Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 05:17:37 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αντιγραφή φωτογραφιών...  (Αναγνώστηκε 17611 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 11:24:49 μμ »

Το ολο θεμα φιλοι  δεν ειναι η φωτογραφια σα ληψη και σε ποιον ανηκει .... το θεμα ειναι η καταγραφη του κωδικου της καρτας που δειχνει η φωτογραφια.... Ειδικα στα δυσκολα κομματια αυτος ο κωδικος ειναι πραγματικα αγιο δισκοποτηρο για ορισμενους συλλεκτες που ανηκουν στην elite των τηλεκαρτων....και μπορει καποιοι να λενε οτι οι καρτες πεθαναν αλλα υπαρχουν και καποιοι δεινοσαυροι συλλεκτες που γιαυτους τετοιοιυ ειδους πληροφοριες ειναι πολυ σημαντικες.  Ειναι μια κυριολεκτικα πολυ παλια ιστορια (εγω φανταστειτε την ακουσα το 1996 πρωτη φορα και τη θεωρησα εξωπαραγματικη) αλλα καποια στιγμη στην εποχη της GPT  υπηρξε μια ομαδα συλλεκτων αναμεσα τους και εμποροι  οι οποιοι περα απο τον απλο καταλογο του ΜΓ προσπαθουσαν να καταγραψουν και να μαζεψουν ολες τις  αριθμησεις απο τις ιδιομορφες καρτες ειδικα σε συνεχομενα νουμερα κατι που για καποιον απλο συλλεκτη εμοιαζε απο παραλογο εως γελοιο διοτι οι περισσοτεροι συλλεκτες κανενε θεματολογια και οχι αριθμησεις  αλλα αυτη η ομαδα μεχρι λιγο πριν το ευρω ειχε καταφερει να συγκεντρωσει τεραστια αποθεματα καρτων ( τα οποια υπαρχουν ακομα και σημερα συγκεντρωμενα στο συνολο τους....)πιστευοντας οτι καποια στιγμη θα θησαυριζαν μεταπουλωντας ολα αυτα τα πολυ πολυ σπανια κομματια ( εφοσον ηταν συγκεντρωμενα) σαν τριπλετες τετραπλετες και κοινως συνεχομενα νουμερα. Σημερα βεβαια για το 99,999999% ολη αυτη η ιδεα ειναι εντελως για γελοια αλλα για το 0,000001 ισως ειναι αληθεια. Και επειδη η αποκτηση και γνωστοποιηση των νουμερων της καθε καρτας ξεχωριστα ισως αποτελει κατι εντελως απιθανο ισως ο φιλος μαρκος να σκεφτηκε οτι μπορει να συγκεντρωσει αυτες τις πληροφοριες. Αν οντως ισχυει αυτο τοτε εγω απλα χαιρομαι που η καρτα ακομα καλα κρατει.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Και για να δωσω και κανενα στοιχειο χειροπιαστο μη θεωρηθω παλαβος να ενημερωσω οτι το στοκ απο τις καρτες υπαρχει ακομα και σημερα γιαυτο και αν καποιος ξερει τι γινεται με το που δει το νουμερο gpt σε μια καρτα τοτε πιθανον να γνωριζει απο ποιον στοκατζη προερχεται αυτη η καρτα.
Για παραδειγμα Θαναση κοιταξε τη καρτα που ανεβαζω και συγκρινε το νουμερο με το δικο σου. Η πηγη αγορας μας ειναι η ιδια φιλε μου γιατι και γω μαλλον απο αυτον που πηρες εσυ πηρα..... Φαντασου λοιπον να δεις 20-30 κομματια συνεχομενα νουμερα  τι παθαινεις.....

Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 11:42:15 μμ »

Και τωρα που ξανακοιταζω με προσοχη τις καρτες σου θαναση τυχαινει να εχω και 2-3 ακομα συνεχομενα νουμερα και μαλιστα δυσκολα.... οποτε μαλλον το διαβοητο στοκ μαλλον αρχισε να διαμελιζεται.....
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 07:37:48 πμ »

Για μένα το ότι έχουμε κοντινά νούμερα και το ότι πιθανόν έχουν φύγει από τα ίδια χέρια δεν μου λέει τίποτα. Από κάπου έπρεπε να τα πάρουμε. Στο κάτω κάτω έχω κρατήσει και έχω συνεχόμενα νούμερα τα οποία τα έχω πετύχει σε περίπτερο, τι παει να πει ότι στοκάρω;;; Κι αν τα πουλησω τι θα πούνε ότι αγοράστηκαν από τον ίδιο στοκατζη;;;
Τέλος πάντων επειδή:
1. Ανεβάζω εύκολες κάρτες (τις οποίες μάλλον δεν έχει κανένας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και μερικοί αν όχι όλοι βαριούνται.
2. Ανεβάζω δύσκολα κομμάτια και προκαλώ θέματα συζητήσεων όχι σχετικά με αυτά καθαυτα τα κομμάτια.

Θα σταματήσω να ανεβάζω και θα συμμεριστώ , προς το παρόν τουλάχιστο, την άποψη όλων αυτών που έχουν (αν τα έχουν) τα πολύ δύσκολα κομμάτια και δεν μας τα δείχνουν. Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί τόσες και τόσες συλλογές ανά το κόσμο ανοίγουν διάπλατα και εκτίθενται για να τις βλέπει ο κόσμος. Εμείς κομπλαρουμε με τις τηλεκαρτες...
Ευτυχώς που έσκασε τώρα το παραμύθι και δεν συνεχίζω με διαφορετικά πράγματα.
Για και χαρά σε όλους
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 09:01:45 πμ »

Για μένα το ότι έχουμε κοντινά νούμερα και το ότι πιθανόν έχουν φύγει από τα ίδια χέρια δεν μου λέει τίποτα. Από κάπου έπρεπε να τα πάρουμε. Στο κάτω κάτω έχω κρατήσει και έχω συνεχόμενα νούμερα τα οποία τα έχω πετύχει σε περίπτερο, τι παει να πει ότι στοκάρω;;; Κι αν τα πουλησω τι θα πούνε ότι αγοράστηκαν από τον ίδιο στοκατζη;;;
Τέλος πάντων επειδή:
1. Ανεβάζω εύκολες κάρτες (τις οποίες μάλλον δεν έχει κανένας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και μερικοί αν όχι όλοι βαριούνται.
2. Ανεβάζω δύσκολα κομμάτια και προκαλώ θέματα συζητήσεων όχι σχετικά με αυτά καθαυτα τα κομμάτια.

Θα σταματήσω να ανεβάζω και θα συμμεριστώ , προς το παρόν τουλάχιστο, την άποψη όλων αυτών που έχουν (αν τα έχουν) τα πολύ δύσκολα κομμάτια και δεν μας τα δείχνουν. Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί τόσες και τόσες συλλογές ανά το κόσμο ανοίγουν διάπλατα και εκτίθενται για να τις βλέπει ο κόσμος. Εμείς κομπλαρουμε με τις τηλεκαρτες...
Ευτυχώς που έσκασε τώρα το παραμύθι και δεν συνεχίζω με διαφορετικά πράγματα.
Για και χαρά σε όλους

Θανάση
Καλά που μου το θύμισες!
Για θύμισέ μου επίσης σε ποια μουσεία επιτρέπεται η αντιγραφή-φωτογράφηση εκθεμάτων από τους επισκέπτες;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 09:10:03 πμ »

Θανάση
Καλά που μου το θύμισες!
Για θύμισέ μου επίσης σε ποια μουσεία επιτρέπεται η αντιγραφή-φωτογράφηση εκθεμάτων από τους επισκέπτες;

Μην περιμένετε να γράψω σεντόνι για αυτό, γιατί εξαρτάται αν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό το μουσείο και δεν σπάνιο να ισχύουν διαφορετικά πράγματα για κάθε συλλογή. :-)

Στην Ελλάδα που τα μεγάλα μουσεία είναι γενικά δημόσια ή "ημιδημόσια" γενικά επιτρέπεται.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 09:13:03 πμ »

Θανάση
Καλά που μου το θύμισες!
Για θύμισέ μου επίσης σε ποια μουσεία επιτρέπεται η αντιγραφή-φωτογράφηση εκθεμάτων από τους επισκέπτες;

Μην περιμένετε να γράψω σεντόνι για αυτό, γιατί εξαρτάται αν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό το μουσείο και δεν σπάνιο να ισχύουν διαφορετικά πράγματα για κάθε συλλογή. :-)

Στην Ελλάδα που τα μεγάλα μουσεία είναι γενικά δημόσια ή "ημιδημόσια" γενικά επιτρέπεται.

Τα σεντόνια πολλές φορές δεν οφελούν . Με τρεις αράδες ήσουν κατατοπιστικότατος.
Σε ευχαριστώ. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:06:58 πμ »

Χαίρομαι για αυτό, οπότε παίρνω το θάρρος να συμπληρώσω.

Για να πάρεις τη σωστή απάντηση, πρέπει να κάνεις τη σωστή ερώτηση. Για την αντιγραφή προφανώς δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση.

Η ουσία όμως είναι ότι από κάθε μουσείο μπορείς να πάρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Σε όλες τις περιπτώσεις λίγο-πολύ μπορείς να αγοράσεις φωτογραφίες, βιβλία κλπ από το πωλητήριο.

Το πώς μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, όμως, δεν έχει απλή απάντηση. Για "προσωπική" χρήση, ΟΚ. Για δημόσια....
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:44:21 πμ »

Ο πωλητης αυτου του νομισματος

http://www.ebay.com/itm/PROOF-Greece-1990-100-Drachmas-coin-NGC-PF-66-/330815886181?pt=US_World_Coins&hash=item4d0629d365

χρησιμοποιει εδω κι εναμιση χρονο μια δικη μου φωτογραφια απο παρομοιο νομισμα που πουλησα.

Σε καποια στιγμη του τοπα, προσφερθηκε ευγενικα να την κατεβασει, αλλα του ειπα να την αφησει κι οτι δεν τρεχει τιποτε, ημουνα στις καλες μου εκεινη τη μερα. Αλλωστε ζηταει 4-5 φορες την τιμη που πουληθηκαν τα 3 τελευταια τετοια και παρ'οτι δεν υπαρχουν ενδιαφερομενοι, το αφηνει για τη μοστρα οπως παρα πολλοι αλλοι Ελληνες πωλητες αφηνουν αλλα νομισματα σε μη ρεαλιστικες τιμες, λεγε με ασουγκλερ.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 11:07:22 πμ »

Χαίρομαι για αυτό, οπότε παίρνω το θάρρος να συμπληρώσω.

Για να πάρεις τη σωστή απάντηση, πρέπει να κάνεις τη σωστή ερώτηση. Για την αντιγραφή προφανώς δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση.

Η ουσία όμως είναι ότι από κάθε μουσείο μπορείς να πάρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Σε όλες τις περιπτώσεις λίγο-πολύ μπορείς να αγοράσεις φωτογραφίες, βιβλία κλπ από το πωλητήριο.

Το πώς μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, όμως, δεν έχει απλή απάντηση. Για "προσωπική" χρήση, ΟΚ. Για δημόσια....

Ίσως δεν είχα γίνει σαφής στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Από τα πωλητήρια των μουσείων μπορείς να μπάρεις φωτογραφίες-αντίγραφα των αντικειμένων με τις οποιεσδήποτε δεσμεύσεις σου επιβάλλονται.
Ρώτησα αν επιτρέπεται να φωτογραφίζονται από τους επισκέπτες τα εκθέματα, περίπτωση που όπως καταλαβαίνεις θα έθιγε τουλάχιστον τα οικονομικά των μουσείων.
Το θέμα της αντιγραφής από τον επισκέπτη του μουσείου ούτε γω το συζητώ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 11:54:29 πμ »

Για να πάρεις τη σωστή απάντηση, πρέπει να κάνεις τη σωστή ερώτηση.

Αυτό πήγαινε γενικότερα στη συζήτηση, η οποία έχει περιλάβει τρία διαφορετικά θέματα:

- Δικαιώματα της φωτογραφίας.
- Σχέση φωτογραφίας-αντικειμένου.
- Σχέση αντικειμένου (πραγματικού ή σε φωτογραφία) και πληροφορίας που περιέχει το αντικείμενο.

Ίσως και η δική μου διατύπωση δεν ήταν ακριβής. Μάλλον θα έπρεπε να πω ότι, αν κάτσουμε να αναλύσουμε όλα αυτά, θα φτιάξουμε εγκυκλοπαίδεια.

Αν κάποιος θέλει να πληροφορηθεί γενικά, ΟΚ. Αν όμως θέλει κάτι συγκεκριμένο, ας προσπαθήσει να είναι πιο συγκεκριμένος, για να είναι και η συζήτηση πιο "μαζεμένη".

Από την άλλη, μπορεί να ρώτησες εσύ κάτι συγκεκριμένο, αλλά πήρα αφορμή και γενίκευσα την απάντηση.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 03:35:59 μμ »

Δυστυχώς ένας γνώστης της τηλεκάρτας, κατα την προσωπική μου άποψη, έφυγε απο την παρέα μας.
Αυτό είναι που κρατάω εγώ.

Τώρα αν κάποιος είναι τόσο σίγουρος γιατί ήθελε ο Μάρκος τις φωτογραφίες, ας μας το γράψει να μάθουμε και εμείς.

Οποιος θέλει ανεβάζει πληροφορίες απο την συλλογή του, είτε εικόνες, είτε αριθμήσεις, είτε οτιδήποτε άλλο. Και όποιος δεν θέλει, τις κρατάει και ίσως βρεί τρόπο να τις πάρει μαζί του.  Σαρκασμός

Πάντως θεωρώ πως έγινε πολύ μεγάλη κουβέντα για τι τίποτα.
Και φταίει και ο Μάρκος που δεν απάντησε. Ξεκάθαρο αυτό!

Μήπως να κλειδώσει αυτό το θέμα γιατί μόνο κακό βλέπω πως μας έκανε;
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 05:01:08 μμ »

Δυστυχώς ένας γνώστης της τηλεκάρτας, κατα την προσωπική μου άποψη, έφυγε απο την παρέα μας.
Αυτό είναι που κρατάω εγώ.

Τώρα αν κάποιος είναι τόσο σίγουρος γιατί ήθελε ο Μάρκος τις φωτογραφίες, ας μας το γράψει να μάθουμε και εμείς.

Οποιος θέλει ανεβάζει πληροφορίες απο την συλλογή του, είτε εικόνες, είτε αριθμήσεις, είτε οτιδήποτε άλλο. Και όποιος δεν θέλει, τις κρατάει και ίσως βρεί τρόπο να τις πάρει μαζί του.  Σαρκασμός

Πάντως θεωρώ πως έγινε πολύ μεγάλη κουβέντα για τι τίποτα.
Και φταίει και ο Μάρκος που δεν απάντησε. Ξεκάθαρο αυτό!

Μήπως να κλειδώσει αυτό το θέμα γιατί μόνο κακό βλέπω πως μας έκανε;

Το θέμα για μένα έχει κλείσει, απ'ότι φαίνεται, από τη πρώτη μέρα που ανέβηκε.
Φίλε Μανώλη
Επειδή πιστεύω ότι το θέμα έχει κλείσει, δεν επανέρχομαι σε αυτά που σχολιάζεις, παρά μόνο σε ένα και εντελώς ουδέτερο σχετικά, όμως αρνητικό για το "Στέκι" μας: Ποιος και γιατί έφυγε από τη παρέα μας;
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 05:07:23 μμ »

Μανο δεν βρισκω λογο να κλειδωθει. Ο Μαρκος ζητησε γενικα κι αοριστα φωτογραφιες, λαθος. Το φορουμ δεν μπορει να απαντησει ουτε θετικα ουτε αρνητικα καθως δεν του ανηκουν οι φωτογραφιες. Αν καποιο μελος ηθελε καποιες συγκεκριμενες επρεπε να ρωτησει τους ιδιοκτητες με προσωπικα μηνυματα αν θα μπορουσε να τις δανειστει.
Δυστηχως παρεξηγηθηκε ο Θανασης, κριμα γιατι εχει μεγαλη συλλογη και την μοιραζεται  με το φορουμ με αρκετη θερμη και σε φωτογραφικο υλικο και σε πληροφοριες.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:36:42 μμ »

Δυστυχώς ένας γνώστης της τηλεκάρτας, κατα την προσωπική μου άποψη, έφυγε απο την παρέα μας.
Αυτό είναι που κρατάω εγώ.

Τώρα αν κάποιος είναι τόσο σίγουρος γιατί ήθελε ο Μάρκος τις φωτογραφίες, ας μας το γράψει να μάθουμε και εμείς.

Οποιος θέλει ανεβάζει πληροφορίες απο την συλλογή του, είτε εικόνες, είτε αριθμήσεις, είτε οτιδήποτε άλλο. Και όποιος δεν θέλει, τις κρατάει και ίσως βρεί τρόπο να τις πάρει μαζί του.  Σαρκασμός

Πάντως θεωρώ πως έγινε πολύ μεγάλη κουβέντα για τι τίποτα.
Και φταίει και ο Μάρκος που δεν απάντησε. Ξεκάθαρο αυτό!

Μήπως να κλειδώσει αυτό το θέμα γιατί μόνο κακό βλέπω πως μας έκανε;

Το θέμα για μένα έχει κλείσει, απ'ότι φαίνεται, από τη πρώτη μέρα που ανέβηκε.
Φίλε Μανώλη
Επειδή πιστεύω ότι το θέμα έχει κλείσει, δεν επανέρχομαι σε αυτά που σχολιάζεις, παρά μόνο σε ένα και εντελώς ουδέτερο σχετικά, όμως αρνητικό για το "Στέκι" μας: Ποιος και γιατί έφυγε από τη παρέα μας;
Απ οτι φαινεται ο Μαρκος.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:43:29 μμ »

Μανο δεν βρισκω λογο να κλειδωθει. Ο Μαρκος ζητησε γενικα κι αοριστα φωτογραφιες, λαθος. Το φορουμ δεν μπορει να απαντησει ουτε θετικα ουτε αρνητικα καθως δεν του ανηκουν οι φωτογραφιες. Αν καποιο μελος ηθελε καποιες συγκεκριμενες επρεπε να ρωτησει τους ιδιοκτητες με προσωπικα μηνυματα αν θα μπορουσε να τις δανειστει.
Δυστηχως παρεξηγηθηκε ο Θανασης, κριμα γιατι εχει μεγαλη συλλογη και την μοιραζεται  με το φορουμ με αρκετη θερμη και σε φωτογραφικο υλικο και σε πληροφοριες.
Στελιο μου δεν διαφωνω σε τιποτα απ οσα γραφεις.
Εγω μια προταση εκανα.

Υ.Γ. Προσωπικα δεν θα ξαναγραψω στο συγκεκριμενο θεμα. Αν και πιστευω πως οι λογοι για ολο αυτο το πανυγηρι βρισκονται σε αλλο site...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences