Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:32:29 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πινακας ζωγραφικης  (Αναγνώστηκε 2443 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 12, 2014, 08:02:42 μμ »

παιδια εχω ενα πινακα 130χ65 θαλασσογραφια με υπογραφη Κ.Καββαδιας.Τον εχω στην κατοχη μου εδω και 30 χρονια σχεδον και θα ηθελα αν καποιος γνωριζη κατι για τον ζωγραφο η" την αξια του ας με ενημερωση
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2014, 08:19:14 μμ από Toni-g » Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 11:29:28 μμ »

Γεια σου φίλε, αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία, κάπου τον άκουσα πρόσφατα θα προσπαθήσω να θυμηθώ, στο διαδύκτιο υπάρχει ένας αν κάνεις αναζήτηση αλλα νομίζω πως πρόκειται για συνονυμία.
Καταγράφηκε
fanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 02:36:36 μμ »

παιδια εχω ενα πινακα 130χ65 θαλασσογραφια με υπογραφη Κ.Καββαδιας.Τον εχω στην κατοχη μου εδω και 30 χρονια σχεδον και θα ηθελα αν καποιος γνωριζη κατι για τον ζωγραφο η" την αξια του ας με ενημερωση
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 02:44:43 μμ »

Μονο απο Κοντα!!! πιστευω μπορει να σε Βοηθησει καποια Γκαλερι,κλπ.σε Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
fanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:41:03 μμ »

ειμαι απο την Κυπρο και δεν γνωριζω, αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο με τον πινακα ας με βοηθηση
Καταγράφηκε
ThanosL
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 320



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 05:29:45 μμ »

Γειά σου φίλε μου, έψαξα λίγο τα αρχεία μου και δεν βρήκα κάποια πληροφορία, σίγουρα θα είναι καταχωρημένος σε κάποιο βιβλίο με καλλιτέχνες αλλα δεν έτυχε να πάω στη βιβλιοθήκη για να έριχνα και μια ματια.

Γενικά φαίνεται να είναι έργο δεκαετίας του 60 ή του 70,  είναι ρεαλιστικο όπως φαίνεται απο την φώτο, γενικά δεν θα μπορούσα να σου πω μια τιμή γιατί δεν μπορώ να θυμηθώ που έχω ξαναδεί έργο του, απλά με τα μέχρι τώρα στοιχεία αλλα και το έργο απο την φώτο δεν νομίζω πως είναι κάτι σημαντικό αλλα ειναι αναμφισβήτητα ωραίο. Το θέμα είναι πως τέτοια ρεαλιστικά έργα πλέον δεν "κινούνται" εύκολα στην αγορά. Οταν επισκεφτώ τη βιβλιοθήκη θα σου στείλω το βιογραφικό του (πιθανότατα εκεί είδα το όνομα του), τις εκθέσεις του, ημερομηνίες γέννησεως,θανάτου (αν) κτλπ. Αλλά και πάλι είναι δύσκολο να δωθεί μια τιμή χωρίς να το δεί κάποιος απο κοντά. Σου προτείνω να το πας σε κάποια αντικερί ή πινακάδικο στην περιοχή σου εκεί θα σου κάνουν σίγουρα μια πρόταση αλλα να είσα προετοιμασμένος δεν προσφέρουν πολλά.

Αν μπορείς επίσης σιγούρεψε λίγο την υπογραφή είσαι σίγουρος πως γράφει Κ. Καββαδίας, αν δεν υπάρχει στα βιβλία με καλλιτέχνες στη βιβλιοθήκη, σκέφτομαι πως ίσως μπορεί να συνδεέται το έργο με τον Νίκο Καββαδία, τον "ποιητή της Θάλασσας", φόρος τιμής κάποιου ερασιτέχνη στον μεγάλο ποιητή; Έχω διαβάσει πως υπήρξε και ο ίδιος ερασιτέχνης ζωγράφος.

Δυστυχώς ολα είναι υποθέσεις και ερωτήσεις που μπορούν να απαντηθούν μόνο αν κάποιος που γνωρίζει τον δει απο κοντά.

Ελπίζω να βοήθησα..
Θάνος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2014, 05:50:38 μμ από LoudosThanos » Καταγράφηκε
fanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 11:17:30 πμ »

Φιλε μου με βοηθησες αρκετα και σε ευχαριστω πολυ.Αν εχεις κατι νεοτερο θα το εκτιμισω αν με πληροφορισης
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences