Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:14:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτίμηση ελληνικών περιοδικών 1960  (Αναγνώστηκε 2653 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dinoskat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:52:46 μμ »

Καλησπέρα,
ελπίζω να έχω "μπει" στο σωστό πεδίο και να τηρώ τους κανόνες σας (καθότι νέος και στα φόρουμ γενικώς και στο δικό σας ειδικά, δεν έχω εξοικειωθεί καλά με τις διαδικασίες). Πάντως από το λίγο που περιηγήθηκα, φαίνεται να έχετε σχηματίσει ένα σωστό "στέκι" με χρήσιμες πληροφορίες και χιούμορ.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την εκτίμηση των εξής περιοδικών (σε αρκετά καλή κατάσταση):
1. Γκαουρ Ταρζάν (τεύχη 55, από 1-20 και κατόπιν άλλα 30 τεύχη σκόρπια ως το 112-νομίζω το τελευταίο). Τα περισσότερα φέρουν την επισήμανση/σφραγίδα "επανέκδοση". Νομίζω η επανέκδοσή τους έγινε το 1961, αφότου τελείωσε η 1η σειρά)
2. ΔΙΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ (όλα τα τεύχη 1-132(νομίζω!)-δυστυχώς δεν τα έχω μπροστά μου για να είμαι πιο ακριβής.
3. ΚΑΛ (τεύχη 1-16)
4. ΖΟΥΓΚΛΑ (τεύχη 1-24)
5. ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΑΡΖΑΝ (τεύχη 1-10, λείπει το 9ο)
6. ΒΕΛΟΣ (εκδόσεις Τερζόπουλου- όλα τα τεύχη νομίζω!)
(δυστυχώς δεν τα έχω μπροστά μου τώρα κι ενδεχομένως σε κάποια σημεία (τίτλους π.χ.) να μην είμαι ακριβής)
Έχω υπόψιν κάποιες τιμές (από το site του "παλαιοβιβλιοπωλείου"-Ιπποκράτους), αλλά θα ήθελα μια δικιά σας εκτίμηση λιγότερο "εμπορική". Πρόκειται για συναλλαγή μεταξύ φίλων.
Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 09:04:45 πμ »

Σιγουρα εχουν Καποια Αξια(σιγουρα με την Κριση πολυ μικροτερη απο αλλες εποχες!!)αλλα πρεπει να ειναι σε πολυ καλες καταστασεις!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dinoskat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 12:31:49 πμ »

Ευχαριστώ Γιάννη που απάντησες. Τα κόμικς είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Έχουν βέβαια τη φθορά του φυσικού (και όχι του σημερινού χημικού) χαρτιού: Υποκίτρινο χρώμα! Ατσαλάκωτες γωνίες. Συνδετήρες σχεδόν χωρίς οξείδωση. Φαίνεται ότι η χρήση τους γινόταν με ευλάβεια! Άλλωστε αυτή η μικρή φθορά -νομίζω- προσδίδει  γοητευτική αύρα στα παλιά είδη. Αποδεικνύει ότι είναι ζωντανοί οργανισμοί  που (μπορούν και) φθείρονται. Ακόμα και οι "εργοστασιακές" ατέλειές τους -π.χ. κάποια τεύχη με μη ευθυγραμμισμένους συνδετήρες ή η αποτύπωση των κάθετων γραμμών των τυπογραφικών μολυβένιων στοιχείων μεταξύ των γραμμάτων- τα καθιστούν αξιαγάπητα. Μάλλον γι αυτό έγραφε ο Μπρεχτ "απ' όλα τα πράγματα των ανθρώπων αγαπώ πιο πολύ τα μεταχειρισμένα".
Πάντως, ως μια κατ' αρχήν και γενική εκτίμησή τους και με το δεδομένο ότι είναι σε πολύ κατάσταση, αν τυχόν έχεις υπόψη σου τις τιμές που αναφέρονται  στο site "παλαιοβιβλιοπωλείο" Ιπποκράτους 116): θα συμφωνούσες ότι μια τιμή στα 2/3 των αναγραφόμενων στο site, είναι μια φιλική για συλλέκτη τιμή ή μήπως τα ... αδικώ;! Ρωτάω γιατί ως προς την χρηματική εκτίμησή τους δεν έχω καθόλου εμπειρία. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 12:46:11 πμ »

Δεν ξέρω από περιοδικά, αλλά... ο Μπρεχτ δεν πρέπει να ήταν συλλέκτης! Ή ήταν πολύ εξειδικευμένος συλλέκτης...

Φυσικά, παραμένει ένας σπουδαίος ποιητής (και πολλά άλλα).
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 08:34:10 πμ »

Δεν ξέρω από περιοδικά, αλλά... ο Μπρεχτ δεν πρέπει να ήταν συλλέκτης! Ή ήταν πολύ εξειδικευμένος συλλέκτης...
Φυσικά, παραμένει ένας σπουδαίος ποιητής (και πολλά άλλα).

ο μπρεχτ ήταν ένας μεγάλος συλλέκτης βιβλίων.
άφησε κληρονομιά, παρολο το κυνηγι που του έκανε η ναζιστική γερμανία ,
περίπου 4.218 τίτλους βιβλίων που διαχειρίζεται σήμερα το αρχείο bertolt brecht.
ίσως έκανε και συλλογή από μάσκες και ζωγραφιές.
στο ημερολόγιο του με ημερομηνία
8 δεκεμβρίου 1939,κάνει μια απογραφή της περιουσίας του.
"...eine Pfeife, kleine Möbel, Masken, Bretter mit Bildern von Caspar Neher - und Bücher."
μια πίπα καπνίσματος, μικροέπιπλα, μάσκες, πίνακες του Caspar Neher - και βιβλία.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 09:32:58 πμ »

Δεν ξέρω από περιοδικά, αλλά... ο Μπρεχτ δεν πρέπει να ήταν συλλέκτης! Ή ήταν πολύ εξειδικευμένος συλλέκτης...

Φυσικά, παραμένει ένας σπουδαίος ποιητής (και πολλά άλλα).
+1 Αν Αγαπας την Τεχνη(ποιηση,μουσικη,θεατρο,εικαστικα,κλπ)τοτε πιστευω εισαι Σιγουρα Συλλεκτης!!!Η   εννοια του Συλλεκτη ειναι οτι Αγαπα το Ομορφο!!!(ανεξαρτητου Τιμης).Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 05:14:38 μμ »

Εννοούσα, βέβαια, ότι οι συλλέκτες συνήθως έχουν μια τάση προς το UNC και το MS και όχι προς το μεταχειρισμένο. :-)

Εξαρτάται και από τον συλλεκτικό τομέα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences