Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 04:52:20 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικά-ενετικό  (Αναγνώστηκε 2583 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 01:39:13 μμ »

Αυτά είναι κάποια οθωμανικά και ένα ενετικό νόμισμα που έχω στην κατοχή μου, από την Χίο. Το ένα οθωμανικό έχει και επισήμανση, αλλά δεν την μπορώ να την καταλάβω. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 01:40:12 μμ »

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 01:40:46 μμ »

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 07:43:00 μμ »

Καμιά ιδέα κανείς; Ένα παιδί που κατέχει το άθλημα, Νίκο νομίζω τον λένε  Μεγάλο χαμόγελο , που είναι;
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 08:00:45 μμ »

Για τα οθωμανικά όντως θα πρέπει να περιμένεις τον Νίκο Χαμόγελο
Το τελευταίο είναι ενετικό Χίου, άλλα δεν μπορώ να διαβάσω την επιγραφή ώστε να σου πω περισσότερα. Αν εσύ που το έχεις στα χέρια βγάζεις κάτι γράψε το εδώ μπας και κάνουμε αναγνώριση, το μόνο σίγουρο είναι ότι ανήκει σε κάποιον εκ της δυναστείας των Τζουστινιάνι και μιλάμε για κάπου ανάμεσα στο 1470 έως 1562, ανάλογα τον κύριο.
Τώρα για την κοντραμάρκα, έχω στον υπολογιστή μου αρκετά εκτενές δείγμα επισημάνσεων, κυρίως ελληνικού ενδιαφέροντος άλλα αυτή μου είναι άγνωστη. Δεν νομίζω να είναι ελληνική, ίσως αρμένικη ή οθωμανική καθώς το μέτρο των επισημάνσεων σε παλαιότερα χάλκινα εφαρμόστηκε ευρύτατα. Δυστυχώς δύσκολα θα βρεθεί το τι ακριβώς είναι όμως ποτέ δεν ξέρεις
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 08:06:28 μμ »

Πάντως από τα λίγα που διαβάζω στο της Χίου, πιστεύω ότι είναι χάλκινο, δυστυχώς άγνωστης ονομασίας, του Φραγκίσκου ντι Λορέντζο Τζιουστινιάνι - Μπάνκα, κομμένο κάπου στο 1520 - 1525.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 09:20:28 μμ »

το πρωτο ειναι 10 κιρς (γροσια) αλλα απο το Μισιρ.. δηλαδη ειναι Αιγυπτιακο! κοπηκε επι Αβδουλ Χαμιτ Β, το ετος 1293/32 που ειναι το 1906. νομιζω εχει κοπει στο νομισματοκοπειο του Μπιρμινχαμ

τα αλλα τα νικελενια ειναι 10 παραδες του Μωαμεθ Ε. ειναι κοπη Κωνσταντινουπολης.

το ενα εχει ημερομηνια 1327/4 οποτε ειναι το 1912 και κοπηκε σε 18.576.000 τεμαχια.
το αλλο εχει ημερομηνια 1327/3 αρα ειναι του 1911 και κοπηκε σε 18.992.000 τεμαχια.

το τριτο το μικρακι ειναι χαλκαργυρο! εχει μολις 10% ασημι... αρα με το βαρος που εχει.. το ασημι ειναι σχεδον ανυπαρκτο μεσα! ειναι Κωνσταντινουπολεως και κοπηκε το 1293/27 αρα ειναι του Αβδουλ χαμητ Β και φερει ημερομηνια 1901.

ολα ειναι ευκολα και φτηνα! το ασημενιο παει στο ασημι του.. και λογο φθορας αλλα και λογο ευκολιας ευρεσης.

το χαλκινο ειναι κοντραμαρκα.. αλλα δεν γνωριζω απο που... πιθανον να ειναι απο περιοχη τουρκικη.. κι οχι απο ελληνικο μερος ή μερος με εντονο ελληνικο στοιχειο...
δυστυχως ειναι δυσκολο να το ψαξεις.. αλλα αν βρω κατι θα στο πω..
ειναι πανω σε 5 παραδες του 1277 του αβδουλαζιζ;;

τελος το Χιωτικο (αχ ρε πατριδα...), μην το λες ενετικο γιατι θα τριζει τοσο που θα σπασει ο δισκος, απο το κακο του! χαχαχαχα δεν ειναι βενετικο αλλα το εκοψαν οι ασπονδοι εχθροι τους οι γενοβεζοι!  εκει ειναι οι τζουστινιανι και η εταιρια Μαονα της γενοβας...

το συγκεκριμενο ειναι χαλκινο και φερει τα αρχικα του αρμοστη  Φραγκισκου Ιουστινιανη Βαγκα που ηταν αρμοστης στην Χιο το 1520 οι αρμοστες ηταν ετησιοι.. αρα... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 09:28:10 μμ »

Το Χιώτικο πράγματι πρέπει να ειναι αυτού του αρμοστή που γράφτηκε απ τους φίλους και μάλλον ειναι διπλό τορνεσιο doppio denaro tornese (lambros 134, Schlumberger XV.13, Lunardi S45) Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 09:41:37 μμ »

Τι να πω; Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!!
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 09:36:28 πμ »

Τι να πω; Ευχαριστώ πολύ παιδιά !!!


Δεν το ειπες καλά...

ετσι πρέπει...



 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences