Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 01:03:31 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρέλαση με έναν μαθητή!  (Αναγνώστηκε 18208 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:12:22 μμ »

Αν η χούντα ήταν τρισχειρότερη από αυτή τη δημοκρατία που έχουμε τώρα, πώς γίνεται τόσοι και τόσοι άνθρωποι μεγαλύτεροί μας, που την έζησαν και την πολέμησαν εκείνη την εποχή για να πέσει, να γυρνάνε σήμερα και να λένε ότι ήταν πολύ καλύτερα τότε; Απορία

Ακριβώς αυτό. Το γ@μήσαμε και ψόφησε...

(Ίσως μόνο ο Φρόιντ μπορεί να δώσει μια επιστημονική εξήγηση με τη θεωρία περί παλιμπαιδισμού.)

--------------------------------

Μιας και το θυμήθηκα, κάποιοι μπορεί να φτάσουν να προτείνουν ακόμα και επιστροφή στην Τουρκοκρατία.

Ποιος τα λεει αυτα ρε παιδια μηπως θα επρεπε να ασπαστουμε και τα γραπτα του Κορδατου πριν καμμια 100στη χρονια?Δηλαδη οι Ελληνες ξεσηκωθηκαν για να μπορουν να ψηφιζουν.....αν το εκαναν για αυτο το λογο κακως εκαμαν καλυτερα να μην ειχαμε οι απογονοι τους το δικαιωμα ψηφου γιατι αν κρινω απο αυτα που κατορθωσαμε ολα αυτα τα χρονια μαλλον μειον ειμαστε

--------------------------------

Άλλο θέμα. Ο τελευταίος (μηνιαίος) μισθός που πήρα σε δραχμές ήταν 210.000. Κάπότε έφτασα και 1.300 ευρώ. Τότε γιατί δεν το σχολίαζε κανένας;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 04:31:20 μμ από sac » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:18:50 μμ »

Θυμαμαι καποιες αλλες εποχες οταν κατι δεν αρεσε δεν εβρισκες πεζοδρομιο να περπατησεις την αλλη μερα....τωρα ολα ειναι μελι γαλα......ο κοσμος περσι αποφασισε.....οι γνωστοι αγνωστοι εξαφανιστηκαν....αρα ολα εχουν καλως......τοτε τι στα κομματια θελουμε και γραφουμε ολες αυτες τις  βλακειες που γραφουμε ......βαρεθηκα παιρνω το κουβαδακι μου και παω σε αλλη παραλια να παιξω
Τσουκαλας Αντε Γεια
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:20:40 μμ »

η λυση σε ολα αυτα που διαβασα ειναι μια.το καθε κομμα εχει και παρουσιαζει στο λαο ενα προγραμμα.να βγει ενας νομος που να λεει οτι το κομμα που θα κερδιζει τις εκλογες συγκρινοντας το προγραμμα του με αυτα που εφαρμοζει στην πραγματικοτητα παρεκλινει πανω απο 20% (1)να πηγαινουμε αμεσως σε εκλογες (2)να τιμωρουνται με φυλακιση και χρηματικα προστιμα οι ηγετες του κομματος αυτου.με αυτο το τροπο δεν θα βγαινουν καποιοι μαυρογιαλουροι και θα σκεφτονται πολυ καλα να ξαναπουν φρασεις τυπου λεφτα υπαρχουν και μετα παμε μνημονιο.η ατιμωρησια σε αυτο το τοπο εχει οδηγησει τα πραγματα σε ακραιες καταστασεις.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:23:12 μμ »

Μόνο να μου πεις ποιο κόμμα θα βγάλει αυτόν τον νόμο; Κλείσιμο ματιού
Τι ψάχνω να βρω τώρα; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:34:29 μμ »

φιλε parker δεν ξερω ποιο κομμα θα ψηφισει τετοιο νομο αλλα ισως εμεις ο λαος με καποιο τροπο να τους αναγκασουμε να το κανουν.ενας τροπος ειναι η συλλογη υπογραφων!
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:43:09 μμ »

Θωμά με λένε παιδιά. Χαμόγελο
Δυστυχώς έπαψα να πιστεύω στη σύμπνοια αυτού του λαού. Το διαίρει και βασίλευε έχει ριζώσει βαθιά και δε βγαίνει εύκολα. Οπότε για ποιον εξαναγκασμό μιλάτε. Στην Ελλάδα κατηγορούμε ο ένας τον άλλον και δε συμφωνούμε σε τίποτα. Για κάντε μια βόλτα σήμερα στις τράπεζες να δείτε πόσοι πληρώνουν το ληστοΕΝΦΙΑ. Και δεν είναι ότι τον πληρώνουν μόνο, αλλά πολλοί τον υποστηρίζουν κιόλας.
Τέλος πάντων, σταματώ εδώ για να μην ξεφύγω από το θέμα.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 05:42:15 μμ »

Η ιστορια επαναλαμβανεται δυστυχως!Οπως επι χουντας οποιος κοιταζε την δουλεια του,κατεβαζε το κεφαλι και δεν ασχολουταν με συνωμοτικά και πολιτικα (δικαιωματα εργατικα κ.α) περνουσε ζωη και κοτα δοξαζε τον Παπαδοπουλο και γυρω του ξυλο και βασανιστηρια.Δουλευε στο δημοσιο ή σε κανενα εργοστασιο με τρεις και εξηντα ειχε μονιμη δουλεια και καθε Κυριακη πηγαινε καμμιά εκδρομουλα ή καφεδακι!!Δεν τον ενοχλουσε κανεις!Ετσι και σημερα οποιος εχει δουλεια παει πληρωνει τον ΕΝΦΙΑ ψηφιζει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κανει πως ολα ειναι φυσιολογικα και σε τριαντα χρονια θα λεει στα παιδια του οτι καλως εγινε οτι εγινε και ο Σαμαρας μας εσωσε με τον Βενιζελο!!Και ας πηδανε κοσμος απο τα μπαλκονια ας κοβουν το οξυγονο σε καρδιοπαθείς ας φοβασαι το βραδυ να πας μεχρι το περιπτερο!!

Τοτε ξυλο βασανιστηρια λογοκρισια σημερα ΕΝΦΙΑ-ΦΟΡΟΙ-ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ!!Δεν βλεπω καμμια διαφορα!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Το μονο κοινο;Η νοοτροπια του Ελληνα οτι καποιοι αλλοι θα διορθωσουν την κατασταση.Οχι εμεις!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 06:11:36 μμ »

Η ιστορια επαναλαμβανεται δυστυχως!Οπως επι χουντας οποιος κοιταζε την δουλεια του,κατεβαζε το κεφαλι και δεν ασχολουταν με συνωμοτικά και πολιτικα (δικαιωματα εργατικα κ.α) περνουσε ζωη και κοτα δοξαζε τον Παπαδοπουλο και γυρω του ξυλο και βασανιστηρια.Δουλευε στο δημοσιο ή σε κανενα εργοστασιο με τρεις και εξηντα ειχε μονιμη δουλεια και καθε Κυριακη πηγαινε καμμιά εκδρομουλα ή καφεδακι!!Δεν τον ενοχλουσε κανεις!Ετσι και σημερα οποιος εχει δουλεια παει πληρωνει τον ΕΝΦΙΑ ψηφιζει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κανει πως ολα ειναι φυσιολογικα και σε τριαντα χρονια θα λεει στα παιδια του οτι καλως εγινε οτι εγινε και ο Σαμαρας μας εσωσε με τον Βενιζελο!!Και ας πηδανε κοσμος απο τα μπαλκονια ας κοβουν το οξυγονο σε καρδιοπαθείς ας φοβασαι το βραδυ να πας μεχρι το περιπτερο!!

Τοτε ξυλο βασανιστηρια λογοκρισια σημερα ΕΝΦΙΑ-ΦΟΡΟΙ-ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ!!Δεν βλεπω καμμια διαφορα!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Το μονο κοινο;Η νοοτροπια του Ελληνα οτι καποιοι αλλοι θα διορθωσουν την κατασταση.Οχι εμεις!!
κοιτα φιλε ολοι στη θεωρια καλοι ειμαστε!εχεις να προτεινεις κατι για να αλλαξουν τα πραγματα?εγω προτεινα κατι πριν λιγο.απο τη θεωρια στη πραξη.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 07:27:51 μμ »

Κοιτα Κωνσταντινε δεν ειμαι εγω αρμοδιος να προτεινω κατι!!Εγω σπουδασα πανω σε αλλο αντικειμενο και εκει μορφωθηκα!!Ουτε προκειται να παω στο Συνταγμα και να αρχισω το πετροπολεμο και τις μολοτωφ.Οι ανθρωποι του πνευματος,των επιστημών γενικα οι πνευματικοι αντρες που ειναι;; Απορία Απορία Διαβαζουν και αυτοι σαν τον Χριστοδουλο επι χουντας και δεν εχουν παρει χαμπαρι τιποτα;;  Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 07:32:55 μμ »

Κοιτα Κωνσταντινε δεν ειμαι εγω αρμοδιος να προτεινω κατι!!Εγω σπουδασα πανω σε αλλο αντικειμενο και εκει μορφωθηκα!!Ουτε προκειται να παω στο Συνταγμα και να αρχισω το πετροπολεμο και τις μολοτωφ.Οι ανθρωποι του πνευματος,των επιστημών γενικα οι πνευματικοι αντρες που ειναι;; Απορία Απορία Διαβαζουν και αυτοι σαν τον Χριστοδουλο επι χουντας και δεν εχουν παρει χαμπαρι τιποτα;;  Απορία
Η ιστορια επαναλαμβανεται δυστυχως!Οπως επι χουντας οποιος κοιταζε την δουλεια του,κατεβαζε το κεφαλι και δεν ασχολουταν με συνωμοτικά και πολιτικα (δικαιωματα εργατικα κ.α) περνουσε ζωη και κοτα δοξαζε τον Παπαδοπουλο και γυρω του ξυλο και βασανιστηρια.Δουλευε στο δημοσιο ή σε κανενα εργοστασιο με τρεις και εξηντα ειχε μονιμη δουλεια και καθε Κυριακη πηγαινε καμμιά εκδρομουλα ή καφεδακι!!Δεν τον ενοχλουσε κανεις!Ετσι και σημερα οποιος εχει δουλεια παει πληρωνει τον ΕΝΦΙΑ ψηφιζει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κανει πως ολα ειναι φυσιολογικα και σε τριαντα χρονια θα λεει στα παιδια του οτι καλως εγινε οτι εγινε και ο Σαμαρας μας εσωσε με τον Βενιζελο!!Και ας πηδανε κοσμος απο τα μπαλκονια ας κοβουν το οξυγονο σε καρδιοπαθείς ας φοβασαι το βραδυ να πας μεχρι το περιπτερο!!

Τοτε ξυλο βασανιστηρια λογοκρισια σημερα ΕΝΦΙΑ-ΦΟΡΟΙ-ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ!!Δεν βλεπω καμμια διαφορα!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Το μονο κοινο;Η νοοτροπια του Ελληνα οτι καποιοι αλλοι θα διορθωσουν την κατασταση.Οχι εμεις!!
Έκπληξη Έκπληξη :oΓιάννη μου είσαι καλά μήπως έχεις πυρετό  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 07:40:31 μμ »

Γιαααα πειτε μας κυριε την γνωμη σας που ειρωνευεστε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αν και ξερω τι θα πεις!!  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 07:48:02 μμ »

Γιαννη μεσα σε ακρες νομιζω οτι εχω καταλαβει τι θελεις να πεις αλλα διατυπωσε τις σκεψεις σου καλυτερα γιατι ετσι οπως τα γραφεις δειχνεις αλλα πραγματα και θα αρχισουμε να σταυροκοπιομαστε απαντες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο........το δεν ειμαι αρμοδιος να προτεινω κατι ειναι και εκτος δημοκρατιας και εκτος πραγματικοτητος...απο την στιγμη που εισαι ενεργος πολιτης οφειλεις να σπας το κεφαλι σου να κατεβασεις ιδεες για την καλυτερευση και την διορθωση των κακως κειμενων αλλως οφειλεις να εξαιρεσεις τον εαυτο σου απο τις εκλογικες δραστηριοτητες
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 07:51:33 μμ »

Γιαννη μεσα σε ακρες νομιζω οτι εχω καταλαβει τι θελεις να πεις αλλα διατυπωσε τις σκεψεις σου καλυτερα γιατι ετσι οπως τα γραφεις δειχνεις αλλα πραγματα και θα αρχισουμε να σταυροκοπιομαστε απαντες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο........το δεν ειμαι αρμοδιος να προτεινω κατι ειναι και εκτος δημοκρατιας και εκτος πραγματικοτητος...απο την στιγμη που εισαι ενεργος πολιτης οφειλεις να σπας το κεφαλι σου να κατεβασεις ιδεες για την καλυτερευση και την διορθωση των κακως κειμενων αλλως οφειλεις να εξαιρεσεις τον εαυτο σου απο τις εκλογικες δραστηριοτητες

Γιατι ζητησα απο κανεναν να με ψηφισει; Μεγάλο χαμόγελο

Δεν με καταλαβαινει κανεις πια!! Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 08:18:46 μμ »

Γιαννη μεσα σε ακρες νομιζω οτι εχω καταλαβει τι θελεις να πεις αλλα διατυπωσε τις σκεψεις σου καλυτερα γιατι ετσι οπως τα γραφεις δειχνεις αλλα πραγματα και θα αρχισουμε να σταυροκοπιομαστε απαντες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο........το δεν ειμαι αρμοδιος να προτεινω κατι ειναι και εκτος δημοκρατιας και εκτος πραγματικοτητος...απο την στιγμη που εισαι ενεργος πολιτης οφειλεις να σπας το κεφαλι σου να κατεβασεις ιδεες για την καλυτερευση και την διορθωση των κακως κειμενων αλλως οφειλεις να εξαιρεσεις τον εαυτο σου απο τις εκλογικες δραστηριοτητες

Γιατι ζητησα απο κανεναν να με ψηφισει; Μεγάλο χαμόγελο

Δεν με καταλαβαινει κανεις πια!! Αναποφασιστικότητα
Αγορι μουυυυυυυυυυυυυυ εγω σε καταλαβαινω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Φιλί
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 08:22:22 μμ »

Γιώργο με πρόλαβες, αλλά θα απευθυνθώ στο Μανώλη (και όποιον άλλο θέλει φυσικά), για να ανοίξει συζήτηση!

Αγαπητέ Μανώλη, ακόμη και έτσι να είναι όπως τα λες (που προσωπικά δε συμφωνώ), απέχει πολύ από το να συγκρίνεται με τη χούντα. Να σου θυμίσω (αν τα έζησες και τα ξέχασες) ή να σου αναφέρω (αν δεν τα έζησες) ότι απλά και μόνο η κουβέντα που κάνουμε εμείς αυτή τη στιγμή, αρκούσε για να οδηγηθούμε στην ασφάλεια και στα κρατητήρια  Κλείσιμο ματιού.
Να σου κάνω και μία ερώτηση και αν θέλεις μου απαντάς, έτσι για να δοθεί και μία αφορμή για κουβέντα, όχι απαραίτητα σήμερα. Πότε κατάλαβες ότι στη χώρα μας δεν υπάρχει Δημοκρατία αλλά Ολιγαρχία όπως την όρισες παρακάτω;
Φιλικά, Νίκος
Νίκο μου, στις μέρες μας όταν χρωστάς στο Κράτος υπάρχουν 2 δρόμοι.
Αν χρωστάς λίγα, σε 'μαυρίζουν' συστημικά, ενδεχομένως και να σου κάνουν δήμευση της περιουσίας σου και να σε βάλουν και φυλακή ακόμα.
Αν χρωστάς πολλά -και είσαι του 'συστήματος-, δεν σε πειράζει κανένας και συνεχίζεις τις διακοπές σου στην Μύκονο με το ροζ το μαγιό σου, όπως είδαμε σε θέμα που είχε ανεβάσει πρόσφατα φίλος απο εδω μέσα.
Αυτα τα περί δημοκρατίας και ισονομίας.

Πότε κατάλαβα οτι δεν υπάρχει δημοκρατία; Δυστυχώς απο όταν άρχισα να καταλαβαίνω 5 πράγματα, μεγάλος σχετικά...
Θα σου φέρω 1 παράδειγμα. Ο Κούβελας, της Ντόρας ο άντρας, 'ξέχασε' να δηλωσει 1.000.000 $. Εγινε τίποτα; Απολύτως τίποτα! Απεναντίας τον κάναμε και αρχηγό της Ολυμπιακής Αποστολής το 2012 στο Λονδίνο. Ομορφιές έτσι;

Τί άλλο θέλεις να σου πώ;
Οτι άλλον ψήφισε ο λαός (Νέα Δημοκρατία), άλλα μας είπε (κατάργηση χαρατσιού για τα σπίτια) και τελικά άλλος κυβερνάει (Πασοκ) και άλλα κάνουνε (ΕΝΦΙΑ);

Και φυσικά το κυριότερο απ' όλα!
Ποιός έχει τιμωρηθεί για τις απατεωνιές και τις λαμογιές σε αυτή την χώρα, 40 χρόνια τώρα;
Ο Ακης, η Σταμάτη και ο Παπαγεωργόπουλος;
Αστείο δεν είναι;


Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences