Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:53:27 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΕΤ 1937  (Αναγνώστηκε 9316 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:02:59 πμ »

http://m.ebay.com/itm/181468416507?nav=SEARCH

εδω κοίτα  Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:04:33 πμ »

Αφού με ξεσηκωσατε μεσάνυχτα αυτη δηλ ποσο παει;
Ουτε αυτη εχω αλλα έτσι να ονειρευόμαστε!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:07:32 πμ »

Μπάμπη πουληθηκε μια κασετινα πριν καιρο σε δημοπρασία οικου του εξωτερικού στα 4500 με ολα μεσα συν προμήθειες. Θα κοιταξω να βρω το λινκ να στο στείλω. Νομιζω ηταν της  LONDON COINS καπως ετσι δεν ειμαι σίγουρος. ..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:07:59 πμ »

Το συγκεκριμένο set που μας παρουσιάζεις Μιχάλη , είναι πανέμορφο , φυσικά σπάνιο και αξίζει πιστεύω πάνω απο 4.000 ευρώ .
Αν είχα ρευστό θα έδινα γύρω στα 5~5,5 χιλιάδες . Ή περίπου 22 κοινές λιρίτσες (λόγω ελλείψεως ρευστού).
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:08:42 πμ »

Από μία γρήγορη έρευνα που έκανα, σε μη αυστηρά ακυκλοφόρητη κατάσταση, και τα δύο σετ έχουν περίπου την ίδια αξία γύρω στα 6.000 € Έκπληξη.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:09:09 πμ »

Αφού με ξεσηκωσατε μεσάνυχτα αυτη δηλ ποσο παει;
Ουτε αυτη εχω αλλα έτσι να ονειρευόμαστε!

Τωρα το χοντρυναμε Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:09:28 πμ »

εγω ειμαι κουρασμενος......θα παω να πλαγιασω Γιαννη να την ονειρευτω......στο τελος θα φαω και ξυλο απο την γυναικα μου που με ξυπνησε ενα βραδι και μου ζητουσε να της εξηγησω ποια ειναι η Βικτωρια που παραμιλουσα στον υπνο και ελεγα το ονομα της Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:12:06 πμ »

εγω ειμαι κουρασμενος......θα παω να πλαγιασω Γιαννη να την ονειρευτω......στο τελος θα φαω και ξυλο απο την γυναικα μου που με ξυπνησε ενα βραδι και μου ζητουσε να της εξηγησω ποια ειναι η Βικτωρια που παραμιλουσα στον υπνο και ελεγα το ονομα της Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
αναψες φωτιές και πας για υπνο τωρα.καλυνηχτα.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:12:28 πμ »

Πρόσεχε μην αρχίσεις να φωνάζεις Γεώργιεεεεε! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:13:19 πμ »

εγω ειμαι κουρασμενος......θα παω να πλαγιασω Γιαννη να την ονειρευτω......στο τελος θα φαω και ξυλο απο την γυναικα μου που με ξυπνησε ενα βραδι και μου ζητουσε να της εξηγησω ποια ειναι η Βικτωρια που παραμιλουσα στον υπνο και ελεγα το ονομα της Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Που να δεις εγω τι ελεγα στον ύπνο μου ενα βραδυ που πριν κοιμηθώ ειδα μια προυφ Ελισαβετ να κατρακυλά στο πατωμα κατω απο τους καναπεδες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:15:33 πμ »

Πρόσεχε μην αρχίσεις να φωνάζεις Γεώργιεεεεε! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εεεεεεεεεεεεεε τοτε θαχω μεγαλο προβλημα   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:19:12 πμ »

Και τις δύο κασετίνες είναι δύσκολο να τις βρεις σε καλή κατάσταση του 1937 λίγο πιο πολύ λόγο το ότι έχουν σπάσει οι περισσότερες , αλλά  οι τιμές που αναφέρθηκαν θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι είναι  χαμηλές περίπου ένα 10% με 15% κάτω απο τις τιμές πώλησης τον συγκεκριμένων    
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 12:40:00 πμ »

αντε να δωσω και αυτο και φευγω μου κλεινουν τα ματια...δεν μπορω να καταλαβω γιατι αναφερει μοναδικοτητα ουτε και το ποσοhttp://www.coinworld.com/insights/rare-1937-edward-viii-sovereign-sets-record-for-british-coin.1.html
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 02:07:05 πμ »

 Αυτο που εβαλες  φιλε Ελληνα ειναι του Εδουαρδου VIII που παραιτηθηκε απο τον θρονο για να παντρευτει την Αμερικανα,για να παρει την θεση του ο αδερφος του,ο Γεωργιος VI, τα σετ του οποιου κουβεντιαζουμε εδω.
 Ο Εδουαρδος VIII δεν προλαβε να κυκλοφορησει χρυσο νομισμα, παρα μονο καποια ελαχιστα τεμαχια δοκιμαστικα κλπ, τα οποια πιανουν πολλες - πολλες χιλιαδες ευρω, σε αυτα αναφερεται το αρθρο.

 Για τον Τζοννυ θα συμφωνησω και εγω, ναι μεν εχει ονομα, ναι μεν εχει εδρα στο Mayfair (ουαου....), ναι μεν βαζει ωραια κομματια με φωτο σουπερ, ΑΛΛΑ πολλες φορες οι τιμες που κλεινουν οι δημοπρασιες του στο ebay ειναι προκλητικα υπερτιμημενες και αυτο δεν γινεται μια και δυο φορες.
 Ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει μια αθωα εξηγηση για αυτο, απλως εγω δεν την εχω σκεφτει.
 Ισως αυτοι που κερδιζουν καποιες δημοπρασιες του να ειναι Λορδοι και ανοιχτοχερηδες... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2014, 02:54:20 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 03:20:02 πμ »

Αν έχεις χρήμα και τα 2 σετ τα βρίσκεις εύκολα ειδικά του 1902 matte proof βρωμάει ο τόπος.

Στην Αγγλία υπάρχουν πάρα πολλά σετ που πουλούνται μαζι με τις κασετίνες.Δεν πιστοποιούνται , απλά τα αφήνουν έτσι. Βέβαια στου 1937 το σετ τα περισσότερα έχουν hairlines τα οποία είναι από την κακή χρήση που έχουν οι Άγγλοι στα νομίσματα τους. Για εμας που τα θέλουμε σε κουτάκια ειναι μεγάλο ρίσκο η κατάσταση των νομισμάτων καθώς τα καλά τα κρατάνε οι έμποροι.

Αν θα αγόραζα κάτι από το σετ δίνοντας πολλά λεφτά θα ήταν η λίρα του 1937. Η τιμή της κυμαίνεται (σε λογικά πλαίσια) από 1800-2000 απιστοποίητη. Έχει πολύ μεγάλο premium και θεωρείται must μαζί με την λίρα του 1911 proof.

Ωραία νομίσματα πάντως που αξίζουν να είναι σε συλλογή.Το 5λιρο του 37 βρίσκεται εύκολα σε χαμηλές τιμές.
πληροφορικά 5000 είναι το τιραζ του 37...
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences