Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:20:34 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμη 1868  (Αναγνώστηκε 27130 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 08:36:48 πμ »

η δραχμή του 1868 που εχω είναι με το ζόρι VG , μια αναβάθμιση με 15-20 ευρω θα με ενδιέφερε και εμενα , αρκεί να ειναι AU και να μην εχει χτυπήματα , γρατζουνιες , και οξειδώσεις . Μην μου πείτε για την δημοπρασία τηε ΠΝΕ γιατι εκει προσπαθούσα να κλείσω τρύπες και οχι να κανω αναβαθμίσεις .  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 08:46:50 πμ »

90 ευρω σίγουρα δεν θα έδινα οχι ίσως γιατι δεν τα αξίζει αλλά γιατι δεν μπορώ να τα διαθέσω .. φιλικα Ευθυμης  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:10:56 πμ »

Καλημέρα σε όλους. Το θέμα είναι απλό και απορώ με αυτούς που δεν (ή κάνουν πως δεν) καταλαβαίνουν  Κλείσιμο ματιού.
Ο Βασίλης αγόρασε ένα νόμισμα 90 ευρώ, το ανέβασε και ζήτησε αξιολόγηση. Κάποιοι γράψανε τη γνώμη τους, κάποιοι προχώρησαν λίγο παραπέρα και το έκριναν ακριβό. Για να τεκμηριώσουν αυτή την άποψη, ο Λευτέρης και ο Δημήτρης, παρέθεσαν κάποια lot της ΠΝΕ και του Καραμήτσου αλλά και από το ebay. Αυτά είναι αποτελέσματα ψαξίματος και μάλιστα εύκολου ψαξίματος και ως γνωστόν όποιος γυρίζει μυρίζει και όποιος ψάχνει βρίσκει  Κλείσιμο ματιού.
Την προσέγγιση του Κώστα (GK) πολύ καλού γνώστη της αγοράς του ελληνικού νομίσματος τη θεωρώ εξαιρετικά απλουστευτική και ακούγεται ως σοφιστία... Τι πάει να πει βρείτε μου και δώστε μου σε αυτή την τιμή; Ψάξε και βρες Κώστα μου. Και ξέρεις που να ψάξεις. Αν δε θέλεις ή βαριέσαι να ψάξεις, θα πληρώσεις και εσύ 90 ευρώ και θα σου λέμε μετά ότι αν έψαχνες θα έβρισκες με λιγότερα. Τόσο απλό.
Αλλά εγώ θα αντιστρέψω το ερώτημα προς τον Κώστα και όλους όσους συμφωνούν μαζί του, εσείς πόσο νομίζετε ότι είναι η δίκαιη τιμή αφού δεν είναι 15, 30, 50 ή 60; Μήπως 90 ή και παραπάνω; Γιατί αν αυτό πιστεύετε, τότε ζητήστε νομίσματα σε αυτή την τιμή, αφού εδώ μέσα στο Στέκι όλοι γνωστοί είμαστε και δε θέλουμε να ρίχνουμε ο ένας τον άλλο  Κλείσιμο ματιού.
Και σε κάθε περίπτωση είναι άλλο το πόσο κάνει κάτι και άλλο το πόσα μπορώ να διαθέσω εγώ.
Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα. Πολύ φιλικά προς όλους, Νίκος.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:47:45 πμ »

Και σε κάθε περίπτωση είναι άλλο το πόσο κάνει κάτι και άλλο το πόσα μπορώ να διαθέσω εγώ.
[/quote]
πολυ σωστα!!!

Η τιμή για μια δραχμή 1868 σε AU πιστεύω οτι ειναι 30 (raw) εως  60(slab) ευρώ . + - 5 , 10 ευρω . ειναι θεμα προσφοράς - ζήτησης και ευκαιρία της στιγμής .  φιλικα Ευθυμης  Άνεση
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 12:09:28 μμ »

Συγνώμη που επεμβαίνω άλλα ο Κώστας έχει δίκιο, όταν δίνεις μία τιμή θα πρέπει να έχεις τα κότσια και να ανταπεξέλθεις μετά σε αυτήν. Δεν μπορούμε να πετάμε βαρελότα, απλά για να έχουμε να λέμε κάτι, και όταν έρθει ο χρόνος να αποδείξουμε τα λεγόμενά μας, να θεωρούμε ότι οι τιμές ισχύουν για τα νομίσματα των άλλων και όχι για τα δικά μας. Μου χει τύχει άπειρες φορές, τουλάχιστον εγώ όταν δίνω τιμή σε αξιολόγηση βάζω την τιμή στην οποία εγώ θα πουλούσα ή θα αγόραζα. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα...
Γιαννη καλημερα,θεωρω οτι τα παιδια που μιλησαν παραπανω εδωσαν παραδειγματα και τεκμηριωσαν τις τιμες στις οποιες αναφερθηκαν.......θα σου δωσω ενα παραδειγμα αντιστροφο,εχω δυο δραχμες σε παρομοια κατασταση και λεω οτι η τιμη τους ειναι στα 300 ευρω εκαστη,παραχωρουνται λοιπον στους ενδιαφερομενους αντι 600 ευρω.Με την πραξη μου αυτη αποδεικνυω τα λεγομενα μου.........ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα 
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 12:29:37 μμ »

Εχω ακουσει απο πολλους να λενε οτι ενα νομισμα αξιζει οσο ειναι προθυμος να το πληρωσει ο ενδιαφερομενος.Συμφωνω απολυτα σε αυτη την λογικη και αυτος ειναι ο λογος που δεν ακολουθω κανενα καταλογο....καποια νομισματα τα εχω πληρωσει παραπανω απο οσο ελεγε το μυαλο μου ακολουθωντας την καρδια εις γνωση μου ομως και για νομισματα που αξιζε να το κανω οχι μονο και μονο για να κλεισω μια τρυπα στην συλλογη μου.Υπαρχουν παιδια τα οποια εχουν μεγαλη οικονομικη επιφανεια και οταν θελουν να κανουν αγορα δεν σκεπτονται τι ποσο θα βγει απο την τσεπη τους ουτε το ποσα θα παρουν(σε περιπτωση πωλησης) οταν θελησουν να αναβαθμισουν ισως γιατι δεν πουλησουν καν(κρατουν και αυτο που ειχαν και το καινουργιο αποκτημα).Υπαρχουν ομως και παιδια με μικροτερη η και ισως και εντελως μικρη οικονομικη επιφανεια που ειναι συλλεκτες και πασχιζουν να βρουν καποια νομισματα αξιοπρεπη να κτισουν την συλλογη τους εχοντας στο μυαλο τους ενα ορισμενο μπατζετ απο το οποιο δεν μπορουν να ξεφυγουν αλλα και την περιπτωση μεταπωλησης αν και οταν ερθει η ωρα της αναβαθμισης.....λοιπον για την πρωτη κατηγορια φυσικα και το ποσο που ξοδεψε ο Βασιλης δεν ειναι υπερβολικο αλλα για την δευτερη κατηγορια υπαρχουν δευτερες και τριτες σκεψεις αν θελησουν να μεταπωλησουν θα τα πιασουν τα λεφτα που εδωσαν?Προσωπικα δεν θα τα εδινα αλλα αυτο αφορα εμενα και κανενα αλλο
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 01:18:25 μμ »

Επειδη ειμαι ο πρωτος που σχολιασα για την αγορα της δραχμης και μερικα ατομα δεν συμφωνουν (κανενα θεμα φυσικα)...ασχετα με το βασιλη και ασχετα το αν γουσταρα να δωσω παραπανω για να κλεισω τρυπα....πιστευετε δηλαδη οτι ειναι στα λεφτα της  Απορία.......γιατι 2  χρονια εδω μεσα εχω δει κοματαρες και δεν μιλαω μονο για δραχμες.....πολυ χαμηλα λογο  κρισης φυσικα....τι εγινε τωρα...εχουμε αναπτυξη ?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2014, 05:41:49 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 02:22:43 μμ »

Όταν λέμε 60€ για AU...εννοούμε 60€ και για AU50( που θα μπορούσε να είχε γράψει XF45)  και για AU58(που θα μπορούσε να είχε γράψει MS62)?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 02:29:02 μμ »

Όταν λέμε 60€ για AU...εννοούμε 60€ και για AU50( που θα μπορούσε να είχε γράψει XF45)  και για AU58(που θα μπορούσε να είχε γράψει MS62)?

αν διαβασεις φιλε μου τα λινκ θα βρεις ενα που παραπεμπει σε AU55 στα 66ευρω
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 02:33:18 μμ »

επισης θα βρεις ενα που παραπεμπει σε ενα AU DETAILS λογω καθαρισματος το οποιο ειναι ενα καταπληκτικο νομισμα στα 55 ευρω
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 02:58:38 μμ »

με συγχωρειτε αλλα μερικοι δεν θελουν να καταλαβουν!!Δεν υπαρχει καμια διατιμηση στις δραχμες του 1868 και γενικος στα νομισματα!!
Τα πραγματα ειναι απλα,ο ανθρωπος εβγαλε μια δραχμη στα 90 ευρω,με μια ευκολη αναζητηση την βρηκαμε 3 φορες πιστοποιημενη στα 60,δεν ειπαμε οτι τοσο ειναι η τιμη της αλλα μπορουσε με λιγο ψαξιμο να την παρει καλυτερη και πιο φθηνα!!
Και γω εχω κανει απειρες μακακιες και εχω πληρωσει πολλα παραπανω καποιες φορες,ομως απο τα λαθη μου προσπαθω να μεταφερω εμπειριες μπας και την γλυτωσει εστω και ενας ωστε να μην τον πιασουν κοτσο!!οποιος θελει ακουει και οποιος θελει ας νομιζει οτι παμε να το παιξουμε εξυπνοι!!
απλα τα πραγματα ας ψαξουμε λιγο και ευκαιριες υπαρχουν!!
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 02:59:53 μμ »

Καλημέρα σε όλους. Το θέμα είναι απλό και απορώ με αυτούς που δεν (ή κάνουν πως δεν) καταλαβαίνουν  Κλείσιμο ματιού.
Ο Βασίλης αγόρασε ένα νόμισμα 90 ευρώ, το ανέβασε και ζήτησε αξιολόγηση. Κάποιοι γράψανε τη γνώμη τους, κάποιοι προχώρησαν λίγο παραπέρα και το έκριναν ακριβό. Για να τεκμηριώσουν αυτή την άποψη, ο Λευτέρης και ο Δημήτρης, παρέθεσαν κάποια lot της ΠΝΕ και του Καραμήτσου αλλά και από το ebay. Αυτά είναι αποτελέσματα ψαξίματος και μάλιστα εύκολου ψαξίματος και ως γνωστόν όποιος γυρίζει μυρίζει και όποιος ψάχνει βρίσκει  Κλείσιμο ματιού.
Την προσέγγιση του Κώστα (GK) πολύ καλού γνώστη της αγοράς του ελληνικού νομίσματος τη θεωρώ εξαιρετικά απλουστευτική και ακούγεται ως σοφιστία... Τι πάει να πει βρείτε μου και δώστε μου σε αυτή την τιμή; Ψάξε και βρες Κώστα μου. Και ξέρεις που να ψάξεις. Αν δε θέλεις ή βαριέσαι να ψάξεις, θα πληρώσεις και εσύ 90 ευρώ και θα σου λέμε μετά ότι αν έψαχνες θα έβρισκες με λιγότερα. Τόσο απλό.
Αλλά εγώ θα αντιστρέψω το ερώτημα προς τον Κώστα και όλους όσους συμφωνούν μαζί του, εσείς πόσο νομίζετε ότι είναι η δίκαιη τιμή αφού δεν είναι 15, 30, 50 ή 60; Μήπως 90 ή και παραπάνω; Γιατί αν αυτό πιστεύετε, τότε ζητήστε νομίσματα σε αυτή την τιμή, αφού εδώ μέσα στο Στέκι όλοι γνωστοί είμαστε και δε θέλουμε να ρίχνουμε ο ένας τον άλλο  Κλείσιμο ματιού.
Και σε κάθε περίπτωση είναι άλλο το πόσο κάνει κάτι και άλλο το πόσα μπορώ να διαθέσω εγώ.
Αυτά και συγγνώμη αν κούρασα. Πολύ φιλικά προς όλους, Νίκος.

+10000
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 03:05:38 μμ »

Ρητορική ήταν η ερώτηση...ισοπεδώνουμε όλες τις δραχμούλες που έχουν βαθμό AU??.καμία σχέση στην ομορφιά το 50 με το 58.ούτε και στην τιμή. Το 50-53 50€-60€ το 55 70-80€ και το 58 σίγουρα 100-100+.MS62 250+

Με αυτές τις τιμές και οι δύο είναι ικανοποιημένοι.αγοραστής πωλητής.

Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 03:14:28 μμ »

αν υπάρχει δραχμή 68 με 250 ευρώ σε κουτί ms 62 θα ήθελα να το δω.......
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 03:16:45 μμ »

Συγνώμη που επεμβαίνω άλλα ο Κώστας έχει δίκιο, όταν δίνεις μία τιμή θα πρέπει να έχεις τα κότσια και να ανταπεξέλθεις μετά σε αυτήν. Δεν μπορούμε να πετάμε βαρελότα, απλά για να έχουμε να λέμε κάτι, και όταν έρθει ο χρόνος να αποδείξουμε τα λεγόμενά μας, να θεωρούμε ότι οι τιμές ισχύουν για τα νομίσματα των άλλων και όχι για τα δικά μας. Μου χει τύχει άπειρες φορές, τουλάχιστον εγώ όταν δίνω τιμή σε αξιολόγηση βάζω την τιμή στην οποία εγώ θα πουλούσα ή θα αγόραζα. Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα...
Γιάννη τι να αποδείξουμε και σε ποιον και γιατί?Έβαλα 3-4 λινκ με τιμές  που έκλεισαν .Για να το πω πρέπει να έχω μια και εγω για να την  πουλήσω αν μου πει κάποιος ότι δεν είναι έτσι Πιστοποιημένα και φτηνά τι παραπάνω να πω .Αν κάποιος το ήθελε ας το έπαιρνε ΦΤΗΝΑ από εκει.Και  θα ξαναπώ δεν εχω δραχμές αλλα εχω πενταδραχμα όποιος θελει ας μου δημόσια πόσα δίνει .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences