Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:59:27 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τί γνώμη έχετε για το Ασήμι
Το εμπιστευωμε καλυτερα απο τον χρυσο. - 20 (16.4%)
Θα παρει και αλλη αυξηση - 59 (48.4%)
Θα εχει πτωση - 9 (7.4%)
Θα παραμεινη σταθερο - 21 (17.2%)
Δεν ξερω, δεν απαντω. - 13 (10.7%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 121

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασήμι: Δυνατή επένδυση ή όχι?  (Αναγνώστηκε 45864 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:51:13 μμ »

(Το ασήμι φίλε μου προσωπικά πιστεύω πως είναι καταδικασμένο να μείνει χαμηλά γιατί είναι πρώτη ύλη σχεδον για ότι βλέπεις μπροστά σου. κάποια στιγμή πήγε νομίζω 50 δόλάρια η ουγγιά και εν μία νυχτί ξαναπήγε στα 30 λες και εκεί ήταν η φυσική του θέση)MEΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ. Επενδυτικό ασήμι και οι προοπτικές του σε ένα νέο διεθνές χρηματοοικονομικό περιβάλλον
Θα ξεκαθαρίσω εκ των προτέρων την θετική μου προκατάληψη για τις επενδύσεις σε ράβδους αργύρου και ασημένια νομίσματα.  Έχω γράψει πολλά άρθρα που περιγράφουν αυτή την απίστευτα παρεξηγημένη, παραμελημένη και υποτιμημένη επενδυτική ευκαιρία.

Ένα μεγάλο μέρος της έρευνάς μου βασίζεται σε συγκρίσεις μεταξύ του χρυσού και αργύρου, στην πορεία της ιστορίας.  Θέλω επίσης να καταστήσω απόλυτα σαφές ότι είμαι θετικός και απέναντι στο χρυσό, αλλά συγκριτικά, θεωρώ πως η ιστορία με το ασήμι και τα σχετικά δεδομένα είναι πιο ελκυστική.

Η τελευταία μου έρευνα αφορούσε την εξέταση της ποσότητας των ουγγιών που υπάρχουν (το σύνολο των μετάλλων που έχουν εξορυχθεί μέχρι στιγμής συν το υλικό που ανακυκλώνεται, μείον την κατανάλωση) από το 1900 και μετά, καθώς και την ανάπτυξη μιας σειράς από μετρήσεις με βάση την τιμή και τον πληθυσμό.

Ο πρώτος πίνακας δείχνει πως το 1900 υπήρχαν 1 δισεκατομμύριο ουγγιές χρυσού έναντι των 5 δισεκατομμυρίων ουγγιών που υπήρχαν το 2008.  Αυτό βγάζει νόημα.  Ο χρυσός είναι πολύτιμος, ως εκ τούτου συσσωρεύεται και οι βιομηχανικές χρήσεις του σε μεγάλο βαθμό αξιοποιούν την ανακύκλωση.  Χοντρικά, μπορούμε να πούμε πως τα νέα αποθέματα από τα ορυχεία προστίθενται σε αυτά που ήδη υπάρχουν.

Ωστόσο, το 1900 υπήρχαν 12 δισεκατομμύρια ουγγιές ασημιού ενώ το 2008 μειώθηκαν σε μόλις 1 δισεκατομμύριο.  Ναι σωστά διαβάσατε, υπάρχει λιγότερο από 1 δισεκατομμύριο ουγγιές, ενώ υπάρχει 5 φορές περισσότερο χρυσό διαθέσιμο από ασήμι!  Γιατί συμβαίνει αυτό;  Λοιπόν, το ασήμι έχει πολύ περισσότερες βιομηχανικές χρήσεις από το χρυσό.  Είναι εξαιρετικά σημαντικό για τα ηλεκτρονικά, τις λευκές οικιακές συσκευές, την ιατρική τεχνολογία, την ηλιακή τεχνολογία, το βιομηχανικό εξοπλισμό, τον καθαρισμό των υδάτων, τη φωτογραφία, τη νανοτεχνολογία, τα στρατιωτικά όπλα κ.λπ. κ.λπ. Το ασήμι είναι ζωτικής σημασίας στην καθημερινή μας ζωή. Ωστόσο, η χαμηλή τιμή του αργύρου καθιστά την ανακύκλωση αντιοικονομική, έτσι, το ασήμι που έχει χρησιμοποιηθεί, είναι ασήμι που έχει καταναλωθεί και χαθεί για πάντα.  Επιπλέον, το ασήμι είναι εξορύσσεται ως υποπροϊόν άλλων μετάλλων όπως ο ψευδάργυρος, ο μόλυβδος, ο χαλκός και ο χρυσός.  Το ασήμι είναι σπάνιο στη γη και η εξόρυξή του είναι πολύ ακριβή.

Η παγκόσμια προσφορά των ορυχείων αργύρου θα μπορούσε να μειωθεί σημαντικά μέσα στα επόμενα 2 χρόνια, καθώς οι οικονομικές συνθήκες επιδεινώνονται σε όλη την υδρόγειο.  Τα αργυρωρυχεία πρόκειται να κλείσουν (π.χ. το ορυχείο Macmin Silver στην Αυστραλία), αλλά ακόμα και τα ορυχεία άλλων μετάλλων, που εξορύσσουν μικρές ποσότητες αργύρου ως υποπροϊόν, είναι πλέον αντιοικονομικά και κλείνουν με επιταχυνόμενο ρυθμό.  Ζούμε στην αιχμή του αργύρου!Aπό αρχαιοτάτων χρόνων ο νόμος λέει ότι όταν υπάρχει ζήτηση και δεν υπάρχει προσφορά η τιμή ανεβενει ΤΟ ΆΡΘΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΔΙΚΌ ΜΟΥ .ΜΗΝ ΎΠΑΡΞΗ ΠΑΡΕΞΉΓΗΣΗ ΑΠΛΆ ΣΎΜΦΩΝΟ ΑΠΌΛΥΤΟΣ
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:24:22 μμ »

Κοίταξε να δεις φίλε μεθόδιε, το ασήμι ούτε σπάνιο είναι ούτε είναι και ακριβή η παραγωγή του. Η παραγωγή του Χρυσου στον αντίποδα είναι πλεόν ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ. και είναι πανάκριβη καθώς σε κάποια μέρη του κόσμου γίνεται ΝΟΜΙΜΑ , με εργάτες που έχουν τρελά μεροκάματα λόγω του ότι η επεξεργασία του χρυσου απαιτεί υγράργυρο που μολύνει τον οργανισμο κλπκλπκλπ. Η νόμιμη  εξόρυξη χρυσού κοστίζει περίπου σήμερα , με τα σημερινα εργατικά περίπου 400 δολάρια η ουγγιά..... Ενας λόγος που παλια, η ουγγια χρυσαφι ήταν πολύ φτηνη ήταν επειδη ολες οι βιομηχανίες χρυσου ήταν παράνομες και δούλευαν με σκλάβους. Η εξόρυξη χρυσου εχει απιστευτο κόστος και ακόμα είναι χαμηλά η τιμή του δεδομένου ότι υπάρχουν πολλά ορυχεία που δουλεύουν στην μαύρη, βλ. Κολομβία. Αν νομιμοποιηθούν ολά κοίτα που θα παει ο χρυσός.
Στο ασήμι τωρα με το φτωχο μου το μυαλό σκεφτομαι ότι εαν ειναι ετσι οπως τα λες και τρέξει το ασήμι θα βρεθούμε όλοι πλούσιοι καθώε εγω για παράδειγμα που δεν συλλέγω ασήμι έχω σπίτι πολύ πραμα. Δεν εχει αφήσει αγιο η μανα μου που να μην τον έχει,,,χαχαχαχαχα.
Σεβαστές όλες οι απόψεις. Ωραίο είναι το ασήμι, η προσφορά όμως υπερκαλύπτει την ζήτηση γι ατο είναι και φτηνό.
Και 1 δισ. τα αποθέματα το 2008 δεν νομίζω ναναι γιατι έχουν περάσει 4 χρονια απο το 2008 και πάλι 30 δολάρια είναι η ουγγια.. σε αντίθεση με το χρυσό που Ξεκ......ται.
 

 
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:39:00 μμ »

((Κοίταξε να δεις φίλε μεθόδιε, το ασήμι ούτε σπάνιο είναι ούτε είναι και ακριβή η παραγωγή του. Η παραγωγή του Χρυσου στον αντίποδα είναι πλεόν ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ. και είναι πανάκριβη καθώς σε κάποια μέρη του κόσμου γίνεται ΝΟΜΙΜΑ , με εργάτες που έχουν τρελά μεροκάματα λόγω του ότι η επεξεργασία του χρυσου απαιτεί υγράργυρο που μολύνει τον οργανισμο κλπκλπκλπ. Η νόμιμη  εξόρυξη χρυσού κοστίζει περίπου σήμερα , με τα σημερινα εργατικά περίπου 400 δολάρια η ουγγιά..... Ενας λόγος που παλια, η ουγγια χρυσαφι ήταν πολύ φτηνη ήταν επειδη ολες οι βιομηχανίες χρυσου ήταν παράνομες και δούλευαν με σκλάβους. Η εξόρυξη χρυσου εχει απιστευτο κόστος και ακόμα είναι χαμηλά η τιμή του δεδομένου ότι υπάρχουν πολλά ορυχεία που δουλεύουν στην μαύρη, βλ. Κολομβία. Αν νομιμοποιηθούν ολά κοίτα που θα παει ο χρυσός.
Στο ασήμι τωρα με το φτωχο μου το μυαλό σκεφτομαι ότι εαν ειναι ετσι οπως τα λες και τρέξει το ασήμι θα βρεθούμε όλοι πλούσιοι καθώε εγω για παράδειγμα που δεν συλλέγω ασήμι έχω σπίτι πολύ πραμα. Δεν εχει αφήσει αγιο η μανα μου που να μην τον έχει,,,χαχαχαχαχα. kanis megalo lathos se orous euro to asimi exei anebei
Σεβαστές όλες οι απόψεις. Ωραίο είναι το ασήμι, η προσφορά όμως υπερκαλύπτει την ζήτηση γι ατο είναι και φτηνό.
Και 1 δισ. τα αποθέματα το 2008 δεν νομίζω ναναι γιατι έχουν περάσει 4 χρονια απο το 2008 και πάλι 30 δολάρια είναι η ουγγια.. σε αντίθεση με το χρυσό που Ξεκ......ται.)
 
κανείς μεγάλο λάθος το ασημι σε όρους ευρώ έχει ανέβει στην πεντ ετία 182  % και ο χρυσός 168    οποτε αυτό που λες δεν είναι σωστό   
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:53:48 μμ »

Μακάρι να έχεις δίκιο μεθόδιε , σου είπα άλλωστε πως όλοι έχουμε ασήμι σπιτια μας. μακάρι να το πουλήσουμε σε καλη τιμή. ο χρόνος θα δείξει ....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 03:13:47 μμ »

Το ασήμι φίλε μου προσωπικά πιστεύω πως είναι καταδικασμένο να μείνει χαμηλά γιατί είναι πρώτη ύλη σχεδον για ότι βλέπεις μπροστά σου. κάποια στιγμή πήγε νομίζω 50 δόλάρια η ουγγιά και εν μία νυχτί ξαναπήγε στα 30 λες και εκεί ήταν η φυσική του θέση.
Επειδή οι βιομηχανίες που χρειάζονται ασήμι δεν είναι κορόιδα φρόντισαν να το βάλουν στο χρηματιστήριο και να το μανιπουλάρουν ώστε να το αγοράζουν εκει που θέλουν. Ας μην ξεχνάς πως μπορείς να αγοράσεις και να πουλήσεις από το pc σου τόννους ασήμι εικονικά όπως και χρυσό πλατίνα κλπ. Απαράδεκτο αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Όσο το έχουν ανάγκη οι βιομηχανίες θα το κρατάνε εκει που θέλουν.
Εαν η τιμή του προσδιοριζόταν απο την προσφορα και ζήτηση την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, εννοώ χειροπιαστα, θες να αγορασεις, παρτο σε φυσική μορφή, ούτε το ασημί ούτε και ο χρυσός θα χαν αυτές τισ τιμές.
Τζόγος είναι , η τάπεινη μου άποψη.
Για φυσικη μορφη μιλησα ,οσοι πιστευουν οτι τα συμβολαια ασημιου που αλλαζουν χερια θα παραμεινουν στο απυροβλητο με την καταρευση ηδη του παγκοσμιου χρηματοπιστωτικου συστηματος πλανωνται οικτρως και θα αποτυχουν επενδυτικα,το μεταλλο ανεβαινει φυσικοτατα μετα την φουσκα των 50 εν μια νυκτι διοτι αποροφαται ως μεταλλο και οχι ως συμβολαια απο πολλους πλεον ,το ιδιο συμβαινει και με τον χρυσο, η ρωσια δεν ηταν κοροιδο προσφατα που αγορασε μεταλλο,δεν προκειται σε καμμια περιπτωση να γινει οτι και το 80 με το Ασημι ,οι εφαρμογες πλεον ειναι απειρες.
Καταγράφηκε
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 10:36:14 πμ »

Γεια σε ολους!

Αυτα που σκευτομαι για το ασημι ειναι οτι τις πιο πολλες εφαρμογες αν οχι ολες τις καλυπτει η ανακυκλωση. Ισος οχι τοσο στη χωρα μας αλλα αλου δε παει ουτε καρφιτσα χαμενη. Οσο πιο συχρονα τοσο πιο μικρα τα μηχανακια, οσο πιο μικρα-τοσο λιγοτερο ασημι! Για τα αποθεματα δε ξερω........ποιον να πιστεψεις πια? (τρανο παραδειγμα τα δικα μας αποθεματα που μια υπαρχουν μια δεν υπαρχουν.......οπως βολευει!). Προς το παρων βγαζουν αυτοι που κοβουν-πουλανε! Για τις μετοχες που αγοραζουν δεν ειναι νομιζω κατι που να το κραταει κατω, κανα δυο τρελες βουτιες και τα χαρτια πανε στα χερια που θελουν.....

Στον αντιποδα βλεπω οτι η τρελη ζητηση μπορει να το κανει πιασει ουρανο! Ειτε ειναι η κριση (διασφαλιση) ειτε οι φημες οτι θα παει ψηλα! τις πιο πολλες φορες και μια φημη φτανει! Αν ανεβει πολυ ισος να ειναι επιδη πολυς κοσμος αρχισε να μαζευει, οι ιδιοι δηλαδη να τον ανεβασουν! Θα βαλει ενα χερι και η τεχνολογια αν σταματισουμε να τρωγομαστε! Η ποιοτητα των νομισματων- η διαφημηση - η ενασχολιση με το αθλημα χωρων που δεν το ειχαν και πολυ (ιδικα αν εχουν και χρημα). Μπορει ετσι να στερεψει το πραμα, και να χαθει στα σπιτια! Οπως και να εχει το βλεπω και εγω σαν κατι ενδιαφερον (σε φυσικη μορφη) και ισος(?) κατσει!
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:23:57 μμ »


Στα υψηλότερα επίπεδα 30 ετών ανήλθε η τιμή του αργύρου, καθώς τα επίπεδα ρεκόρ της ζήτησης των επενδυτών έχει «στερέψει» τα νομισματοκοπεία από ασημένια νομίσματα.


Η τιμή του πολυτίμου μετάλλου ανήλθε στα 31,37 δολ. ανά ουγκιά, στα υψηλότερα επίπεδα από τον Μάρτιο 1980 και με άνοδο 16% από τα μέσα Ιανουαρίου.


Τα μεγάλα νομισματοκοπεία του πλανήτη έχουν ανακοινώσει πωλήσεις ρεκόρ ασημένιων νομισμάτων τον Ιανουάριο και ορισμένα, όπως το βασιλικό νομισματοκοπείο του Καναδά και ο θεματοφύλακας της Αυστρίας, υποχρεώνονται να επιβάλλουν πλαφόν στις παραγγελίες.


«Εχουμε πωλήσει όλη την παραγωγή μας σε άργυρο και έχουμε ζήτηση για τουλάχιστον διπλάσιο από αυτό τον όγκο,» δήλωσε ο επικεφαλής πωλήσεων bullion του Royal Canadian Mint, που παράγει το ασημένιο Σφενδαμόφυλλο (Maple Leaf). Σε επίπεδα ρεκόρ ανήλθαν επίσης οι πωλήσεις του αμερικανικού και αυστριακού νομισματοκοπείου τον Ιανουάριο.


Η εκτίναξη της ζήτησης έχει προκαλέσει άνοδο στις τιμές του αργύρου και έχει στηρίξει την αποκαλούμενη “backwardation” στις αγορές –μια σπάνια περίπτωση, όπου οι προθεσμιακές τιμές είναι χαμηλότερες από τις τιμές άμεσης παράδοσης. Καθώς οι επενδυτές αγοράζουν, οι μεταλλευτικές πωλούν την μελλοντική παραγωγή τους (με συμβόλαια futures) για να κλειδώσουν κέρδη, γεγονός που πιέζει χαμηλότερα τις πιο μακροπρόθεσμες προθεσμιακές τιμές.
Οι dealers αναφέρουν ότι οι μικρότεροι επενδυτές θεωρούν τον άργυρο μια φθηνότερη εναλλακτική από τον χρυσό, με μεγαλυτερα περιθώρια κέρδους.
Το Αυστριακό Νομισματοκοπείο πούλησε 1,53 εκατ. ουγκιές του νομίσματος Φιλαρμονικής (Philharmonic) και όπως δηλώνουν τα στελέχη του, θα μπορούσε να έχει πωλήσει περισσότερα, οπότε τον Φεβρουάριο και Μάρτιο η παραγωγή θα αυξηθεί στις 2,2 εκατ. ουγκιές.


Το Νομισματοκοπείο των ΗΠΑ πούλησε 6,4 εκατ. ουγκιές του ασημένιου Αμερικανικού Αετού (American Eagle) τον Ιανουάριο, 50% περισσότερο από το ρεκόρ του προηγούμενου μήνα κι έχει ήδη πουλήσει 1,7 εκατ. ουγκιές μέχρι στιγμής στον Φεβρουάριο.


Το ασήμι έχει καλύτερη εμφάνιση από τον χρυσό στους τελευταίους μήνες, καθώς η βελτίωση των οικονομικών προοπτικών έχει προκαλέσει μείωση στην ζήτηση του χρυσού, ενώ έχει αυξήσει την βιομηχανική χρήση του αργύρου- η οποία, παρά την εκτίναξη των επενδυτικών εισροών, εξακολουθεί να διατηρεί το 80% της συνολικής κατανάλωσης.
περσινο αθρο απο financial times
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 06:41:32 μμ »

Περσινό άρθρο;
Πώώώ!!!
Φετινό δεν έβγαλαν;
Πάει,έκλεισαν και αυτοί!  Κλάμα
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:58:46 μμ »

Ωραια πραγματα ,με το που πηγε το Ασημι πανω απο 26 ευρω η ουγκια σε διαφορες διαδυκτιακες σελιδες πωλησεων απεσσυρθησαν οι ουγκιες,κατι μου λεει πως αυριο μεθαυριο θα δουμε τιμες 2-3 ευρω πανω στις τιμες πωλησης.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:05:58 μμ »

Ωραια πραγματα ,με το που πηγε το Ασημι πανω απο 26 ευρω η ουγκια σε διαφορες διαδυκτιακες σελιδες πωλησεων απεσσυρθησαν οι ουγκιες,κατι μου λεει πως αυριο μεθαυριο θα δουμε τιμες 2-3 ευρω πανω στις τιμες πωλησης.
http://preciousmetals.gr/2011/06/blog-post.html το ασημί θα πάει πολύ ψηλά είναι ελειματική  η ζήτηση   θα με θυμηθείτε   όταν θα είναι αργά .ευχαριστώ δημόσια τον Δημήτρη για τα νομίσματα που μου έφερε ΣΗΜΕΡΑ
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:14:44 μμ »

Ωραια πραγματα ,με το που πηγε το Ασημι πανω απο 26 ευρω η ουγκια σε διαφορες διαδυκτιακες σελιδες πωλησεων απεσσυρθησαν οι ουγκιες,κατι μου λεει πως αυριο μεθαυριο θα δουμε τιμες 2-3 ευρω πανω στις τιμες πωλησης.


Αυτό παρατηρώ τώρα σε Ελληνικά σάιτ.Τα μαυρόπευκα,βάλια κάλντα ,Διόν, Δίας τέλος!!!!!
Τα απέσυραν όλα. Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη 
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:30:59 μμ »

Ωραια πραγματα ,με το που πηγε το Ασημι πανω απο 26 ευρω η ουγκια σε διαφορες διαδυκτιακες σελιδες πωλησεων απεσσυρθησαν οι ουγκιες,κατι μου λεει πως αυριο μεθαυριο θα δουμε τιμες 2-3 ευρω πανω στις τιμες πωλησης.
http://preciousmetals.gr/2011/06/blog-post.html το ασημί θα πάει πολύ ψηλά είναι ελειματική  η ζήτηση   θα με θυμηθείτε   όταν θα είναι αργά .ευχαριστώ δημόσια τον Δημήτρη για τα νομίσματα που μου έφερε ΣΗΜΕΡΑ
Δεν αμφιβαλλω φιλε μου και πριν απο 2 χρονια εφαγα μεγαλο [κραξιμο] απο συγκεκριμενο χρηστη σε αλλο φορουμ που πολεμουσε τα αρθρα που ανεβαζα και πινακες καθημερινα,ευτυχως πολλοι επενδυσαν και στα 18-23 δολαρια οχι ευρω η ουγκια και κερδισαν ,δικαιωθηκα και χαιρωμαι οχι απο εγωισμο αλλα εχασα χρονο πολυ απο διαφορες πηγες ενημερωσης ελλαδα και εξωτερικο,φυσικα κερδισα απο αυτο το μεταλλο που απο χρονια εχω δηλωσει οτι παντα επενδυω,καποιοι με κατηγορησαν οτι προσπαθησα να σπρωξω ασημι και συνεχως πολεμουσαν,ελεγαν οτι θα κανει το μπαμ του 80 ,ανοησιες .
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:47:20 μμ »

Ωραια πραγματα ,με το που πηγε το Ασημι πανω απο 26 ευρω η ουγκια σε διαφορες διαδυκτιακες σελιδες πωλησεων απεσσυρθησαν οι ουγκιες,κατι μου λεει πως αυριο μεθαυριο θα δουμε τιμες 2-3 ευρω πανω στις τιμες πωλησης.
http://preciousmetals.gr/2011/06/blog-post.html το ασημί θα πάει πολύ ψηλά είναι ελειματική  η ζήτηση   θα με θυμηθείτε   όταν θα είναι αργά .ευχαριστώ δημόσια τον Δημήτρη για τα νομίσματα που μου έφερε ΣΗΜΕΡΑ
Και εγω σευχαριστω Γιωργο για την αποψη συνεργασια και για τον καφε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
thettalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 106


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:13:39 μμ »

καραμπόλα απο άλλο θέμα...

επειδη ασχολουμαι πααααααρα πολυ καιρο με χρηματιστηριο κ αγορες, να σας ενημερωσω οτι ο Γουορεν Μπαφετ (ειναι ενας κ μοναδικος για οσους ξερουν...!!!) και ο ιδιος ο Μπιλ Γκειτς (μιας κ ειναι φιλαρακια, παιζουν μαζι Μπριτζ) αγοραζαν το 2003 μυστικα ασημι σε τιμες 7-8 δολλαρια η ουγγια περιπου (αν θυμαμαι καλα)...

ο Γουορεν Μπαφετ ξεφορτωσε αγριως οταν η τιμη χτυπησε 14 μετα απο λιγο καιρο και πριν δυο χρονια διαβασα δηλωση του που ελεγε οτι το μεγαλυτερο λαθος που εκανε στη δεκαετια που περασε ηταν οτι πουλησε παααααρα πολυ νωρις το ασημι του
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 06:34:05 μμ »

Ένα σχετικό άρθρο από 8/2/1998 στο Βήμα.
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=95945
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences