Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:18:15 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΡΙΠΤΥΧΩΝ-BLISTERS  (Αναγνώστηκε 2938 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:15:02 μμ »

Αρκετο καιρο τωρα ειχα κατα νου πως επρεπε καποια στιγμη να οργανωσω τα νομισματα και τις συσκευασιες της συλλογης μου.....ξεκινησα λοιπον απο αυτα που αναφερονται στο θεμα.....το προβλημα με τα blisters μου το ελυσε ο φιλος μου ο Νικος οταν και τον επισκεφτηκα προ ημερων στο μαγαζι του δινοντας μου ενα πολυ ωραιο ντοσιε με τα αναλογα φυλλα....το θεμα με τα τριπτυχα το ελυσα παλι με ντοσιε αυτα τα κοινα που τα βρισκεις στα βιβλιοπωλεια και παλι με την αναλογη προμηθεια φυλλων...το προβλημα σε αυτα τα τελευταια ηταν οτι οταν πηγαινες να τα τοποθετησεις στο ντουλαπι απο το βαρος τα φυλλα τραβιοντουσαν προς τα κατω και χαλαγε η συμμετρια....αν ομως τα τοποθετησεις με το πλαι ολα ερχονται στην θεση τους και εχεις τις διαφανειες μεσα στο ντοσιε σαν να ειναι απλωμενες με μανταλακια....βεβαια εχει ακομη δουλιτσα γιατι σκεπτομαι να βαλω και ορισμενες ταμπελιτσες με πληροφοριακα στοιχεια αλλα αφου εγινε η αρχη θα το ολοκληρωσω...θα μου πεις γιατι τα γραφεις αυτα?προ ημερων ειχα μια συζητηση με φιλο που ειχε τα ιδια προβληματα με μενα και επειδη εγω ξεκινησα θελησα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου για καποιους φιλους που πιθανο να εχουν κατα νου να πραξουν κατι αναλογο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:41:44 μμ »

Δοκίμασε μικρότερα κλασέρ (4-32) και με τέσσερις κρίκους. Ελληνικά SKAG, για παράδειγμα.

32mm είναι το ύψος. 4mm είναι το πάχος του περιεχομένου. Αυτό που δείχνεις μάλλον είναι 8-32.

Τα φύλλα που έβαλες τα τρίπτυχα... αν έχουν PVC και διαλυτικά, θα τα κάνουν πολύχρωμα με τα χρόνια...

Καλύτερα να προμηθευτείς από τον προαναφερθέντα Νίκο αναλόγου μεγέθους φύλλα, γιατί αυτά των χαρτοπωλείων δεν είναι για συλλέκτες. Η σειρά GRANDE της Leuchtturm ταιριάζει σε κοινά κλασέρ.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:46:40 μμ »


.....Καλύτερα να προμηθευτείς από τον προαναφερθέντα Νίκο αναλόγου μεγέθους φύλλα, γιατί αυτά των χαρτοπωλείων δεν είναι για συλλέκτες. Η σειρά GRANDE της Leuchtturm ταιριάζει σε κοινά κλασέρ.
Συμφωνώ! Χρειάζονται προσοχή αυτά τα πράγματα, Μιχάλη!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:49:25 μμ »

Να συμπληρώσω ότι... τα τρίπτυχα δεν είναι καλή ιδέα να είναι ξαπλωτά. Θα "πατικωθούν" μεταξύ τους. Καλύτερα να βρεις μια όρθια λύση (που θα είναι και πιο ορθή, χεχε).
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:53:38 μμ »

Στη βιβλιοθήκη, Γιώργο, όρθια θα μπούνε έτσι κι αλλιώς!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:56:32 μμ »

Δοκίμασε μικρότερα κλασέρ (4-32) και με τέσσερις κρίκους. Ελληνικά SKAG, για παράδειγμα.

32mm είναι το ύψος. 4mm είναι το πάχος του περιεχομένου. Αυτό που δείχνεις μάλλον είναι 8-32.

Τα φύλλα που έβαλες τα τρίπτυχα... αν έχουν PVC και διαλυτικά, θα τα κάνουν πολύχρωμα με τα χρόνια...

Καλύτερα να προμηθευτείς από τον προαναφερθέντα Νίκο αναλόγου μεγέθους φύλλα, γιατί αυτά των χαρτοπωλείων δεν είναι για συλλέκτες. Η σειρά GRANDE της Leuchtturm ταιριάζει σε κοινά κλασέρ.
ειναι 8-32......θεωρεις δηλαδη οτι με το μικροτερο 4-32 θα γινει καλυτερα η δουλεια?Αυτο παλι με το PVC δεν τοχα σκεφτει...εννοω ξερω οτι δεν πρεπει ναρχονται νομισματα απευθειας σε επαφη αλλα δεν φανταζομουν οτι θα επηρεασει και την  συσκευασια...ευχαριστω θα προβω σε διορθωσεις
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 04:10:26 μμ »

@ athas :-)

το προβλημα σε αυτα τα τελευταια ηταν οτι οταν πηγαινες να τα τοποθετησεις στο ντουλαπι απο το βαρος τα φυλλα τραβιοντουσαν προς τα κατω και χαλαγε η συμμετρια....αν ομως τα τοποθετησεις με το πλαι ολα ερχονται στην θεση τους και εχεις τις διαφανειες μεσα στο ντοσιε σαν να ειναι απλωμενες με μανταλακια...

---------------------------------------

Ξεκινάω από τους τέσσερις κρίκους. Μηχανισμό με τέσσερις κρίκους έχω βρει μόνο στα μικρότερα και είναι όπως αυτός που δείχνεις στη δεύτερη φωτογραφία. Μόνο που οι κρίκοι έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους και έτσι ο πάνω κρίκος κρατάει καλύτερα την ευθεία.

Τα 8-32 έχουν μηχανισμό με μοχλό. Από όσο ξέρω, δεν βγαίνει σε τέσσσερις κρίκους. Υπάρχουν κάποια κλασέρ εταιριών συλλεκτικών με τέσσερις κρίκους και μοχλό (ή άλλους μηχανισμούς), αλλά είναι πανάκριβα. 20-25 ευρώ και βάλε...

Παράλληλα, αν γεμίσεις το 8-32 και το βάλεις όρθιο θα κουβαλάει μεγάλο βάρος και θα διαλυθεί. Όσο μικρότερο είναι το κλασέρ, τόσο μικρότερο βάρος θα κουβαλάει. Άλλωστε είναι σχεδιασμένο για χαρτιά, όχι για μέταλλα. Ίσως θα πρέπει να πάρεις σβάρνα τα χαρτοπωλεία να βρεις παραγματικά "γεροδεμένο" κλασέρ :-)

Η αλήθεια είναι ότι οι θήκες GRANDE είναι σκληρές και φοβάμαι ότι χαλάνε τις γωνίες των τριπτύχων. Εγώ τα έχω σε καφέ κουτιά (άβαφτα... υποτίθεται) τυλιγμένα με ριζόχαρτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2014, 04:26:30 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 04:22:42 μμ »

Αυτο παλι με το PVC δεν τοχα σκεφτει...εννοω ξερω οτι δεν πρεπει ναρχονται νομισματα απευθειας σε επαφη αλλα δεν φανταζομουν οτι θα επηρεασει και την  συσκευασια...ευχαριστω θα προβω σε διορθωσεις

Το πρόβλημα με το μαλακό PVC, είναι ότι έχει ένα σωρό διαλυτικά για να μαλακώσει και... τα βγάζει οπουδήποτε... Το σκέτο (σκληρό) PVC, που χρησιμοποιούσαν για τρόφιμα, θα ήταν σκληρό σαν πλέξι-γκλας (ας πούμε), οπότε δεν θα βόλευε για τέτοιες χρήσεις που συζητάμε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences