Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:39:26 πμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ψάχνετε κάποια τηλεκάρτα; Μπορούμε να σας βοηθήσουμε  (Αναγνώστηκε 117090 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 02:43:51 πμ »

Λοιπόν, θα το γράψω!

Τα πράγματα με τις ακριβές τηλεκάρτες είναι περίπου όπως περιγράφονται στα παραπάνω μνμ.

Είχε πάει κανένας από εσάς στα παλιά Γραφεία του Τμήματος Συλλεκτών στην Σταδίου;

ανάλογα...
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 07:39:22 μμ »

Καλησπέρα σας.

Η ερώτηση έγινε για το αν θυμάται κανένας, από όσους ενδεχομένως είχανε επισκεφτεί τα Γραφεία εκείνα, τους υπαλλήλους που βρίσκονταν στο βάθος της αίθουσας και είχανε τις τηλεκάρτες στοιβαγμένες ανά έκδοση μπροστά τους.
Ηταν οι ίδιοι υπάλληλοι που εκτελέσουν τις παραγγελίες των μελών.
Από τα χέρια τους δηλαδή πέρναγαν όλες οι τηλεκάρτες που μοιράζονταν στους συλλέκτες. Και όχι μόνο...

Για να μην κατηγορούμε συνέχεια τα μεγαλοστελέχοι.
Πολλές φορές τις 'λαμογιές' μπορεί να τις κάνουν και οι απλοί υπάλληλοι.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #197 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 07:40:20 μμ »

Λοιπόν, θα το γράψω!

Τα πράγματα με τις ακριβές τηλεκάρτες είναι περίπου όπως περιγράφονται στα παραπάνω μνμ.

Είχε πάει κανένας από εσάς στα παλιά Γραφεία του Τμήματος Συλλεκτών στην Σταδίου;

ανάλογα...
Για πες μαστρο-Γιώργη, τι 'ανάλογα';
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 11:06:31 μμ »

Οχι δυστυχως δεν ημουν ποτε γραμμένος στο συλλεκτικο και δεν ειχα και την τυχη η ατυχια να παω σε αυτο το μερος και να συναντησω τα εν λογω ατομα αλλα εγω δε λεω αυτο. Εγω σκαλιζω πισω απο αυτους που μοιραζανε τηλεκαρτες. Εγω αναφερομαι σε πιο παρασκηνιακες καταστασεις γιατι αυτοι που μοιραζανε καρτες καπου τις βρισκανε τις καρτες και απο καπου παιρνανε γραμμη για το ποιες καρτες εχουν αξια και τι αξια εχουν.... Δε γινεται δηλαδη να λεει καποιος εμπορος  για παραδειγμα υπαρχουν  50 κνωσσοι 0115 χωρις γραμμη, 100 αραχθοι 0136 και 20 μινιον 0113.... Καποιος αρχικα στα εκδοτηρια και πιεστηρια των καρτων  το ξερει αυτο το πραγμα και το διαδιδει και καποιοι μετα βρισκουν τις καρτες και τις πουλανε ακριβα.... Ουτε γινεται να πιστεψω πως μια επιχειρηση σαν τον οτε που φτανει σε επιπεδα επιχειρηματικα να προσλαμβανει και να διαθετει θεση product manager τμηματος τηλεκαρτων απο το 1995 να μην ενημερωνεται στο τι ακριβως εχει γινει στις εκδοσεις καθε θεματος και ποσα τεμαχια ειναι και την ιδια στιγμη να ξερει ενας χ-ψ εμπορος στο μοναστηρακι οτι η κνωσσος εχει δεκαπεντε ποικιλιες σε λαθη στρογγυλα κωδικους και αλλα..... Οποτε για μενα ναι φταινε περισσοτερο  τα μεγαλοστελεχη που ξεκινησαν τη μπιζνα κρατωντας και διοχετευοντας τις ποικιλιες και οχι οι εμποροι που μυριστηκαν ψωμι και τραξανε....αυτοι ναι σιγουρα αποτελεσαν ενα γραναζι στη μηχανη αλλα δεν ηταν η πηγη.... Και  δυστυχως αν ολα αυτα τα ξεραμε απο τοτε θα χαμε γλιτωσει τα λεφτα που πληρωσαμε για τις δηθεν σπανιοτητες που το μονο που δεν εχω μαθει ακομα αλλα σιγουρα θα μαθω ειναι αν τυπωθηκαν σκοπιμα η κατα λαθος..... και αληθεια παρακαλω αν καποιος το γνωριζει ας ενημερωσει!
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 10:26:32 πμ »

Καλημέρα,

παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παραπάνω συζήτηση τις τελευταίες μέρες.
Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ την άποψη μου, τις γνώσεις και εμπειρίες μου επί του θέματος.΄Εχω ασχοληθεί πάρα πολύ με την τηλεκάρτα - από το 1994 μέχρι και σήμερα - και επειδή έχω ζήσει και στο εξωτερικό αρκετά χρόνια γνωρίζω τι έχει γίνει και σε μεγάλες Ευρωπαϊκές χώρες όπως η Βρετανία και η Γερμανία.

Συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι βρήκαν χώρο να δράσουν διάφορα "φυντάνια" μέσα και έξω από τον ΟΤΕ, άλλωστε όπου υπάρχει χρήμα τρέχει κόσμος να το ... αρπάξει.
ΟΛΑ ξεκινάνε και τελειώνουν από την εκδιδούσα αρχή: τον ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ ΔΕΝ εκάνε απολύτως τίποτα να οργανώσει στοιχειωδώς το κομμάτι της τηλεκάρτας και δη το συνδρομητικό/συλλεκτικό τμήμα.
Αποτέλεσμα; Να "πηδήξει" στο τρένο κάθε καρυδιάς καρύδι και να κάνει ότι γούσταρε και αγαπούσε χωρίς την παραμικρή συνέπεια.
Αυτοί μέσα από τον ΟΤΕ - που κάποιους γνωρίζω με όνομα και επίθετο - σας πληροφορώ ότι ήταν απλοί υπάλληλοι και αποθηκάριοι που είδαν τι παίζει και αποφάσισαν να βάλουν το χέρι στο μέλι. Αυτοί δεν γνώριζαν τι τηλεκάρτες ερχόντουσαν και ότι άλλες πληροφορίες σχετικά με αυτές. Απλά είχαν πρόσβαση στις αποθήκες του ΟΤΕ και έψαχναν νυχθημερόν τα κουτιά με τις τηλεκάρτες, έβρισκαν και έπαιρναν τα λάθη, στρογγυλά, κωδικούς γραμμή χωρίς γραμμή, κλπ. Έτσι απλά όπως σας το λέω...
Τα σπασίματα στα νούμερα ανακαλυπτόντουσαν μετά από καιρό.

Τώρα θέλω να σχολιάσω ένα άλλο σημείο: οι διεθνείς προμηθευτές/κατασκευαστές τηλεκαρτών όπως η Βρετανική GPT ή η Γαλλική GEMPLUS δεν θα μπορούσαν να "διπλοτυπώσουν" τηλεκάρτες ή να βγάλουν λάθη ή να τυπώσουν περισσότερα τεμάχια από τα αναγραφόμενα/συμφωνηθέντα από πρόθεση. Και ο πιο σοβαρός λόγος είναι ότι υπέγραφαν αυστηρές συμβάσεις με τον ΟΤΕ που είχαν ποινικές ρήτρες από πίσω.
Εξάλλου, ο ποιοτικός έλεγχος τους ήταν πολύ δυνατός αλλά όταν έβγαζαν τηλεκάρτες με τιράζ 1,000,000 ή 2,000,000 δικαιλογούνται και κάποιες δεκάδες λάθη που ξέφευγαν και από τον ποιοτικό έλεγχο αλλά και πάλι αποτελούσαν το 0,1% ή 0,2% της συνολικής παραχθείσας ποσότητας!
Όταν όμως παμε στην εποχή που τις τηλεκάρτες έβγαζε η εταιρεία ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ τότε τα πράγματα αλλάζουν εντελώς. Από αυτό το σημείο αυτό και μετά και μέχρι να χρεωκοπήσει, βγαίνουν από πρόθεση λάθη, αριθμήσεις διαφορετικές, σπασίματα, κλπ. Αλλά όλα αυτά μόνον τότε.

Επίσης, το ότι η Κνωσσός 0115 είναι 50 τεμάχια ή το μινιον 0113 είναι 20 τεμάχια αυτά είναι εκτιμήσεις συλλεκτών και εμπόρων και ΟΧΙ επίσημη ενημέρωση από κάπου. Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ πουθενα όλα αυτά τα χρόνια!

Οι έμποροι ήταν πάντα παρόντες σε όλες αυτές τις μαγικές στιγμές και άδραζαν ... τις ευκαιρίες!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2019, 10:37:47 πμ από Rokal » Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 01:40:43 μμ »

Λοιπόν, θα το γράψω!

Τα πράγματα με τις ακριβές τηλεκάρτες είναι περίπου όπως περιγράφονται στα παραπάνω μνμ.

Είχε πάει κανένας από εσάς στα παλιά Γραφεία του Τμήματος Συλλεκτών στην Σταδίου;

ανάλογα...
Για πες μαστρο-Γιώργη, τι 'ανάλογα';


... για το τι έψαχνες! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 10:22:19 μμ »

Μιλάς με γρίφους γέροντα...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 24, 2019, 01:32:10 πμ »

Πολλές φορές τις 'λαμογιές' μπορεί να τις κάνουν και οι απλοί υπάλληλοι.

τι μπορει συνηθως αυτοι τις κανουν. οι ανωτεροι παιρνουν "δωρα", δεν ασχολουνται για μερικα χιλιαρικα.
ο υπουγος αμυνης δεν πουλαει σφαιρες, μιζες για υποβρυχια παιρνει
τις σπανιοτητες στο νομισματοκοπειο δεν τις βγαζει ο διευθυντης, ο υπαλληλος τις χτυπαει
τα φακελακια για μεταγραφη στα πανεπιστημια ο γραμματεας τα παιρνει, για να "ξεχασει" μερικα πιστοποιητικα, οχι ο πρυτανης
στο νοσοκομειο μπροστα στη λιστα για εγχειρηση για να μπεις δεν πληρωνεις τον διευθυντη
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
.
« Απάντηση #203 στις: Δεκέμβριος 29, 2019, 05:54:59 μμ »

Πολλές φορές τις 'λαμογιές' μπορεί να τις κάνουν και οι απλοί υπάλληλοι.

τι μπορει συνηθως αυτοι τις κανουν. οι ανωτεροι παιρνουν "δωρα", δεν ασχολουνται για μερικα χιλιαρικα.
ο υπουγος αμυνης δεν πουλαει σφαιρες, μιζες για υποβρυχια παιρνει
τις σπανιοτητες στο νομισματοκοπειο δεν τις βγαζει ο διευθυντης, ο υπαλληλος τις χτυπαει
τα φακελακια για μεταγραφη στα πανεπιστημια ο γραμματεας τα παιρνει, για να "ξεχασει" μερικα πιστοποιητικα, οχι ο πρυτανης
στο νοσοκομειο μπροστα στη λιστα για εγχειρηση για να μπεις δεν πληρωνεις τον διευθυντη
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Για να μην καρφωθώ τελείως το έγραψα έτσι...

Μην τρέχουμε στην Ευελπίδων...
 Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #204 στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 12:04:23 πμ »

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Για να μην καρφωθώ τελείως το έγραψα έτσι...

Μην τρέχουμε στην Ευελπίδων...
 Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο   Μεγάλο χαμόγελο

ωχ...  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
και γω πηγα και τα πα ολα  Στριφογύρισμα ματιών
ωχ ωχ ωχ

χρονια πολλα  Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2019, 12:05:02 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #205 στις: Δεκέμβριος 30, 2019, 10:03:53 πμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά και από εμένα.
Εγώ πλέον κάνω μόνο κλειστή συλλογή καρτών.
Κωδικούς, τσιπ και γραφές.
Λάθη, dummy και όλα τα συναφή σχεδόν τα έχω ξεφορτωθεί. Τα πούλησα. Νομίζω κράτησα μόνο 1 σφάλμα έτσι για δείγμα.
Dummy μου χουν μείνει κάτι τελευταίες, τις ετοιμάζω πακετάκι να τις δώσω να τελειώνω και από εκεί.
Πέραν των όσων λαμογιών έγιναν και γίνονται, σαν συλλογή μου αρέσει, τη συνεχίζω γιατί πάντα θα έχω ελλείψεις, αλλά πλέον με συγκεκριμένα όρια.
Τώρα κάτι ανάποδες εικόνες, κάτι ιδιες εικονες μπρος πισω, κάτι διπλοι κωδικοι εκτυπωνενοι με αφήνουν - πλεον - παγερά αδιάφορο.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
.
« Απάντηση #206 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 08:26:57 μμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά και από εμένα.
Εγώ πλέον κάνω μόνο κλειστή συλλογή καρτών.
Κωδικούς, τσιπ και γραφές.
Λάθη, dummy και όλα τα συναφή σχεδόν τα έχω ξεφορτωθεί. Τα πούλησα. Νομίζω κράτησα μόνο 1 σφάλμα έτσι για δείγμα.
Dummy μου χουν μείνει κάτι τελευταίες, τις ετοιμάζω πακετάκι να τις δώσω να τελειώνω και από εκεί.
Πέραν των όσων λαμογιών έγιναν και γίνονται, σαν συλλογή μου αρέσει, τη συνεχίζω γιατί πάντα θα έχω ελλείψεις, αλλά πλέον με συγκεκριμένα όρια.
Τώρα κάτι ανάποδες εικόνες, κάτι ιδιες εικονες μπρος πισω, κάτι διπλοι κωδικοι εκτυπωνενοι με αφήνουν - πλεον - παγερά αδιάφορο.
Καλή Χρονιά με υγεία, πολλά χαμόγελα και ότι επιθυμεί ο καθένας μας!

Αν υπάρχουν φωτογραφίες από τις dummy, θα ήθελα να μου τις στείλεις στο e-mail μου.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
.
« Απάντηση #207 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 09:13:20 μμ »

Καλησπέρα.

Ψάχνω για Βεργίνα. Ανοικτή ως επί το πλείστον, αλλά και κλειστή το συζητάμε.

Επίσης την Carlsberg Νο 12 (κατάλογος Γεωργιάδη) 08/2001.

Από την σειρά 'Μπόμπιρες και Πιτσιρίκες' το Νο 1 09/2001.

Ακόμα την Βουλή -ένθετο- Θ126 11/1994.

Αντε, να το γράψω και αυτό...
ΠΡΟ-ΠΟ 07/1994, με τα 150.000 αντίτυπα.
Καλησπέρα σας.
Μία υπενθύμιση.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #208 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 09:45:50 μμ »


Ψάχνω για Βεργίνα. Ανοικτή ως επί το πλείστον, αλλά και κλειστή το συζητάμε.

Επίσης την Carlsberg Νο 12 (κατάλογος Γεωργιάδη) 08/2001.

Από την σειρά 'Μπόμπιρες και Πιτσιρίκες' το Νο 1 09/2001.

Ακόμα την Βουλή -ένθετο- Θ126 11/1994.

Αντε, να το γράψω και αυτό...
ΠΡΟ-ΠΟ 07/1994, με τα 150.000 αντίτυπα.
Καλησπέρα σας.
Μία υπενθύμιση και μία αλλαγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2020, 09:46:11 μμ από warrior » Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 26, 2020, 06:38:25 μμ »


Ψάχνω για Βεργίνα. Ανοικτή ως επί το πλείστον, αλλά και κλειστή το συζητάμε.

Επίσης την Carlsberg Νο 12 (κατάλογος Γεωργιάδη) 08/2001.

Από την σειρά 'Μπόμπιρες και Πιτσιρίκες' το Νο 1 09/2001.

Ακόμα την Βουλή -ένθετο- Θ126 11/1994.

Αντε, να το γράψω και αυτό...
ΠΡΟ-ΠΟ 07/1994, με τα 150.000 αντίτυπα.
Καλησπέρα σας.
Μία υπενθύμιση και μία αλλαγή.
Τα παραπάνω ισχύουν ακόμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences