Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 07:17:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σαραφηδες Εμπιστοσυνης  (Αναγνώστηκε 36276 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 363


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 03:03:53 μμ »

Το επιχείρημα του κ.orop είναι ατράνταχτο (ασχέτως των συνθηκών αγοράς αυτή την στιγμή):όποιος δίνει του 2012,2011 ,δίνει με χασούρα.Π.χ.άς ρωτήσουμε τον carrera ,που δίνει τα σφραγισμένα tubes αγορασμένα το ΄11 ,πόσο αγόρασε τότε και με τι κέρδος φεύγουν τώρα(ρητορικό ερώτημα Στριφογύρισμα ματιών).Βέβαια ,ούτε αυτό ρυθμίζει την τιμή του νομίσματος real time.Συμφωνώ και πάλι με τον orop ασυζητητί:τιμές αγοράς είναι αυτά που συζητάμε,όχι πώλησης.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 03:21:18 μμ »

Xασούρα, κέρδος, όλα είναι ρευστά στην τιμή του χρυσού. Γνωστός μου αγόρασε λίρα του 2012 στα 330 και την πούλησε ένα χρόνο πριν στα 300. Απ' την άλλη στην ίδια τιμή (300) πούλησε και λίρες που είχε αγοράσει στα 240.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 04:16:11 μμ »

Και αλλες 3 σελιδες στα προσωπικα μου μυνηματα που μου ζητουν λιρες του 2012 με 270 Σαρκασμός

Το μπελα μου βρηκα Μεγάλο χαμόγελο
Εγώ δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα στην ζήτηση που έχω πάντως  Κλάμα Κλάμα

Προφανώς κάποιοι (κι εγώ μέσα σε αυτούς) θεωρούν ευκαιρία την τιμή για να αγοράσουν και όχι για να πουλήσουν

Η λίρα του 2012, πέρα από τη διαφορετικότητα του σχεδίου της, έχει και μια άλλη ιδιαιτερότητα που πρέπει να συνυπολογίζεται, το αυξημένο κόστος κτήσης λόγω της τιμής του μετάλλου εκείνη τη χρονιά, συνεπώς όποιος την έχει πουλήσει κάτω από τα 300 ευρώ(και μιλάω πάντα για τον αρχικό της κάτοχο) την έχει πουλήσει με χασούρα...



Μιχαλη τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι παραγοντας που καθοριζει την τιμη σε ενα νομισμα.Τιποτα!
Γιάννη, τα γραφόμενά σου επισημαίνω, η αγορά καθορίζει την τιμή, σου έστειλαν μηνύματα για να αγοράσουν στα 270, του κάλυψες? Μάλλον όχι. Είτε γιατί δεν έχεις, είτε γιατί δεν σε συμφέρει να τις δώσεις σε αυτά τα χρήματα. Αν ισχύει το 2ο σήκωσε αγγελία ότι πουλάς στα 280, για να δούμε, θα καλυφθεί η προσφορά σου? Κλείσιμο ματιού

Δεν δινω γιατι δεν θελω να δωσω.Μια ειπα να δωσω την οποια την εδωσα 5 λεπτα πριν ανεβει η ζητηση σου δυστυχως και τωρα δεν αθετω τον λογο μου.Την εδωσα 270 και αυριο ταξιδευει για Ρεθυμνο.Αν θελει το μελος ας βγει να πει ποιος ειναι.Εγω δεν λεω μπορει να μην θελει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 04:32:08 μμ »

Επιβεβαιωνω και γω οτι ο milou μου προσφερε την 2012 σε τιμη των 270.πριν μερικες μερες Κλείσιμο ματιού για αλλους λογους τελικα δεν εκλεισε η πωληση,μαλλον ειναι η ιδια που ταξιδευει για Ρεθυμνο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 04:33:44 μμ »

Και αλλες 3 σελιδες στα προσωπικα μου μυνηματα που μου ζητουν λιρες του 2012 με 270 Σαρκασμός

Το μπελα μου βρηκα Μεγάλο χαμόγελο
Εγώ δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα στην ζήτηση που έχω πάντως  Κλάμα Κλάμα

Προφανώς κάποιοι (κι εγώ μέσα σε αυτούς) θεωρούν ευκαιρία την τιμή για να αγοράσουν και όχι για να πουλήσουν

Η λίρα του 2012, πέρα από τη διαφορετικότητα του σχεδίου της, έχει και μια άλλη ιδιαιτερότητα που πρέπει να συνυπολογίζεται, το αυξημένο κόστος κτήσης λόγω της τιμής του μετάλλου εκείνη τη χρονιά, συνεπώς όποιος την έχει πουλήσει κάτω από τα 300 ευρώ(και μιλάω πάντα για τον αρχικό της κάτοχο) την έχει πουλήσει με χασούρα...



Μιχαλη τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι παραγοντας που καθοριζει την τιμη σε ενα νομισμα.Τιποτα!
Γιάννη, τα γραφόμενά σου επισημαίνω, η αγορά καθορίζει την τιμή, σου έστειλαν μηνύματα για να αγοράσουν στα 270, του κάλυψες? Μάλλον όχι. Είτε γιατί δεν έχεις, είτε γιατί δεν σε συμφέρει να τις δώσεις σε αυτά τα χρήματα. Αν ισχύει το 2ο σήκωσε αγγελία ότι πουλάς στα 280, για να δούμε, θα καλυφθεί η προσφορά σου? Κλείσιμο ματιού

Δεν δινω γιατι δεν θελω να δωσω.Μια ειπα να δωσω την οποια την εδωσα 5 λεπτα πριν ανεβει η ζητηση σου δυστυχως και τωρα δεν αθετω τον λογο μου.Την εδωσα 270 και αυριο ταξιδευει για Ρεθυμνο.Αν θελει το μελος ας βγει να πει ποιος ειναι.Εγω δεν λεω μπορει να μην θελει Κλείσιμο ματιού
Δεν υπάρχει κανένα θέμα Γιάννη, καλορίζικη να είναι στον νέο της κάτοχο!!! Χαμόγελο

Ας κάνουμε όμως τώρα μια υπόθεση εργασίας (sic), αν κάποιος (για τους χ, ψ, ω, δικούς του λόγους) σου πλήρωνε όσες λίρες του 12 έχεις στην κατοχή σου 600 ευρώ έκαστη, τώρα, ζεστά και μετρητά θα τις έδινες? ναι ή όχι?
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 04:46:25 μμ »

Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου.

Δεν ειναι του ηθους μου να εκμεταλλευομαι ανθρωπους και την παλαβομαρα καθενος.Φυσικα και δεν θα τις εδινα.Η λιρα του 2012 εχει 270 ευρω.Αυτη ειναι η αξια της.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 04:55:17 μμ »

Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου.

Δεν ειναι του ηθους μου να εκμεταλλευομαι ανθρωπους.Φυσικα και δεν θα τις εδινα.Η λιρα του 2012 εχει 270 ευρω.Αυτη ειναι η αξια της.
Το σκεπτικό μου είναι απλό φίλε Γιάννη, διάφορες συγκυριακές αγορές ή πωλήσεις δεν διαμορφώνουν τις τιμές της αγοράς, όπως ακριβώς έγινε με το σαράφη που πούλησε τις λίρες του 2012 στον Βλάση, έτυχε και αγόρασε μια ευκαιρία (και πολύ καλά έκανε) για τις σημερινές τιμές της αγοράς, όπως μπορεί να έχεις αγοράσει εσύ ή εγώ κατά το παρελθόν κάποια άλλα κομμάτια, τώρα αν κάποιος πουλάει 265 ή 270 ευρώ λίρες του 2012 με κάποιο θέμα για ακυκλοφόρητες, αυτό είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο" Άνεση
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 05:04:51 μμ »

Ποιες ευκαιριες Μιχαλη μου;Ο Χρηστος στο "agora-xrysoy" δινει λιρες του 2012 στα 270 καιρο τωρα.Εστειλα γνωστους μου και πηραν.Αν παρω τηλεφωνο ισως εχει και τωρα.

Μιχαλη εισι πολυ καλος γνωστης των νομισματων και γενικα στα νομισματικα αλλα απο το θεμα της αγορας εχεις μαυρα μεσανυχτα.Ισως φταιει οτι μενεις επαρχια.Πως σου ηρθε αυτο;Ευκαιρια η αγορα λιρων του 2012 στα 270; Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 05:32:25 μμ »

Για να μη το κουραζουμε αλλο το θεμα για τη δεδομενη στιγμη τα 270 ειναι μια καλη τιμη τουλαχιστον για μενα για αυτη τη λιρα οταν παει η ισοτιμια ευρω/δολ στο 1/1 τοτε θα πωληθει η λιρα στα 300+ Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 05:53:41 μμ »

Για να μη το κουραζουμε αλλο το θεμα για τη δεδομενη στιγμη τα 270 ειναι μια καλη τιμη τουλαχιστον για μενα για αυτη τη λιρα οταν παει η ισοτιμια ευρω/δολ στο 1/1 τοτε θα πωληθει η λιρα στα 300+ Σαρκασμός Σαρκασμός



Καλά ρε vlass εσύ δεν αγόραζες από κάτι ενεχυράδες με 5-10 ευρώ φτηνότερα από την τιμή που αγοράζανε οι αγορές χρυσού ?
Πως και τώρα αγοράζεις 20 ευρω ακριβότερα από την τιμή που πουλάνε?
 Μήπως πρόκειται για διαβολική συνωνυμια ?

http://www.tsig.gr/lang-en/forum/49-%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CF%8C%CF%82---%CE%B1%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B9/14121-%CE%A7%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AD%CF%82-%CE%BB%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%82?start=153#47085
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:03:30 μμ »

Μανθο για την τιμη της λιρας του 2012 μιλαμε που εχουν καποιο premium λογω επετειου της Βασιλισσας Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Εκει ο Βλασης μιλαει για τις κοινες αν και νομιζω ειναι πριν την ανοδο του χρυσου τον Φεβρουαριο του 2015
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:54:26 μμ »

Ποιες ευκαιριες Μιχαλη μου;Ο Χρηστος στο "agora-xrysoy" δινει λιρες του 2012 στα 270 καιρο τωρα.Εστειλα γνωστους μου και πηραν.Αν παρω τηλεφωνο ισως εχει και τωρα.

Μιχαλη εισι πολυ καλος γνωστης των νομισματων και γενικα στα νομισματικα αλλα απο το θεμα της αγορας εχεις μαυρα μεσανυχτα.Ισως φταιει οτι μενεις επαρχια.Πως σου ηρθε αυτο;Ευκαιρια η αγορα λιρων του 2012 στα 270; Απορία
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χαμόγελο

Γιάννη μίλησα πριν λίγο μαζί του και μου είπε ότι δεν έχει  Κλάμα Κλάμα έτυχε να πέσουν κάποιες λίγες στα χέρια του, όπως μου είπε, και θα με ειδοποιήσει τηλεφωνικά αν τυχόν και του πέσει και καμιά άλλη...

Βρήκα όμως κάποια κομμάτια αλλού, έχουν κάποια hairlines από ότι μου είπανε τηλεφωνικά και πουλιούνται 265 ευρώ έκαστο. Είναι καλή αυτή η τιμή που τα πουλάει?

Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 06:56:53 μμ »

Για ενα μονο hairline που δεν φαινεται με γυμνο ματι παρα μονο με λουπα ΝΑΙ ειναι καλη τιμη. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 07:05:09 μμ »

Για ενα μονο hairline που δεν φαινεται με γυμνο ματι παρα μονο με λουπα ΝΑΙ ειναι καλη τιμη. Κλείσιμο ματιού
Καλώς! Σε ευχαριστώ!

Το νόμισμα όμως, έχει απωλέσει το χαρακτηρισμό ως bu, άρα η τιμή αυτή σε καμία των περιπτώσεων δεν φέρει αντιστοίχιση με τιμές για νομίσματα bu. Έτσι δεν είναι?
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 07:23:49 μμ »

Ναι φυσικα.Η τιμη για  BU  ειναι τα 270.Επρεπε να το γνωριζεις. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences