Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:34:00 πμ
Σελίδες: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 284831 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #945 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 10:47:39 πμ »

Και αυτα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #946 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 11:05:45 πμ »

λοιπον,αρχικα καλως ηλθες..η χαλκογραφικη και η λιθογραφικη σειρα, καθως και οι επισημανσεις της θεωρω οτι ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο που εχει γουστο να ασχοληθει κανεις.προσωπικα,επειδη και εγω εχω ξεκινησει προσφατα στα γραμματοσημα,μου αρεσει η ενασχοληση με αυτες τις σειρες.

σχετικα τωρα με τις αλλες δυο σειρες,των α και β ολυμπιακων,το μονο που εχω να πω ειναι συγχαρητηρια!βρες και την αξια των 5 δραχμων απο την α σειρα για να κλεισεις!ακριβες σειρες και οι δυο.επισης σε αυτες τις σειρες υπαρχουν αρκετα πλαστα,ειδικα στις μεγαλες αξιες (οπου ειναι τα ακριβοτερα)..καλο ειναι να τα τσεκαρεις ωστε να αποκλισεις το ενδεχομενο αυτο,η αν δεν μπορεις,να ανεβασεις κοντινες καθαρες φωτο απο το καθε ενα ξεχωριστα ωστε να σε βοηθησουν οι γνωστες του στεκιου.να τα χαιρεσαι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #947 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 12:51:43 μμ »

Με μια ματιά το 10δρχ της α΄ολυμπιακής θέλει καθαρή φωτο κάτι δεν πάει καλά...για τα υπόλοιπα σε λίγο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 12:56:09 μμ από LHH » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #948 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 01:21:28 μμ »

{...}σχετικα τωρα με τις αλλες δυο σειρες,των α και β ολυμπιακων,το μονο που εχω να πω ειναι συγχαρητηρια!βρες και την αξια των 5 δραχμων απο την α σειρα για να κλεισεις!ακριβες σειρες και οι δυο.επισης σε αυτες τις σειρες υπαρχουν αρκετα πλαστα,ειδικα στις μεγαλες αξιες (οπου ειναι τα ακριβοτερα)..καλο ειναι να τα τσεκαρεις ωστε να αποκλισεις το ενδεχομενο αυτο,η αν δεν μπορεις,να ανεβασεις κοντινες καθαρες φωτο απο το καθε ενα ξεχωριστα ωστε να σε βοηθησουν οι γνωστες του στεκιου.να τα χαιρεσαι! Χαμόγελο

Ειδικά τα Α Ολυμπιακά φωτογραφίες και απο τις δύο όψεις.Εκτός απο τα πλαστά πρέπει να δούμε αν η γόμα είναι γνήσια,αν είναι αναγομωμένα(με καινούργια γόμα) ή άν έχουν σαρνιέρα.Δίδραχμο και δεκάδραχμο χωρίς σαρνιέρα λουξ με τωρινές τιμές ξεπερνούν κατά πολύ τα 1.000€ έκαστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2017, 02:27:30 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #949 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 05:44:33 μμ »

Παραθετω αρχικα αυτο των 10 δραχμων,ξεροντας οτι ειναι πλαστο και ειναι και το μονο πλαστο
απ αυτη τη σειρα
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #950 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 05:45:15 μμ »

Και η πισω οψη του
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #951 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 07:08:15 μμ »

Αγαπητέ οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #952 στις: Οκτώβριος 23, 2017, 06:59:29 μμ »

Σας στελνω μερικες ακομη φωτο απο παλαια
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #953 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 09:13:13 μμ »

Αγαπητέ οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε Χαμόγελο

Αν μιλάς γενικά ναι,θέλουν κοντινή λήψη,αλλά ο άνθρωπος το 10δρχ.μια χαρά το ανέβασε,και οπωσδήποτε είναι απο τα γνωστά πλαστα της εποχής...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #954 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 09:21:52 μμ »

Εδώ έχουμε μια ωραία και ενδεικτική συλλογή κλασσικών γραμματοσήμων,απο τρεις εκδόσεις,ΜΚΕ,μΚΕ,και επισημάνσεων 1900.
Χρειάζεται και εδώ μια καλύτερη απεκόνιση των γραμματοσήμων,καθώς στις ΜΚΕ υπάρχουν αρκετά λάθη ταξινόμησης{καλύτερα ,αν το σκέφτεσαι,να γίνει στη ενότητα των ΜΚΕ},για τις μΚΕ υπάρχει ειδικός για το πεδίο και τέλος οι επισημανσεις στις ΜΚΕ είναι καλύτερα να μπουν στο τέλος και όχι μαζι με τις ΜΚΕ.
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #955 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 08:51:54 πμ »

Ευχαριστω πολυ,θα τα ταξινομησω ξανα και θα στειλω νεες φωτο μαζι με αλλα ιδια που εχω
Καταγράφηκε
Nstamp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #956 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 08:53:53 πμ »

Κοντινη ληψη πως θα κανω; οταν σκαναρω με μαγαλη αναλυση το αρχειο ειναι μεγαλο και δεν χωραει στο site
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #957 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 10:09:27 πμ »

Αυτα που θέλουν προσοχή είναι της πρώτης φωτο,τα ''ελληνική διοικησις'',που έχουν μεγάλο πλούτο σφαλμάτων.Της τελευταίας φωτο με τα Θρακιώτικα το 2λ στο κάτω μέρος ,με την ανεστραμένη επισήμανση,αν ειναι ασφράγιστο και ασφαλώς τα γραμματόσημα των επάνω σειρών,που πρέπει να είναι χαλκογραφικά{το καταλαβαίνεις αν είναι αναγλυφης υφής] αν έχουν απο πίσω κολλημένο στη γόμμα  ένα μικρο χαρτάκι.
Αρα αυτο που πρέπει να κάνεις είναι φωτο της πρώτης περίπτωσεις με λίγα γραμματόσημα την καθε φορά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #958 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 12:24:15 μμ »

Κοντινη ληψη πως θα κανω; οταν σκαναρω με μαγαλη αναλυση το αρχειο ειναι μεγαλο και δεν χωραει στο site

Την αναλυση μπορεις να την μικρυνεις απο το σωσμενο στον υπολογιστη σου αρχειο μεσω τις ζωγραφικης.
Προτυτερα ομως να εχεις χρησημοποιηση ενα αλλο προγραμμα να κανεις <κοψιμο> την φωτογραφιας ωστε να πεταξεις το αχρηστο μερος που σου τρωει και αυτο αρκετο χωρο!! Και τα δυο προγραμματα υπαρχουνε μεσα στα γουιντος !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
X-Captain
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #959 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 09:45:38 μμ »

Καλησπερα  ολους/ολες

Εχει ερθει στη κατοχη της συζηγου μου μια  συλογη με γραμματοσημα που ειναι ''ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ''η '' OFFICIAL FIRST DAY COVER''Eιναι καμια 50αρια Ορισμενα απο την δεκαετια του 70 και αλλα απο ην δεκαετια το '80
Επειδη οπως θα εχετε καταλβει απο τα γραφομενα μου ειμαιΠΑΝΣΧΕΤΟΣ με τα γραμματοσημα ηθελα να μου πει καποιος εαν γνωριζει αν 4εχουν καποια αξια .Αν δε μου πειτε πως θα επικολησω και εικονες για να δειξω κποια δειγματα θα το εκτιμουσα πολυ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 62 63 [64] 65 66 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences