Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:01:42 πμ
Σελίδες: 1 ... 118 119 [120] 121 122 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 717692 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #1785 στις: Νοέμβριος 12, 2021, 08:43:20 μμ »

4795 λίρες το 5πλο σετ
955 το 3πλο σετ
585 λίρες η λίρα
315 η λίρα



315 η μισή φαντάζομαι?

στην λίρα κοντά ήμουν άρα σωστές οι πηγές
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1786 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 02:35:21 πμ »

4795 λίρες το 5πλο σετ
955 το 3πλο σετ
585 λίρες η λίρα
315 η μιση λίρα


£585 η λίρα. Συνεπώς περί τα 685 ευρώ.
Και ακολουθεί το καίριο ερώτημα:
Ποιο το επιπλέον κόστος εκτελωνισμού και συναφών δασμών/φόρων;


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2021, 02:40:39 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1787 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 11:40:45 πμ »

Αν πιαστεί ώς συλλεκτικό 24% ΦΠΑ + 16 € ο εκτελωνισμός ή κάπου εκεί. Αν πιαστεί ως επενδυτικό χρυσό, νομίζω
απαλλάσσεται απο το ΦΠΑ, μόνο τα τέλη εκτελωνισμού. Ειδικός φόρος νομίζω δεν υπάρχει.
Άποψη εκφέρω παιδιά. Μην παρεξηγηθώ.
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251


Προφίλ
« Απάντηση #1788 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 12:13:25 μμ »

Νόμιζα ότι απαλλάσσεται από ΦΠΑ  Έκπληξη
Τελικά γνωρίζει κάποιος σίγουρα για το τι ισχύει;
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1789 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 12:18:43 μμ »

Δεν έχουν.
Και τα πέντε νομίσματα αυτά βρίσκονται στον κατάλογο των χρυσών νομισμάτων που πληρούν τα κριτήρια του επενδυτικού χρυσού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1790 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 02:58:38 μμ »

Άρα στην περίπτωση που δεν επιβληθεί ΦΠΑ κατά τον εκτελωνισμό (περί τα 175 ευρώ τον υπολογίζω), θα υπάρξει μια μικρή επιβάρυνση περί τα 20 με 30 ευρώ. Ορθά;

Εν ολίγοις, εφόσον δεν είμαστε σίγουροι, η επιβολή -ή μη- του ΦΠΑ έγκειται στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε εκτελωνιστή. Αν λοιπόν είσαι τυχερός, πληρώνεις έξτρα περί το τριαντάρι. Ειδάλλως περνάς το διακοσάρι..

Και ένα έτερο ζήτημα, σχετικό με την εξόφληση της οφειλής σε στερλίνες, στην ιστοσελίδα του Royal Mint με χρήση κάρτας. Εδώ δεν υφίσταται πρόβλημα έξτρα χρέωσης από την εγχώρια τράπεζα που μεσολαβεί στην αποπληρωμή;

Δύσκολα μας έβγαλε το brexit..
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #1791 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 06:56:12 μμ »

Από παλαιότερη μου εμπειρία, εισαγωγή χρυσού νομίσματος από Αμερική που πληρούσε τα κριτήρια του επενδυτικού χρυσού, για να αναλάβει η μεταφορική εταιρία τον εκτελωνισμό έβγαλε κουστουμάκι που δεν απαλλασσόταν από τίποτα.
Κάποιες φορές πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και να τους παρουσιάσεις τα ανάλογα έγραφα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #1792 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 08:10:23 μμ »

Από παλαιότερη μου εμπειρία, εισαγωγή χρυσού νομίσματος από Αμερική που πληρούσε τα κριτήρια του επενδυτικού χρυσού, για να αναλάβει η μεταφορική εταιρία τον εκτελωνισμό έβγαλε κουστουμάκι που δεν απαλλασσόταν από τίποτα.
Κάποιες φορές πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και να τους παρουσιάσεις τα ανάλογα έγραφα.


Κάπως έτσι. Επίσης, ξεχνάτε τους δασμούς εισαγωγής από οιαδηποτε χώρα εκτός ΕΕ. Η ερμηνεια του τι είναι επενδυτικός χρυσός, είναι καθαρά στο χέρι του Τελωνείου. Το καλύτερο γι αυτούς που την θέλουν οπωσδήποτε είναι να την παραγγείλουν σε εμπορο της εμπιστοσύνης τους που εισάγει τέτοια νομίσματα. Ιδιωτικα μάλλον χάνεις, όπως και στις πιστοποιήσεις με πολλά έξτρα και ταχυδρομικά.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1793 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 08:32:37 μμ »

Κατάλογος των χρυσών νομισμάτων που πληρούν τα κριτήρια τα οποία καθορίζονται στο άρθρο 344 παράγραφος 1 σημείο 2) της οδηγίας 2006/112/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Νοεμβρίου 2006 (ειδικό καθεστώς για τον επενδυτικό χρυσό)   https://www.taxheaven.gr/circulars/37979/2021-c-446-06
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #1794 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:03:15 μμ »

Από την στιγμή που είναι προοφ δεν είναι επενδυτικό νόμισμα.
Βάση νόμου οι αγγλικές λίρες ορίζονται ως επενδυτικά νομίσματα (αλλά όχι οι προοφ)
Επενδυτικό νόμισμα ορίζεται ως καθαρότητα άνω του 0.900 και να είναι σε bullion μορφή

Ο κάθε τελωνειακός μπορεί να σε χρεώσει φπα κλπ σε προοφ νόμισμα

Τις πλήστες φορές επειδή δεν έχουν γνώση όμως δεν σε χρεώνουν τουλάχιστο εδώ στην Κύπρο αυτό γίνεται.
Βέβαια 2-3 φορές βρήκα προοφ νόμισμα με αποτυπώματα αφού ανοίκτηκε σε έλεγχο ωστόσο με την συντήρηση της NGC έφυγαν όλα.
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #1795 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:05:02 μμ »

Κατάλογος των χρυσών νομισμάτων που πληρούν τα κριτήρια τα οποία καθορίζονται στο άρθρο 344 παράγραφος 1 σημείο 2) της οδηγίας 2006/112/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Νοεμβρίου 2006 (ειδικό καθεστώς για τον επενδυτικό χρυσό)   https://www.taxheaven.gr/circulars/37979/2021-c-446-06


Αγαπητέ φίλε αυτός είναι ο νόμος αλλά περιλαμβάνει οποιοδήποτε νόμισμα καθαρότητας άνω του 0.900 εάν μπορείς να το αποδείξεις στο τελωνείο πχ μέσω πιστοποιητικού σε αμερικάνικα χρυσά έχω περάσει νόμισμα εδώ με 0%
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1796 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:19:08 μμ »

Κατάλογος των χρυσών νομισμάτων που πληρούν τα κριτήρια τα οποία καθορίζονται στο άρθρο 344 παράγραφος 1 σημείο 2) της οδηγίας 2006/112/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Νοεμβρίου 2006 (ειδικό καθεστώς για τον επενδυτικό χρυσό)   https://www.taxheaven.gr/circulars/37979/2021-c-446-06


Αγαπητέ φίλε αυτός είναι ο νόμος αλλά περιλαμβάνει οποιοδήποτε νόμισμα καθαρότητας άνω του 0.900 εάν μπορείς να το αποδείξεις στο τελωνείο πχ μέσω πιστοποιητικού σε αμερικάνικα χρυσά έχω περάσει νόμισμα εδώ με 0%
Το βρίσκουν με πολύ απλό τρόπο. Από το τιμολόγιο το οποίο αναφέρει τι αγοράστηκε και ζητείται από το τελωνείο ως δικαιολογητικό για την απαλλαγή του νομίσματος ως επενδυτικού χρυσού. Και από την στιγμή που αναφέρει το πρωτότυπο τιμολόγιο π.χ. Sovereign έχει τελειώσει το θέμα,ανεξάρτητα κοπής του νομίσματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #1797 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:30:54 μμ »

Κατάλογος των χρυσών νομισμάτων που πληρούν τα κριτήρια τα οποία καθορίζονται στο άρθρο 344 παράγραφος 1 σημείο 2) της οδηγίας 2006/112/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Νοεμβρίου 2006 (ειδικό καθεστώς για τον επενδυτικό χρυσό)   https://www.taxheaven.gr/circulars/37979/2021-c-446-06


Αγαπητέ φίλε αυτός είναι ο νόμος αλλά περιλαμβάνει οποιοδήποτε νόμισμα καθαρότητας άνω του 0.900 εάν μπορείς να το αποδείξεις στο τελωνείο πχ μέσω πιστοποιητικού σε αμερικάνικα χρυσά έχω περάσει νόμισμα εδώ με 0%
Το βρίσκουν με πολύ απλό τρόπο. Από το τιμολόγιο το οποίο αναφέρει τι αγοράστηκε και ζητείται από το τελωνείο ως δικαιολογητικό για την απαλλαγή του νομίσματος ως επενδυτικού χρυσού. Και από την στιγμή που αναφέρει το πρωτότυπο τιμολόγιο π.χ. Sovereign έχει τελειώσει το θέμα,ανεξάρτητα κοπής του νομίσματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αγαπητέ το royal mint  αναγράφει item of numismatic interest στην κύπρο πάντως δεν ισχύει αυτό που έχεις αναφέρει εδώ, έχω κανει την διαδικασία πολλές φορές φέτος για χρυσό:
λιρα 2002 pf70, completer gold από royal mint, brittania 2021 gold από roya mint, buffalo & eagles gold proofs από αμερική, χρυσές una & the lion bars από royal mint.

Από αυτά καθαρά επενδυτικό ήταν μόνο το τελευταίο.
Αν δεν έρθει με κούριερ αλλά royal mail ίσως να υπάρξουν μπλεξίματα αυτό λέω από εμπειρία εδω στην κύπρο.
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1798 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:39:59 μμ »

Κατάλογος των χρυσών νομισμάτων που πληρούν τα κριτήρια τα οποία καθορίζονται στο άρθρο 344 παράγραφος 1 σημείο 2) της οδηγίας 2006/112/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Νοεμβρίου 2006 (ειδικό καθεστώς για τον επενδυτικό χρυσό)   https://www.taxheaven.gr/circulars/37979/2021-c-446-06


Αγαπητέ φίλε αυτός είναι ο νόμος αλλά περιλαμβάνει οποιοδήποτε νόμισμα καθαρότητας άνω του 0.900 εάν μπορείς να το αποδείξεις στο τελωνείο πχ μέσω πιστοποιητικού σε αμερικάνικα χρυσά έχω περάσει νόμισμα εδώ με 0%
Το βρίσκουν με πολύ απλό τρόπο. Από το τιμολόγιο το οποίο αναφέρει τι αγοράστηκε και ζητείται από το τελωνείο ως δικαιολογητικό για την απαλλαγή του νομίσματος ως επενδυτικού χρυσού. Και από την στιγμή που αναφέρει το πρωτότυπο τιμολόγιο π.χ. Sovereign έχει τελειώσει το θέμα,ανεξάρτητα κοπής του νομίσματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αγαπητέ το royal mint  αναγράφει item of numismatic interest στην κύπρο πάντως δεν ισχύει αυτό που έχεις αναφέρει εδώ, έχω κανει την διαδικασία πολλές φορές φέτος για χρυσό:
λιρα 2002 pf70, completer gold από royal mint, brittania 2021 gold από roya mint, buffalo & eagles gold proofs από αμερική, χρυσές una & the lion bars από royal mint.

Από αυτά καθαρά επενδυτικό ήταν μόνο το τελευταίο.
Αν δεν έρθει με κούριερ αλλά royal mail ίσως να υπάρξουν μπλεξίματα αυτό λέω από εμπειρία εδω στην κύπρο.
Τι να σας πω, εγώ δεν έχω πληρώσει ποτέ, και σωστά δεν έχω πληρώσει βάσει όσων ισχύουν. Ότι δικαιολογητικά μου ζητήθηκαν, κάθε φορά, από το τελωνείο τα κατέθετα και μου ερχόταν η απάντηση της αποδέσμευσης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #1799 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 09:45:12 μμ »

Κατάλογος των χρυσών νομισμάτων που πληρούν τα κριτήρια τα οποία καθορίζονται στο άρθρο 344 παράγραφος 1 σημείο 2) της οδηγίας 2006/112/ΕΚ του Συμβουλίου, της 28ης Νοεμβρίου 2006 (ειδικό καθεστώς για τον επενδυτικό χρυσό)   https://www.taxheaven.gr/circulars/37979/2021-c-446-06



Αγαπητέ φίλε αυτός είναι ο νόμος αλλά περιλαμβάνει οποιοδήποτε νόμισμα καθαρότητας άνω του 0.900 εάν μπορείς να το αποδείξεις στο τελωνείο πχ μέσω πιστοποιητικού σε αμερικάνικα χρυσά έχω περάσει νόμισμα εδώ με 0%
Το βρίσκουν με πολύ απλό τρόπο. Από το τιμολόγιο το οποίο αναφέρει τι αγοράστηκε και ζητείται από το τελωνείο ως δικαιολογητικό για την απαλλαγή του νομίσματος ως επενδυτικού χρυσού. Και από την στιγμή που αναφέρει το πρωτότυπο τιμολόγιο π.χ. Sovereign έχει τελειώσει το θέμα,ανεξάρτητα κοπής του νομίσματος.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αγαπητέ το royal mint  αναγράφει item of numismatic interest στην κύπρο πάντως δεν ισχύει αυτό που έχεις αναφέρει εδώ, έχω κανει την διαδικασία πολλές φορές φέτος για χρυσό:
λιρα 2002 pf70, completer gold από royal mint, brittania 2021 gold από roya mint, buffalo & eagles gold proofs από αμερική, χρυσές una & the lion bars από royal mint.

Από αυτά καθαρά επενδυτικό ήταν μόνο το τελευταίο.
Αν δεν έρθει με κούριερ αλλά royal mail ίσως να υπάρξουν μπλεξίματα αυτό λέω από εμπειρία εδω στην κύπρο.
Τι να σας πω, εγώ δεν έχω πληρώσει ποτέ, και σωστά δεν έχω πληρώσει βάσει όσων ισχύουν. Ότι δικαιολογητικά μου ζητήθηκαν, κάθε φορά, από το τελωνείο τα κατέθετα και μου ερχόταν η απάντηση της αποδέσμευσης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ούτε εγώ έχω πληρώσει αλλά από καθαρά αδυναμία τους να αντιληφθούν οτι τα προοφ είναι επενδυτικά, για αυτό λέω αν στο χρεώσει ο τελωνειακός δίκαιο θα έχει, για αυτό χρειάζεται προσοχή και να απόστέλνεις αντίγραφο του νόμου της ΕΕ
εγώ αυτό κάνω εδώ ο νόμος από σελίδα της ΕΕ απευθείας
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/GA/TXT/?uri=CELEX:52020XC1112(01)
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
Σελίδες: 1 ... 118 119 [120] 121 122 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences