείς  Απορία
Αλλά δύσκολα νομιζματα φεύγουν έξω από άνθρωπους που ειναι και εδώ μέσα στο Στεκι περνάνε σπάνια στις πωλήσεις
H Ελληνικη αγορα ειναι ψοφια, τι να κανουν δηλαδη οι ανθρωποι, εαν θελουν να πωλησουν απευθυνονται εξω.
Φυσικα παντα υπαρχουν μερικα μεγαλα εγχωρια πορτοφολια που θα καλοπληρωσουν ενα δυσκολο υψηλοβαθμο Ελληνικο νομισμα, αλλα αυτα συνηθως πανε στο μιλητο και δεν βγαινουν στην γενικη κυκλοφορια.
Καλα τα πατριωτικα,( να μην φευγουν νομισματα εξω κλπ), αλλα εαν θελει καποιος να πουλησει εδω νομισμα και του προσφερονται τιμες αστειες, τι να κανει?
Στα δε χρυσα ξενα, εδω τα ζητανε να τα παρουν ολα στο μεταλλο, οποτε...
Γειά σου βρε Δημήτριε τσεκουράτε.
Οποιος δεν βιάζεται και έχει άκρη στο εξωτερικό, μόνο εδώ δεν θα πουλήσει αυτό είναι σίγουρο.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #884 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 09:56:37 πμ »

Εμένα αυτό που με θορύβησε ήταν το βάρος 8,01 σε μια ζυγαριά που αγόρασα σήμερα.διαβασα εδώ στο στέκι ότι οι λίρες πρέπει να ειναι μεταξύ 7,4 εώς και 8 gr.[διαψευστε με αν κάτι λέω λάθος διότι θέλω να μάθω ακριβώς τα γραμμάρια της γνήσιας και μη φθαρμενης λιρας].γι αυτό ζήτησα την βοήθεια σας διότι διαβάζω πολλούς που κατέχουν γνώση σοβαρή επι του θέματος.
Weight: 7.9881 grams (to 4 decimal places). Είναι από τα καλύτερα κριτήρια. Αυστηρά.
7.4 δεν υπαρχει ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences