Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:17:35 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΩΝ ΣΤΑ SLABS.  (Αναγνώστηκε 4373 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 07:09:41 μμ »

Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά πώς μπορούμε ανώδυνα να καθαρίσουμε από την πλαστική επιφάνεια των slabs τυχόν γρατζουνιές,δεν το κρύβω δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 07:13:43 μμ »

Oι γρατσουνιές είναι γρατσουνιές....δεν καθαρίζουν
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 07:34:35 μμ »

Μπορείς να αλλάξεις slab Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 07:39:02 μμ »

Μπορείς να αλλάξεις slab Σαρκασμός
Με τον γνωστό τρόπο φαντάζομαι!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 07:54:45 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 08:01:50 μμ »

Υπαρχουν πολλα προιοντα, και στο ebay, που βγαζουν τις γρατζουνιες απο διαφανη πλαστικα.
Ουσιαστικα ειναι  αλοιφες με πολυ-πολυ μικρο κοκκο που τις τριβεις με ενα πανι πανω στο πλαστικο και αυτες το "τρωνε' ετσι ωστε να μην υπαρχουν πια οι γρατζουνιες.
Ομως υπαρχουν θεματα, γιατι κανενα πλαστικο δεν ειναι το ιδιο με ενα αλλο και αναλογα με την εποχη που κατασκευαστηκε το σλαμπ, οι εταιρειες εχουν αλλαξει κατα καιρους το πλαστικο που χρησιμοποιουν.
Μπορεις να δοκιμασεις πρωτα σε ενα φτηνο σλαμπαρισμενο νομισμα, μην παθεις καμια νιλα.
Το θεμα ειναι οτι η διαδικασια αυτη καθαυτη δημιουργει νεες πολυ-πολυ μικρες γρατζουνιες, οι οποιες, θεωρητικα, δεν ενοχλουν στην φωτογραφιση , σε σχεση με τις "τυχαιες" και βαθυτερες γρατζουνιες που ειχε το σλαμπ πριν την "επεμβαση".
Γκουγκλαρε το, θα βρεις πολλες πληροφοριες σε ξενα φορουμ, ειναι κατι που απασχολει πολλους.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 08:12:56 μμ »

Εγω παντως καποιες ελαφρες γρατσουνιες τις αφαιρεσα με οδοντοκρεμα!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 08:24:54 μμ »

Ευχαριστώ παιδιά, δε μου λές Γιάννη τα κάνει αστραφτερά η οδοντόκρεμα ή να πάρω οδοντόκρεμα για ευαίσθητα slabs. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 12:54:26 πμ »

υπαρχει ενα προιον που λεγεται slab renew που υποσχεται θαυματα.Απο εκει τσιμπησα και το πηρα πριν κανενα τεσσαρι χρονια.
Το προιον το απλωνεις πανω στο σλαμπ και τριβεις μετα με ενα πανι. Ειδα πενιχρα αποτελεσματα. Μονο σε θολουρες απο πολυ μικρες γρατζουνιες ειδα καποια βελτιωση.Σε κανονικες γρατζουνιες δεν ειδα τιποτα. Επισης στα σλαμπ της Pcgs ειχα καλυτερα αποτελεσματα. Μαλλον λογω υλικου και μονο.
Ειχαμε κανει παλιοτερα και θεμα εδω μεσα. Κανε μια αναζητηση να το βρεις.
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:20:16 πμ »

Με αλοιφη 3Μ "ψιλη" ? οπως αυτην που βαζουμε στα αυτοκινητα μας για να φυγουν οι ¨αραχνες" με τον αλοιφαδορο. Βαζεις λιγη αλοιφη στο slab και μετα με βρεγμενο 3000 γυαλοχαρτο νομιζω οτι μπορει να γινει. ΔΕΝ το εχω δοκιμάσει, αλλα μπορει και να πετυχει.
Νομιζω κιολας οτι στο εμποριο ειναι και ενα προιον που βγαζει τις γρατσουνιες απο τα cd. Μπορει και αυτο να κανει.
Ξαναλεω δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο τα παραπανω σε slab αλλα μονο 3Μ με αλοιφαδορο στο αμαξι μου.
Προταση κανω Χαμόγελο. Aλλιως  στην NGC ή στην PCGS για reholding Χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:49:09 πμ »

Με αλοιφη 3Μ "ψιλη" ? οπως αυτην που βαζουμε στα αυτοκινητα μας για να φυγουν οι ¨αραχνες" με τον αλοιφαδορο. Βαζεις λιγη αλοιφη στο slab και μετα με βρεγμενο 3000 γυαλοχαρτο νομιζω οτι μπορει να γινει. ΔΕΝ το εχω δοκιμάσει, αλλα μπορει και να πετυχει.
Νομιζω κιολας οτι στο εμποριο ειναι και ενα προιον που βγαζει τις γρατσουνιες απο τα cd. Μπορει και αυτο να κανει.
Ξαναλεω δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο τα παραπανω σε slab αλλα μονο 3Μ με αλοιφαδορο στο αμαξι μου.
Προταση κανω Χαμόγελο. Aλλιως  στην NGC ή στην PCGS για reholding Χαμόγελο

Όχι μη το κάνει αυτό. Θα κάνει σημάδια. Ούτε το το 12000 γυαλόχαρτο (έχω από αυτό) δεν κάνει.

Χρειάζεται άλλα υλικά. Ψάχτε στο ebay για τα novus1 (plastic clean and shine), novus2 (fine scratch remover)   και novus3 (heavy scratch remover). Τα πουλάνε και πακέτο είναι υγρά.

Τα έχω χρησιμοποιήσει σε πλαστικό υλικό πολύ πιο ακριβό από τα....νομίσματα.

Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:56:50 πμ »

Με αλοιφη 3Μ "ψιλη" ? οπως αυτην που βαζουμε στα αυτοκινητα μας για να φυγουν οι ¨αραχνες" με τον αλοιφαδορο. Βαζεις λιγη αλοιφη στο slab και μετα με βρεγμενο 3000 γυαλοχαρτο νομιζω οτι μπορει να γινει. ΔΕΝ το εχω δοκιμάσει, αλλα μπορει και να πετυχει.
Νομιζω κιολας οτι στο εμποριο ειναι και ενα προιον που βγαζει τις γρατσουνιες απο τα cd. Μπορει και αυτο να κανει.
Ξαναλεω δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο τα παραπανω σε slab αλλα μονο 3Μ με αλοιφαδορο στο αμαξι μου.
Προταση κανω Χαμόγελο. Aλλιως  στην NGC ή στην PCGS για reholding Χαμόγελο

Όχι μη το κάνει αυτό. Θα κάνει σημάδια. Ούτε το το 12000 γυαλόχαρτο (έχω από αυτό) δεν κάνει.

Χρειάζεται άλλα υλικά. Ψάχτε στο ebay για τα novus1 (plastic clean and shine), novus2 (fine scratch remover)   και novus3 (heavy scratch remover). Τα πουλάνε και πακέτο είναι υγρά.

Τα έχω χρησιμοποιήσει σε πλαστικό υλικό πολύ πιο ακριβό από τα....νομίσματα.


Ενταξει κυριε Νικο μη "βαρατε" Χαμόγελο . Προταση εκανα , μπορει να ηταν βλακεια αλλα για να βοηθησω το ειπα Χαμόγελο
12000 γυαλόχαρτο !!!!!!!!!
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 12:00:31 μμ »

Με αλοιφη 3Μ "ψιλη" ? οπως αυτην που βαζουμε στα αυτοκινητα μας για να φυγουν οι ¨αραχνες" με τον αλοιφαδορο. Βαζεις λιγη αλοιφη στο slab και μετα με βρεγμενο 3000 γυαλοχαρτο νομιζω οτι μπορει να γινει. ΔΕΝ το εχω δοκιμάσει, αλλα μπορει και να πετυχει.
Νομιζω κιολας οτι στο εμποριο ειναι και ενα προιον που βγαζει τις γρατσουνιες απο τα cd. Μπορει και αυτο να κανει.
Ξαναλεω δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο τα παραπανω σε slab αλλα μονο 3Μ με αλοιφαδορο στο αμαξι μου.
Προταση κανω Χαμόγελο. Aλλιως  στην NGC ή στην PCGS για reholding Χαμόγελο

Όχι μη το κάνει αυτό. Θα κάνει σημάδια. Ούτε το το 12000 γυαλόχαρτο (έχω από αυτό) δεν κάνει.

Χρειάζεται άλλα υλικά. Ψάχτε στο ebay για τα novus1 (plastic clean and shine), novus2 (fine scratch remover)   και novus3 (heavy scratch remover). Τα πουλάνε και πακέτο είναι υγρά.

Τα έχω χρησιμοποιήσει σε πλαστικό υλικό πολύ πιο ακριβό από τα....νομίσματα.


Ενταξει κυριε Νικο μη "βαρατε" Χαμόγελο . Προταση εκανα , μπορει να ηταν βλακεια αλλα για να βοηθησω το ειπα Χαμόγελο
12000 γυαλόχαρτο !!!!!!!!!

Για να σε προλάβω για τις αποζημιώσεις που θα πλήρωνες.  Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 04:07:27 μμ »

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences