Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 11:24:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θουριον Βενιζελου  (Αναγνώστηκε 8896 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 26, 2011, 09:52:31 πμ »

Περισυ ενας καλος φιλος μου ειχε στειλει σε φωτο τον παρακατω δισκο ζητωντας περισσοτερα στοιχεια και μια εκτιμηση!!
Δυστηχως κανεις δεν μπορεσε να τον βοηθηση απολυτα!!
Επειδη απο τοτε το ειχα πει σε μερικους φιλους <Βενιζελικους  Μεγάλο χαμόγελο > πριν δυο μηνες τελικα απο οτι μου λενε βρεθηκε εδω στην Κρητη ενα τετοιο αντιγραφο και μαλιστα ειναι προς πωληση!!
Απλα δεν μου ειχε μεινει χρονος , δεν μπορεσα να παω  να βρω τον κατοχο του ακομη!!
Με την δημιουργια αυτης της νεας ενοτητας που μου ζητηθηκε ειπα να βαλω σαν πρωτη φωτο δισκων αυτη εδω που βλεπεται!!
Οσοι ξερετε κατι για αυτον τον δισκο μπορειτε να το πειτε μια και ο φιλος μας ακομα ψαχνει στοιχεια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:03:49 πμ »

Ο ΘΟΥΡΙΟΣ ΤΟΥ Ε. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ...
Ο θούριος του Βενιζέλου που πολλοί ψάχνουν να βρούνε και στο διαδίκτυο...
Πρόκειται για τους εμπνευσμένους στίχους του ποιητή Αγγελου Δόξα (1900 - 1985) μελοποιημένους από την ενθουσιώδη μουσική του Μανώλη Καλομοίρη (1883 - 1962).
Λέει λοιπόν ο θούριος που αντιβούιζε για χρόνια απ' άκρο σ' άκρο της Ελλάδας μας:

Βενιζέλε μας, πατέρα της Πατρίδας,
Βενιζέλε μας, σωτήρα της Φυλής,
κάθε πόθου μας και κάθε μας ελπίδας,
είσαι Συ, ζωή και φως κι αγωνιστής.
Ζήτω, ζήτω η Λευτεριά, ζήτω κι ο Λευτέρης,
που 'ναι πρώτος στην τρανή μας λεβεντογενιά,
Βενιζέλε, τι χαρά! Μόνο συ το ξέρεις,
Το στρατί που βγάζει πέρα στην Αγιά Σοφιά!
Βενιζέλε μας, Βενιζέλε μας,
της Κρήτης κρύβεις μεσ' στα στήθη τη φωτιά
π' ανάβει και φλογίζει, μέσα στην καρδιά.
Σαν το βουνό του Ψηλορείτη σε θωρώ
Που μπόρες δε φοβάται και νεροσυρμό...

Για να τελειώσει με το πυρρίχιο γύρισμα του αθάνατου χορού της Κρήτης μας, με το αντρίκιο μέλος του Πεντοζάλη:

Λευτεριά, για Σένα Λευτεριά,
το χάρο δεν ψηφάμε,
και σαν το πει ο Λευτέρης μας
στη μάχη φτερουγάμε.
Και σαν το πει ο Λευτέρης μας,
Στον πόλεμο θα πάμε!

Φέτος το 2010 συμπληρώνονται εβδομήντα τέσσερις (74) χρόνοι από την ημέρα του θανάτου του Εθνάρχη Βενιζέλου στο Παρίσι (18-3-1936). Από τις 29-3-1936 και μέχρι σήμερα, ο τάφος του έχει καταστεί μόνιμο προσκύνημα και τόπος ιερός για τους απανταχού Κρητικούς, τους βενιζελικούς Έλληνες και πολλούς διαβασμένους ξένους.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:28:00 μμ »

ακριβως βρισκεται και σε νεες μορφες καμια κασετα κανενα δισκακι αλλα το βινυλιο εχει μεγαλυτερη αξια
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 04:02:24 μμ »

παντως πρωτα σε ζητηση,και σπανιωτητα,ειναι,οι προπολεμικοι δισκοι γραμοφωνου,και ιδιαιτερα σπανιες ηχογραφησεις,αμερικης!!! ελληνικου περιεχομενουγια τους μεταναστες,οπως ρεμπετικα,δημοτικα,κλπ απο σπανιες ηχογραφησεις,που αξιζουν υπερογκα ποσα.μετα τα γνωστα 45αρια,η 33 στροφων,με συλλεκτικο ενδιαφερον.μια εποχη,επειδη,μου αρεσει η τζαζ,και ιδιαιτερα η ευρωπαικη σκηνη,εχω,αρκετους δισκους βινυλιου, εισαγωγης  της γερμανικης διεθνους εμβελειας, ECM,που μερικοι ειναι αρκετα σπανιοι,και εδινα σχεδον,τα διπλασια χρηματα,απο τους ενχωριους.παντως,για τον συγκεγκριμενο δισκο,με τον θουρειο,του διεθνους βεληνεκους,ελληνα πολιτικο,και ηγετη,ελευθεριο βενιζελο,μπορει καποιος,να αντλησει πληροφοριες,απο τα αρχεια,της ελληνικης κολουμπια,αν υπαρχουν φυσικα?,η της -επι- που ασχολειτε,με τους ελληνες μουσικους,και τα δικαιωματα τους.πληροφοριες πρεπει να αναζητησει κανεις στα γραφεια της εταιρειας αυτης,μιας και συμβαλει στην επιβιωση της ελληνικης μουσικηςμκαι των εκφραστων της,που τα μονα εσοδα καποτε,ηταν,τα οποια, δικαιωματα ειχαν απο τις πωλησεις,χαιρετω,ισως βρω και εγω στοιχεια.παντως και στο ert-archives,μπορει να βρει στοιχεια απο ανεκδοτες αφηγησεις του αειμνηστου ελληνα, ελευθεριου βενιζελου,οπως και ηχογραφησεις,απο ιδιωτικες ληψεις απο πομπινωφωνα,να τραγουδα ριζιτικα,σαν γνησιο τεκνο της αθανατης κρητικης  λεβεντιας, και υπερηφανειας,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2012, 05:06:31 μμ »

Καλησπέρα σας, διαβάζοντας το θέμα , κοίταξα κάτι παλιούς δίσκους γραμμοφώνου που είχε ο παππούς μου και μεταξύ άλλων βρήκα αρκετούς που έχουν γίνει στην Ν.Υόρκη και αφορούν ελληνικές ηχογραφήσεις.

Ενδεικτικά αναφέρω :
1= PANHELLENION RECORD "ΤΖΙΩΤΙΚΟ ΡΑΒΑΙΣΙ Κωμωδία ΛΕΟΝΤΑΡΗ (Υπό Χ.Σίλλα)
2= PANHELLENION RECORD "ΧΟΡΟΣ ΝΥΦΙΑΤΙΚΟΣ Τ.Ζάκας (κλαρίνο) ,Μ. Γκαγκάνας (Λαβούτο)
3= Columbia "ΤΑΒΕΡΝΑ M.PAPAGIKA , Soprano
4= COLUMBIA "ΕΛΑ ΔΟΞΑ MARIUS LYBEROPOULOS.

Λόγω ότι δεν γνωρίζω την αξία (πραγματική - συλλεκτική) τέτοιων δίσκων, παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με ανάλογους δίσκους θα ήταν ευπρόσδεκτος να μας ενημερώσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 08:22:09 πμ »

αγαπητε λεον,επειδη οι δισκοι γραμμοφωνου ειδικωτερα,ειναι αρκετα ακριβοι, οχι ολοι,αλλα οι δικοι σου σιγουρα,δεν υπαρχουν τιμες στανταρ,αλλα παιζει πρωτα ρολο η σπανιοτητα,η κατασταση,και τελος ποιος τις εκτιμα!ενας εμπορος,σιγουρα θελει και το αναλογο κερδος,που ειναι φυσικο,αλλα σε λογικα ορια παντα,και οχι για ψιχουλα!ενας συλλεκτης και δει,φανατικος,θα διαθεσει πιστευω ενα αρκετα καλο ποσο,γιατι αν ειναι και καλοδιατηρημενοι?σιγουρα ειναι σπανιωτατοι!τωρα οι επιλογες ειναι δικες σου,αρκει να μην βιαστεις.την γνωστη παροιμια την ξερεις!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 06:42:11 μμ »

Καλησπέρα σας, επανέρχομαι με τους δίσκους και αναφέρω παρακάτω αναλυτικά στοιχεία :

1: PANHELLENION RECORD = α' πλευρά =TRELI KASTANI (Γ.Κανάκης υψίφωνος - Μ.Θελετρίδης βαρύτονος )
                                      β' πλευρά =PROSMENO       ("     "           "                   "                "         )
Κόκκινη ετικέτα

2: PANHELLENION RECORD = α' πλευρά = LEIMONAKI (Συρτό)
                                      β' πλευρά = ETOUTA INE VASANA
Μαύρη ετικέτα

3:PANHELLENION RECORD = α' πλευρά = GIATI OPOTAN SE KITO (Γ.Γεωργίου, Μ.Θελετρίδης, δυωδία)
                                      β' πλευρά = GIATI SAN ASTRO GALANI (Γ.Γεωργίου, Μ.Θελετρίδης, δυωδία)
Μαύρη ετικέτα

4:PANHELLENION RECORD = α' πλευρά = VOLIOTIKOS HOROS (Τ.Ζάκας κλαρίνο, Μ.Γκαγκάνας λαβούτο)
                                     β' πλευρά = HOROS NIFIATIKOS   (    "         "               "               "      )
Κόκκινη ετικέτα

5:PANHELLENION RECORD = α' πλευρά = ΚΟΥΛΑ SAGAPO GAROUFALIA MOU
                                     β' πλευρά = ΚΟΥΛΑ NEA TRIANTAFILIA
Μπλε ετικέτα

6:PANHELLENION RECORD = β' πλευρά = MARGARITA (Γ.Κανάκης υψίφωνος,Μ.Θελετρίδης βαρύτονος, Δ.Πόγης βιολί, Κα Βιργινία πιάνο)
                                      α' πλευρά = MAKRAN KI' AN ISE (οι ίδιοι)
Κόκκινη ετικέτα

7:PANHELLENION RECORD = α' πλευρά = ΤΖΙΩΤΙΚΟ ΡΑΒΑΙΣΙ Μέρος Αον ΚΩΜΩΔΙΑ ΛΕΟΝΤΑΡΗ (Υπό Χ.Σίλλα)
                                      β' πλευρά = ΤΖΙΩΤΙΚΟ ΡΑΒΑΙΣΙ Μέρος Βον ΚΩΜΩΔΙΑ ΤΖΩΡΤΖΟΥ (Υπό   " )
Μαύρη ετικέτα

8:COLUMBIA = α' πλευρά = ΕΛΑ ΔΟΞΑ (MARIOUS LYBEROPOULOS Tenor)
                    β' πλευρά = ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ (Ο ίδιος)
Πράσινη ετικέτα και γράφει διάφορες ημερομηνίες από το 1901 έως το 1909


9: COLUMBIA = α' πλευρά = Κλέφτικο - Παύλος Μελάς υπό Λευθέρη
                     β' πλευρά = Σμυρν. Μανές Τζιβαερί  υπό Λευθέρη
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες από 1901 έως 1909

10: Columbia = α' πλευρά = Η ΞΕΝΥΧΤΗΔΕΣ (Μ.PAPAGIKA , Soprano)
                     β' πλευρά = ΤΑΒΕΡΝΑ        ( η ίδια)
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες 1908,1913,1923

11:COLUMBIA = α' πλευρά = Ο ΑΗΤΟΣ (Τσάμικο) MR and MRS PAPAGIKAS, MACEDONAS and M.SIFNIOS
                      β' πλευρά = ΤΟΥ ΚΙΤΣΟΥ Η ΜΑΝΑ (Συρτός) οι ίδιοι
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες 1908 και 1909

12:COLUMBIA = α' πλευρά = Πριγκηπιώτισσα (τραγουδίστρια πρέπει να είναι , δεν φαίνεται καλά)
                      β' πλευρά = Αδάμαμαν (Μανές υπό Λευθέρη)
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες από 1901 έως 1909

13:COLUMBIA = α' πλευρά = ΕΛΑ ΝΑ ΦΥΓΩΜΕ ΤΑ ΔΥΟ (Τετραφωνία Χέλμη - Βασιλείου)
                      β' πλευρά = ΕΛΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ             (οι ίδιοι)
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες από 1901 έως 1909

14:COLUMBIA = α' πλευρά = Χορός Τσάμικος  ATHENIAN ORCHESTRA
                      β' πλευρά = Χορός Χασάπικος ATHENIAN ORCHESTRA
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες από 1901 έως 1909

15:COLUMBIA = α' πλευρά = Ο ΤΡΙΤΣΙΜΠΗΔΑΣ (Τσάμικο) Mr and Mrs PAPAGIKAS, A.MACEDONAS, M.SIFNIOS
                      β' πλευρά = ΜΠΕΡΑΤΙΑΝΟ                           οι ίδιοι
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες από 1906 έως 1909

16:COLUMBIA = α' πλευρά = ΜΑΥΡ' ΕΙΝ Η ΝΥΧΤΑ (Γεώργ.Ν.Χέλμης, τενόρος, Τη συνοδεία ορχήστρας
                      β' πλευρά = ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ (        ο ίδιος)
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες από 1901 έως 1909

17:CONSTANTINOPLE RECORD = α' πλευρά = ΚΑ ΚΟΥΛΑ ΜΑΝΕΣ (Πολίτικος Κούλας)
                                            β' πλευρά = ΚΑ ΚΟΥΛΑ Ζεμπέκικος Απτάλ Χαβασί

18:COLUMBIA = α' πλευρά = Η Σουλιώτισσες υπό Λευθέρη
                      β' πλευρά = Ο Γερωδήμος υπό Λευθέρη
Πράσινη ετικέτα και ημερομηνίες από 1901 έως 1909

Όλοι οι παραπάνω έχουν διάμετρο περίπου 25,5 εκατοστά

19:PANHELLENION RECORD = α' πλευρά = Καλαματιανός Χορός (Βιολί, Κλαρίνο και Σαντούρι)
                                       β' πλευρά = ΣΤΑ ΣΑΛΩΝΑ (Τσάμικο) Βιολί,Κλαρίνο και Σαντούρι
Κόκκινη ετικέτα

20:COLUMBIA = α' πλευρά = OUI,OUI,MARIE (WEE,WEE,MARIE) Medleyy One - Step, played by YERKES JAZARIMBA ORCHESTRA
                     β' πλευρά = STICK IN THE MUD Fox-trot,played από τους ίδιους
Μπλε ετικέτα και ημερομηνίες από 1901 έως 1909

21:COLUMBIA = α' πλευρά = OH! FRENCHY Medley One - step played by PRINCE'S BAND
                     β' πλευρά = I'M ALWAYS CHASING RAINBOWS Medley Fox - trot played by PRINCE'S BAND
Μπλε ετικέτα και ημερομηνίες από 1902 έως 1909

22:COLUMBIA = α' πλευρά = I'M FOREVER BLOWING BUBBLES Medley Waltz played by COLUMBIA ORCHESTRA
                     β' πλευρά = THAT TUMBLE-DOWN SHACK IN ATHLONE Medley Waltz played by COLUMBIA ORCHESTRA
Μπλε ετικέτα και ημερομηνίες από 1902 έως 1909

Οι παραπάνω δίσκοι έχουν διάμετρο 30,5 εκατοστά περίπου


Και πάλι ευχαριστώ τον giannist για την απάντηση και παρακαλώ όποιον γνωρίζει για τους παραπάνω δίσκους να μας ενημερώσει.
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:54:12 μμ »

Γεια σας και απο μένα
Επειδή ασχολούμαι και εγώ αρκετό διάστημα με αυτόν τον δίσκο,γιατί εγώ εχω το νέον εμβατηριον του βενιζελου
Που απο ότι εχω καταλάβει ειναι το ίδιο αλλά με άλλους εκτελεστές
Πρέπει λοιπόν ο φίλος να μάθει αν στον δίσκο του εκτελεστής ειναι ο ίδιος ο Βενιζέλος γιατί υπάρχουν και τέτοιες εκδοσεις που είχαν γίνει στην Αμερική .αν ναι εχει Μεγάλη αξια και να ειναι προσεκτικός.
Αν όχι πάλι η αξια του ειναι μεγάλη.
Οταν εχω περισσότερα νέα θα σας ενημερώσω.
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:58:03 μμ »

Για να μην φανεί λάθος
Δεν ειναι εξ ολόκληρου εκτελεστής ο Βενιζέλος,απλά ακούγεται σε κάποιο σημείο η φωνή του.
Εγώ δεν τον εχω ακούσει.
Καταγράφηκε
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2013, 05:04:44 μμ »

καλησπερα,

τον δισκο βασικα τον εχει ενας θειος μου και μου ειπε οτι ακουγεται η φωνη του Βενιζελου. επειδη δεν μπορουμε να το διασταυρωσουμε θα πρεπει να τον ψηφιοποιησω και να μπορεσω να τον ακουσω για να εχω ιδια αποψη.

παρολαυτα, πιστευω οτι η αξια του ειναι αρκετα μεγαλη ακομα και ετσι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences