Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:46:57 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βιβλίο του 1850  (Αναγνώστηκε 5138 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
καρολοςΒ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 27, 2011, 04:46:31 μμ »

Παιδιά χαίρομαι που συμμετέχω στο στέκι.
Το παρακολουθώ απο καιρό και έχω πάρει χρήσιμες πληροφορίες.
Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα βιβλίο του 1850 που έχω στην κατοχή μου και να μάθω αν εκτός της φιλολογικής του αξίας έχει και συλλεκτική.
Εχει τίτλο: ΛΟΚΡΙΚΗΣ ΑΝΕΚΔΟΤΟΥ ΕΠΙΓΡΑΦΗΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΙΣ και έχει τυπωθεί στο τυπογραφείο ΕΡΜΗΣ του Χ. Νικολαίδου Φιλαδελφέως στην Κέρκυρα (υπό Ι.Ν. Οικονομίδου) και είναι στα ελληνικά και τα γαλλικά.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 09:54:19 μμ »

μια σελιδα αριστερα ελληνικα και η δεξια γαλλικα ?
Καταγράφηκε
καρολοςΒ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 09:13:19 πμ »

Είναι μισή σελίδα στα ελληνικά (στήλη αριστερά) και μισή σελίδα στα γαλλικά (στήλη δεξιά).
Το έχω βρεί ψηφιοποιημένο εδω :
http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/d/5/4/metadata-1e97006e754bb9bfe6982ca10f2f6b22_1238394194.tkl
Πάτησε view document για να το δείς.
Εψαξα μα δεν το βρήκα  σε κάποια παλαιοβιβλιοπωλεία στο διαδίκτυο και καθώς μένω επαρχία δεν έχω ευχέρεια να ερευνήσω περισσότερο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 09:45:45 πμ »

μπορεις να απευθυνθεις,στον τομεα που εχει,ο οικος του ελευθερουδακη,στην αθηνα.εχει ατομα,κατοπιν συνενοησης με τον πελατη,και καποιου ποσου,που πληρωνεται,και σας βρισκουν πληροφοριες,για καθε ειδους,εκδοση,και προλευση.και φυσικα αν υπαρχει το αυθεντικο,η ανατυπωση.εχω βρει ετσι αρκετα βιβλια, η βιβλιογραφιες,για το θεμα που με ενδιαφερει.σιγουρα,πρεπει να εχει και ηλεκτονικο σαιντ,για τος φιλους της επαρχιας.δεν χανεις τιποτε,να κανεις τουλαχιστον μια ερωτηση?εγω εψαχνα για ιταλικα νομισματα,του μεσαιωνα,και βιβλιογραφια,απο τα συγκεγκριμενα,και σε αναλογο χρονικο διαστημα,μου εστειλαν,τρεις σελιδες!!!,και με πληροφοριες,οπως και τιμες,απο την παγκοσμια βιβλιογραφια,για το θεμα αυτο,σε χαιρετω,γιαννηςτ.ΥΓ.οταν εννοω,νομισματα εννοω πληροφοριες,για κρατιδια,κοπες,κλπ,(και οχι απευθειας τα νομισματα),προς αποφυγη,παρεξηγησεως.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:01:41 μμ »

συμφωνω με γιαννητ αλλα γινεται μονο στην πανεπιστημιου?η και σε αλλα μαγαζια
εγω προσοπικα δυσκολα θα εμπιστευομουν παλιο βιβλιο σε ξενα χερια εστω και λιγο
τα θεορω θυσαυρο γνωσης αλλα και αξιας αλλα μπορει να ψαξει ακι στο νετ παντως το τυπογραφειο αυτο εχει τυπωσει αρκετα βιβλια με τον ιδιο τροπο μην ξεχναμε ηταν ξενικα νησια και τα νομισματα εχουν ιδιετερη αξια
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:08:21 μμ »

εχω καιρο να παω,αλλα το εμαιλ,μαλλον στα κεντρικα πρεπει να βρειτε πληροφοριες,για ατομα,που δεν εχουν προσβαση,στο κεντρο των αθηνων(επαρχια,προαστια,κλπ)σιγουρα ολοκληρος ελευθερουδακης,θα εχει καποιον ιστοτοπο,η εστω εμαιλ?εγω πηγαινα στα κεντρικα θυμαμαι,και ακομη εχω αφησει λογαριασμο,για συμψηφισμο,αν αγορασω αλλα βιβλια.δεν ξερω? αν ισχυει ακομη,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:13:43 μμ »

γιαννη να σ πω την αληθεια προτιμαω να τα κατεβαζω και να τα εκτυπωνω πια παρα να τα αγοραζω να σ πω την αληθεια οχι για χρηματικο λογο αλλα για κοπο πχ τον krause τον εκανα φουλ download φαντασου ειμαι και της δουλειας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:29:43 μμ »

εγω με ολο το θαρρος,στο εγραψα,μηπως παρεις τυχον πληροφοριες,μιας και το θεμα, ειναι εξιδεικευμενο,ιστορικα,προκειτε,γιατην την λοκριδα στην στερεα ελλαδα?η της βορειας ελλαδος στη μακεδονια.μην ξεχνας, και τους σικελους αποικους,δραστηρια πολη,οπουντιοι λοκροι?εγω εκει εχω αποριες,γυρω απο τον τιτλο?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:33:51 μμ »

απο οτι ειδα πιστευω το βιβιλιο μιλαει με τα δικα του ματια,προς την ελλαδα οπου αναφερεται
Καταγράφηκε
καρολοςΒ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 10:59:44 μμ »

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τον χρόνο σας και για την προσπάθεια να βοηθήσετε.
Η επιγραφή που αναφέρεται το βιβλίο είναι μια συμφωνία μεταξύ του Χάλειου (σημερινό Γαλαξίδι) και της Οιάνθειας (παράλιας πόλης ίσως κοντά στη Ναύπακτο) σχετικά με το πως θα λύνονταν μεταξύ τους θέματα πειρατείας, ληστειών, κλπ των πολιτών τους και των διερχόμενων ξένων απο αυτές τις πόλεις και καταλαβαίνετε οτι αποτελεί νομοθετικό και ιστορικό μνημείο.   
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 09:22:08 πμ »

ηταν γνωστες οι εριδες μεταξυ των αιτωλων,ακαρνανων,λοκρων,φωκαιων,ευρυτανων,και γενικα των περιοχων της κεντρικης ελλαδος,στην αρχαιοτητα.ειδικα,οι αιτωλοι(αν και εγω, αιτωλος ειμαι, απο το θερμο,το κεντρο της αιτωλικης συμπολιτειας,κλπ),ηταν γνωστοι πειρατες εκεινης της περιοδου,και μαλιστα στοιχεια αναφερουν,οτι ειχαν φτασει,μεχρι και την μικρα ασια!!!σε τετοιες εξορμησεις.που για την εποχη εκεινη,ηταν αρκετα δυσκολο,δηλαδη,τελη αρχαικης,με αρχες κλασικης.αν και σε ωρισμενες περιοδους,ηταν οι μονοι που εξεδιωξαν τους γαλατες.υπαρχει,και νομισμα,που δειχνει πολεμιστη,αιτωλο,να καθεται συμβολικα με το δορυ του,σε ασπιδες αλλοφυλων.επισης ειχαν σωσει και το ιερο μαντειο των δελφων,απο την μανια των επιδρομων των βαρβαρων γαλατων.χαιρετω,και αν μπορεις με πμ ,ενημερωσε με για τυχον στοιχεια,αυτου του πονηματος,ευχαριστω, και,χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.ναυπακτος, σημαινει στα αρχαια,κατι σαν λιμανι, και ναυπηγειο.δηλαδη,μερος οπου κατασκευαζαν,επιθιωρθωναν,αλλα και προστατευαν τα πλοια τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2011, 09:40:14 πμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences