Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:52:26 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Οταν αγοράζετε νομισματα τι βαζετε ως αρχη; Την ποιότητα ή την ποσότη
ΠΟΣΟΤΗΤΑ
ΠΟΙΟΤΗΤΑ

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ή ΠΟΣΟΤΗΤΑ  (Αναγνώστηκε 8911 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 04, 2014, 10:20:32 μμ »

Θα ήθελα να κανω μια έρευνα. Αν καποιος ειχε ας πούμε 1000 ευρώ τι θα προτιμουσε να αγοράσει έχοντας στο μυαλό του και την συλλεκτικη ευχαριστηση αλλα και την επένδυση-αποδοση στο μέλλον. Θα αγοράζατε 3 νομισματα XF ή ένα δυνατό MS ;

Οποιος θελει ας τεκμηριωσει την αποψη του.Ευχαριστω πολύ.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 10:39:19 μμ »

Εξαρταται απο το ειδος συλλογής,εγω στους Παύλους προτιμω δυνατο μς,αλλά στους καποδιστριες θα μαευα δέκα ποικιλιες απο το να πάρω ενα καλό πχ
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:01:55 μμ »

θα προτιμούσα τα XF ,να κλείσω και καμία τρύπα  Σαρκασμός......(χωρίς αυτο να σημαίνει οτι θα πω οχι και σε ενα καλό MSακι Σαρκασμός Σαρκασμός) , ψηφίζω οπότε  ποσότητα που ίσως και να συμβαδίζει και με την ποιότητα  Άνεση
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:05:54 μμ »

Κακα τα ψεματα που λεμε Κλείσιμο ματιού ολοι στο μυαλο μας εχουμε και τα δυο. Δηλ και την πληροτητα αλλα και την ποσοτητα.
Θελω να πω οτι στο υποθετικο σεναριο των 1000€ θα προτημησω να παρω οσο το δυνατων πιο "πολλα" και θα ριξω τα στανταρ μου. Καλυτερα 100% απο ολα παρα 50% απο ενα, αλλα αν παμε σε αλλα ποσα τοτε αλλαζει το πραμα Κλείσιμο ματιού
υ.γ. αυτα τα λεω τωρα 7-8 μηνες στο "σπορ" δεν εχω κατασταλάξει καπου και δεν εχω στο μυαλο μου την επένδυση-αποδοση στο μέλλον (σωστο-λαθος ? ο καιρος θα δειξει )
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2014, 11:18:35 μμ από dca$h » Καταγράφηκε

m42b18 isT
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:07:51 μμ »

Να γραψω και κατι ..μιας και λογω τρεχαματων εχω να γραψω καιρο..
Για μενα το ζητημα εχει ως εξης..
-Θα αγοραζα αρκετα νομισματα σε διαφορες καταστασεις ...και καποια π.χ φθηνα ms..
θα ηθελα να δω τι σημαινει ..οτσν λεω vf...και τι au...να εχω συγκριτικο ετσι ωστε οταν δω ενα νομισμα
να μπορω να το καταταξω...με καποια σχετικη παντα ακριβεια...
Να εχω την αισθηση οτι καταλαβαινω(λιγο-πολυ) τι βλεπω ειτε προκειται για αγορα ειτε για πωληση
-Οταν τελειωνα αυτο το σταδιο ..θα μειωνα αισθητα τα νομισματα μου και αποφασιζα τι περιπου καταστασεις ..για καθε περιοδου θελω να  εχω-μπορω  ..στην συλλογη μου
Βασικο για μενα ..μετα απ αυτη την διαδικασια η επιτυχια βρισκεται αν ...
κοιταξεις τα νομισματα σου και εισαι ικανοποιημενος κατα 90%..και αποφασιζεις για το υπολοιπο π.χ10% ..στοχευεμενα..
Οποτε εξαρταται σε τι "φαση" εισαι ..την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη
Γενικα ..εχει περισσοτερο γουστο-απολαυση(ετσι νομιζω) η ολη διαδικασια..
Ετσι περιπου το βλεπω εγω ..οχι αυτο ειναι το σωστο...το πως το βλεπω απο την δικια μου οπτικη


Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:17:22 μμ »

Πολυ καλο θεμα Γιαννη, η δικη μου απαντηση ειναι πληροτητα.

Επισης φιλε Γιωργο (oldg) η δικη μου θεση ως προς τις καταστασεις ειναι η θα τα μαζευω ολα F , VF , ή ολα XF , UNC.  Κλείσιμο ματιού

Η συλλογη κατα τη γνωμη μου πρεπει να εχει ενα ενιαιο χαρακτηρα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:24:44 μμ »

 Νομιζω οτι αυτοι οι δυο παραγοντες που αναφερεις (συλλεκτικη ευχαριστηση-πιθανη αποδοση στο μελλον) ειναι μερικες φορες αλληλοσυγκρουομενοι, δηλαδη μπορει καποιος για λογους πληροτητας να μαζευει χαμηλοτερων καταστασεων, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πιστευει οτι επενδυτικα θα αποδωσουν καλυτερα στο μελλον αυτου του ειδους τα νομισματα.
 Η να τον ευχαριστουν και να συλλεγει μονο υψηλων καταστασεων, φοβουμενος ομως οτι εχουν πιασει ταβανι.
 Για τον πρωτο παραγοντα (συλλεκτικη ευχαριστηση-προτιμηση), περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
 Για τον δευτερο,( πιθανη μελλοντικη αποδοση), πρεπει κανεις να διευκρινησει κανεις σε ποιας χωρας τα νομισματα αναφερεται ,γιατι εχει μεγαλη σημασια.
 Αν αναφερεται μονο σε Ελληνικα νομισματα, πεποιθηση μου ειναι οτι οσο περνα ο καιρος η κατασταση και οι τιμες για τα χαμηλης-μεσαιας καταστασης οσο πανε και θα χειροτερευουν.
 Για τα υψηλης, ειναι λιγο πιο περιπλοκα τα πραγματα.
 Ναι μεν θα υπαρχουν ολο και λιγοτεροι Ελληνες που θα μπορουν να δωσουν χιλιαρικα για διαμαντια, αλλα απο την αλλη παντα, ακομα και σε συνθηκες εσχατης φτωχειας για την χωρα, θα υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που τα μηδενικα δεν θα σημαινουν τιποτα για αυτους, οταν προκειται να αποκτησουν το αντικειμενο του ποθου τους.
 Αρκουν ομως αυτοι για να υποστηριξουν τις τρελλες τιμες που βλεπουμε καμια φορα στις δημοπρασιες οικων του εξωτερικου για τον Ελληνικο αφρο της νομισματικης??
 Δεν ξερω.
 Προσωπικα δεν βλεπω μεγαλες ευκαιριες μελλοντικης αποδοσης στα Ελληνικα, ειτε χαμηλης, ειτε υψηλης καταστασης.
 Για τα world coins ειναι αλλη ιστορια, αλλα αυτο αφορα καποιο αλλο "σεντονι" που ισως γραψω εαν μου δοθει η ευκαιρια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 11:54:22 μμ »

Ψήφισα ποιότητα, αλλά η αλήθεια νομίζω κι εγώ ότι είναι κάπου στη μέση. Εξαρτάται μερικές φορές και από ορισμένους άλλους παράγοντες. Ακόμα και η χρονική στιγμή που θα κάνω την αγορά παίζει ρόλο. Άλλες φορές μπορεί να δω ένα νόμισμα αξιόλογο και να το πάρω χωρίς να σκεφτώ την τιμή του και άλλες φορές πάλι, θέλοντας να καλύψω κάποιες κενά, να προτιμήσω την ποσότητα. Τώρα μάλιστα με την κρίση που τα λεφτά είναι πιο "ακριβά", ρίχνω κάπου κάπου την ποιότητα για την ποσότητα.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 12:51:06 πμ »

Θα συμφωνήσω με τον haros (και κάποιους άλλους).

Έτσι γενικά δεν έχει νόημα η ερώτηση. Αν μιλάς για ευρώ κυκλοφορίας, προφανώς θα δεν θα ασχοληθείς με κυκλοφορημένα (εκτός εξαιρέσεων).

Αν μιλάς για την Α' Ελληνική Δημοκρατία (που είναι καλό παράδειγμα)... εξαρτάται. Αν βρεις σε καλή τιμή φθαρμένο το παίρνεις, γιατί ξέρεις ότι θα το ξαναδώσεις (αφού η τιμή ήταν καλή).

Από επενδυτική άποψη ό,τι βρεις σε ευκαιρία το παίρνεις. Οπότε η συζήτηση πάει στο τι έχει "προοπτικές". Εξάλλου, αν θεωρήσεις ότι κάτι έχει προοπτικές επένδυσης, μπορεί να το αγοράσεις και δυο και τρεις φορές, όχι μόνο για τη συλλογή σου.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 07:22:25 πμ »

Την συγκεκριμένη περίοδο, θα αγόραζα 2-3 ms65 σε κάποια του Παύλου που μου λείπουν σε NGC και θα τον έκλεινα! Μετά θα προσπαθούσα τα 3 δύσκολα του σε HC.

Παύλος και A' Δημοκρατία προσφέρονται για κλείσιμο σε υψηλές καταστάσεις, οπότε ....  kill two birds with one stone!
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 07:32:07 πμ »

Καλημέρα, εγώ είμαι με την ποσότητα, που μου γεμίζει το χόμπι. Άλλο 5 νομίσματα με 10 χιλιάρικα, άλλο 200 να τα χαζεύεις-μελετάς-ασχολείσαι. Άσε που τα 5 πας και τα κλείνεις και ούτε να τα χαζέψεις μπορείς... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 07:37:16 πμ »

Ψηφισα ποσοτητα
Ομως πριν καποιους μηνες θα ψηφιζα ποιοτητα .
Εξαρταται πως το βλεπει ο καθενας μας.
Τον τελευταιο καιρο προτιμω να αγοραζω raw κομματια μετριας-χαμηλης καταστασης ωστε να κλεινω τρυπες ενω παλιοτερα θα κοιταζα κυριως ακυκλοφορητα.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 08:23:54 πμ »

Για μένα συλλογή σημαίνει πρώτα πληρότητα και μετά όλα τ' άλλα, άρα προσπαθώ για ποσότητα αξιοπρεπών και άνω καταστάσεων κομματιών σε νομισματικές περιόδους εξ αρχής δύσκολες π.χ. Καποδίστριας ή Ελληνικά χαρτονομίσματα προ 1918.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 08:32:25 πμ »

Εγω ψήφισα ποιότητα.Απλα ξέρω ότι κάποια δύσκολα κομμάτια δεν θα τα εχω η θα τα βρω σε χαμηλή κατάσταση ενώ τα άλλα θα τα βρω σε ακυκλοφόρητη κατάσταση.
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 08:40:28 πμ »

Παροτι ψηφισα την ποιοτητα εχω να πω οτι σε μερικες περιπτωσεις ειναι πιο συμφερουσα επενδυτικα η ποσοτητα.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences