Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:47:10 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ" ΤΑΛΛΗΡΟ ΟΘΩΝΑ 1851. ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 31807 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:24:02 πμ »

εγω αν και εχω, εξαιρετικο ταλληρο,αν μου παρουσιαζοταν ταλληρο του 51,πανω απο εξαιρετικο θα το ξαναγοραζα,ειναι απο τα λιγα ελληνικα ταλληρα γενικως, που δεν πεφτουν ουτε ενα τον χρονο,εδω σε τρυπιο εχουν δωσει χιλιαρικο και κατι παραπανω.μην γελιωμασται,ειναι νομισμα που δεν εχουμε επιλογη,θα το βρω καλυτερο,η πιο φθηνο.αν σου κατσει και υπαρχει το οικονομικο,και το πεντοχιλιαρο ειναι λιγο.για VF,και κατω σιγουρα τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.ο συχωρεμενος ο γιωργιοπουλος,πριν αγορασω το δικο μου, μου πουλαγε ,αρκετα ομορφο 2.5χιλιαρικα,με μονο ελατωμα ενα κτηπημα στην περιφερεια στο υψος της κεφαλης,και θα το αγοραζα εστω λιγο πιο χαμηλα,αλλα ηταν ανενδωτος.τελικα στην γερμανια απο φιλο ελληνα συλλεκτη,το αγορασα 3 χιλιαρικα αλλα εξαιρετικο,και το θεωρω,μια απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες μου.γιατι σιγουρα ακυκλοφορητο,θα ηθελα τουλαχιστον τα διπλα.απο το 1975-76 που ασχολουμαι με το νομισμα εχω δει δυο-τρια ακυκλοφοτητα,πεντε -εξι σαν το δικο μου και αρκετα πιο κατω,συν τα τρυπια,βουλωμενα,κοπιες κλπ.δειτε και μονοι σας ποσα υπαρχουν αμεση αγορα,και ποσο?σιγουρα και του γιωργου, δεν ειναι ευκολο να βρεθει,αλλα αν ψαξεις,εστω και λιγο τσιμπημενο,θα βρεθει,παραπανω?χαιρετω.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 03:32:03 μμ »



Προσέξτε τώρα. Οι παλιοί συλλέκτες τα θεωρούσαν "χαλασμένα" ενώ οι νεώτεροι τα αποδέχονται ακριβώς γιατί οι αμερικανοί τα σλαμπάρουν.
Σήμερα έχουν εμφανιστεί πολύ περισσότερα σπάνια νομίσματα από ότι παλαιότερα. Πιστεύω ότι η αιτία είναι ότι παλαιότερα πολλά από αυτά τα θεωρούσαμε (και ακόμη τα θεωρούμε) προβληματικά και οι κάτοχοί τους δεν τα παρουσίαζαν. Σήμερα έχουν ή παίρνουν πιστοποίηση και είμαστε πλέον μια "χαρούμενη οικογένεια".

Αυτή την άποψη έχω και ομολογώ ότι γι αυτό το τάλληρο πραγματικά θα συμβούλευα κάποιον να το σκεφτεί. (πιστέψτε με δεν σκοπεύω να το χτυπήσω).



Για μενα προσωπικα απο ολα οσα γραψατε η ουσια ειναι εδω μεσα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 05:09:42 μμ »



Προσέξτε τώρα. Οι παλιοί συλλέκτες τα θεωρούσαν "χαλασμένα" ενώ οι νεώτεροι τα αποδέχονται ακριβώς γιατί οι αμερικανοί τα σλαμπάρουν.
Σήμερα έχουν εμφανιστεί πολύ περισσότερα σπάνια νομίσματα από ότι παλαιότερα. Πιστεύω ότι η αιτία είναι ότι παλαιότερα πολλά από αυτά τα θεωρούσαμε (και ακόμη τα θεωρούμε) προβληματικά και οι κάτοχοί τους δεν τα παρουσίαζαν. Σήμερα έχουν ή παίρνουν πιστοποίηση και είμαστε πλέον μια "χαρούμενη οικογένεια".

Αυτή την άποψη έχω και ομολογώ ότι γι αυτό το τάλληρο πραγματικά θα συμβούλευα κάποιον να το σκεφτεί. (πιστέψτε με δεν σκοπεύω να το χτυπήσω).



Για μενα προσωπικα απο ολα οσα γραψατε η ουσια ειναι εδω μεσα!!


ΚΑΙ για μενα η ουσια ειναι λιγο πιο μεσα,δηλαδη ευτυχως που οι παλιοι δεν εδιναν σημασια γιατι θα ηταν ολα καλα μπρασαρισμενα και σιγουρα θα ηταν αλλα οι παλιοι δεν μπορουσαν ουτε να δουν τετοια νομισματα ουτε να τα αγορασουν,ιντερνετ δεν υπηρχε και οσοι τα εβλεπαν και τα λιμπιζονταν σε δημοπρασιες του εξωτερικου δεν μπορουσαν να βγαλουν συναλαγμα εξω να ψωνισουν γιατι το οριο ηταν 100 δολλαρια το χρονο.

Οποτε λοιπον να η ουσια και ο μπακλαβας γωνια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 07:30:38 μμ »



Προσέξτε τώρα. Οι παλιοί συλλέκτες τα θεωρούσαν "χαλασμένα" ενώ οι νεώτεροι τα αποδέχονται ακριβώς γιατί οι αμερικανοί τα σλαμπάρουν.
Σήμερα έχουν εμφανιστεί πολύ περισσότερα σπάνια νομίσματα από ότι παλαιότερα. Πιστεύω ότι η αιτία είναι ότι παλαιότερα πολλά από αυτά τα θεωρούσαμε (και ακόμη τα θεωρούμε) προβληματικά και οι κάτοχοί τους δεν τα παρουσίαζαν. Σήμερα έχουν ή παίρνουν πιστοποίηση και είμαστε πλέον μια "χαρούμενη οικογένεια".

Αυτή την άποψη έχω και ομολογώ ότι γι αυτό το τάλληρο πραγματικά θα συμβούλευα κάποιον να το σκεφτεί. (πιστέψτε με δεν σκοπεύω να το χτυπήσω).



Για μενα προσωπικα απο ολα οσα γραψατε η ουσια ειναι εδω μεσα!!


ΚΑΙ για μενα η ουσια ειναι λιγο πιο μεσα,δηλαδη ευτυχως που οι παλιοι δεν εδιναν σημασια γιατι θα ηταν ολα καλα μπρασαρισμενα και σιγουρα θα ηταν αλλα οι παλιοι δεν μπορουσαν ουτε να δουν τετοια νομισματα ουτε να τα αγορασουν,ιντερνετ δεν υπηρχε και οσοι τα εβλεπαν και τα λιμπιζονταν σε δημοπρασιες του εξωτερικου δεν μπορουσαν να βγαλουν συναλαγμα εξω να ψωνισουν γιατι το οριο ηταν 100 δολλαρια το χρονο.

Οποτε λοιπον να η ουσια και ο μπακλαβας γωνια.

νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολικός και δεν σου αξίζει κάτι τέτοιο.

Τα μπρασαρίσματα τα κάνανε οι παλαιοπώλες στο μοναστηράκι και σε κάποια χωριά. Μη τα κολλάς εκεί που δεν είναι.

Όσο αφορά το κατά πόσο έβγαζαν έξω συνάλλαγμα, νομίζω ότι αδικείς όχι μόνο τον εαυτό σου, αλλά και όλη την Ελλάδα. Ρώτα τους έμπορους, τους συλλέκτες (να μη στους ονοματίσω) πως απέκτησαν τα νομίσματα. Τα περισσότερα από το εξωτερικό. Ελπίζω να μη μου πει κανένας ....να το αποδείξω με φωτό η video......

Oι προφανώς πολύ μεγάλοι συλλέκτες και κοινοί μας φίλοι, πως λες να απόκτησαν πολλά από τα...νομίσματα?

(Φαντάζεσαι να μη μπορούσαν να βγάλουν και τα 25δις ευρώ που βόσκουν σήμερα ΜΟΝΟ στις Ελβετικές "Τραπεζούσες"? κάπως έτσι λοιπόν.....)

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:29:54 μμ »

πραγματικα  μια εποχη,τα καλα νομισματα,επαναπατριζοντουσαν,απο γνωστους εμπορους,,γιατι εξω,τα εβρισκες στην μιση τιμη,και σπανιοτητες!!!.στην ελλαδα και οι συγγραφεις βιβλιων,ενω συμβουλευαν να μην τα καθαριζουμε,μετα σαν συμβουλη,ελεγαν να πειραματιζομαστε πρωτα?,με φθηνα κομματια.καθε εμπορος η γενικα του χωρου,ειχε και ευρεσιτεχνιες.αλλος ηξερε, να ισιωνει με πολυπλοκο τροπο!!! τα λεπτα χρυσα τουρκικα,η τα τσεκινια!!!αλλος ενα κτυπημα ταλληρου στην περιφερεια,το εξαφανιζε,με προσεκτικο λιμαρισμα!!!καθε ενας ,και ολοι μαζι,ολο και επιδιωρθωναν,ακριβα,η γενικα πειραγμενα νομισματα.οπως και το καθαρισμα,που υπεροχες πατινες καταστραφηκαν,για να φαινεται ενα νομισμα.ειδικα αργυρο BU.ηταν η εποχη,μεχρι το 90-95,που δεν υπηρχαν οι καταλληλες γνωσεις,και οι λιγοι που ηξεραν,λες και ζηλευαν?δεν βοηθουσαν τους νεους συλλεκτες.σημερα χαιρομαι,οταν βλεπω νεους συλλεκτες,να εχουν πολυ καλες γνωσεις,και να μην εχουν ,σαν αρχη,οτι λαμπει ειναι χρυσος. και επι πλεον να βοηθουν,η να λενε καθαρα, την γνωμη τους,και οχι μισολογα.οσο για το συναλλαγμα τοτε,υπαρχουν,απειρες αστειες περιπετειες,με ταξιδια με ιχ,στην γερμανια,ιταλια κλπ.συγνωμη αν σας κουρασα,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 11:27:43 μμ »

Ξαναβγαινει στην heritage στις 2/1/ 2012 με τιμη εκκινησης 8000$.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 07:38:00 πμ »

Ξαναβγαινει στην heritage στις 2/1/ 2012 με τιμη εκκινησης 8000$.

Τους ευχομαστε καλοπουλητο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 02, 2012, 12:34:44 πμ »

και πουλιετε τωρα αλλου 9500$
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 02, 2012, 06:00:32 πμ »

northeastcoins.com
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 02, 2012, 08:06:51 πμ »

northeastcoins.com

Tσακαλια!!
Δεν σας ξεφευγει τιποτα , ουτε ψυλλος στα αχυρα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 02, 2012, 08:10:10 πμ »

Παντως η τιμη του αντι να κατεβαινει ολο και ανεβαινει ή ιδεα μου??
Και τοσο καιρο δεν βρεθηκε εας χριστιανος να το αγορασει να το επαναπατριση??
Παντως εμενα τωρα που το βλεπω ξανα και ξανα αρχισε να μου φαινετε συμπαθητικο
παρολλα τα χτυπηματα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 02, 2012, 12:02:34 μμ »

σε ενα δυσκολο νομισμα, συνχωρουμε παντα λεπτομερειες!!σιγουρα ειναι ομορφο,και διαφορετικο απο τα υπολοιπα οθωνικα,χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.παντως σε αυτα τα νομισματα επιβεβαιωνεται ο κανονας,οτι τα σπανια!νομισματα δεν τα πολυακουμπανε οι κρισεις,σε αντιθεση με τα υπολοιπα.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 02, 2012, 12:08:36 μμ »

Παντως η τιμη του αντι να κατεβαινει ολο και ανεβαινει ή ιδεα μου??
Και τοσο καιρο δεν βρεθηκε εας χριστιανος να το αγορασει να το επαναπατριση??
Παντως εμενα τωρα που το βλεπω ξανα και ξανα αρχισε να μου φαινετε συμπαθητικο
παρολλα τα χτυπηματα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

τωρα που ανεβηκε η τιμη του σου αρεσε ρε Γιωργο κι εσενα?!?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 02, 2012, 02:19:26 μμ »

Εγω Γιαννη μου το εχω , χαμηλη ξεχαμηλη κατασταση το εχω!!
Εαν μου το δινανε πχ για 4 χηνοπουλα ισως και να το ακουμπουσα αλλα για παραπανω απο την στιγμη που το εχω δεν καιγωμε!!  Μεγάλο χαμόγελο
Ασε του να ψηθουν λιγο και σε καμποσο καιρο μπορει να το δεις να κανει βολτες στο ebay απο ενα ντολαρς
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 02, 2012, 02:56:23 μμ »

Εγω Γιαννη μου το εχω , χαμηλη ξεχαμηλη κατασταση το εχω!!
Εαν μου το δινανε πχ για 4 χηνοπουλα ισως και να το ακουμπουσα αλλα για παραπανω απο την στιγμη που το εχω δεν καιγωμε!!  Μεγάλο χαμόγελο
Ασε του να ψηθουν λιγο και σε καμποσο καιρο μπορει να το δεις να κανει βολτες στο ebay απο ενα ντολαρς

η ελπιδα πεθαινει τελευταια!
Απο αυτους ειναι ο τυπος.Με τρια κατομυρια ινβεντορυ τον πειραζει να κατσει πανω σε ενα ταληρο?
Μα που ζεις ρε Ζορζ?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences