Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:15:41 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στειλτε παντου αυτο το μηνυμα  (Αναγνώστηκε 13815 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 08:53:25 πμ »

Πρέπει να αλλάξουν πολλά και πρώτα-πρώτα η  αντίληψη ότι το χρήμα  το φέρνει ο πελαργός .
Το χρήμα δεν το φέρνει ο πελαργός . Πρέπει να δουλέψεις .
Και η αντίληψη αυτή πρέπει να μεταδωθεί από τους γονείς στα παιδια .
Είναι λάθος η αντίληψη "να μην στερήσω από το παιδί μου τίποτε". Οδηγεί σε ασυδοσία .
"Να μην στερήσω το παιδί μου από τα απαραίτητα" είναι το σωστό .

Έχουμε μεγάλη ανεργία αλλά στα  χωράφια κανείς Έλληνας δεν θέλει να δουλέψει .

Προτιμάει ο νεαρός άνεργος να  παίρνει χαρτζιλίκι από γονεις  για να πίνει το φραπεδάκι του με τις ώρες στην παραλία.
Και ο γονιός ευχαρίστως το δίνει αυτό το χαρτζιλίκι .

Μάλλον έχουμε ακόμη λίπος για να κάψουμε . Καλά είπε ο Ράϊχενμπαχ .

Μιχαλη πας να δουλεψεις για 10 αντε 15 ευρω απο το πρωι ως το βραδι;εγω σου λεω οτι παω.σουπερ μαρκετ πας;καθε φορα που πας ποσα χαλας;τοσα Μιχαλη δινουν στα χωραφια.δωσε μου και 5ευρω την ημερα αλλα πρωτα ριξε τις τιμες για να μπορω να ζησω!
  Χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να πώ   ότι , κατόπιν ωρίμου σκέψεως , εμμένω πλήρως σε αυτά που έγραψα παραπάνω   και κυρίως στο ότι έχουμε ακόμα λίπος για να κάψουμε , όπως πολύ σωστά είπε ο Ράϊχεμπαχ όταν ξεκίνησε το πρόγρμμα λιτότητας στην Ελλάδα.
   Ως προς τα ημερομήσθια πιστεύω ότι είναι περισσότερο από 15€/8ωρο για δηλωμένη εργασία ακόμη και του ανειδίκευτου νεοπροσληφθέντος υπαλλήλου.
   Ως προς τα χωράφια στα οποία αναφέρθηκα και εγώ και εσύ απορώ , είναι ασύβατο με την ιδιότητα του Έλληνα η εργασία στα χωράφια /εργοστάσια /οικοδομές;
Είμαστε πορφυρογέννητοι εμείς οι Έλληνες; Οι παππούδες μας που δουλεύανε;
  Ως προς το "δωσε μου και 5ευρω την ημερα αλλα πρωτα ριξε τις τιμες για να μπορω να ζησω" συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να είσαι σίγουρος ότι προς τα κει βαδίζουμε.
   Φιλικά , καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης.

Μιχαλη εγω παω σε ολες τις δουλειες δεν εχω τετοια θεματα.φιλε οταν ηρθαν στην ελλαδα οι αλβανοι περναν μονο το φαι τους και ενα χαρτζηλικι.τωρα ζητανε πανω απο 50 ευρω για να σου καθαρισουν τον κηπο.αυτο γιατι εχουν πλεον τα ιδια εξοδα με τους ελληνες.οι φθηνοι πλεον και στο λεω γιατι ξερω περιπτωσεις ειναι οι πακιστανοι αφγανοι και αλλοι.αυτοι παιρνουν απο 5 εως 15 ευρω το οχταωρο ανασφαλιστοι.εννοειται οτι παντα μιλαμε καλοπροαιρετα και χωρις αντιπαραθεση!συμφωνω οτι οι λιγοι που δηλωνουν τους εργατες δινουν και παραπανω χρηματα γιατι ειναι σοβαροι ανθρωποι και οχι εκμεταλευτες!συμφωνω και για το λιπος που γραφεις μονο που πλεον σε οσους δεν εχει τελειωσει θα τελειωσει συντομα.φιλικα κωνσταντινος!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences