Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:01:07 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασια Καραμητσου 500  (Αναγνώστηκε 5344 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 02, 2014, 03:55:13 μμ »

Οτι και να πω για τη δημοπρασια αυτη ειναι λιγο....ειναι αποδειξη οτι το γραμματοσημο ζει....αυτη η δημοπρασια ηταν ισως η πιο ιστορικη εδω και χρονια, με απιστευτες σπανιοτητες...και μαλιστα με χτυπηματα....
Και οχι μονο, καθως και στην κανονικη δημοπρασια , την 499 ειχαμε χτυπηματα σε σπανια κομματια της ταξεως των 8-9 χιλιαδων ευρω...
Απο οτι βλεπω υπαρχουν παρα πολυ δυνατοι συλλεκτες στο γραμματοσημο που ισως κινουνται στην αφανεια αλλα οταν χτυπανε, χτυπανε!
Μακαρι να ξεκινησει παλι να ανεβαινει το ποιοτικο γραμματοσημο (και το τονιζω αυτο, σε αντιθεση με καποιες συγχρονες εκδοσεις που τις θεωρω παρα πολυ ακριβες ακομα, της περιοδου 40 και μετα...)
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:15:18 μμ »

Θα μου επιτρέψεις μια παρέμβαση για το... γ-α-μ-ώ-τ-ο της γλώσσας.

"Ποιοτικό γραμματόσημο" σημαίνει γραμματόσημο που δεν έχει:
- πολλές και ποκίλες εκδόσεις.
- διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι.
- διαφορές από έκδοση σε έκδοση (χρωματικές, υλικού, αστοχίες=plate flaws)
- δεν έχουν επισημάνσεις επί επισημάνσεων.
κλπ

Με λίγα λόγια, τα κλασσικά ελληνικά γραμματόσημα είναι κλασσικά και έχουν μεγάλο συλλεκτικό ενδιαφέρον, επειδή η ποιότητά τους είναι 100 - 150 χρόνια πίσω από τα σημερινά. Ποιότητα σημαίνει απόλυτη ομοιομορφία τουλάχιστον.

Βέβαια, άλλο τι είναι "κλασσικό" και σημαντικό και άλλο τι είναι ποιοτικό. Η Ακρόπολη έχει αξία γιατί φτιάχτηκε πριν από 2500 χρόνια. Αν την φτιάχναμε σήμερα, θα την φτθιάχναμε πολύ καλύτερη, αλλά δεν θα είχε αξία. (Στην πράξη έχουμε αντιγράψει τη μισή Ακρόπολη. Είτε γαι να αντικαταστήσουμε τις Καρυάτιδες και άλλα κομμάτια που μεταφέρθηκαν στο μουσείο, είτε για να μην καταρρεύσει...)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:20:05 μμ »

Αδερφε μου ειναι σα να λες οτι ενας αθλητης του στιβου το 1910 πρεπει να συγκριθει με εναν του 2010
Για την εποχη του θεωρηθηκε αριστουργημα χαρακτικης...και οι κεφαλες Ερμη εχουν αυτη τη μαγεια...οτι ολα αυτα που λες τα λαθη, οι διαφορες, τα χρωματα, ολα αυτα προσδιδουν μαγεια γιατι ακριβως δινουν πεδιο μελετης στο συλλεκτη που ειναι ανεξαντλητο.
Δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχουν τα σημερινα γραμματοσημα ...τα σημερινα θα κριθουν μετα απο 100-200 χρονια...
Οι Μ.Κ.Ε. εχουν αποδειξει το τεραστιο φιλοτελικο τους ενδιαφερον τοσα χρονια...μη συγκρινουμε ανομοια πραγματα...
(Μολις ειδα οτι τροποποιησες την τελευταια παραγραφο...νομιζω πλεον οτι απαντησες ο ιδιος)
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:35:01 μμ »

Η ενσταση του sac στην λεξη "ποιοτικο" που χρησιμοποιησε ο heretic ειναι πληρως κατανοητη και ο sac οχι μονο εχει δικιο αλλα δειχνει να το εχει πιασει και σωστα.

Σε γενικες γραμμες δεν συμφωνω με τα λεγομενα του (sac) και κυριως με το υφος που χρησιμοποιει, αυτην ομως την φορα εχει δικιο και οφειλω να το πω.

Ο Δημητρης (heretic) χρησιμοποιησε την λεξη "ποιοτικο" γραμματοσημο μαλλον αστοχα εδω, εννοωντας μαλλον το "κλασσικο", το "σπανιο", που "χρηζει μελετης", "που εχει μεγαλο συλλεκτικο ενδιαφερον". Ολο αυτο, το ονομασε "ποιοτικο" αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση καπως αστοχα μαλλον...

Ο sac σωστα αντεδρασε διοτι το κλασσικο γραμματοσημο ΔΕΝ θεωρειται ποιοτικο αφου ΔΕΝ ειναι ομοιομορφο. Η ποιοτητα του κλασσικου ειναι η ... ανομοιομορφια του.
Απο αποψη ποιοτητας, το μοντερνο γραμματοσημο ειναι σαφως ανωτερο του κλασσικου αφου ειναι κατα πολυ περισσοτερο ομοιομορφο. O sac εχει δικιο. Ο Δημητρης θα επρεπε να χρησιμοποιησει αλλη λεξη, παρολλα αυτα καταλαβαινω καλα τι ηθελε να πει και δικαιολογω κατα καποιο τροπο τον ενθουσιασμο του...
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:35:08 μμ »

Καταρχήν, εσύ ξεκίνησες να συγκρίνεις γραμματόσημα με διαφορά 100 χρόνων. Όπως προκύπτει από την τελευταία πρόταση του πρώτου μυνήματος.

Η παρατήρησή μου είναι γλωσσική και όχι συλλεκτική. Φαντάζομαι ότι το συμπλήρωμα για την Ακρόπολη σε καλύπτει.

Κατά τα άλλα, συμφωνούμε απόλυτα ότι οι κεφαλές του Ερμή είναι γραμματόσημα μιας άλλης εποχής και δεν μπορούν να συγκριθούν ούτε με τα σημερινά γραμματόσημα, ούτε με τα γραμματόσημα του 1930, ούτε με τα γραμματόσημα του 1960. Αν μη τι άλλο, είναι διαφορετικός ο τρόπος κατασκευής τους.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:44:53 μμ »

Συμπληρώνω, γιατί αυτή τη φορά συμφωνώ και με τον Helios.

Πρέπει να ξεχωρίζουμε το συναισθηματικό από το λογικό. Άλλο πράγμα "εμένα μου αρέσει αυτό και με τραβάει αυτό", άλλο πράγμα "αυτό είναι έτσι". Δεν έχει νόημα να χρησιμοποιείς λογικά επιχειρήματα για να εξηγήσεις γιατί σου αρέσει αυτό ή εκείνο, ούτε έχει νόημα να χρησιμοποιείς συναισθηματικές και ποιητικές απόψεις (!) για να εξηγήσεις "γιατί το Χ είναι έτσι".

Κι εμένα με ξενερώνουν τα χαρτονομίσματα του ευρώ και με ενθουσιάζουν τα χαρτονομίσματα του Μεσοπολέμου, αλλά... δεν σημαίνει τίποτα αυτό.

Θα μου πείτε τώρα, σε τι μας χρησιμεύει η ακριβολογία; Θα ρίξω καρφί: Βοηθάει τους νεώτερους να καταλαβαίνουν τους παλαιότερους.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:46:40 μμ »

H λεξη <ποιοτητα> εχει πολυπλευρη σημασια και νομιζω ολοι καταλαβαινουν τι ηθελα να τονισω, δε παιζω με τις λεξεις...αν θελουμε να κανουμε λογοπαιγνια τοτε μπορω και εγω να το κανω αριστα, πιστεψτε με
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:50:11 μμ »

H λεξη <ποιοτητα> εχει πολυπλευρη σημασια και νομιζω ολοι καταλαβαινουν τι ηθελα να τονισω, δε παιζω με τις λεξεις...αν θελουμε να κανουμε λογοπαιγνια τοτε μπορω και εγω να το κανω αριστα, πιστεψτε με

Δεν κάνω λογοπαίγνια, λέω κάτι πολύ συγκεκριμένο και ευχαρίστως να το αναπτύξω, αν δεν είναι σαφές.

Θα μου πείτε τώρα, σε τι μας χρησιμεύει η ακριβολογία; Θα ρίξω καρφί: Βοηθάει τους νεώτερους να καταλαβαίνουν τους παλαιότερους.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:55:36 μμ »

Εγω θα λεγα να μιλησουμε για την ιδια τη δημοπρασια παρα να χανουμε χρονο σε τετοια πραγματα...παιρνω πισω τη λεξη ποιοτικο για να συνεχισει η κουβεντα
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 05:30:50 μμ »

Εγώ ένα έχω να πώ,που το είχα ξαναπεί εδώ στο στέκι πριν από τρία χρόνια,όταν κάποιοι ανησυχούσαν για
την πορεία του γραμματόσημου και φυσικά το υποστηρίζω ακόμα ακράδαντα,αλλά φάνηκε και σήμερα με τα λεγόμενα του heretic77 και τη δημοπρασία του Καραμήτσου.
Το γραμματόσημο έχει φανατικούς συλλέκτες ανά τον κόσμο και δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!
Το κλασικό δε Ελληνικό γραμματόσημο πάντα ήταν στις προτιμήσεις τον απανταχού συλλεκτών.  

 
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 11:14:04 πμ »

Εγω θα λεγα να μιλησουμε για την ιδια τη δημοπρασια...

Απο τα πολυ λιγα που μπορεσα να δω σημερα το πρωι απο το site του Καραμητσου, αφου ειμαι πολυ απασχολημενος και δεν εχω ασχοληθει αρκετα με την δημοπρασια αυτη αλλα και τα συλλεκτικα γενικοτερα τον τελευταιο καιρο λογω φορτου εργασιας, κτλ...

Πολυ δυνατη δημοπρασια με γνωστα, διασημα κομματια για full εξειδικευμενες και πολυ δυνατες συλλογες ΜΚΕ, κομματια που απευθυνονται σε συλλεκτες που στοχευουν στο ανωτερο επιπεδο που μπορει να φτασει μια συλλογη ΜΚΕ. Δεν υπηρχε κοινο κομματι στην δημοπρασια αυτη η υπηρχαν ελαχιστα. Ακομα και καποια μεμονωμενα ΜΚΕ μαλλον ευκολων τυπων παρουσιαστηκαν στην σπανια η πολυ σπανια εκδοχη τους, ειτε με καποιο δυσκολο και σημαντικο σφαλμα ΑΕ η πλακας. Αρκετες πολυ δυσκολες αποχρωσεις, πολυ δυνατη παρουσια σημαντικοτατων δοκιμιων, (με ανωτερο ολων το μοναδικο και σημαντικο δοκιμιο σχεδιου του Barre), σπανια και διασημα σφαλματα ΑΕ, δυνατα σφαλματα πλακας, μοναδικα multiples, fdc και αλλα δυνατα φακελα (προσωρινο 20λ χωρις ΑΕ επι φακελου), το καλυτερο απο τα 14 solferino και πολλα αλλα...

Ολα ηταν μελετημενα και στημενα σωστα, με σκοπο την προσελκυση σημαντικων συλλεκτων.

Δεν ημουν εκει και δεν γνωριζω τις δυναμεις που αναπτυχτηκαν στην αιθουσα, το ολο κλιμα, την ψυχολογια, κτλ, ουτε και εχω ασχοληθει ακομα ιδιαιτερα να δω και να σκεφτω τις επιτευχθεισες τιμες σε βαθος, φανταζομαι ομως και θελω να πιστευω πως το ολο εγχειρημα θα θεωρειται μαλλον επιτυχημενο.

Συμβουλη: Οσοι ενδιαφερεστε για τις ΜΚΕ καλο θα ειναι να κρατατε παντα τους καταλογους τετοιων μεγαλων και σημαντικων δημοπρασιων καθως αποτελουν το καλυτερο reference για τυπους σπανιους που δεν βγαινουν συχνα και που δεν τους βλεπουμε ευκολα αλλου. Αρκετοι απο αυτους τους τυπους μπορει να μην αναφερονται καν στην standard βιβλιογραφια των ΜΚΕ, ειτε εχουν παρουσια σε πολυ μικρη και αρκετα δυσευρετη αρθρογραφια. Στις δημοπρασιες του βεληνεκους αυτου συχνα εμφανιζονται items μοναδικα και τοσο μεγαλης σπουδαιοτητας που η γνωση της υπαρξης τους και η μελετη τους -εστω και απο τον καταλογο- συμβαλει στην κατανοηση του θεματος. Ακομα και ο καταλογος της δημοπρασιας λοιπον ειναι ... πολυτιμος για τον εξειδικευμενο συλλεκτη.

Συγχαρητηρια στον οικο του Καραμητσου, στον κοσμο που δουλεψε για την δημοπρασια αυτη και ακομα μεγαλυτερα στους συλλεκτες που ελαβαν μερος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2014, 01:07:58 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences