Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:20:01 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: National Geografic, νομίσματα Αρχαίας Ελλάδας.  (Αναγνώστηκε 62619 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 09, 2014, 07:44:53 μμ »

Σήμερα έπεσε στην αντίληψή μου ότι άρχισε να κυκλοφορεί και αυτό.
Πρώτο τεύχος με επάργυρο αντίγραφο Στατήρα Αίγινας στα 2.9 €
Πόσο θα έχουν τα επόμενα τεύχη και πόσο πιστά αντίγραφα είναι τα νομίσματα δεν το γνωρίζω.Έχω την εντύπωση ότι είναι επανακυκλοφορία από την αρχή της σειράς που είχε κυκλοφορήσει αν θυμάμαι καλά κάπου στο 2011-2012.

http://angpaper.gr/greek/5nomism.htm

Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 08:01:19 μμ »

Έχω την εντύπωση ότι είναι επανακυκλοφορία από την αρχή της σειράς που είχε κυκλοφορήσει αν θυμάμαι καλά κάπου στο 2011-2012.
Εχεις σωστή εντύπωση. Μπορεί να έχουν κυκλοφορήσει και 2 φορές στο παρελθόν. Τα θυμάμαι.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 08:08:27 μμ »

και το πρωτο τευχος εχει 2,9.τα υπολοιπα μετα???
γιατι συνηθως παντα το πρωτο το βγαζουν φθηνοτερο για να γλυκαθεις και μετα τα ακριβαινουν! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 08:22:22 μμ »

και το πρωτο τευχος εχει 2,9.τα υπολοιπα μετα???
γιατι συνηθως παντα το πρωτο το βγαζουν φθηνοτερο για να γλυκαθεις και μετα τα ακριβαινουν! Χαμόγελο

Παλιά καλή συνταγή αυτή..άμα υπολογίσεις πόσα ξόδεψες στο τέλος θα τραβάς τα μαλλιά σου! αλλά η αναμονή να βγει το νέο τεύχος και ή χαρά της ολοκλήρωσης της συλλογής είναι ωραίο συναίσθημα.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 08:29:16 μμ »

Μια φορά τα είχε δώσει ο Βασίλης εδώ μέσα, ως μέρος ενός λοτ. Εκτός από ένα δύο τεύχη που του έλειπαν αν δεν κάνω κανένα λάθος. Τα βιβλία είναι πολύ ωραία άλλα τα νομίσματα πολύ κακοφτιαγμένα, ο μόνος λόγος κατ' εμέ για να μπεις στην διαδικασία να τα μαζέψεις, είναι τα τεύχη. Θα τα έδινα μιας και τα έχω διαβάσει άλλα είναι ογκώδης ο φάκελος, νομίζω δύο ντοσιέ και βαριέμαι να τα πακετάρω, συν τα όποια ταχυδρομικά. Αν κάποιος όμως ποτέ βρεθεί κατά εδώ ας μου στείλει κανένα μνμ να του τα κάνω δώρο
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 08:56:21 μμ »

Μια φορά τα είχε δώσει ο Βασίλης εδώ μέσα, ως μέρος ενός λοτ. Εκτός από ένα δύο τεύχη που του έλειπαν αν δεν κάνω κανένα λάθος. Τα βιβλία είναι πολύ ωραία άλλα τα νομίσματα πολύ κακοφτιαγμένα, ο μόνος λόγος κατ' εμέ για να μπεις στην διαδικασία να τα μαζέψεις, είναι τα τεύχη. Θα τα έδινα μιας και τα έχω διαβάσει άλλα είναι ογκώδης ο φάκελος, νομίζω δύο ντοσιέ και βαριέμαι να τα πακετάρω, συν τα όποια ταχυδρομικά. Αν κάποιος όμως ποτέ βρεθεί κατά εδώ ας μου στείλει κανένα μνμ να του τα κάνω δώρο
Καλησπέρα Γιάννη πολυ σωστά τα λες,δυστυχώς σταμάτησα γιατι δεν έβγαινα στα χρηματα,οντως τα βιβλια ειναι ολα τα λεφτα,αξιζει να τα εχετε.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 09:09:02 μμ »

τα νομισματα ειναι μαπα, και τα επομενα τευχοι θα ειναι στα 9,90ευρ.
δεν αξιζει για εμενα τουλαχιστον.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 11:21:12 μμ »

Θα άξιζε το Νational Geographic να έβγαζε τη σειρά αυτή σε 4-5 τόμους και ας μην είχε νομίσματα.Όπως είναι τώρα και εγώ τη θεωρώ πεταμένα λεφτά τη σειρά, όχι οτι δεν αξίζει το περιεχόμενο, αλλά είναι υπερτιμημένο σε τόσα τεύχη με 10 ευρώ/τεύχος.
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 11:40:00 μμ »

δηλαδη 20 νομισματα...βαλε και ενα τευχος με το κουτι για τις θηκες των βιβλιων και ενα για την θηκη των νομισματων.......

κανενα 200αρι για πλακα θα παει το πραγμα....πολυ ειναι μου φαινεται
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 11:45:28 μμ »

Μια φορά τα είχε δώσει ο Βασίλης εδώ μέσα, ως μέρος ενός λοτ. Εκτός από ένα δύο τεύχη που του έλειπαν αν δεν κάνω κανένα λάθος. Τα βιβλία είναι πολύ ωραία άλλα τα νομίσματα πολύ κακοφτιαγμένα, ο μόνος λόγος κατ' εμέ για να μπεις στην διαδικασία να τα μαζέψεις, είναι τα τεύχη. Θα τα έδινα μιας και τα έχω διαβάσει άλλα είναι ογκώδης ο φάκελος, νομίζω δύο ντοσιέ και βαριέμαι να τα πακετάρω, συν τα όποια ταχυδρομικά. Αν κάποιος όμως ποτέ βρεθεί κατά εδώ ας μου στείλει κανένα μνμ να του τα κάνω δώρο

γιατι βρε;; δεν τα θελεις;; Χαμόγελο ακουγονται ενδιαφερον.. Χαμόγελο λογικα θα πρπεει να εχει καλες πληροφοριες.. και... θα ειναι οκ.. οχι στα κουτουρου...
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 07:45:24 πμ »

Νίκο, θα είδες φαντάζομαι το κομμάτι που λέει, ότι θα πρέπει να έρθεις Κάλυμνο;;;; Αν έρθεις φέρε καμιά βαλίτσα, δεν ξέρω πόσους καταλόγους έχω, θα δεις κάτι χαρές που θα κάνει η Σεβαστή μόλις σε δεί  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 08:32:40 πμ »

http://hellenicpress.gr.176-9-101-218.ib-node02.com/index.php?option=com_virtuemart&category_id=2581&page=shop.browse&Itemid=76&limit=20&limitstart=0

Ωραία φαίνονται... Και είναι 40 σύνολο... Χαμόγελο

EDIT: Μόλις πήγα περίπτερο και αγόρασα το 1 και το 2, είναι πατιναρισμένα! Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2014, 12:34:55 μμ από MiLToS_666 » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 12:46:33 μμ »

Νίκο, θα είδες φαντάζομαι το κομμάτι που λέει, ότι θα πρέπει να έρθεις Κάλυμνο;;;; Αν έρθεις φέρε καμιά βαλίτσα, δεν ξέρω πόσους καταλόγους έχω, θα δεις κάτι χαρές που θα κάνει η Σεβαστή μόλις σε δεί  Σαρκασμός

χαχαχαχαχα μακαρι καποια στιγμη να καταφερω να ερθω... οχι μονο για τους καταλογους... εχουμε και να μελετησουμε καποια.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 10:22:46 πμ »

Μια φορά τα είχε δώσει ο Βασίλης εδώ μέσα, ως μέρος ενός λοτ. Εκτός από ένα δύο τεύχη που του έλειπαν αν δεν κάνω κανένα λάθος. Τα βιβλία είναι πολύ ωραία άλλα τα νομίσματα πολύ κακοφτιαγμένα, ο μόνος λόγος κατ' εμέ για να μπεις στην διαδικασία να τα μαζέψεις, είναι τα τεύχη. Θα τα έδινα μιας και τα έχω διαβάσει άλλα είναι ογκώδης ο φάκελος, νομίζω δύο ντοσιέ και βαριέμαι να τα πακετάρω, συν τα όποια ταχυδρομικά. Αν κάποιος όμως ποτέ βρεθεί κατά εδώ ας μου στείλει κανένα μνμ να του τα κάνω δώρο
+1 Ομορφες πληροφοριες,κλπ,αλλα τα Νομισματα?Αποτυχια και Κακογουστα!!!και επιπλεον Υπερτιμημενα!!!Υπαρχουν Ομορφα!!! Αντιγραφα και σε Αργυρο,κλπ αν δειτε σε διαφορες ξενες Ιστοσελιδες(Ebay,κλπ) που τουλαχιστον Χαιρεσε να τα βλεπεις!!! με Καλη Χαραξη,λέπτομερειες,κλπ.Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 02:15:41 μμ »

Ρίχτε μια ματιά κι εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10267.30

Αν έχω καταλάβει καλά, έχουν εκδοθεί 22-23 τεύχη συνολικά από τα 40 που είχαν προγραμματιστεί.

Να εκθέσω και δημόσια τα συμπεράσματα που καταλήξαμε κατ' ιδίαν, σχετικά με τα αντίγραφα του National Geographic.

http://www.enimerosi24.gr/82352/%CE%AD%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CE%B7-4%CF%80-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%AE-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B4/
(Δεν υιοθετώ απαραίτητα τις κρίσεις του άρθρου)

Η πρώτη σειρά από 20 νομίσματα κυκλοφόρησε κανονικά. Προγραμματίστηκε και δεύτερη με ακόμα 20 νομίσματα (έχω τα διαφημιστικά έντυπα κλπ). Από ό,τι έμαθα, κυκλοφόρησαν 2-3 τεύχη από τη δεύτερη σειρά.

Από ό,τι είχε μείνει στις αποθήκες, ξαναβγήκαν στην κυκλοφορία (στα περίπτερα). Αν υπήρχε κάτι στις αποθήκες που δεν είχε εμφανιστεί αρχικά και εμφανίστηκε στη δεύτερη γύρα, δεν το ξέρω.

Εγώ έχω μόνο το 20 νομίσματα της πρώτης "σειράς" και τίποτα από τη δεύτερη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences