Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 03, 2024, 11:01:29 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καλές οι συλλογές νομισμάτων, αλλά πως τις προφυλάσεις  (Αναγνώστηκε 6505 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 07, 2011, 10:35:00 μμ »

Γειά σας,

είμαι νέος στο φόρουμ και πέραν ελαχίστων νομισμάτων (Ελληνικών & ξένων) δεν διαθέτω κάτι ιδιαίτερο.

Λόγω της οικονομικής κρίσης, σκέφτομαι να επενδύσω σε χρυσά & ασημένια νομίσματα.

Όμως αυτό που με απασχολεί είναι που να τα φυλάξω.

Σε θυρίδες λένε πως δεν υπάρχει ασφάλεια σε περίπτωση πτώχευσης.

Όλοι εσείς που είστε τόσο πολύ ψαγμένοι με το θέμα, δεν μπορεί, θα έχετε λάβει τα μέτρα σας.

Λοιπόν...

θυρίδα, χρηματοκιβώτιο, κρυψώνα μέσα στο σπίτι ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ???

(Όλα αυτά γιατί πριν επενδύσω σε τέτοια νομίσματα πρέπει να βρώ πως θα τα φυλάξω)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 10:42:53 μμ »

Αγορασε τα και μετα στειλε τα εμενα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Midas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:01:10 μμ »

Δεν εμπιστεύομαι τα ΕΛΤΑ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:19:47 μμ »

Γιωργος  Bank Μεγάλο χαμόγελο
και εγω οτι αγοραζω στο γιωργο το στελνω!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:23:46 μμ »

το δυσκολο αγαπητε δεν ειναι να τα κρυψεις ή να τα ασφαλισεις.το δυσκολο ειναι να τα αγορασεις μ αυτη τη κριση.Λυσε πρωτα αυτο το προβλημα και ασε το αλλο να σ απασχολησει  μετα.Ειναι ωραιο αγχος να εχεις πολλα και να μην εχεις που να τα βαλεις.Ειναι ωραιο να εισαι απο αυτους που δεν ξερουν τι εχουν Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 11:24:31 πμ »

το νομισμα δεν ειναι επενδυση αλλα χομπι
λιγες φορες στην ζωη σου θα βρεις κατι σε χαμηλη τιμη ωστε να το παρεις
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:52:32 μμ »

εγω εχω προσλαβει σεκιουριτι,πληρωνω τρεις βαρδιες την ημερα,αλλα ειμαι ησυχος.τωρα θα αρχισω να μαζευω νομισματα ομως,τι μου προτεινετε?συλλεκτικα η επενδυτικα?δεν βαριεσαι θα μαζευω χρυσα,και οτι ναναι.να κανω μια ερωτηση? ο ογα δινει εφαπαξ,για να ξεκινησω?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:36:40 μμ »

αφηστε τον ανθρωπο στη ηρεμια του

Καταγράφηκε

Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 05:47:30 μμ »

Κατα την γνωμη μου η θυριδα ειναι το πιο σιγουρο. Δεν κινδυνευει σε καμια περιπτωση (διοτι ανηκει στον πελατη, ο οποιος κατεχει και τα κλειδια), Οι θυριδες βρισκονται στα υποεια των τραπεζων (π.χ. στα κεντρικα της αλφα ειναι στον -4 οροφο!!! ) πισω απο θωρακισμενες θυρες κατασκευασμενες απο ατσαλι και τιτανιο με χρηση μεγιστης ασφαλειας (συναδυασμος κλασικος και ηλεκτρονικος, κλειδια τα οποια συναρμολογουνται απο 3 η ακομα και 4 μερη που τα εχουν 3 η 4 διαφορετικα ατομα), μασιφ πυρους παχους πολλων ακατοστων και πολλα αλα.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 05:50:43 μμ »

Επισης, δεν ειναι μονο οι πορτες αλλα και τα τοιχωματα των θησαυροφυλακιων τα οποια εκτος απο το καθαρο μπετο εχουν πολλαπλη επενδυση απο τιτανιο, ατσαλι και αλλα κραματα. Επισης, δεν ειναι μονο το θησαυροφυλακιο και τα συναφη ειναι οτι ο ληστης για να φτασει εως εκει θα πρεπει να περασει: καμερες, συναγερμους με παγιδες, ανιχνευτες κινησης, ανιχνευτες θραυσης κρυσταλλων, κ.λ.π.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 08:05:44 μμ »

σιγουρα ειναι η πιο ασφαλη λυση,αλλα για νομισματα, που δεν σε νοιαζει να τα βλεπεις αμεσα,να τα παραβαλεις,κλπ.μερικες φορες το εχω μετανιωσει,για τον χρονο που χρειαζομαι,για πηγαινε ελα,διαδικασιες,με τους φυλακες,κλπ,για να διαπιστωσω,κατι πολυ απλο.παντως απο θεμα ασφαλειας,ειναι η πιο σιγουρη λυση,για την ασφαλεια πολυτιμων αντικειμενων,σε ολες τις εποχες,και καταστασεις,αν εξαιρεσεται,το μεγαλο ριφιφι,που ειχε γινει,πριν χρονια,σε γνωστη τραπεζα,με αγνωστη,μεχρι σημερα τεραστια λεια?απο γνωστη τραπεζα.ποιος δηλωνει πραγματικα?αφου δεν ειναι αναγκαιο,τι? φυλασει μεσα σε αυτες.μερικες φορες,το σκεφτομαι,γιατι τα μαζεψα,για να τα χαιρομαι,και οχι να ειναι σε ενα ερμαριο,σε ενα σκοτεινο κεντρο φυλαξης!!!αλλα και οι σκεψεις,με αυτα που βλεπουμε καθημερινα στις ειδησεις?καλυτερα μια ταλαιπωρια,παρα η απωλεια.εγω μενω,και σχεδον μιση ωρα,με ιχ,απο το κεντρο των αθηνων,και οσο ναναι,ειναι λιγο κουραστικο!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Midas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 12:41:10 πμ »

silektra, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Πάντως έχω διαβάσει ότι εάν γίνει πτώχευση θα κατασχεθεί το περιεχόμενο των θυρίδων. Ποιά είναι η γνώμη σου για αυτό?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:09:55 πμ »

παντως και οι γερμανοι,παλι?στην κατοχη,σεβαστηκαν τις θυριδες των ιδιωτων?σημερα ομως,δεν ξερουμε?τι κυβερνηση τσολακογλου,θα μας περιμενει?ελπιζω να μην συμβει κατι τετοιο!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:15:30 πμ »

Καλημέρα και από μένα.
Χωρίς να έχω γνώση εκ των εσω, νομίζω πως σε καταστάσεις πτώχευσης/πολέμου/.... το πως θα αντιδράσουν οι τράπεζες ειναι τελείως απρόβλεπτο. Συν τοις άλλοις, το ελληνικό κράτος μας έχει μάθει πως ειναι εξαιρετικά ασυνεπές, ακόμα και σε περιόδους "ειρήνης". Όλα αυτα με οδηγούν στη σκέψη πως ακόμα και στις θυρίδες δεν υπάρχει απόλυτη ασφάλεια, τουλάχιστο για εμάς τους μικρούς που δεν θα έχουμε και τις άκρες σε τέτοιες περιπτώσεις.
Όχι πως έχω καταλήξει και εγω ποιό είναι το ασφαλέστερο σημείο, έτσι;!!

Φιλικά
Λάμπρος
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 06:12:42 μμ »

Κατα την ταπεινη μου γνωμη και τις ελαχιστες γνωσεις μου οι θυριδες δεν πειραζονται. Οντως στον Β Παγκομσιο οχι μονο δεν πειραχθηκαν αλλα οι κατοχοι μπορουσαν να τις επισκευθουν κανονικοτατα οποτε ηθελαν. Σημερα, δεν εχουμε ουτε πολεμο ουτε κατοχη, ειναι απλα η νεα ταξη πραγματων. Πριν οι ξενοι μας τα επαιρναν (τα λεφτα) πουλωντας μας αυτοκινητα και αεροπλανα τωρα θα μας τα παιρνουν απο τους τοκους. Απλα πραγματα.

Κατα την αποψη μου: Το θεμα δεν αφορα Ελλαδα η Ιταλια ειναι πολυ γενικοτερο και απλουστερο. Το σχεδιο ειναι να σωθει ο πλανητης και τι εννοω με αυτο: Φανταστειτε ποσα δις κινεζοι να εχουν απο 1 η 2 αυτοκινητα; Με αυτη την μολυνση η γη θα νεκρωνε σε μια δεκετια. Κατι πιο απλο. Φανταστειτε ολα τα παιδια του κοσμου να πηγαιναν σχολειο; Εκατομμυρια τονοι χαρτιου, τσιμεντου για τα σχολεια, οικολογικη καταστροφη! Τι θελουν να πετυχουν οι ισχυροι; (που δεν ειναι τυχαια ισχυροι): Να περιοριστουν τα εξοδα ωστε ολα τα παιδια να μπορουν να πηγαινουν σχολειο (να μην εχουν τα παιδια στην Ελλα και την καθε Ελλαδα λαπτοπ η καινουργια θρανια υψηλης ποιοτητας και τα παιδια της Ινδιας και της καθε Ινδιας να μην πηγαινουν καθολου σχολειο). Να πηγαινουν ολα σχολειο με τις ιδιες συνθηκες. Αυτο ειναι η παγκοσμιοποιηση! Το θεμα ειναι και θεμα ισοτητας και θεμα περιβαλλοντικο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences