Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:12:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βοήθεια για ταξινόμηση φωτογραφικών μηχανων  (Αναγνώστηκε 4105 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zoekopa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 22, 2014, 09:07:33 πμ »

Καλημέρα
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας και τις γνώσεις σας....
Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος φωτογράφος και μεγάλος συλλέκτης φωτογραφικών μηχανών. Έχει μεγάλη συλλογή από φωτογραφικές μηχανές που ξεκινούν χρονολογικά απο τα τέλη του 19ου αιώνα εως σήμερα και πολλές φυσούνες, αναλογικές κλπ κλπ.... Θέλω να βάλω σε μια τάξη αυτή την συλλογή και να τις ταξινομήσω εγώ μιας και η υγεία του δεν του επιτρέπει να ασχοληθεί πλεον. Έχω αρχίσει ήδη να τις φωτογραφίζω, να σημειώνω την προέλευσή τους αλλα έχω κάποιες απορίες. Που μπορώ να βρώ την ημερομηνία παραγωγής τους? και ο σειριακός αριθμός που έχουν σε τι βοηθάει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2014, 12:17:58 μμ »

Καλημέρα
 Που μπορώ να βρώ την ημερομηνία παραγωγής τους? και ο σειριακός αριθμός που έχουν σε τι βοηθάει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων Χαμόγελο

καλημέρα ,
με τον σειριακό αριθμό κάθε μηχανής γίνεται και   h χρονολόγησή τους.πολλές φορές προσδιορίζει και τη  χώρα κατασκευής /παραγωγής τους .
παράδειγμα :φωτογραφική μηχανή VOIGTLÄNDER με σειριακό αριθμό 4033 είναι κατασκευής έτους 1852 .
με σειριακό αριθμό 65.691 είναι κατασκευής έτους 1900
με σειριακό αριθμό 5.033.000 έτους 1960....κλπ

φιλικά
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences