Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 10:55:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώληση με ασφάλεια  (Αναγνώστηκε 2602 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ginoniko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 30, 2014, 02:22:41 πμ »

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Επειδή είμαι κυριολεκτικά απολύτως άπειρος σχετικά με τις αγοραπωλησίες χρυυσών νομισμάτων, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Τυχαίνει να έχω κάποια χρυσά νομίσματα, οικογενειακά κειμήλια περισσότερο, τα οποία θα ήθελα να εκτιμήσω και ίσως να πουλήσω.
Εντάξει, για τη χρυσή λίρα Αγγλίας τα πράγματα είναι λίγο-πολύ στάνταρ. Υπάρχει η τιμή της ΤΤΕ και της Πειραιώς, που σου δίνει μία ιδέα. Ρώτησα στην Πειραιώς και μου έδωσαν διαφορετική τιμή από το δελτίο τιμών της ΤΤΕ. Στα καταστήματα Buy Gold που έχουν φυτρώσει σαν τα μανιτάρια μου είπαν προχθές για 200 €. Οι Τράπεζες 217 €. Πώς διαμορφώνεται τελικά η αγορά και πώς μπορεί κανείς να μην πιαστεί κορόιδο;
 Απορία
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:50:46 πμ »

Εδώ μέσα γίνονται πωλήσεις σε λίρες εκεί γύρω στα 230 € , δες τις αγγελίες στις πωλήσεις και αποφάσισε ποσό θες να τις δόσεις.
Μπορεί όμως να έχεις και καμία λίρα που να έχει και μεγαλύτερη αξία λόγο συλλεκτικότητας και κατάστασης, θα πρέπει να μας βάλεις αν μπορείς φωτογραφίες ή τις ημερομηνίες με το πού κόπηκε η λίρα και οι γνώστες που εδώ μέσα έχουμε πολλούς και καλούς θα σου πουν.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:54:50 πμ »

Αρχικά... Η αγορά λειτουργεί με τους κανόνες της αγοράς. Η τιμή που θα σου δοθεί από εμπόρους ή τράπεζες, είναι χαμηλότερη της πραγματικής τιμής, που θα μπορούσε να πιάσει το νόμισμα. Αυτό είναι λογικό (μη επιλήψιμο και υγιές), διότι δεν μπορεί κάποιος να αγοράζει στην τιμή που πουλάει (αυτό δεν είναι εμπόριο, είναι καταστροφή). Συνεπώς η έκφραση 'κορόιδο', θα πήγαινε πιο πολύ σε κάποιον έμπορο, που θα αγόραζε τα νομίσματα στην πραγματική τιμή αγοράς.

Όπως είπε και ο Στέργιος...
Αν θέλεις, μπορείς να φωτογραφήσεις τα νομίσματά σου, να 'ανεβάσεις' τις φωτογραφίες στην αξιολόγηση και να περιμένεις τα μέλη να αξιολογήσουν τα νομίσματά σου. Οι τιμές που θα πάρεις είναι περίπου οι τιμές που θα μπορούσες να πουλήσεις τα νομίσματα, σε συλλέκτη και όχι σε έμπορο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ginoniko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2014, 08:48:30 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα φροντίσω να ανεβάσω φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
ginoniko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2014, 05:38:53 μμ »

Καλησπέρα και πάλι!
Η μικρή μου συλλογή:


1. 4 δουκάτα Αυστρίας κοπής 1912, (δυστυχώς με τρύπα, από το βραχιόλι της γιαγιάς). Ο χρυσοχόος που αφαίρεσε τον κρίκο το ζύγισε κιόλας. Η ζυγαριά έδειξε 12,2 γρ. και μου κάνει εντύπωση γιατί κανονικά ζυγίζει 13,96. Δεν ξέρω πού οφείλεται η διαφορά.

2. Χρυσό βελγικό 20φραγκο, κοπής 1875. Είχε κρίκο, που αφαιρέθηκε και έχει μείνει ένα μικρό σημάδι

3. Χρυσό γαλλικό 20φραγκο (κοκοράκι), κοπής 1909.Είχε κρίκο, που αφαιρέθηκε και έχει μείνει ένα μικρό σημάδι

4. Χρυσό γαλλικό 20φραγκο (κοκοράκι), κοπής 1912, σε πολύ καλή κατάσταση. Στον περίγυρο είναι ευδιάκριτο το liberté égalité fraternité.

5. Χρυσή λίρα Αγγλίας, κοπής 1958, με την Ελισάβετ ΙΙ.  Είχε κρίκο, που αφαιρέθηκε και έχει μείνει ένα ανεπαίσθητο σημάδι. 
Καταγράφηκε
ginoniko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2014, 05:41:54 μμ »

Και η φωτό
Καταγράφηκε
ginoniko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2014, 05:42:28 μμ »

Και η άλλη
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:00:03 μμ »

Φιλε μου τα νομισματα σου πανε ολα στην τιμη του μεταλλου δυστυχως!!Πολυ κρικος ρε αδερφε!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Το αυστριακο δυστυχως ειναι πολυ κακη κοπιά!!

Η λιρα του 1958 και αυτη ειναι υποπτη.Αν θες βαλε μονο αυτη φωτο απο κοντα!!Απο την στιγμη που ειναι ομως ξεκρικαρισμενη τοτε λιγη σημασια εχει η γνησιοτητα!!

Συλλεκτης ειναι δυσκολο να ενδιαφερθει αρα πανε για χωνι!!

Ελπιζω να μην σου χαλασα το απογευμα!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ginoniko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:41:28 μμ »

Προς Θεού! Το φανταζόμουν. Το γαλλικό κοκοράκι του 1912 ωστόσο μου φαίνεται εντάξει.
Τι να κάνουμε που εκείνη την εποχή τα κάνανε βραχιόλια!
Ευχαριστώ πάντως για οτ μήνυμα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences