Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:02:29 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώληση συλλεκτικών Ευρώ από Τράπεζες;  (Αναγνώστηκε 26900 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 15, 2014, 05:04:41 μμ »

Γειά σας φίλοι! Έχω την εξής απορία: Σε ένα ταξίδι μου στην Αυστρία το 2008 είχαν κυκλοφορήσει συλλεκτικά 5ευρώ ασημένια με θέμα το Euro2008. Αυτά τα πουλούσαν οποιαδήποτε υποκαταστήματα τραπεζών στην ονομαστική τους τιμή. Δηλαδή 5 ευρώ. Κάτι τέτοιο γίνεται σε αντίστοιχα νομίσματα στην Κύπρο;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 05:45:18 μμ »

Αυτό γίνεται σε νομίσματα που διατίθενται σε μασούρια. Ούτε η Ελλάδα, ούτε η Κύπρος φτιάχνουν νομίσματα μεγαλύτερα των 2 ευρώ σε μασούρια.
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 05:54:09 μμ »

Μάλιστα....βέβαια αυτό σημαίνει πως για τον συλλέκτη που δεν θέλει να διαθέσει πάρα πολύ ψηλά ποσά για να αποκτήσει ένα συλλεκτικό κέρμα τότε δεν θα το αποκτήσει ποτέ...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 05:59:14 μμ »

Δεν το κατάλαβα ακριβώς. Τα "συλλεκτικά κέρματα" έχουν ισχύ μόνο στη χώρα τους. Στην Ελλάδα δεν έχουν ισχύ τα κυπριακά 5ευρα, ούτε στην Κύπρο τα ελληνικά 10ευρα. Και επομένως οι τράπεζες δεν διακινούν νομίσματα που δεν έχουν ισχύ.

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx
(Τι είναι "αναμνηστικό", τι είναι "συλλεκτικό".)

Τέτοιου είδους νομίσματα ("ακυκλοφόρητα" σε μασούρια) εκδίδουν η Γερμανία, η Αυστρία, η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Γαλλία, η Ολλανδία και η Σλοβενία. Κάποιοες χώρες το βγάζουν δύο εκδοχές, μια "ακυκλοφόρητο" σε χαλκονικέλιο σε ονομαστική αξία και το ίδιο σε ασημένιο PROOF.

Η Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος, μόνο το 1988 με την Ολυμπιάδα Σκακιού εξέδωσε κάτι τέτοιο. Και κατά κάποιον τρόπο παρόμοιο το 1965.

(Μπορεί να μην είναι κυριολεκτικά σε μασούρια, αλλά διατίθενται στην ονομαστική τους αξία.)


Μάλιστα....βέβαια αυτό σημαίνει πως για τον συλλέκτη που δεν θέλει να διαθέσει πάρα πολύ ψηλά ποσά για να αποκτήσει ένα συλλεκτικό κέρμα τότε δεν θα το αποκτήσει ποτέ...

Ας μην ξεχνάμε παράλληλα ότι η Πανελλήνια Νομισματική Ένωση αυτά τα νομίσματα τα θεωρεί "τιριτόμπες" (ημιεπίσημα).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2014, 06:28:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 06:18:01 μμ »

Εξηγώ...αν π.χ θέλω να πάρω ένα 5ευρω του Κ. Μοντη είμαι αναγκασμένος να το πάρω από την Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου 20 ή 40 ευρώ.....αν εγώ δε θέλω να δώσω αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να το πάρω στην ονομαστική του αξία σε μασουρί....αυτό εννοώ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 06:20:48 μμ »

Ναι. Αυτό είναι απόφαση της συγκεκριμένης τράπεζας (δηλαδή του προϊστάμενου υπουργείου, για να είμαστε ακριβείς).

Ούτε βέβαια μπορείς να βρεις αυστριακά ή γερμανικά αντίστοιχα στις κυπριακές τράπεζες.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 06:37:26 μμ »

Εξηγώ...αν π.χ θέλω να πάρω ένα 5ευρω του Κ. Μοντη είμαι αναγκασμένος να το πάρω από την Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου 20 ή 40 ευρώ.....αν εγώ δε θέλω να δώσω αυτά τα λεφτά δεν μπορώ να το πάρω στην ονομαστική του αξία σε μασουρί....αυτό εννοώ

Αν βρεις 5ευρα με τον Μόνττη ... (40 ευρώ κάνουν ή μάλλον ... έκαναν από την ΚτΚ, αφού εξαφανίστηκαν  Κλείσιμο ματιού) να δώσεις και μας φίλε μου ... πχ. λέω ...
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 06:44:03 μμ »

Κατανοητό φίλε sac αλλά άδικο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 06:52:04 μμ »

Μια ακόμα αιτία που με κάνει γερμανόφιλο. Τα ασημένια proof με 15 ευρώ (ον. αξίας 10 ευρώ).


Και 25 ευρώ η σειρά proof
https://www.deutsche-sammlermuenzen.de/Shop/Kursmuenzenserie-Sammlermuenzen/2014/Spiegelglanz/Sammlermuenzenserien/
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 06:54:19 μμ »

ναι ρε φίλε.....γιατί αφού γράφει 5 ευρώ ονομαστική αξία δεν θέλω να δώσω 40!!!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:01:43 μμ »

ναι ρε φίλε.....γιατί αφού γράφει 5 ευρώ ονομαστική αξία δεν θέλω να δώσω 40!!!
Χοντρικά, γιατί το ασήμι έχει μια αξία μεγαλύτερη από τον χαλκό και το νίκελ, μέταλλα από τα οποία κατασκευάζονται τα μονόευρα και τα δίευρα. Επειτα σαν αναμνηστικό έχει διαφορετικό τρόπο κοπής, συνοδεύεται από πιστοποιητικό γνησιότητας, κουτί, κάψουλα κλπ.

Μια ακόμα αιτία που με κάνει γερμανόφιλο.
Μαζί σου!

Τα ασημένια proof με 15 ευρώ (ον. αξίας 10 ευρώ).
Ναι, αλλά με τι περιεκτικότητα σε ασήμι;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:03:45 μμ »

ωραία...άρα να μου πουλάει εμένα σε μασούρι 5 ευρώ το 5 ευρω....και σε όποιο ενδιαφέρεται σε κάψουλα 40 ευρω το 5 ευρω....να δίνει εναλλακτική!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:09:15 μμ »

Δεν ξέρω αν μπορέσω να σου δώσω να το καταλάβεις. Τα κυκλοφορίας αξίζουν όσο γράφει η ονομαστική τους αξία. Τα αναμνηστικά κατασκευάζονται με διαφορετικό τρόπο, με διαφορετικό μέταλλο (ευγενές) και η ονομαστική τους τιμή είναι ενδεικτική.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:10:16 μμ »

@athas

Χοντρικά συμφωνούμε. Να διορθωθώ ότι η τιμή τους έχει φτάσει 17,45 ευρώ.

Ας κάνουμε και τους υπολογισμούς. 10 γραμμάρια ασήμι, άρα έρχεται περίπου η ίδια τιμή με τα ελληνικά. Και μας δίνουν και θηκούλα!

Έχεις δίκιο εδώ. Ζήτω η Ελλάς!!!!
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:12:05 μμ »

ωραία φίλε Athas.....στην Αυστρία τότε γιατί τα πήρα στην ονομαστική τους;;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences