Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:02:35 μμ
Σελίδες: 1 ... 122 123 [124] 125 126 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 692106 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εl Capitan
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 294


Προφίλ
« Απάντηση #1845 στις: Ιούνιος 04, 2022, 03:40:09 μμ »

Για αγορα ειναι αξιοπιστο..Απλα δεν συμφέρει για να παρεις ενα κομματι..Τα μεταφορικα του επισης αργουν πολυ σε σχεση με αλλα..Δες  coininvest αλλιως εχει πολλους αξιοπιστους πωλητες εδω μεσα και στο κεντρο που ζητας.Πας βλεπεις περνεις και γλιτωνεις και τα μεταφορικα..Αν και μερικες φορες οι τιμες ειναι λιγο τσουχτερες για να τα λεμε ολα...
Καταγράφηκε

Ερέτην χρήναι πρώτα γενέσθαι πριν πηδαλίοις επιχειρεί
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1846 στις: Ιούνιος 04, 2022, 05:37:11 μμ »

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι
xrysosonline.gr είναι αξιόπιστο να αγοράσω επενδυτικό χρυσό ;

Θα σου πω την άποψή μου από την προσωπική μου εμπειρία με το xrysosonline.gr ως πωλητής όχι ώς αγοραστής. Τους έδειξα 2 χρυσές λίρες πρίν λίγες μέρες  κοινές του 1963 αλλά ακυκλοφόρητες για να μου τις αγοράσουν. Ενώ έγραφαν ότι πληρώνουν 395€ μου είπαν ότι επειδή είναι κοινές και επειδή έχουν στοκαρισμένες πολλές από δαύτες τις αγοράζουν στα 380€. Όταν τους υπέδειξα την ιστοσελίδα τους ότι η τιμή αγοράς που δηλώνουν ήταν 395€ για mixed dates sovereigns μου απάντησαν ότι στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το χαρτόσημο των 3,6% (ποιό χαρτόσημο αυτό που καταργήθηκε και δεν εκδίδεται κάν??) και το ΦΠΑ... Μάλιστα όταν τους ρώτησα αν κόβουν απόδειξη μου είπαν όχι. Άρα ποιό ΦΠΑ λέμε? Εντάξει προφανώς αγοράζουν όπως όλα τα μαγαζιά επι ενεχυρο δηλαδή κατ'εκτίμηση στο περίπου και χωρίς σταθερή τιμή παρά το γεγονός ότι αναγράφουν στην ιστοσελίδα τους τιμή συγκεκριμένη. Προσωπικά δεν μου άρεσε όλη αυτή η φάση. Αυτή είναι η εμπειρία μου σαν πωλητής όμως όχι σαν αγοραστής από την xrysosonline.gr που τελευταία γίνεται και της μόδας. Κι εγώ από αλλού την άκουσα μου την υπέδειξαν για αξιόπιστη αλλά δεν αποδείχθηκε τουλάχιστον σε μένα και τουλάχιστον σαν αγοραστές. Σαν πωλητές τώρα δεν ξέρω τι καπνό φουμάρουν.



Δηλαδή η όλη φάση είναι τα 15 ευρώ διάφορα; Νομίζω δεν είναι μεγάλη διαφορά.στην τράπεζα της Ελλάδος εκείνη την περίοδο αν πήγαινες πόσο θα στις αγόραζαν ;
Η όλη φάση είναι ότι δεν τηρούν την τιμή που αναγράφουν στην ιστοσελίδα τους σε συνδιασμο με τις δικαιολογίες για να ρίξουν την τιμή όταν αγοράζουν. Η τράπεζα της Ελλάδος είναι πονεμένη ιστορία. Εκεί έχουν τιμοκατάλογο όπου μόλις δουν τις λίρες σου τις βγάζουν χτυπημένες και στις αγοράζουν στην κατηγορία ελαττωματικες 10€ κάτω από την τιμή.
Καταγράφηκε
Manica
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #1847 στις: Ιούνιος 05, 2022, 07:56:21 μμ »

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι
xrysosonline.gr είναι αξιόπιστο να αγοράσω επενδυτικό χρυσό ;
Η τράπεζα της Ελλάδος εκδίδει κάθε μέρα τιμή αγοράς τιμή πώλησης η τιμή μετά σε άλλα κατάστημα πωλητές διαμορφώνεται κάπου ανάμεσα σε αυτές τις δύο τιμές και είναι θεμιτό ότι ζητήσει ο καθένας , έτσι είναι η αγορά του χρυσού. θεωρώ οποία τιμή κάτω ή ίση με την τιμή της τράπεζας της Ελλάδας θεμιτή. Επίσης με αυτή την μεγάλη απόκλιση που έχει η τιμή μεταξύ αγοράς και πώλησης είναι σαν σου λέει δεν ενδιαφέρομαι να πουλήσω ....
Καμία φορά σκέφτομαι με τόσο απάτη που κυκλοφορεί έξω είναι το ποιο αξιόπιστο να πας εκεί να αγοράσεις και ας είναι ακριβότερη η τιμή

Θα σου πω την άποψή μου από την προσωπική μου εμπειρία με το xrysosonline.gr ως πωλητής όχι ώς αγοραστής. Τους έδειξα 2 χρυσές λίρες πρίν λίγες μέρες  κοινές του 1963 αλλά ακυκλοφόρητες για να μου τις αγοράσουν. Ενώ έγραφαν ότι πληρώνουν 395€ μου είπαν ότι επειδή είναι κοινές και επειδή έχουν στοκαρισμένες πολλές από δαύτες τις αγοράζουν στα 380€. Όταν τους υπέδειξα την ιστοσελίδα τους ότι η τιμή αγοράς που δηλώνουν ήταν 395€ για mixed dates sovereigns μου απάντησαν ότι στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το χαρτόσημο των 3,6% (ποιό χαρτόσημο αυτό που καταργήθηκε και δεν εκδίδεται κάν??) και το ΦΠΑ... Μάλιστα όταν τους ρώτησα αν κόβουν απόδειξη μου είπαν όχι. Άρα ποιό ΦΠΑ λέμε? Εντάξει προφανώς αγοράζουν όπως όλα τα μαγαζιά επι ενεχυρο δηλαδή κατ'εκτίμηση στο περίπου και χωρίς σταθερή τιμή παρά το γεγονός ότι αναγράφουν στην ιστοσελίδα τους τιμή συγκεκριμένη. Προσωπικά δεν μου άρεσε όλη αυτή η φάση. Αυτή είναι η εμπειρία μου σαν πωλητής όμως όχι σαν αγοραστής από την xrysosonline.gr που τελευταία γίνεται και της μόδας. Κι εγώ από αλλού την άκουσα μου την υπέδειξαν για αξιόπιστη αλλά δεν αποδείχθηκε τουλάχιστον σε μένα και τουλάχιστον σαν αγοραστές. Σαν πωλητές τώρα δεν ξέρω τι καπνό φουμάρουν.



Δηλαδή η όλη φάση είναι τα 15 ευρώ διάφορα; Νομίζω δεν είναι μεγάλη διαφορά.στην τράπεζα της Ελλάδος εκείνη την περίοδο αν πήγαινες πόσο θα στις αγόραζαν ;
Η όλη φάση είναι ότι δεν τηρούν την τιμή που αναγράφουν στην ιστοσελίδα τους σε συνδιασμο με τις δικαιολογίες για να ρίξουν την τιμή όταν αγοράζουν. Η τράπεζα της Ελλάδος είναι πονεμένη ιστορία. Εκεί έχουν τιμοκατάλογο όπου μόλις δουν τις λίρες σου τις βγάζουν χτυπημένες και στις αγοράζουν στην κατηγορία ελαττωματικες 10€ κάτω από την τιμή.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1848 στις: Ιούνιος 05, 2022, 08:18:10 μμ »

Η τράπεζα της Ελλάδας εκδίδει πολύ σωστά το είπες τιμοκατάλογο καθημερινά και όταν η τιμή έχει μεγάλες διακυμάνσεις εκδίδει και 2ο ή και 3ο μέσα στην ίδια μέρα. Αλλά γιατί είναι πονεμένη ιστορία. Σήμερα αν δεί κανείς τον τελευταίο σε ισχύ κατάλογό της θα δεί ότι αγοράζει την λίρα 395€. Η λίρα έχει αξία σαν χρυσός 406€. Δηλαδή στην αγοράζει κάτω από το μέταλλό της. Δεύτερον όταν πας την λίρα σου ακόμα και ακυκλοφόρητη να είναι θα την δούν θα σου πουν η λίρα έχει χτυπήματα έχει επαφές σημαδάκια δεν είναι του κουτιού του μπλίστερ της κασετίνας του πακέτου επομένως θα σου πούν τιμή αγοράς 383€.  Δηλαδή θα στην αγοράσουν 23€ κάτω από μέταλλο.  Άν η λίρα σου είναι θυρεός δεν τους νοιάζει. Θα σου πούν την ίδια τιμή. Άρα θα χάσεις ακόμα περισσότερα διότι δεν αναγνωρίζεται η συλλεκτική αξία της λίρας από την τράπεζα.

Πάμε τώρα σαν αγοραστές στην τράπεζα της Ελλάδας. Άν πάς για λίγες λίρες είτε σε αγορά είτε σε πώληση δεν έχεις κανένα θέμα γραφειοκρατικό. Μέχρι 10000€. Αυτό το όριο έχουν θέσει. Άν πάς για μεγαλύτερο ποσό σε περνάνε κόσκινο. Αλλά ας υποθέσουμε ότι πάς στην τράπεζα για ποσό αγοράς μικρότερο από 10000€ σε λίρες. Σε αυτή τη περίπτωση κοίτα τι χάνεις . Πρώτον οι λίρες που θα σου δώσουν θα είναι όποιες θέλουν αυτοί. Μπορεί να είναι κοινές να είναι χτυπημένες ελαφρά μπορεί να έχουν μικροελαττώματα. Δέν διαλέγεις τι αγοράζεις στην τράπεζα. Ότι σου δώσουν . Αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα. Σε μαγαζί διαλέγεις τι αγοράζεις. Δεύτερον η τιμή που είπες.  476€ μια λίρα!  Μια βόλτα να κάνεις στα μαγαζιά θα βρείς καλύτερες τιμές για ν'αγοράσεις και ειδικά κοινές λίρες επενδυτικές. 

Καταγράφηκε
Slowman100
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #1849 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 01:16:47 μμ »

Γεια σας! Καλώς σας βρήκα! Πρώτο ποστ στο φόρουμ.
Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και έχω 4 χρυσές λίρες Ελίζαμπεθ του 1959 κληρονομιά από τη γιαγιά, αν υπάρχει κάποια σπανιότητα ή είναι κοινές ;
Ευχαριστώ! Εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #1850 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 02:10:30 μμ »

Καλώς όρισες . Κοινές
Καταγράφηκε
Slowman100
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #1851 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 02:16:41 μμ »

Καλώς όρισες . Κοινές
Ευχαριστώ πολυ! Αυτό είχα καταλάβει και γω από το ιντερνετικό ψάξιμο αλλά με μπέρδεψε ένα άρθρο στο xrisi-lira. Gr που τις κατέτασσε στις σπάνιες. Μάλλον επρόκειτο για κάτι άλλο.
Καταγράφηκε
stavros k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #1852 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 09:11:55 μμ »

Παιδιά καλησπέρα.Θελω να κάνω μια επένδυση σε λίρες
τις απλές sovereign που πουλάει η τράπεζα της Ελλάδος 477 ευρώ. Θέλω να μου πείτε οι παλαιότεροι που θα βρω στην αγορά τις πιο φτηνές τιμές που θα συνδυάζεται
από γνησιότητα και βέβαια κατάσταση της λίρας.
 Δεύτερη απορία οι συλλεκτικές έχουν κάποιο νόημα
η να μείνω στις απλές. Σας ευχαριστώ
Υ.γ.  όποιος θέλει μου στέλνει και π.μ για να μην θεωρηθεί ως διαφήμιση.
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #1853 στις: Ιανουάριος 10, 2023, 03:58:17 μμ »

Καλησπέρα,
 και από δω από τα μέλη θα βρεις κατά καιρούς ανεβαίνουν για πώληση στην ομάδα .
Έχουμε και επαγγελματίες οπως τον svcollector ,εγώ προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος , αλλά υπαρχουν και άλλοι όπως HKCOLLECTIBLES που είναι σοβαροί επαγγελματίες .
Καταγράφηκε
kirkinezi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #1854 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 03:04:22 μμ »

Ξέρω οτι σε πολλούς μπορεί να φανεί άκρως αφελής η ερώτησή μου αλλά θα την κάνω :
Όσοι έχετε αγοράσει από coininvest η συσκευασία στην οποία σας ήρθε η παραγγελία έχει πάνω αναγνωριστικά του καταστήματος; Δηλαδή μπορεί πχ ο κούριερ ή όποιος τέλος πάντων δει το δέμα να καταλάβει οτι προέρχεται από το συγκεκριμένο κατάστημα ; 
Καταγράφηκε
tsach
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #1855 στις: Ιανουάριος 12, 2023, 11:06:49 μμ »

Όχι δεν γράφει τίποτα τέτοιο.
Είχα την ίδια απορία, οταν παρήγγειλα πριν μερικα χρονια και ηρθε το πακετο δεν έγραφε ουτε coininvest ουτε καν την διεύθυνση του coininvest στην Φρανκφούρτη. Αν θυμάμαι καλά έγραφε αριθμό ταχυδρομικής θυρίδας ή κάτι τέτοιο.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #1856 στις: Ιανουάριος 13, 2023, 02:35:20 πμ »

Τιποτα δεν γραφει, δεν μπορει να το καταλαβει απο το κουτι ή την διευθυνση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2023, 02:35:39 πμ από johneko » Καταγράφηκε
kirkinezi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #1857 στις: Ιανουάριος 13, 2023, 09:46:01 πμ »

Ευχαριστώ πολύ.Πολύ θετικό να προσέχουν την ιδιωτικότητα.
Καταγράφηκε
Manica
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #1858 στις: Φεβρουάριος 01, 2023, 02:58:36 μμ »

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πριν λίγες μέρες αγόρασα μια χρυσή λίρα και είχε πάνω της ένα σημάδι σαν να ήταν από μολύβι, μια μικρή Μουτζούρα. Η Λιρα φυσικά είναι γνήσια αλλα αυτό πάνω τι μπορεί να είναι ; Μήπως κάποιος έλεγχος στο παρελθόν από άλλον αγοραστή για την γνησιότητα της ; Έχω την εντύπωση ότι έχω ξανά συνάντηση μια μικρή Μουτζούρα και σε άλλη χρυσή λίρα.αν ξέρεις κάποιος ας μου πει
. Ευχαριστώ:)
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1859 στις: Φεβρουάριος 01, 2023, 04:28:37 μμ »

Παλιά οι χρηματιστές και οι Σαράφηδες που ανταλλάσαν  λίρας με δραχμάς και δραχμάς με λίρας Σαρκασμός, επειδή κυκλοφορούσαν και  πολλές ''Ιταλικές'' μετα το τσεκάρισμα οτι ήταν εντάξει εβαζαν μια μονογραφή ή μια σφραγιδούλα για να μην τις μπερδεύουν με τις ''ιταλίδες''...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Σελίδες: 1 ... 122 123 [124] 125 126 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences