Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:32:52 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ψάχνετε κάποια τηλεκάρτα; Μπορούμε να σας βοηθήσουμε  (Αναγνώστηκε 117018 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
.
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 08:39:21 μμ »

Παντως ειλικρινα ολοι λενε δεν εχουν αξια οι καρτες δεν εχουν μελλον δεν δεν δεν αλλα μολις τους πεις να πουλησουν δε δινει κανενας.... ειναι ιδεα μου η οχι?
Με μπέρδεψες λίγο...
Στις πρώτες 7 λέξεις που γράφεις αναφέρεις πως οι τηλεκάρτες 'δεν έχουν αξία' και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν πουλάει κανείς;

Αλλά ακόμα και αξία να είχαν, γιατί θα πρέπει κάποιος να πουλήσει;
Οπως επίσης και κάποιος δεν θα αγοράσει αν η τιμή που του ζητάνε είναι -κατ' αυτόν- υψηλή.

Πιστεύω, ότι επειδή πάρα πολύς κόσμος έχει καεί από αγορές τηλεκαρτών, αυτός ο κόσμος είναι εδώ και πολλά χρόνια μαζεμένος στις αγορές του.

Χθες είδα στο internet ότι πωλείται κλειστή Βεργίνα στα 360€!!!
Θα βρεθούν πολλά θύματα την σημερινή εποχή που θα δώσουν για 1 Βεργίνα τόσα χρήματα;
Με 360€, αγοράζεις 3 'Βεργίνες'. Και θα σου πάρεις και δώρο κάποια άλλη τηλεκάρτα.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 08:49:46 μμ »

Συλλογές, σοβαρές συλλογές, υπάρχουν εδώ και μία δεκαετία που πουλιούνται.
Δεν ξέρω αν έφταιγε η κρίση, η ηλικία ή αν ήταν κληρονομιά.

Το θέμα είναι ότι και τώρα που μιλάμε, υπάρχουν συλλογές που πουλιούνται και μάλιστα κομμάτι-κομμάτι ή σειρά τη σειρά.

Αυτός που ξέρει, δεν θα πουλήσει 2 Marlboro μεμονωμένες, θα δώσει όλη την σειρά μαζί.

Και δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί 70άρηδες που έχουν σοβαρές συλλογές.
Αλλο να έχουν μόνο τις συλλεκτικές και άλλο ολόκληρα τετράμηνα.

Η τηλεκάρτα, όπως σωστά ειπώθηκε, είναι ακριβό σπορ.
Κάποιος στα 50 του, δεν θα ξεκίναγε μια συλλογή από την αρχή. Θα είχε ήδη ξεκινήσει από πιο παλιά με νομίσματα και χαρτονομίσματα ή με γραμματόσημα.

Υ.Γ. Ταπεινές μου απόψεις τα παραπάνω.
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 09:46:07 μμ »

Και δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί 70άρηδες που έχουν σοβαρές συλλογές.
Αλλο να έχουν μόνο τις συλλεκτικές και άλλο ολόκληρα τετράμηνα.


Υ.Γ. Ταπεινές μου απόψεις τα παραπάνω.

Ολοι μας προσωπικες αποψεις εκφραζουμε, κουβεντα να γινεται. Χαιρομαι προσωπικα που βλεπω σχεδον καθημερινη δραστηριοτητα στο φορουμ τις τελευταιες μερες


Ο σημερινος +70αρης ειναι ο 35/40αρης της δεκαετιας του 90 που ειχε μια οικονομικη δυνατοτητα και ξεκινησε να μαζευει τηλεκαρτες. Απο αυτο ορμώμενος, θεωρω πως οταν αυτα τα ατομα δωσουν τις συλλογες τους στην επομενη γενια, ειναι πιθανο οι συλλογες αυτες να βγουν στο σφυρι.

Ισχυει παντως, πολλοι μεγαλυτεροι ηδη εκποιουν τις συλλογες τους, πιστευω πως αυτο εχει να κανει πρωτιστως με οικονομικους λογους. Απλα θεωρω πως αυτο θα γινει ακομα πιο εντονο τα προσεχη χρονια. Και τηλεκαρτες που μπορει τωρα να υπαρχουν μονο...σε φωτογραφιες, τοτε θα βγουν στην αγορα
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 11:12:19 μμ »

Πω πω  δε ξερω απο που να αρχισω να απανταω! Πολυ ευχαριστο να υπαρχει κινηση και πολλες αποψεις.
Για να ξεκαθαρισω λιγο τη προσωπικη μου περιπτωση. Λογω ηλικιας που βρισκομαι αλλα και του αρκετου χρονου που μαζευω καρτες εχω μεινει να μαζευω λαθη και καποια στρογγυλα που δεν εχω εντοπισει ακομα η μου αρεσουν πολυ και τα στοκαρω.... Οταν λεω για συλλογη καρτων προσωπικα  δε μενω στα θεματα η τους κωδικους η σε απλες καρτες. Μιλαω για καρτες που δεν εχουν οι καταλογοι και φαινονται μονο σε φωτογραφιες πια. Και ειλικρινα απορω και εγω με το τι δεν υπαρχει στους καταλογους. Αυτες οι καρτες δεν εχουν τιμες και δε θα εχουν ποτε εκτος και αν πουληθουν και αποκτησουν συγκεκριμενη  αξια μεσα απο συγκεκριμενη συναλλαγη. Οι καλες συλλογες που πουλιουνται κυριολεκτικα εξαφανιζονται και κυριολεκτικα μενω αφωνος με το τι ταχυτητα πουλιουνται τα καλα κομματια..... Τωρα το θεμα της τιμης δεν το αγγιζω γιατι προσωπικα θεωρω οτι σε καθε πωληση οφειλει ο αγοραστης να ξερει τι αγοραζει αλλα και ο πωλητης να ξερει τι πουλαει.... Αλλιως ο ενας ριχνει τον αλλον σκοπιμα η οχι.... Δηλαδη αν μια βεργινα τη ζηταει καποιος 360 ευρω οντως ψαχνει θυματα αν ομως καποιος την παρει 360 ευρω τοτε δυστυχως δε γνωριζει.... Ομως για να ξεκαθαρισω δε μιλαω για απλα κομματια... Αν καποιος πουλαει μια lufthansa  κλειστη 1500 ευρω τοτε ναι μεν ειναι πολλα τα λεφτα αλλα ισως και να πουληθει... ΔΙοτι για να μιλαμε και  με νουμερα δε νομιζω να μπορει να γινει καλη συλλογη με λαθη στρογγυλα και κωδικους χωρις να δοθει συνολικα πενταψηφιο νουμερο..... οσο αξια και αν λενε πολλοι οτι δεν εχουν οι καρτες....Προσωπικα θεωρω οτι μια ζωη δεν φτανει....Και δε μενω στο ποσο θα κοστισει οικονομικα αλλα χρονικα....
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 14, 2019, 06:34:29 μμ »

Και δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί 70άρηδες που έχουν σοβαρές συλλογές.
Αλλο να έχουν μόνο τις συλλεκτικές και άλλο ολόκληρα τετράμηνα.


Υ.Γ. Ταπεινές μου απόψεις τα παραπάνω.

Ολοι μας προσωπικες αποψεις εκφραζουμε, κουβεντα να γινεται. Χαιρομαι προσωπικα που βλεπω σχεδον καθημερινη δραστηριοτητα στο φορουμ τις τελευταιες μερες


Ο σημερινος +70αρης ειναι ο 35/40αρης της δεκαετιας του 90 που ειχε μια οικονομικη δυνατοτητα και ξεκινησε να μαζευει τηλεκαρτες. Απο αυτο ορμώμενος, θεωρω πως οταν αυτα τα ατομα δωσουν τις συλλογες τους στην επομενη γενια, ειναι πιθανο οι συλλογες αυτες να βγουν στο σφυρι.

Ισχυει παντως, πολλοι μεγαλυτεροι ηδη εκποιουν τις συλλογες τους, πιστευω πως αυτο εχει να κανει πρωτιστως με οικονομικους λογους. Απλα θεωρω πως αυτο θα γινει ακομα πιο εντονο τα προσεχη χρονια. Και τηλεκαρτες που μπορει τωρα να υπαρχουν μονο...σε φωτογραφιες, τοτε θα βγουν στην αγορα

Ο σημερινός 75άρης, ήταν ο τότε (90's) 50άρης. Και όχι ο 35/40.
Και έχει σημασία αυτό γιατί σε αυτή την ηλικία των 50, δύσκολο να αποφασίσεις να ασχοληθείς με καινούργια συλλογή, από το μηδέν. Λογικά θα έχεις ήδη ξεκινήσει κάποια συλλογή από πολύ μικρότερη ηλικία.
Το μικρόβιο του συλλεκτισμού κολλάει από μικρή ηλικία.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 14, 2019, 07:19:27 μμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Γιώργη, θα παρέχεται και ψυχολογική υποστήριξη τις πρώτες 2 εβδομάδες μετά τον αποχωρισμό!

Μετά ή άνευ χαπακίων;;;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 14, 2019, 07:25:06 μμ »

Παντως ειλικρινα ολοι λενε δεν εχουν αξια οι καρτες δεν εχουν μελλον δεν δεν δεν αλλα μολις τους πεις να πουλησουν δε δινει κανενας.... ειναι ιδεα μου η οχι?

Ισχύει!

Λίγοι πουλάνε/σπάνε τις συλλογές τους. Πιθανώς ο συναισθηματικός παράγοντας υπερισχύει όλων των «δεν».
Επιπλέον, ισως κάποιοι ενδομυχα να ελπίζουν πως η τηλεκάρτα θα ξαναπάρει τα πανω της, και τοτε καταφέρουν να βγάλουν περισσότερα, η’ να ρεφάρουν λεφτα που έδωσαν για να χτίσουν τις συλλογές τους....

Μανώλη, άλλος ένας... αισθηματίας.
ΥΓ απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα, γιατί είσαι ο μόνος από τη παρέα που γνωρίζω προσωπικά.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 14, 2019, 09:22:12 μμ »

Η απλα δεν πουλανε γιατι κανενας δεν εμφανιστηκε να πληρωσει καλα χρηματα για να διωξει τους οποιους συναισθηματισμους..... Αν εμφανιστει δε ξερουμε τι θα γινει..... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 14, 2019, 09:31:22 μμ »

Ας πουμε χαζευα το θεμα σπανιοτητες και ειδα αυτη τη τετραδα που ειναι οντως κατι δυσκολο πλεον να εντοπιστει. Αν ο ιδιοκτητης της ειναι συναισθηματικα δεμενος και λεει οτι δε τη δινει και προσφερθει καποιος να του δωσει 100 ευρω ισως το συναισθημα να επικρατησει.... αν ομως τα 100 γινουν 500 ευρω μπορει και να σκεφτει να τη δωσει..... στα 1000 ευρω θεωρω δε θα υπαρχει ιχνος απο συναισθημα.... Η μαλλον συναισθημα θα υπαρχει αλλα οχι για τις τηλεκαρτες....Απλα το δυσκολο ειναι οτι αυτες οι δυσκολες καρτες δεν παρουσιαζονται στο ευρυ κοινο για να γινουν και οι αντιστοιχες προσφορες....Και ετσι παραμενει το συναισθημα...
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 03:00:30 μμ »

Ο σημερινός 75άρης, ήταν ο τότε (90's) 50άρης. Και όχι ο 35/40.
Και έχει σημασία αυτό γιατί σε αυτή την ηλικία των 50, δύσκολο να αποφασίσεις να ασχοληθείς με καινούργια συλλογή, από το μηδέν. Λογικά θα έχεις ήδη ξεκινήσει κάποια συλλογή από πολύ μικρότερη ηλικία.
Το μικρόβιο του συλλεκτισμού κολλάει από μικρή ηλικία.

Καλησπέρα!

Πολύ ωραία αυτή η ανταλλαγή απόψεων !

Ο υπολογισμός μου ήταν χονδρικά μια 30ετια από το 90, και γι’αυτο έβαλα τους 40αρηδες. Οκ, πρόσθεσε κάποια χρόνια παραπάνω, το παραδέχομαι, δεν ήταν εσκεμμένο πάντως.

Πολλοι συλλέκτες τηλεκαρτας ήταν ήδη συλλέκτες άλλων ειδών όταν ξεκίνησαν με την τηλεκάρτα. Το μικρόβιο δέχομαι ότι το είχαν από πιο μικροί, η τηλεκάρτα απλά μπήκε στην ζωή τους στην πορεία

Επίσης, πιστεύω πως απο τους πρωτους  συλλέκτες πιθανότατα πολλοι είχαν σχέση με τον ΟΤΕ η’ ήταν περιπτεράδες και επαγγελματίες έμποροι-συλλέκτες. Και σίγουρα αυτοί ήταν 35+ όταν άρχισαν να ασχολούνται με την τηλεκάρτα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 04:14:22 μμ »

Παιδιά καλησπέρα...παρακολουθώ τη συζήτηση σας...δεν έχω ασχοληθεί με την τηλεκαρτα,αλλά πρακτικά μιλώντας και μέσα από τα βιώματά μου θα συμφωνήσω με τον φίλο warrior...τα άτομα από το φιλικο-συγγενικο μου χώρο,που συνέλεγαν τηλεκαρτες στην απόλυτη πλειοψηφία τους δεν είχαν κάποια άλλη συλλογή μέχρι εκείνη τη στιγμή...σίγουρα θα υπήρχαν κ περιπτώσεις ατόμων που είχαν κ άλλες συλλογές,αλλά πιστεύω η συντριπτική πλειοψηφία έκαναν τα πρώτα συλλεκτικά τους βήματα επιλέγοντας την τηλεκαρτα τις εποχές της αίγλης της!!
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 04:24:41 μμ »

Καλησπερα σε ολους! Προσωπικα εχω φτασει πια στο σημειο να πιστευω πως και μια συλλογη στις εποχες μας αποτελει υψηλα επιπεδα πολυτελειας.... και οχι μονο για να ασχοληθεις με κατι συλλεκτικο αλλα και να εισαι σε θεση να την κρατησεις μακροπροθεσμα.... εννοω οτι ερχεται η στιγμη για καθε συλλεκτη που λογω αναγκης η αλλαγης αναγκης η αλλων λογων ππυ προκυπτουν οι συλλογες πουλιωνται.... εμενα προσωπικα μου χει περασει πολλες φορες απο το μυαλο οτι ειναι ψιλοκριμα να εχω δεσμευμενο κεφαλαιο σε ενα κουτι και να ειναι δυσκολο να ρευστοποιησω..
 Αλλα  τα παθη παραμενουν.....
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 15, 2019, 09:30:32 μμ »

εμενα προσωπικα μου χει περασει πολλες φορες απο το μυαλο οτι ειναι ψιλοκριμα να εχω δεσμευμενο κεφαλαιο σε ενα κουτι και να ειναι δυσκολο να ρευστοποιησω..
 Αλλα  τα παθη παραμενουν.....

Και γω εκανα παρομοιες σκεψεις το καλοκαιρι του '18. Η συλλογη μου ηταν παγωμενη απο το 2003, δεν ειχα καμια τηλεκαρτα μετεπειτα ημερομηνιας. Οποτε σκεφτηκα να την πουλησω, αλλα το συναισθημα υπερισχυσε. Ειναι συλλογη που την μαζεψα μαζι με τον πατερα μου, και αποφασισα να μην την σκοτωσω. Μετα εκανα και μια ερευνα αγορας στο ιντερνετ, και ειδα πως με ενα σχετικα λογικο ποσο μπορω να κλεισω την τρυπα. 15 μηνες μετα, μου λειπουν 3 τηλεκαρτες (Ναυπλιο του '12, Ζαγοροχωρια και Παρος του '14) για να την ''κλεισω''. Εχω βρει μαλιστα και τα δοκιμια που μου αρεσαν (Ακροκορινθος, η σειρα Βρεταννικο Μουσειο).

Να τονισω παντως πως δεν ασχολουμαι με γραφες, τσιπακια και αλλα τετοια ''παρανοικα''. Εχω μονο ο,τι εχει πεσει στα χερια μου.

Σε μενα η κριση στην αγορα της τηλεκαρτας και η εκλογικευση των τιμων με ευνοησαν. Ειδαλλως θα ηταν οικονομικα αδυνατο να κλεισω την τρυπα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2019, 09:33:39 μμ από Nemesis » Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 10:21:01 μμ »

Καλησπέρα.

Ψάχνω για Βεργίνα. Ανοικτή ως επί το πλείστον, αλλά και κλειστή το συζητάμε.

Επίσης την Carlsberg Νο 12 (κατάλογος Γεωργιάδη) 08/2001.

Από την σειρά 'Μπόμπιρες και Πιτσιρίκες' το Νο 1 09/2001.

Ακόμα την Βουλή -ένθετο- Θ126 11/1994.

Αντε, να το γράψω και αυτό...
ΠΡΟ-ΠΟ 07/1994, με τα 150.000 αντίτυπα.
Καταγράφηκε
Rokal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 08:18:27 πμ »

Καλημέρα,

ο κύριος από πάνω είναι πολύ συγκεκριμένος στο τι ψάχνει.
Εμένα μου λείπουν πολλές κάρτες (κλειστές) περιόδου 1992-1996 (απλές και πιο δύσκολες) σε τέτοιο βαθμό που η λίστα θα ήταν κουραστική θεωρώ. Αν ζητηθεί όμως μπορώ να παραθέσω ενδεικτικά κάποιες.

Αν κάποιος έχει προς διάθεση/ανταλλαγή τέτοιες τηλεκάρτες ας επικοινωνήσει μαζί μου παρακαλώ.
Επίσης έχω και εγώ κάποιες τηλεκάρτες διπλές (καλούς και απλούς κωδικούς, κλπ.) προς διάθεση/ανταλλαγή

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences