Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:24:50 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οταν το ταληρο ειναι Σπανιο.  (Αναγνώστηκε 42021 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:17:34 πμ »

....έμαθα και τη φαντασίωση των (νεο) Εμπόρων για να μπορούν να συνεχίζουν να προάγουν το συλλεκτισμό με τον τρόπο που το κάνουν μέχρι σήμερα...

"HOLED AU DETAILS"


Rubirosa: Έχεις δίκιο. Όλοι ψάχνουν τρύπια με τις χρονολογίες που ανέφερες, του 52 κλπ. Έχουν καλύψει βλέπεις τα υπόλοιπα... Τόσο καιρό αυτά γράφουν είτε ως έμποροι να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, είτε ως συλλέκτες να μη παραδεχτούν ότι "πλήρωσαν".

Έχω πληρώσει αρκετά μέχρι να μάθω τα νομίσματα. Ποιος άλλωστε δεν το έχει πάθει? Το παραδέχομαι. Παλιά δεν υπήρχε η πληροφόρηση που υπάρχει σήμερα. Σήμερα υπάρχει και προσπαθώ να πω την εμπειρία μου στους νέους συλλέκτες. Οι (ελάχιστοι) παλιοί εδώ μέσα καταλαβαίνουν.Δεν προσπάθησα να πουλήσω κανένα νόμισμα σε κανένα εδώ μέσα ή αλλού. Απλά χαίρομαι όταν για αυτά που γράφω, αποκαλύπτονται οι σκοποί ωρισμένων. Βλέπεις τη μια ξεφτιλίζουμε μέτρια νομίσματα, και την άλλη εκθειάζουμε τα τρύπια...

herakliotis: Είμαι σίγουρος ότι ωρισμένοι κατάλαβαν όπως και ότι οι "αντίθετοι" θα καταλάβουν...

(νεο) Εμπορους: Πιστέψτε με δεν με αφορά η δουλειά σας ούτε την κατακρίνω. Δεν σας πούλησα ποτέ νόμισμα για να το "χώσετε" στον ανυποψίαστο. Απλά αναφέρω απόψεις για το συλλεκτισμό. Εάν αυτό είναι αντίθετο στα συμφέροντά σας λυπάμαι και δεν είναι σκόπιμο.


Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:31:28 πμ »

μαλλον σας εχει χτυπησει ελαφρα πρεσβυοπια( ).

Εγω ζητω ΔΡΑΧΜΗ 51 ΜΙΚΡΟ ΚΕΦΑΛΗ,ΔΡΑΧΜΗ 47 ΚΑΙ ΔΡΑΧΜΗ 45 ΤΡΥΠΙΕΣ,ΟΧΙ ΤΟΥ 1852 ΧΡΥΣΑ.Τα ανταλλασω και με κινεζικα ΜΠΙ ΓΙΟΥ.εγω δινω 3 κινεζικα για ενα απο αυτα,εαν συμφωνειτε πειτε μου να αγορασω τα κινεζικα να σας τα φερω.

Μιμακο ετσι για πρωινο σου λεω ο Πωσειδονακος ΜΣ63
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 10:11:09 πμ »

καλημερα φιλε μου !!! billy  πολυ καλα ξεκινησαμε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:01:39 μμ »

πωλειται τρυπιο, ταλληρο του 1845!!!! κινεζικο,σε τιμη εκπληξη!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:05:42 μμ »

Ο σνομπισμος ο ελιτισμος και τα δηλητηριωδη σχολια περι κουμπιων ,τσιχλων,ροδελων κλπ διωχνει τον νεο συλλεκτη απο το χομπυ.Αυτο ειναι ακριβο σπορ για πλουσιους λεει και την κανει προτου ζεσταθει καν.
Ο συλλεκτης νομισματων κατα την γνωμη μου πρεπει να εχει αισθηση οτι συλλεγει ιστορια και οτι δεν συμμετεχει σε διαγωνισμο οπου ο πιο πλουσιος κερδιζει.Πρεπει να ειναι προσεκτικος στις κρισεις του για τις συλλογες οικονομικα πιο αδυνατων (τα τρυπια και τα πιασμενα δεν τα επιλεγει κανεις απο βιτσιο αλλα απο την επιθυμια του να εχει ενα γνησιο κοματι της νομισματικης ιστοριας μας στην συλλογη του χωρις να ξεπουλησει τα επιπλα του)...                                                                                                                            ειδικα οι 2 πρωτες λεξεις ειναι ολη η ουσια ... θα συμφωνησω πληρως με τον φιλο adramytinos ( παρα το οτι δεν συλλεγω τρυπια νομισματα για να μην παρεξηγηθω ) ... αλλα δεν μπορω να βλεπω εναν συλλεκτη να προσπαθει να ΕΠΙΒΑΛΕΙ την αποψη του κατα αυτον τον τροπο στους υπολοιπους συλλεκτες ...

ΕΙΣΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΠΡΑΒΟ
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:06:46 μμ »

πωλειται τρυπιο, ταλληρο του 1845!!!! κινεζικο,σε τιμη εκπληξη!!!γιαννηςτ.
πωλειται τρυπιο, ταλληρο του 1845!!!! κινεζικο,σε τιμη εκπληξη!!!γιαννηςτ.

το θελω
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 03:04:44 μμ »

για σενα μονο 1256,5 ευρω,και επιταγες δεχομεθα,εως τριων μηνων το πολυ.παμε την κυριακη για καφε? να σου πουλησω και το νομισμα.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 06:33:29 μμ »

και εγω θελω 1δρχ 1845 και 5 δρχ 1833 αθηνων τρυπια. τα ανταλλασω με φωτο νομισματων
με οσους δεν ταχουν στην συλλογη τους και φυσικα δεν τα βαζουν τρυπια.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:09:43 μμ »

Πωλείται η ανταλλάσσετε το παρακάτω νόμισμα 1981 με μεγάλη, μα μεγάλη  τρύπα.
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:11:46 μμ »

αυτα τα θελω και εγω τρυπια.σπανια του 1832,33,34 κοπης παρισιων ,η μοναχου πανακριβα δεν θελω!!!!το εχω ξαναγραψει, αν διαβασεις προσεκτικα τα γραφομενα μου.να δωσω για μια σπανιοτητα, (φυσικα οχι καλπικη),ενα λογικο ποσο,αφου ειναι πανακριβο,η σπανιο να το βρω σε καλη κατασταση,ναι, το αγοραζω και τρυπιο,αλλα να δωσω κατοσταρες και πανω,για ταλληρα,δραχμες,μισα,τεταρτα,του μοναχου η παρισιων τρυπια του 1832,33,34,η να παρω τις κινεζικες κοπιες,επειδη δεν τα βρισκω αληθινα?,καλυτερα να μεινη το αλπουμ στα νομισματα που μου λειπουν, κενα.οσο για φωτογραφιες!!δεν το σχολιαζω,ισως οπτικα να ειναι ομορφο,αλλα?δεν μου αρεσει νακοροιδευω τον εαυτο μου,και να ξεσαβουρωνουν οι εμποροι σε τιμες υπερβολικες!!!γιατι μερικα παιδια δεν εχουν την ευκαιρια,και ειναι πολυ λογικο,με την κριση που υπαρχει.καλυτερα με 10-20 ευρω,να αγορασω ενα ομορφο ξενο αναμνηστικο,παρα να δωσω 80-100 ευρω,τοσο βλεπω οτι τα πουλουν τα σπανια? τρυπια του 33!!!.στην τελευταια δημοπρασια της πνε,αγορασα,για νεαρο φιλο μου συλλεκτη,το ταλληρο του οθωνος ,και ειναι πανεμορφο,VF-35 κοπης μοναχου,σε ελληνικη ιστοσελιδα, τρυπια χειροτερα στοιχιζουν,50 ευρω λιγοτερο αρχικη τιμη!!!εσυ τι θα προτιμουσες?αυτο ενοοω.για ολους υπαρχουν ευκαιριες,αν δεν παρασυρονται,απο καλοθελητες (φιλους) η εξπερ υπερμαχους,των ευκαιριων!!!δεν ειναι αναγκη να συλλεγουμε ακυκλοφορητα,αλλα να εχουν κατι, που να δικαιολογει τα χρηματα που δινουμε.καλυτερα δυο τρια,ομορφα,παρα 20 τρυπια,λιωματα,για να κλεισουμε?τρυπες!!!αν ειμαι λαθος,ισως ειμαι λιγο ρομαντικος,(δεν μου αρεσει το ακριβο,αλλα το ομορφο),και ας στοιχιζει 2 ευρω,χαιρετω,ειπα να μην ξαναγραψω,πριν λιγες μερες,αν ειδες γιαυτο το θεμα,αλλα πιστευω,οτι η λογικη,πρεπει καποτε να υπερισχυσει,οχι ΟΛΑ,για να κονομησουν,οι διαφοροι πονηροι,ολα με λιγη υπομονη βρισκονται,και σε καλες τιμες,χωρις τρυπες(τα κοινα και παλι),πειραγμενα,κοπιεςκλπ,σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:19:05 μμ »

αυτα τα θελω και εγω τρυπια.σπανια του 1832,33,34 κοπης παρισιων ,η μοναχου πανακριβα δεν θελω!!!!το εχω ξαναγραψει, αν διαβασεις προσεκτικα τα γραφομενα μου.να δωσω για μια σπανιοτητα, (φυσικα οχι καλπικη),ενα λογικο ποσο,αφου ειναι πανακριβο,η σπανιο να το βρω σε καλη κατασταση,ναι, το αγοραζω και τρυπιο,αλλα να δωσω κατοσταρες και πανω,για ταλληρα,δραχμες,μισα,τεταρτα,του μοναχου η παρισιων τρυπια του 1832,33,34,η να παρω τις κινεζικες κοπιες,επειδη δεν τα βρισκω αληθινα?,καλυτερα να μεινη το αλπουμ στα νομισματα που μου λειπουν, κενα.οσο για φωτογραφιες!!δεν το σχολιαζω,ισως οπτικα να ειναι ομορφο,αλλα?δεν μου αρεσει νακοροιδευω τον εαυτο μου,και να ξεσαβουρωνουν οι εμποροι σε τιμες υπερβολικες!!!γιατι μερικα παιδια δεν εχουν την ευκαιρια,και ειναι πολυ λογικο,με την κριση που υπαρχει.καλυτερα με 10-20 ευρω,να αγορασω ενα ομορφο ξενο αναμνηστικο,παρα να δωσω 80-100 ευρω,τοσο βλεπω οτι τα πουλουν τα σπανια? τρυπια του 33!!!.στην τελευταια δημοπρασια της πνε,αγορασα,για νεαρο φιλο μου συλλεκτη,το ταλληρο του οθωνος ,και ειναι πανεμορφο,VF-35 κοπης μοναχου,σε ελληνικη ιστοσελιδα, τρυπια χειροτερα στοιχιζουν,50 ευρω λιγοτερο αρχικη τιμη!!!εσυ τι θα προτιμουσες?αυτο ενοοω.για ολους υπαρχουν ευκαιριες,αν δεν παρασυρονται,απο καλοθελητες (φιλους) η εξπερ υπερμαχους,των ευκαιριων!!!δεν ειναι αναγκη να συλλεγουμε ακυκλοφορητα,αλλα να εχουν κατι, που να δικαιολογει τα χρηματα που δινουμε.καλυτερα δυο τρια,ομορφα,παρα 20 τρυπια,λιωματα,για να κλεισουμε?τρυπες!!!αν ειμαι λαθος,ισως ειμαι λιγο ρομαντικος,(δεν μου αρεσει το ακριβο,αλλα το ομορφο),και ας στοιχιζει 2 ευρω,χαιρετω,ειπα να μην ξαναγραψω,πριν λιγες μερες,αν ειδες γιαυτο το θεμα,αλλα πιστευω,οτι η λογικη,πρεπει καποτε να υπερισχυσει,οχι ΟΛΑ,για να κονομησουν,οι διαφοροι πονηροι,ολα με λιγη υπομονη βρισκονται,και σε καλες τιμες,χωρις τρυπες(τα κοινα και παλι),πειραγμενα,κοπιεςκλπ,σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
το κειμενο μου, ειναι συνεχεια του φιλου koyote1963,ζητω συγνωμη απο τον κυριο χρυσο,αν και αυτο,το θελω,και εγω,φυσικα,μην μου βγει τραβεστι!!!!,με αυτα που βλεπουμε,χαιρετω και παλι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:28:48 μμ »

α ρε Μιμή !!!
Κοριτσαρος για μερακληδες ηταν στα νιατα της !
Περασε καλα σςτα γεραματα ο Ανδρεας!Πηγε τουλαχιστον ευχαριστημενος.
Κριμα γιατι το κοριτσι απο οτι διαβαζω τελευταια εχει οικονομικα προβληματα.Συλλεκτικο κομματι
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:33:36 μμ »

Χρόνια σου πολλά Ανάργυρε, θα σου το στείλω Δώρο το νόμισμα.
 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 07:39:22 μμ »

το χεις διπλο κυριε Νικο?
Μην μου πεις οτι δεν ηταν κοριτσαρος
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:16:27 μμ »

Φάτε μάτια ψάρια, πάντως μην ανησυχείς θα σου φυλάξω ένα.
 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences