Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:23:16 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ύποπτο τάλιρο 1876Α ή είμαι εγώ καχύποπτος;!-)  (Αναγνώστηκε 24330 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 04:15:09 μμ »

Αγαπητε Νικο κοιτα στην Υπολοιπη Αγορα ποσο? Στοιχιζουν τα Καλα!!! Ταλληρα(εννοω να μην ειναι κοπιες,πειραγμενα,κλπ).Σιγουρα το εμπαυ ειναι η πιο ευκολη Λυση? να δωσεις κατι Γρηγορα!!!Παντως εγω οτι Βλεπω γραφω!!!σε Χαιρετω,γιαννης.

Γιάννη, σε αυτό το νόμισμα εσύ το είπες γνήσιο. Τώρα το άλλαξες?

Νομίζω ότι για να μαθαίνουμε όλοι μας σωστά, καλό θα είναι να λέμε το λόγο που θεωρούμε ότι είναι πλαστό.

Εάν πχ όπως έγραψε ο EPOP   επιβεβαίωσε τη πλαστότητα από το βάρος του νομίσματος τότε δεν συζητάμε τίποτα άλλο.

Όμως η φθορά δεν είναι το μόνο στοιχείο-απόδειξη πλαστότητας. Καλό να λέμε τις απόψεις μας και μετά να κάνουμε... "γιούργια".

Προσωπικά έχω κάνει πάρα πολλές αναφορές για τα πλαστά του ebay αλλά όχι αβασάνιστα.


Καλορίζικο !!!!!!






Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:17:16 μμ »

τα περιμετρικά γράμματα (legends) φαίνονται ανεξήγητα ''πατημένα''
+1 μουστακι,ισχυς μου,κλπ.χαιρετω,γιαννης.
+1!!!! Ξανακοιταξτε τα Γραμματα της Περιφερειας.το -Ισχυς μου η αγαπη του Λαου-,μουστακι,κλπ και θα δειτε κατα ποσο ειναι γνησιο η και πειραγμενο?αυτο κατα αλλα f-vf ταλληρο του Γεωργιου,Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:27:06 μμ »

Να με συμπαθάτε κιόλας κύριε Γιάννη μου, αλλά στα σοβαρά το κόβετε αυτό το τάλληρο για fine ; 
Πιο αυστηρός κι από Χιλιανός στρατοδίκης είσθε. 
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:37:59 μμ »

Αυστηρός μου ακούγεσαι Γιάννη  Αναποφασιστικότητα!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:46:09 μμ »

Αγαπητε Μεφιστο Γραφω μια εκτιμηση με το Ευρωπαικο συστημα!!!κοιταξε καλα ποιες λεπτομεριες η σημεια? το Ανεβαζουν σε Εξαιρετικο η και AU?η περιφερεια,το πεδιο?το αναγλυφο?το προσωπο,μουστακι,αυτι,κλπ.σιγουρα δεν ειναι λιωμα,αλλα ειναι ενα απλο και και χαμηλης καταστασης Ταλληρο Γεωργιου!!οσο για την Γνησιωτητα με τις φωτογραφιες που βλεπω εχω μπερδευτει?δεν ταιριαζουν διαφορα σημαδια η και σημεια στις δυο Φωτογραφησεις!!!κοιταξε καλα το- Ισχυς μου η αγαπη του λαου- και στα δυο και βγαλε συμπερασμα?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:14:07 μμ »

Για μένα ένα νόμισμα με τη συγκεκριμένη φθορά, έχει ξεκάθαρα χαρακτηριστικά εξαιρετικού.

Το θέμα της γνησιότητας είναι διαφορετικό και μάλλον ανεξάρτητο της κατάστασης του νομίσματος.

Προβληματίζομαι κι εγώ από το χαμηλό περιμετρικό lettering, που επεσήμανε άλλωστε και ο σημερινός ιδιοκτήτης.  Εφόσον ομως βάρος, διάμετρος, οδόντωση είναι σωστά και, μάλιστα, δεν υπάρχει μαρτυρία για γνωστή κόπια με τέτοια χαρακτηριστικά, το νόμισμα τεκμαίρεται γνήσιο και η αγορά, στην τιμή αυτή, άκρως επιτυχημένη, κατά την άποψή μου.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 06:18:57 μμ »

 ίδιο με το άλλο ή μου φαίνεται;
http://www.ebay.com/itm/1876-Greece-5-D-Coin-/281494721328?pt=US_World_Coins&hash=item418a649330
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 06:32:03 μμ »


+1
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 11:45:16 πμ »

Αυτο ειναι ενα Ομορφο Εξαιρετικο!!! αλλα με καθαρισματακι και προβλημα στην Περιφερεια(φθορα)!!!Σε καλη τιμη ειναι Καλη Αγορα!!γιαννηςτ.                                                                                                       υγ.Αγαπητοι Φιλοι δεν ειμαι Απολυτος ουτε Τελειος!!!απλως την γνωμη μου λεω σε οτι Βλεπω!!!δεν ειναι ωραιο να χαιδευω αυτια,ουτε να συνιστω σε Φιλους Αγορες ασκοπες.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 11:54:05 πμ »

για κόπια το έβαλα, είναι ίδιο με το προηγούμενο (έχουν σβηστεί οι φωτογραφίες), με ίδια κατεβάσματα και ακριβώς ίδια πατίνα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 12:45:06 μμ »

Παντως Αυτο δεν ειναι Κοπια!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:14:01 μμ »

για κόπια το έβαλα, είναι ίδιο με το προηγούμενο (έχουν σβηστεί οι φωτογραφίες), με ίδια κατεβάσματα και ακριβώς ίδια πατίνα.
Γιωργο φωτο υπαρχουν στην προηγουμενη σελιδα...τις εχει  ανεβασει ο Γιωργος που ειπαμε οτι το πηρε και δεν βλεπω να ειναι το ιδιο ...........
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:48:10 μμ »

 Εντάξει, ας μην το συγκρίνουμε με το άλλο λοιπόν.
 Πως δικαιολογείται να έχει μαίανδρους στις κουρτίνες, που είναι απο τα πιό ψηλά σημεία και το στέμμα να είναι κατεβασμένο;
 Πως γίνεται το πρόσωπο του Γεώργιου να είναι σε ίδια κατάσταση με το Νο2 που βάζω , αλλά τα γράμματα να είναι 2 φορές πιο πατημένα;

Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 08:56:07 μμ »

Με βάλατε σε σκέψεις βραδιάτικα!! Είναι και αυτό το τάλληρο ύποπτο ;

http://www.ebay.com/itm/1876-Greece-5-Drachmai-Silver-Coin-/251691144739?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=RqYg%252FNqPE8q4XEryWTZAnQqiElA%253D&orig_cvip=true&rt=nc
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 09:29:53 μμ »


Καλησπερα ..
οχι δεν ειναι...
-Αυτα που βαζει ο Γιωργος μπορει να ειναι...προσωπικα το ψαχνω ακομα.
Δηλαδη τα βαρη..υψη κτλ..και περιμετρο σωστα..αρα "τεχνικα" σωστα
Παρα ταυτα ..εγω που εχω ενα στο χερι και που το πηρα γι αυτο το λογο...κατι δεν μου καθεται..αλλα θα το ψαξω εν καιρο...θα το συσχετισω ..και θα μας ενημερωσω..(προς το παρον εχω λιγο χρονο)
Γιατι αν εχουν βγαλει κοπιες με hairlines και λουστρο..και σωστα "τεχνικα χαρακτηριστικα"...θα πρεπει να ειμαστε "ενημεροι"..
Καλο βραδυ
Γιωργος
ΥΓ..αλλα δυο υπαρχουν στο ebay..αυτη την στιγμη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences