Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 02:13:50 πμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 716423 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Μάρτιος 19, 2012, 08:04:16 μμ »

ναι το ξερω αυτο, αλλα ειναι τα ερωτηματα.....

H  τιμη ημερας που σου δινει η τραπεζα ειναι η τελικη στην οποια θα αγορασεις.
Το ιδιο ισχυει και για την τιμη πωλησης.
Κατα την ιστοσελιδα της τραπεζας δεν πληρωνεις επισης καμια  προμηθεια  στην πωληση  δια την εξακριβωση γνησιοτητας.
Αυτο ισχυει  μονο για τις πλακες χρυσου.

 Υ.Σ
 Αυτα φυσικα θεωρητικα φιλε μου διοτι ποτε δεν εχω ασχοληθει με πωλησεις λιρων.
Προσφατα μαλιστα ακουσα απο καποιον πωλητη οτι η Τραπεζα Ελλαδος πρακτικα....ΔΕΝ αγοραζει αλλα μονο πουλα.
Αν καποιος εχει κανει καποια συναλλαγη ΠΩΛΗΣΗΣ με τραπεζα ας ενημερωσει στα σιγουρα  τον φιλο μας.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Μάρτιος 19, 2012, 08:22:18 μμ »

Αγοραζει αλλα επι το πλειστον προσπαθει να σου πει οτι ειναι χτυπημενες και οτι εχουν πιο κατω τιμη και ας ειναι αγορασμενες απο εκει καμια 20 μερες πριν.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Μάρτιος 19, 2012, 09:00:21 μμ »

Ειναι τακτικη 'η βαριεστημαρα των  ταμειων? της ΤτΕ απο Γεωργιο Ε' και προγενεστερα, να τις βγαζουν ελειποβαρεις, και ας ειναι ακυκλοφορητη, ενω εχουν ακριβεστατη ζυγαρια.
 Εγω δεν θα τους πουλουσα, αν προηγουμενος τις ειχα ζυγισει και ηταν κανονικες στο βαρος τους.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Μάρτιος 19, 2012, 09:09:29 μμ »

Μεχρι και η σαραφηδες τις αγοραζουν σε καλυτερη τιμη απο την ττε.Το κακο ειναι οτι ο κοσμος τις πουλαει και στους 2 σε πιο μικρη τιμη απο οτι θα τις πουλουσαν εδω.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 19, 2012, 09:35:55 μμ »

Μεχρι και η σαραφηδες τις αγοραζουν σε καλυτερη τιμη απο την ττε.Το κακο ειναι οτι ο κοσμος τις πουλαει και στους 2 σε πιο μικρη τιμη απο οτι θα τις πουλουσαν εδω.

Nα βαλουμε σχετικη αγγελια εξω απο τα βρωμομαγαζα τους  Γλώσσα
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 02, 2012, 07:30:14 πμ »

Για τους ειδικότερους της παρέας. Τι προτείνεται για αποταμίευση και ασφάλεια σε ενδεχόμενο πιστωτικό κίνδυνο, λίρες της "σειράς", ράβδους ή συλλεκτικά νομίσματα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 02, 2012, 08:20:48 πμ »

Για τους ειδικότερους της παρέας. Τι προτείνεται για αποταμίευση και ασφάλεια σε ενδεχόμενο πιστωτικό κίνδυνο, λίρες της "σειράς", ράβδους ή συλλεκτικά νομίσματα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση.
Καλημερα φιλε μου θα σου πω την γνωμη μου χωρις να ειμαι απο τους ειδικότερους της παρέας. Δεν πρεπει να μπερδευεις ποτε τον συλλεκτισμο με την επενδυση και αυτο γιατι αν σκεφτεσε συλλεκτικα θα χρειαστει καποια στιγμη να πληρωσεις π.χ μια λιρα που λειπει απο την συλλογη σου καποια χρηματα παραπανω απο την τρεχουσα τιμη της.Αν παλι το βλεπεις απο την πλευρα της επενδυσης υπαρχει ενα γνωμικο των παλιων που λεει οτι οποιος επενδυσε σε γη και χρυσο δεν εχασε.Το ιδανικο θα ηταν να μπορουσες να τα κανεις και τα δυο αλλα αυτο προυποθετει μεγαλο πορτοφολι. Σκεψου λοιπον το τι πραγματικα θελεις  αλλα και μπορεις για να  βρεις μεσα σου τις απαντησεις.Φιλικα Μιχαλης
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 02, 2012, 06:53:58 μμ »

Εμένα μ' αρέσουν τα συλλεκτικά νομίσματα, αλλά δεν είναι επένδυση. Συνεπώς μάλλον οι λίρες ειναι επενδυτικά νομίσματα, αλλά τη σήμερον ημέρα κανείς δεν ξέρει τι θα του ξημερώσει. Όσον αφορά τη γη κάποτε ήταν. Σήμερα με τα χαράτσια σπίτια και οικόπεδα δεν νομίζω να προσφέρουν και μεγάλη ασφάλεια. Ένας φίλος σε ανάλογη κουβέντα μου είπε πως η καλύτερη επένδυση είναι λάδι και αλεύρι. Ίσως να μην έχει άδικο.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 02, 2012, 07:01:55 μμ »

Ένας φίλος σε ανάλογη κουβέντα μου είπε πως η καλύτερη επένδυση είναι λάδι και αλεύρι. Ίσως να μην έχει άδικο.

Πες του φιλου σου οτι το λαδι σε τρια χρονια εχει νταγκωση και δεν τρωγετε και το αλευρι το καλοκαιρι με την ζεστη σκουλικιαζει!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 02, 2012, 07:45:51 μμ »

Ένας φίλος σε ανάλογη κουβέντα μου είπε πως η καλύτερη επένδυση είναι λάδι και αλεύρι. Ίσως να μην έχει άδικο.

Πες του φιλου σου οτι το λαδι σε τρια χρονια εχει νταγκωση και δεν τρωγετε και το αλευρι το καλοκαιρι με την ζεστη σκουλικιαζει!! Κλείσιμο ματιού
Δίκιο έχεις Γιώργο, αλλά και οι κιτρινούλες βρε παιδί μου πολύ σκληρές είναι. Κι είμαι σε μια ηλικία που τα δόντια μου αρχίζουν και χαλάνε.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 02, 2012, 08:01:52 μμ »

Δίκιο έχεις Γιώργο, αλλά και οι κιτρινούλες βρε παιδί μου πολύ σκληρές είναι. Κι είμαι σε μια ηλικία που τα δόντια μου αρχίζουν και χαλάνε.  Σαρκασμός Σαρκασμός

Kαι τι στενοχωριεσε?
Με μια λιρα φτιαχνεις 5 χρυσα δοντια!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ιστορια απο τα παλια:
Καποτε πριν πολλα χρονια μιλουσα με εναν οδοντοτεχνιτη που ειχα γνωριστη σε ενα μαγαζι και κουβεντα στην κουβεντα γνωριστηκαμε εμαθε για το χομπυ μου και μου ειπε τα παρακατω¨:
Οι παλιοι οδοντοτεχνιτες δεν καθωταν να λιωσουν χρυσο να τον κατεβασουν στα 21-22 κτλ κτλ.
Αγοραζαν μια χρυση λιρα την ελιωναν (ηταν ηδη στα καρατια που ηθελαν) και με αυτη εβγαζαν πεντε χρυσες κουπες!!
Τις κουπες αυτες μετα τις δουλευαν και εφτιαχναν το δοντι που τους παραγγελνε ο οδοντιατρος!!
Αν σας τυχει ποτε και βρειτε κουπα ακατεργαστη (που να μην εχει γινει ηδη χρυσο δοντι) αν την ζυγισετε θα σας βγει 1,6 γρμ ακριβως!!
Αυτο το τσεκαρα και με αλλους οδοντοτεχνιτες και αυτο το κολπο το εκαναν τελικα ολοι οι παιλιοι, αρα εχουν λιωστει λιρες και λιριτσες για να φτιαχτουν χρυσα δοντια κατα το παρελθον!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 02, 2012, 08:19:28 μμ »

Κι αν θυμάμαι καλά σε μια συζήτηση εδώ μέσα είχε ειπωθεί ότι οι οδοντίατροι έλιωναν και 20άρικα του Γεωργίου. Αλλά θα έβγαιναν μάλλον λιγότερες κούπες αφού ένα 20άρικο=6,45γρ.
Τώρα μ' έβαλες σε σκέψη. Με ποιο νόμισμα να φτιάξω τα δόντια. Απορία Αλλά κι αν τα φτιάξω τι τρώω; Απορία
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 02, 2012, 08:19:47 μμ »

Ωραια ερωτηση εκανε ο gus!!
Ο χρυσος ειναι μια μορφη επενδυσης οσο και ο συλλεκτισμος. Πολλοι  βγαζουν το ψωμι τους απο το δευτερο αλλωστε(πλην της αγαπης και λοξας) στις περισσοτερες των περιπτωσεων ,και δεν το κατηγορω.
Επιλεον πιστευω οτι επενδυση δεν προσφερουν ΜΟΝΟ  τα επενδυτικα νομισματα, αλλα ΚΑΙ τα συλλεκτικα φιλε Eλληνα.
Θα συμφωνησω και με τον Parker και προσεξτε ......
 Οπως κινδυνευουμε να φορολογησουν ΚΑΙ την γη (πλην του οτι πληρωνουμε ενοικιο για την ιδιοκτησια μας) ετσι αυριο κανεις δεν εγγυαται οτι δεν θα αναγκαστουν οσοι εχουν αγορασει νομιμα χρυσο, να τον δηλωσουν. Γιατι αν θελουν και τον χρυσο βρισκουν και τις καταθεσεις και τα παντα.
 Για να μην αναφερθω και  στην  Αμερικανικη απαγορευση της πωληση και διακινησης χρυσου.
Λυπαμαι αν λεω κατι που προξενησει αντιδρασεις απο φοβο, αλλα ο καθενας πραττει οπως νομιζει και φυσικα επιλεγει τι επενδυση να κανει αν φυσικα του εχει μεινει κατι στην τσεπη, ή τουλαχιστον για οσο θα υπαρχει ακομα κατι εκει....
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 02, 2012, 08:38:36 μμ »

ετσι αυριο κανεις δεν εγγυαται οτι δεν θα αναγκαστουν οσοι εχουν αγορασει νομιμα χρυσο, να τον δηλωσουν. Γιατι αν θελουν και τον χρυσο βρισκουν και τις καταθεσεις και τα παντα.
Δε διαφωνώ, αλλά νομίζω ότι ο χρυσός ίσως είναι πιο δύσκολο να φορολογηθεί, γιατί είναι πολλές οι πηγές που μπορεί κάποιος να αγοράσει. Μόνο όσους πήραν λίρες από την Τράπεζα μπορούν να βρουν. Αλλά και πάλι δε σημαίνει ότι όποιος αγόρασε από κει τις έχει σήμερα. Τις πούλησε γιατί είχε ανάγκη, τις έδωσε σε βαφτιστήρια, του κλέψανε το σπίτι και τις πήραν. Άσε που ο χρυσός εκτός από νομίσματα υπάρχει και σε μορφή νομισμάτων. Επομένως κατά την ταπεινή μου γνώμη παρουσιάζει μεγαλύτερη ασφάλεια.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 02, 2012, 08:40:37 μμ »

Κεκτημένη ταχύτητα. Υπάρχει και σε μορφή κοσμημάτων ήθελα να πω. Ε, ρε τι παθαίνω, καθώς τα χρόνια περνάνε Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences