Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:08:47 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 691542 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 05:18:42 μμ »

Παρακαλουντε οι φιλοι απο την πρωτη παραγγελια (πριν τις δεκα του μηνα) οπως μου στειλουν τα στοιχεια τους ωστε να ταχυδρομηθουν αυριο οι λιριτσες τους!!
Τις εχω στα χερια μου εδω και μια ωρα και τις χαλβαδιαζω Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 06:58:36 μμ »

Παρακαλουντε οι φιλοι απο την πρωτη παραγγελια (πριν τις δεκα του μηνα) οπως μου στειλουν τα στοιχεια τους ωστε να ταχυδρομηθουν αυριο οι λιριτσες τους!!
Τις εχω στα χερια μου εδω και μια ωρα και τις χαλβαδιαζω Χαμόγελο


Μην σου μπαινουν πονηρες ιδεες........ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εμενα να μου στειλεις την ποιο ομορφη  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2011, 07:14:34 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
sonic11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 12:31:17 πμ »

καλησπερα
Καταγράφηκε
sonic11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 12:56:25 πμ »

  Απο που συμφερει καλυτερα να αγορασει κανεις χρυσες λυρες   τραπεζα ελλαδος η τραπεζα πειραιως     και μια ασχετη ερωτηση συγχορεστε με επειδει ειμαι καινουριο μελος το φορουμ ειναι δωρεαν ?   
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 08:36:35 πμ »

σε συμφερει να αγορασεις απο οποια τραπεζα ειναι κοντυτερα στο σπιτι σου αφου θα καψεις λιγοτερη βενζινη.Και οι δυο τραπεζες πουλανε σε μια τιμη που καθοριζει καθημερινα η Τρ. της Ελλαδος.Το φορουμ και οι συμβουλες μας ειναι δωρεαν δεν χρεωνουμε.
Καταγράφηκε
sonic11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 04:17:47 μμ »

η τραπεζα πειραιως πουλαει και αγοραζει σε καλιτερες τιμες και ανω των 10000 ευρο δεν χρεωνει καπελο 20 ευρο η 10% σε καθε λιρα  το μονο που οι λυρες της τραπεζας πειραιως ειναι νεας κοπης    για το θεμα της νεας κοπης δεν ξερω αν αγορασει καποιος τωρα λυρες απο την τραπεζα πειραιως μπορει να τις πουλισει καπου αλου μετα απο 6-10 χρονια  εαν δεν αγοραζει εκεινη την περιοδο η τραπεζα πειραιως.   θα με βοηθησουν πολυ οι γνωσεις σας .σας ευχαριστο για την απαντιση σας στο προηγουμενο ερωτημα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 04:51:42 μμ »

oi λιρες μπορουν να εξαργυρωθουν σε οποιονδηποτε γνωριζει την αξια τους.Το αν ειναι νεας κοπης ή παλιας λιγο ρολο παιζει μια και συνηθως οι λιρες στην Ελλαδα πωλουνται και αγοραζονται με μονο γνωμονα την αξια τους σε χρυσο.
Εμεις στο στεκι αν εχεις καταλαβει ειμαστε οι πλεον αναρμοδιοι  να σου απαντησουμε για το πως διεκπεραιωνονται οι συναλλαγες με τις τραπεζες οσο αφορα τις λιρες.Εγω προσωπικα δεν εχω αγορασει και δεν εχω πουλησει ποτε στην τραπεζα.Απο οσο ξερω το ιδιο και ο Γιωργος(ηρακλιοτης) και τα περισσοτερα ατομα στο φορουμ. Εμεις κανουμε συναλλαγες με αλλους ιδιωτες και μεταξυ μας γλυτωνοντας ετσι το μεγαλυτερο μερος του 20% μεταξυ της αγορας και πωλησης στην τραπεζα.
Δεν μας χαροποιει και ιδιαιτερα το γεγονος οτι οι τραπεζες ,εν προκειμενω η ΤτΕ και πειραιως ,θα γνωριζουν ακριβως τις λιρες που εχουμε στην κατοχη μας και θα εχουν την υπογραφη μας για την αγορα τους.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.
Καταγράφηκε
detari
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 06:50:12 μμ »

.Εγω προσωπικα δεν εχω αγορασει και δεν εχω πουλησει ποτε στην τραπεζα.Απο οσο ξερω το ιδιο και ο Γιωργος(ηρακλιοτης) και τα περισσοτερα ατομα στο φορουμ. Εμεις κανουμε συναλλαγες με αλλους ιδιωτες και μεταξυ μας γλυτωνοντας ετσι το μεγαλυτερο μερος του 20% μεταξυ της αγορας και πωλησης στην τραπεζα.
Δεν μας χαροποιει και ιδιαιτερα το γεγονος οτι οι τραπεζες ,εν προκειμενω η ΤτΕ και πειραιως ,θα γνωριζουν ακριβως τις λιρες που εχουμε στην κατοχη μας και θα εχουν την υπογραφη μας για την αγορα τους.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.
ΠΡΆΓΜΑΤΙ ΈΤΣΙ ΕΊΝΑΙ αλλά εμείς που δεν γνωρίζουμε ακόμη τους σωστούς από τα λαμόγια της αγοράς δεν έχουμε προς το παρόν άλλη λύση.Βοηθείστε εσείς που ξέρετε να τους μάθουμε
Καταγράφηκε
ΤΝΤ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 10:27:05 μμ »

Καλησπέρα σε όλους
Σήμερα είπα να πεταχτώ να πάρω μερικές λίρες.
Πάω στην ΤτΕ και η ούρα ήταν ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ.Αμάν λέω την πατήσαμε.Αμέσως στροφάρω και λέω να πάω Πειραιώς λίγο πιο κάτω να χτυπήσω Ελισάβετ νέας κοπής.
Πάω στην Πειραιώς και μου λένε 345 και 10 προμήθεια.Κομμάτια να γίνει φέρε 6-7.Βγάζει ο τύπος ένα μπλέ σακουλάκι και μου λέει ορίστε.Κοιτάς και βλέπω 2 κοπής 2012 (!!)να αστράφτουν.Οι άλλες 5 όμως ήταν παλιάς κοπής (Γεωργίου κτλ).
Μήπως τελικά με έπιασαν κορόϊδο γιατί η ΤτΕ πουλάει μόνο παλαιάς και στην τιμή της ελαττωματικής στην όψη δηλ 10€ κάτω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 09:29:35 πμ »

αγαπητε φιλε ΤΝΤ,ολες οι λιρες,πιο κατω απο ακυκλοφορητες,και μετα την βικτωρια, νεα με, στεμμα στο πισω μερος αντι του αγιου γεωργιου,εχουν συνηθως την ιδια τιμη,αν βεβαια πληρουν τις προυποθεσεις,(αυθεντικες,κανονικο βαρος,χωρις σημαδια,κλπ).και του 2012,οι απλες ειναι συνιθισμενες λιρες κυκλοφοριας!!!αξια μεγαλυτερη εχουν οι λιρες επιμελημενης κοπης,αυκλοφορητες,προυφ,μερικες δυσκολες ημερομηνιες,οπως και διαφορων αποικιων(ινδια,νοτια αφρικη,καναδας,αυστραλια,και οχι παντα!).τωρα οι τραπεζες για εσωτερικους πρακτικους λογους,και ιδιαιτερα της ελλαδος,δινουν χαμηλης καταστασεως,και αγοραζουν παντα με αυστηρα κριτηρια.παντως γνωμη μου ειναι,αν και δεν αγοραζω,η πουλαω,νομισματα εμπορικης αξιας,οπως οι λιρες,η,οι ουγγιες διαφορων κρατων,καλυτερα να αγοραζεις απο γνωστα σου φυσικα ατομα,η και απο την ιστοσελιδα μας,που ουτως η αλλως,ολοι γνωριζομαστε,λιγο-πολυ μεταξυ μας.δεν εχω κανενα προσωπικο ωφελος, ολα τα παιδια πιστευω,εχουν καλες προθεσεις,και κρινονται για τις κινησεις τους.σιγουρα,θα σου στοιχισουν πολυ λιγωτερα,χωρις χρονοβορες,διατυπωσεις,κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΤΝΤ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 11:14:37 πμ »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω γνώσεις για το αντικείμενο.
Απλά βλέποντας την κατάσταση διεθνώς με τα νομίσματα να έχουν απαξιωθεί και να οδεύουν προς "κατάργηση" (ή αντικατάσταση) είπα να διασφαλίσω σιγά σιγά τις λίγες οικονομίες μου σε μέταλλο και δη χρυσό.
Είναι η δεύτερη φορά που αγόρασα.Η ΤτΕ δίνει σε όλους παλαιάς κοπής και σε τιμή 10€ κάτω από την ανακοινώσιμη.Πιθανότατα τις δίνει στην τιμή ελάττωματικής στην όψη.
Είπα να πάω στην πειραιώς να ζητήσω νέας κοπής και ας δώσω 10€ παραπάνω.
Η αλήθεια είναι ότι με εξέπληξε δυσάρεστα ο υπάλληλος όταν μου είπε πως και η Πειραιώς πουλάει ότι της δίνει η ΤτΕ!!!!
Οπότε μάλλον δεν αξίζει.
Τώρα για τους ιδιώτες πωλητές υπάρχει μια επιφύλαξη πάντα.Σίγουρα το χάντικαπ της ΤτΕ είναι ληστρικό.Πάντως στείλε μου ένα Pm με το site σου γιατί με ενδιαφέρει.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 12:17:15 μμ »

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο Γιωργο (Ηρακλειωτη) για τον κοπο και τον χρονο
που ξοδεψε για να βοηθησει τα μελη της σελιδας να αποκτησουμε την νεας κοπης
proof 2012 sovereign  (χωρις κανενα οφελοςγια το ατομο του).
H δικια μου μολις εφτασε στα χερια μου  και ειναι κουκλα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 01:06:52 μμ »

φιλε ΤΝΤ,δεν εχω ιστοσελιδα δικια μου,εννοω,στις αγορες-πωλησεις αυτης, της ιστοσελιδας,να βαλεις αγγελια,οτι ενδιαφερεσαι,για αγορα λιρων,γνησιων φυσικα,σε λογικη τιμη.ισως πολλα ατομα, μπορουν? να σε βοηθησουν!!!απο οτι ξερω,γινονται πολλες αγοροπωλησιες,η ανταλαγες, νομισματων,η αλλων αντικειμενων.σιγουρα τυχον παραπονο σου,θα μπορεσεις να το εκθεσεις,αν καποιο μελος,παει να σε εκμεταλευτει.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΤΝΤ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 01:50:02 μμ »

Ευχαριστώ Γιάννη.Έψαξα το site και το διαπίστωσα.Η αλήθεια είναι με τόσα που ακούμε είμαστε επιφυλακτικοί για να αγοράσουμε από ιδιώτες.Ακόμα και απο μαγαζιά στο κέντρο που είναι γνωστά για δεκαετίες.Όταν διαβάζω εδώ μέσα ότι ενδέχεται η ΤτΕ να έχει πάρει και κάλπικες λίρες ή ότι δεν γίνεται προσεκτικός έλεγχος τότε τι να πεις..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 06:06:37 μμ »

Χαιρομε Αντωνη που την παρελαβες ηδη!!
Και οι υπολοιποι φιλοι ας μου στειλετε ενα πριβε οτι τις πηρατε!!
Δεν χρειαζετε δημοσια!!
Αντωνη μερικοι φιλοι προσπαθησαν μονοι τους να αγορασουν απο τα διαφορα σαιτ που τις προσφεραν με 450 και εφαγαν πορτα!! Στην ουσια κανενας δεν μπορουσε να τους την δωσει σε αυτη την τιμη!!
Επειδη τα ηξερα αυτα τα παρατραγουδα-κραχτες-διαφημηση  και αφου θα εκανα παραγγελια για μενα ειπα οσοι θελουν μεχρι τις 10 να τους βοηθησω!!
Οπως ειχα πει ηξερα πανω κατω τι θα γινοταν 11&12 του μηνα οπως και εγινε Κλείσιμο ματιού

Επισεις να εχουν υποψιν τους οι φιλοι απο την δευτερη παραγγελια οτι τα νομισματα τους τα εχω στα χερια μου σημερα και θα ταχυδρομηθουν την Δευτερα!!
Αν καποιος δεν εχει στειλει τα στοιχεια του ας το κανει σημερα-αυριο.
Η αποστολη θα γινει την δευτερα για να μπουν ολα τα νομισματα κατω απο μικροσκοποιο να δω ποια θα γραψουν PR71+ να τα κρατησω για μενα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences