Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σεπτέμβριος 28, 2024, 07:16:25 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καθαρισμός Ευρωνομισμάτων  (Αναγνώστηκε 16904 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 22, 2011, 11:21:25 πμ »

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας σε σχέση με τον καθαρισμό τον ευρωνομισμάτων.
Γενικά υπάρχουν πολλα ευρωνομίσματα και ειναι δύσκολο να τα βρείς ολα σε καλή ποιότητα.
Ετσι έκανα κάποιες δοκιμές με κάποια χάλκινα ευρω και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά.
Ποια η γνώμη σας λοιπον για τον καθαρισμό;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:40:01 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1428.0
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1745.0
διαβασε θεματα που εχουμε αναπτυξει παλιοτερα
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 03:05:01 μμ »

Ευχαριστώ φίλε μου θα τα κοιτάξω
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 736


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 10:34:29 μμ »

εκτός από κάποιες εξαιρέσεις ευρώ νομισμάτων χάλκινων, όλα τα υπόλοιπα βρίσκονται σε καλή κατάσταση
και δεν αξίζει να γίνει καθαρισμός, τώρα αν εχεις πολλά τεμάχια και θες να τα καθαρίσεις διαβάσε τα λινκ τα παραπάνω.
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 03:04:43 μμ »

Προσωπικά το σκέφτομαι για τον εξής λόγο.Αν ενα νόμισμα μπορώ να το καθαρίσω και να το βάλω στην συλλογή μου(παντα για ευρώ μιλαμε,τα παλιά δεν τα καθαρίζουμε) γιατί να μην το κάνω;Ενδεικτικά είχα δει σε μαγαζί 2 ευρα απο 3 εως 14 ευρώ τιμή πώλησης(με μια πολυ γρήγορη ματιά)Γιατι λοιπον να το χρυσοπληρώσω αν μπορώ να έχω το ίδιο πράγμα στην πραγματική του τιμή.Άλλωστε δεν καταλαβαίνω αυτο που λένε οτι χάνει την αξία του (μιλάμε για ευρωνομίσματα). Ενα παλαιό νόμισμα ναι θα συμφωνήσω αλλά ενα καινούργιο τι χάνει;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 03:26:39 μμ »

Με τα νομισματα σου μπορεις να κανεις οτι θελεις .Ουσιαστικα δεν εισαι και χαμενος ουτως ή αλλως.
1ον γιατι τα εχεις αποκτησει στην ονομαστικη τους αξια ,εννοω τα ευρωνομισματα της κυκλοφοριας, και 2ον  γιατι ενα νομισμα που δεν εχει καθολου συλλεκτικη αξια λογω φθορας,δεν μπορεις να του κανεις μεγαλυτερη ζημια.3ον θεωρω απιθανο και εφαμιλλο του λοττο  να βρεις νομισμα σπανιο σε ρεστα.
Υπαρχουν ομως ευρωνομισματα που κοστιζουν μια μικρη περιουσια χωρις να ειναι απαραιτητα παλια.Εχω πουλησει 2ευρω 750 ευρω(grace kelly 2002 μονακο).Ειχα δωσει σειρες Βατικανο (1c-2e) 500-600 eυρω 2005 αν θυμαμαι καλα.
Αυτα θα τα καθαριζες χωρις δευτερη σκεψη;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2011, 03:50:57 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 03:26:46 μμ »

Στα λεγομενα σου υπαρχει  το θεμελιωδες λαθος των αρχαριων το οτι θεωρουν καθε παλιο νομισμα μεγαλης αξιας.Υπαρχουν αρχαια ελληνικα και ρωμαικα κερματα χαλκινα σε τιμες 3-5 ευρω.Και αναλογικα αναφερω οτι απο συζητησεις με εμπειρους συλλεκτες το συμπερασμα ειναι οτι το ευρω ισως ειναι απο τα ακριβοτερα ειδη συλλογης νομισματων και ενα πεδιο ανεξαντλητο μιας και υπαρχουν στα 10 χρονια κυκλοφοριας χιλιαδεςς κοπες απο τα διαφορα κρατη.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 736


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 04:46:53 μμ »

Συμφωνώ με τον epop και αναφέρω παράδειγμα

To παρακάτω το 2 ευρώ το έχει έμπορας - 26 ευρώ
http://www.electacollections.com/Belgium--2-Euro-Belgium-and-Luxemburg-Economic-Union-2005_p-147268.aspx?LangId=2
στο ebay είναι φτηνότερο γύρω στα 15 ευρώ, όμως το συγκεκριμένο δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις στην κυκλοφορία. Τωρα αν μαζεύεις γενικά ευρω νομίσματα εντάξει, αλλά αν περιμένεις να βρεις στην κυκλοφορία ολα τα ευρώ νομίσματα που έχουν βγει από όλες τις χώρες για να το βάλεις την συλλογή σου αργότερα, ξέχασε το.



Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 05:06:21 μμ »

Κατα ποσο ειναι νομιμο να πωλουνται ευρω πανω απο την ονομαστικη τους αξια? Επιτρεπεται αυτο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 05:09:22 μμ »

Φυσικά και δεν πιστεύω οτι θα βρώ ολα τα νομίσματα απο ρέστα.Απλα λόγο δουλειάς(ταμείας) περνάνε πάρα πολλά νομίσματα απο τα χέρια μου και τουλάχιστον αυτά πιστεύω οτι αξίζει να τα καθαρίσω.Τώρα σπάνια νομίσματα αν μου έπεφταν στα χέρια ίσως τα καθάριζα αλλά το 2ευρώ της Grace ας πούμε ή αλλα παρόμοια δεν υπάρχει ουτε μια στο εκατομμύριο περίπτωση να τα πετύχω.
Εκεί που θέλω να καταλλήξω είναι οτι απλά νομίσμτα όπως το ευρω του Βελγίου γιατί να δώσω 4 ευρώ να το πάρω και να μην το καθαρίσω;
Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που ανέφεραι παλι ο epop.Ενα νόμισμα που έχει μόνο βρωμιά και οχι χτυπήματα γιατί χάνει την αξία του αν καθαριστεί;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 05:15:37 μμ »

stergiosleon που γραφω οτι ενα νομισμα χανει την αξια του αν καθαριστει; Εγω αντιθετως αναλυω οτι δεν υπαρχει λογος να μην το κανεις.
Υπαρχει μικρη για σενα μεγαλη, και ουσιωδης διαφορα μεταξυ των νομισματων που βρισκεις κυκλοφορημενα, και ενος ακυκλοφορητου.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 05:17:20 μμ »

Κατα ποσο ειναι νομιμο να πωλουνται ευρω πανω απο την ονομαστικη τους αξια? Επιτρεπεται αυτο?
εδω αιρετικε η τραπεζα πουλα το blister 20 ευρω σε χαλασε  οτι πωλουνται στο εμποριο πανω απο την ονομαστικη τους αξια.
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 05:40:36 μμ »

stergiosleon που γραφω οτι ενα νομισμα χανει την αξια του αν καθαριστει;
και 2ον  γιατι ενα νομισμα που δεν εχει καθολου συλλεκτικη αξια λογω φθορας,δεν μπορεις να του κανεις μεγαλυτερη ζημια.
Απο αυτην την πρόταση αυτό κατάλαβα εγω φίλε μου.

Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 736


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 05:48:30 μμ »

τα κυκλοφορημένα νομίσματα μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις αυτό λέει o epop
Tα ακυκλοφόρητα (που είναι και αρκετά συλλεκτικά) όμως είναι άλλη κατηγορία και καλό είναι μην τα μπερδεύουμε με τα κυκλοφορημένα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 06:28:49 μμ »

φιλε στεργιο η συλλογη που κανεις ειναι η καλυτερη μακραν.Χωρις να ξοδευεσαι καθολου ξυνεις την ψωρα σου.Μακαρι να μπορουσα να κανω και εγω την ιδια.Αλλα απο πολυ καιρο δεν με ικανοποιει να συλλεγω νομισματα κυκλοφοριας
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences