Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:14:46 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 dollar australia  (Αναγνώστηκε 5967 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:11:40 μμ »

Μία διαφορά, αυτές που παραθέτεις είναι τιμές που θα αγόραζε οι ΤΤΕ πάνω κάτω και γλυτώνεις και γραφειοκρατία. Επιπλέον, είναι νομίσματα χωρίς σπανιότητα, δυσκολία ή συλλεκτική αξία. Αυτό που ρωτάει ο φίλος, έχει και κάποια δυσκολία απόκτησης στην Ελλάδα (μεταφορικά, e-payment, κλπ)  Κλείσιμο ματιού.

Θα συμφωνήσω, ΑΛΛΑ πουλάμε / αγοράζουμε και κάτω από το μέταλλο ΕΤΣΙ? ? ?  Άνεση (χωρίς σπανιότητα? θα διαφωνήσω διοτι έχω πουλήσει...και βικτώριες BU, καί 1918 Ινδιας και άλλα...)

Για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, όχι μπουγαδοκόφινο...  Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
+1 Συμφωνω Απολυτα με τον Γιωργο!!!ειμαστε μαλλον η μονη Χωρα που και σε μια κοινη και Ευκολη λιρα η Αλλο νομισμα(επενδυτικο,αναμνηστικο,κλπ),επειδη ειναι Υψηλης καταστασης ζηταμε οσα μας λειπουν!!!γιαννης. υγ.πεταμενα χρηματα για εμενα η αλλιως καθρεφτακια για Ιθαγενεις!!!
Δε νομίζω ότι αυτό λέει ο Γιάννης, αλλά μπορεί και να μην κατάλαβα  Απορία.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:21:07 μμ »

Οταν ο αλλος ερχεται εδω και ζηταει να μαθει μια τιμη, δινουμε την τιμη που γινονται συνηθως συναλλαγες μεταξυ ιδιωτων.
Ουτε την τιμη που αγοραζουν οι σαραφηδες, ουτε οι επαγγελματιες, ουτε οι χρυσοδοντηδες.
Αυτη την τιμη ειπε ο Κρις για το νομισμα και εσυ διαφωνησες απο κατω, χωρις ομως να διευκρινησεις, λεγοντας την τιμη των σαραφηδων οταν αγοραζουν χρυσο.

Αν τωρα ο αλλος βαζει μια αγγελια και θελει να διωξει πολλα κομματια, η βιαζεται, η για οποιονδηποτε λογο, βαλει τις λιρες του 1 η 2 ευρω κατω απο το μεταλλο, κατι τρεχει στα γυφτικα, δεν αναφερομαι σε αυτο.
Αν ομως ερθει εδω καποιος και ζηταει να του πουμε τιμη π.χ. για μια χρυση λιρα, δεν μπορουμε να του πουμε 200 ευρω ,επειδη τοσα θα του δωσει ο σαραφης η ο κοσμηματοπωλης της γειτονιας, γιατι τοτε, ναι ,ειμαστε κορακια, μιας και δεν ειμαστε επαγγελματιες, ουτε εχουμε μαγαζια, ουτε ειμαστε χρυσοδοντηδες.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις ανευ λογου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:24:11 μμ »

να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις ανευ λογου.

+1  Κλείσιμο ματιού

ΥΓ. Να απολογηθώ και στον φίλο που ανέβασε το ποστ, γιατί του ξεχειλώσαμε το θέμα... παντως αν το πουλήσει ας μου στείλει ενα pm πόσο το έδωσε αν δεν του κάνει κόπο.
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 01:26:10 μμ »

Μία διαφορά, αυτές που παραθέτεις είναι τιμές που θα αγόραζε οι ΤΤΕ πάνω κάτω και γλυτώνεις και γραφειοκρατία. Επιπλέον, είναι νομίσματα χωρίς σπανιότητα, δυσκολία ή συλλεκτική αξία. Αυτό που ρωτάει ο φίλος, έχει και κάποια δυσκολία απόκτησης στην Ελλάδα (μεταφορικά, e-payment, κλπ)  Κλείσιμο ματιού.

Θα συμφωνήσω, ΑΛΛΑ πουλάμε / αγοράζουμε και κάτω από το μέταλλο ΕΤΣΙ? ? ?  Άνεση (χωρίς σπανιότητα? θα διαφωνήσω διοτι έχω πουλήσει...και βικτώριες BU, καί 1918 Ινδιας και άλλα...)

Για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, όχι μπουγαδοκόφινο...  Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
+1 Συμφωνω Απολυτα με τον Γιωργο!!!ειμαστε μαλλον η μονη Χωρα που και σε μια κοινη και Ευκολη λιρα η Αλλο νομισμα(επενδυτικο,αναμνηστικο,κλπ),επειδη ειναι Υψηλης καταστασης ζηταμε οσα μας λειπουν!!!γιαννης. υγ.πεταμενα χρηματα για εμενα η αλλιως καθρεφτακια για Ιθαγενεις!!!

Βρε "χαμένε", δεν μπορούν όλοι να αγοράζουν τάλληρα του '51, άσε και εμάς τους "θνητούς" στον πόνο μας...  Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 11:08:19 μμ »

Εχω βρει περιπου 27 γραμμαρια ατοφιο χρυσαφι επειδη καποιοι εχουν την λογικη οτι δεν αξιζουν τιποτα.
Ο συναγωνισμος για αυτου του ειδους συλλεκτισμου ειναι μικρος, εγω ομως βρηκα ομορφα κομματια σε μικρο mintage, οπως το 1/25 Manx cat from isle of man του 1988
η το αλλο απο το Τσιμπουτι το 250 francs histoire de la navigation αλλα και  το 20000 leva tetravagelia of tzar ivan Alexander 1998 Σε μερικα εχω και πιστοποιητικα, σκοπος μου ειναι να φτασω μια ουγκια χρυσου απο δαυτα Χαμόγελο

Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 10:30:51 πμ »

Δεν τα πληρωσες ομως για σκουπιδια, για ατοφιο χρυσαφι τα πληρωσες.
Θα συμφωνησω οτι αν βρει κανεις ενα χρυσο απο χωρες η εκδοσεις που δεν εχουν μεγαλη κινηση ειναι πολυ πιο ενδιαφερον απο ενα κοινο μπουλιον που εκδιδεται σε εκατονταδες χιλιαδες κομματια.
Αρκει να το πληρωσει στην καταλληλη τιμη, γιατι το μικρο τιραζ η τα πιστοποιητικα κλπ δεν σημαινει αναγκαστικα υπεραξια, εξαρταται απο την εκδοση και την ζητηση που εχει.
Το θεμα με τα πολυ μικρα χρυσα ειναι οτι επιβαρυνονται με ταχυδρομικα (σχεδον τα ιδια με ενα μεγαλυτερο) και επειδη ειναι μικρο το ποσο, καμια φορα πληρωνεις mark up δυσαναλογο.
Δηλαδη συλλεκτικα εχει νοημα η αγορα τους, εφοσον σου δινουν ευχαριστηση, επενδυτικα ομως (για το χρυσο τους) οχι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 08:13:34 μμ »

Μία διαφορά, αυτές που παραθέτεις είναι τιμές που θα αγόραζε οι ΤΤΕ πάνω κάτω και γλυτώνεις και γραφειοκρατία. Επιπλέον, είναι νομίσματα χωρίς σπανιότητα, δυσκολία ή συλλεκτική αξία. Αυτό που ρωτάει ο φίλος, έχει και κάποια δυσκολία απόκτησης στην Ελλάδα (μεταφορικά, e-payment, κλπ)  Κλείσιμο ματιού.

Θα συμφωνήσω, ΑΛΛΑ πουλάμε / αγοράζουμε και κάτω από το μέταλλο ΕΤΣΙ? ? ?  Άνεση (χωρίς σπανιότητα? θα διαφωνήσω διοτι έχω πουλήσει...και βικτώριες BU, καί 1918 Ινδιας και άλλα...)

Για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη, όχι μπουγαδοκόφινο...  Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
+1 Συμφωνω Απολυτα με τον Γιωργο!!!ειμαστε μαλλον η μονη Χωρα που και σε μια κοινη και Ευκολη λιρα η Αλλο νομισμα(επενδυτικο,αναμνηστικο,κλπ),επειδη ειναι Υψηλης καταστασης ζηταμε οσα μας λειπουν!!!γιαννης. υγ.πεταμενα χρηματα για εμενα η αλλιως καθρεφτακια για Ιθαγενεις!!!

Βρε "χαμένε", δεν μπορούν όλοι να αγοράζουν τάλληρα του '51, άσε και εμάς τους "θνητούς" στον πόνο μας...  Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
+1 Συγνωμη Γιωργο μου,τι να πω Εγω? με τον Αντιπαθητικο!!!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences