Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:14:17 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 693727 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 06:17:54 μμ »

Σημερα πηρα στα χερια μου τις BU !!
Παντα ελεγα μεσα μου οτι τα χαρακτηριστικα που δεν φαινοντε στις φωτο της royalmint πρεπει να ηταν σκερτσο του φακου? του καθρεπτη που κανει το νομισμα? και τελικα δεν φαινοντε στις φωτο οι λεπτομεριες που φαινοντε πεντακαθαρα στις proof !!
Tελικα οτι δειχνουν οι φωτο αυτο ειναι και η πραγματικοτητα!! Ντροπή Λύπη Θυμός
Οι μητρες που φτιαχνουν τις  BU ειναι εντελως διαφορετικες και λειπουν απο πανω απο το κεφαλι τις Βασιλισσας αρκετες λεπτομεριες!!
Αποψη μου ειναι οτι θα μπορουσαν να κανουν καλυτερο αναγλυφο και οχι τοσο προχειρο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 07:29:25 μμ »

Πηρα μια απλη στα 360 και θεωρω οτι ειναι η πιο της πλακας κοπη που εχω στα χερια μου σε σχεση με αρκετες διαφορετικες νεες και παλιες κοπες ,η proof φαινεται και μονο απο την φωτογραφια ,καμμια σχεση με την απλη.
Καταγράφηκε
ΤΝΤ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 10:35:17 πμ »

345 δεν έχει κανονικά; Έκπληξη
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 10:49:20 πμ »

κανονικα εχεις δικιο,αλλα οταν ειναι ακυκλοφορητες αυστηρα,οπως οι συγκεγκριμενες,που ειναι μεσα σε ειδικο φακελακι,αποκτουν καποια υπεραξια .συλλεκτικη φυσικα,γιατι στην τραπεζα,η τιμη ειναι ιδια.οπως οι προυφ,στο εμποριο κανουν πολυ περισοτερο,αλλα στις επενδυτικες  πωλησεις,στοιχιζουν οσο και οι κοινες.πολλες φορες ειναι ασκοπο,και επιζημιο,να αγοραζουμε επιμελημενης κοπης(προυφ.κλπ)γιατι σε μια αμεση αναγκη,χανουμε αρκετα χρηματα,πουλωντας τες,στους διαφορους εμπορους χρυσου,σαραφηδες,καταστηματα,τραπεζες,κλπ.για συλλεκτες φυσικα,αν δεν βιαζομαστε,αποκομιζουμε,αναλογως και την κοπη,μεγαλυτερα κερδη,χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2011, 11:40:59 πμ από giannist » Καταγράφηκε
ΤΝΤ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 11:12:11 πμ »

Οι τράπεζες έχουν proof αν ζητήσεις ή μόνο οι συλλέκτες;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 11:52:12 πμ »

νομισματα αναμνηστικα,η επιμελημενης κοπης,δεν εχουν δικαιωμα να πωλουν ,παρα μονο!!! τα κρατη,και οι τραπεζες,που τα εκδιδουν.προυφ,βρισκεις μονο στο εμποριο,η στην χωρα που τις εκδιδει,και μαλιστα σε περιορισμενο χρονο.οπως στην ελλαδα τα σπεσιαλς ολυμπικς,κλπ.αυτα τα νομισματα απευθυνονται σε συλλεκτες,η στο κοινο,εις αναμνηση καποιου γεγονοτος,κλπ.οσο για λιρες αγγλιας,καθε χρονο,η, ειδικη επετειο,εκδιδει μονο η τραπεζα της.τωρα αν εδιαφερεσαι να αγορασεις,υπαρχουν διαφορα μαγαζια,εμποροι,συλλεκτε,κλπ.που μπορουν να σου βρουν,με το αναλογο κερδος φυσικα,οτι θελησεις,αλλα προσοχη,στις κακοτοπιες,(η δηθεν ευκαιριες),σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
GGeorgios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:59:30 μμ »

Παιδιά καλησπέρα,
Πρόκειται να γίνει μια αγορά 50-80 κομμάτια ...
Ποιο είναι το φάσμα για διαπραγμάτευση της τιμής ?
Σε σχέση πάντα με τις επίσημες τιμές της ΤτΕ.
Καταγράφηκε
sonic11
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 03:12:13 μμ »

για σας  προηγουμενος διαβασα οτι ισως η Ττε να εχει παρει πλαστες λυρες απο ελιψη σωστου ελεγχου. υπαρχει τετια περιπτωση?  και πως μπορει καπιος να ειναι βεβαιος για τη γνησιοτητα ?    οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ αν μου ασπαντησει  ευχαριστω
Καταγράφηκε
sankostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 05:52:34 μμ »

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο φορουμ  και δεν ξερω πολα και ηθελα να παρω 8-10 λιρες ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1973  απο Ττε λεω . μηπως κανω λαθως  ερωτηση αν ειναι καλη επενδιση για αρχη η καπια προταση καλοδεχουμενη και με pm ευχαριστω
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 06:00:59 μμ »

καλη ιδεα ειναι,αρκει να αγορασεις γνησιες,και σε λογικη τιμη!!!σε καλοσωριζω,σαν απλο μελος, της παρεας μας,και σου ευχομαι καλη πορεια,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 06:29:09 μμ »

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο φορουμ  και δεν ξερω πολα και ηθελα να παρω 8-10 λιρες ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1973  απο Ττε λεω .

Καλως ηρθες φιλε μου, αμα σου δωσει η ΤΤΕ λιρες του 1973 να μου πεις σε ποιο καταστημα πηγες να στειλω και εγω φιλους μου να μου παρουν μερικες!!
Ειναι μια ημερομηνια που λειπει απο το αρχειο μου και την θελω πολυ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gdook
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 06:47:34 μμ »

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να ψωνίσουμε απευθείας από royal mint και αν ναι με ποιο τρόπο γραφόμαστε στο συγκεκριμένο site. Με την ευκαιρία σας παραθέτω ότι προχθές αγόρασα χρισές λίρες από Τράπεζα πειραιώς παλαιάς κοπής και ελλατωματικές στην όψη (χαραγμένες) στην τιμή 342,5 ευρω. Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω, μήπως ψωνίζουν απο ΤΤΕ; Εγώ περίμενα να βρω κοπής 2010-2011 απο royal mint. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 07:14:59 μμ »

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο φορουμ  και δεν ξερω πολα και ηθελα να παρω 8-10 λιρες ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1973  απο Ττε λεω .

Καλως ηρθες φιλε μου, αμα σου δωσει η ΤΤΕ λιρες του 1973 να μου πεις σε ποιο καταστημα πηγες να στειλω και εγω φιλους μου να μου παρουν μερικες!!
Ειναι μια ημερομηνια που λειπει απο το αρχειο μου και την θελω πολυ Χαμόγελο
Γιωργο του 1973 ειναι τυπος εχει των Αγιο Αθανασιο καβαλα στο δελφινι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο : Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 07:19:04 μμ »

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουργιος στο φορουμ  και δεν ξερω πολα και ηθελα να παρω 8-10 λιρες ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1973  απο Ττε λεω . μηπως κανω λαθως  ερωτηση αν ειναι καλη επενδιση για αρχη η καπια προταση καλοδεχουμενη και με pm ευχαριστω
λιρα του 1973 δεν εχει κοπει αγαπητε sankostas
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 07:32:53 μμ »

Το 1973 κοπηκε μονο αυτη η λιρα την οποια βλεπεται και βγηκε σε 40,000 τεμαχια μονο!!
Δεν θα την βρειτε ποτε σε τραπεζες και οντος μου λειπει απο την συλλογη μου!!
Οσες φορες την ειδα σε δημοπρασιες η τιμη εκτοξευοταν απαγορευτικα για το πορτοφολι μου!!

Υ.Γ Φυσικα δεν θεωρητε Αγγλιας αλλα κοπηκε κατω απο την Αγγλικη κυριαρχια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences