Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:05:54 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή με... μόρια!!!  (Αναγνώστηκε 3526 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:34:58 μμ »

Στο τέλος θα δουλεύουμε και θα τους πληρώνουμε κιόλας. Θυμός Θυμός

http://www.nooz.gr/greece/e8elontes-ekpaideutikois-anazita-to-up-paideias
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:42:26 μμ »

Οχι, Θωμά! Οπως το έγραψες είναι. Πληρωμή με μόρια, αλλά τα ...άλλα μόρια. Θα δουλεύει κάποιος και σαν αμοιβή θα παίρνει κι από ένα...μόριο για να λέει βάλαμε και σήμερα κάτι στο στόμα μας Λύπη Λύπη
Υ.Γ. Από τη σύνταξη του μήνα έμειναν 129 ευρώ. Ευτυχώς έχω πετρέλαιο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:59:33 μμ »

Δεν είναι τυχαία η δήλωση ενός άλλου πολιτικού μαϊντανού περίπου πριν δυο χρόνια
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=491691

Υ.Γ. Από τη σύνταξη του μήνα έμειναν 129 ευρώ.

Δηλαδή Θανάση για κάθε μέρα από τις 23 που απομένουν ακόμα ως το τέλος του μήνα, αναλογούν 5,50 ευρώ περίπου. Τι παραπονιέσαι; Ούτε οι βουλευτές δεν παίρνουνε τόσα πολλά. Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 05:18:51 μμ »

Και μάλιστα καθαρά! Δεν υπάρχει ΔΕΗ και Νερό!!
 Ολοι θα ζήσουμε που λέει και ο Κοινούσης!
Υ.Γ. Ξέχασα και μερικά 10ευρα με Υ002.  Ολο και κάποιος φίλος θα θέλει οπότε βγαίνει το ψωμάκι του μήνα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2014, 05:36:50 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 10:43:16 πμ »

Υπο καποιες συνθηκες θα σκεφτομουνα να εργαστω υπο τετοιο καθεστως
Αν δηλαδη αφορουσε σχολεια ειδικου χαρακτηρα,αν δεν υπηρχε τοσο μεγαλη ανεργια και αν ηταν διπλα στο σπιτι μου.
Πιστευω παντως οτι αρκετοι θα ενδιαφερθουν, εστω και ετσι.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 11:10:46 πμ »

Ο κόσμος εχει ανάγκη απο ΕΡΓΑΣΙΑ, ούτε απο μόρια , ούτε απο επιδόματα ανεργίας, ουτε απο κοινωνικά μερίσματα, ούτε απο ελάχιστα εγγυημένα εισοδήματα και πασης φύσεως ελεημοσύνες που μόνο εκδούλευση προκαλούν και αβεβαιότητα.

Ε Ρ Γ Α Σ Ι Α και μόνον εργασία.

Οι βουλευτές παίρνουν πανω κάτω 7500-9000 στην τσεπη. Με πληρωμένο την φόρο μιας και τα 5000 απο τα 7500 θεωρούνται 'αποζημίωση' και δεν υπόκεινται σε μειώσεις κλπ, ενω τα υπόλοιπα 2500 υπόκεινται.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 11:16:50 πμ »

Γενικότερα για το θέμα.

Για άλλη μια φορά επιδοτούνται οι τεμπέληδες (edit: χαραμοφάηδες) και οι άχρηστοι. Όποιος έχει βρει μια άλλη δουλειά, δεν θα την αφήσει για να πάει να μαζέψει μόρια (με αυτόν τον τρόπο ή με τους άλλους). Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να βρει άλλη δουλειά... επιδοτείται...

Να το εξηγήσω για όσους δεν το ξέρουν. Κάποιος τελειώνει μια σχετική σχολή. Και για να μην κάθεται βρίσκει μια οποιδήποτε δουλειά, περιμένοντας να γίνει κάποιος διαγωνισμός και να διοριστεί. Κλπ.

Αντίθετα, αν κάθεται σπίτι του να τον ταϊζουν οι γονείς του, κάθε τόσο μαζεύει προϋπηρεσία και μόρια από δω κι από κει, είτε δουλεύοντας δωρεάν, είτε δουλεύοντας δύο ώρες την ημέρα για εφτά μήνες τον χρόνο. (Γιατί μην μου πείτε ότι κάποιος με εισόδημα 4.000 τον χρόνο ζει χωρίς τη βοήθεια των δικών του.)

Κάνει και δυο-τρία παιδιά (τα οποία ταϊζουν οι γονείς του) και μετά άντε εσύ να διοριστείς.

(Φυσικά, και τους μήνες που είναι άνεργος μαζεύει μόρια ανεργίας, ενώ αυτός που δουλεύει μαζεύει μηδέν.)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2014, 11:31:33 πμ από sac » Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 09:09:01 μμ »

Ο κόσμος εχει ανάγκη απο ΕΡΓΑΣΙΑ, ούτε απο μόρια , ούτε απο επιδόματα ανεργίας, ουτε απο κοινωνικά μερίσματα, ούτε απο ελάχιστα εγγυημένα εισοδήματα και πασης φύσεως ελεημοσύνες που μόνο εκδούλευση προκαλούν και αβεβαιότητα.

Ε Ρ Γ Α Σ Ι Α και μόνον εργασία.

Οι βουλευτές παίρνουν πανω κάτω 7500-9000 στην τσεπη. Με πληρωμένο την φόρο μιας και τα 5000 απο τα 7500 θεωρούνται 'αποζημίωση' και δεν υπόκεινται σε μειώσεις κλπ, ενω τα υπόλοιπα 2500 υπόκεινται.

Προσωπικα εχω εργασια και εισοδημα.
Αυτο που δεν εχω ειναι την δυνατοτητα να εργαστω συμφωνα με το πτυχιο μου,καθοτι ουτε επετηριδα,ουτε ΑΣΕΠ.
Με μια τετοια ρυθμιση θα μπορουσα να το κανω,εστω για να δω πως ειναι.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 03:45:53 πμ »

Γενικότερα για το θέμα.

Για άλλη μια φορά επιδοτούνται οι τεμπέληδες (edit: χαραμοφάηδες) και οι άχρηστοι. Όποιος έχει βρει μια άλλη δουλειά, δεν θα την αφήσει για να πάει να μαζέψει μόρια (με αυτόν τον τρόπο ή με τους άλλους). Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να βρει άλλη δουλειά... επιδοτείται...

Να το εξηγήσω για όσους δεν το ξέρουν. Κάποιος τελειώνει μια σχετική σχολή. Και για να μην κάθεται βρίσκει μια οποιδήποτε δουλειά, περιμένοντας να γίνει κάποιος διαγωνισμός και να διοριστεί. Κλπ.

Αντίθετα, αν κάθεται σπίτι του να τον ταϊζουν οι γονείς του, κάθε τόσο μαζεύει προϋπηρεσία και μόρια από δω κι από κει, είτε δουλεύοντας δωρεάν, είτε δουλεύοντας δύο ώρες την ημέρα για εφτά μήνες τον χρόνο. (Γιατί μην μου πείτε ότι κάποιος με εισόδημα 4.000 τον χρόνο ζει χωρίς τη βοήθεια των δικών του.)

Κάνει και δυο-τρία παιδιά (τα οποία ταϊζουν οι γονείς του) και μετά άντε εσύ να διοριστείς.

(Φυσικά, και τους μήνες που είναι άνεργος μαζεύει μόρια ανεργίας, ενώ αυτός που δουλεύει μαζεύει μηδέν.)

Γιώργο είσαι off δυστυχώς, ή εν πάσει περιπτώσει, ίσως δείχνεις το αποτέλεσμα και χάνεις το νόημα. Επειδή έχω περάσει από την εκπαίδευση σαν ωρομίσθιος και σαν αναπληρωτής για κάποια χρονάκια, ελλείψει ΑΣΕΠ, με μισθούς της ξεφτίλας τότε, που πλέον φαντάζουν μια χαρά βέβαια, αλλά τα ίδια σ###ά καλύπτουν με το συμπάθειο στο επίπεδο των καθημερινών αναγκών αναλογικά, το "καρότο" των μορίων πάντα υπήρχε για να σε στείλει με 2 παιδιά από την Ξάνθη στη Λήμνο με 650 ευρώ (το 2009 ας πούμε). Και μετά (2010) οι πίνακες κλείδωσαν. Κοινώς 650 και λιγότερα για τη Λήμνο και αυτό είναι.

Άμα είχες ανάγκη έστω τα 200 το μήνα ίσως να πήγαινες, όπως το ίδιο θα 'κανες και αν έτρωγες την παραμύθα "ότι με τα μόρια κάτι κάποτε θα γίνει". Έχω φάει κατά καιρούς τα συκώτια μου με συναδέλφους, ότι κι αυτοί οι ευαισθητοποιημένοι ή "ευαισθητοποιημένοι" που κάνουν τα "δωρεάν κοινωνικά φροντιστήρια" που πολλοί χειροκροτούν για το "λειτούργημα που επιτέλους ανακάλυψαν οι δημόσιοι υπάλληλοι", κάνουν ζημιά, γιατί καλύπτουν απ' την καβάντζα τους κενά που το κράτος θα 'πρεπε να κόψει το λαιμό του να καλύψει για την ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ.

Αν ένας πιτσιρικάς ή μια κοπελίτσα που μόλις έχουν βγάλει τις σχολές τους, δεχτούν να δουλέψουν με μόρια, δε φταίνε αυτοί, τι να πούνε κι αυτοί που τρέχουν στα ΚΕΚ στα 40 τους. Έχουν να φάνε παραμύθα, ελπίδα και σ###ά ακόμη κι απ' το κράτος και απ' τους γονείς τους. Αν δρουν σα "δούρειοι ίπποι" είναι άλλο ζήτημα και πρωτίστως όχι δικό τους. Άλλοι είναι το πρόβλημα και όχι αυτοί.

Μην κανιβαλιζόμαστε. Κανένας εκπαιδευτικός σε παραγωγική ηλικία, με οικογένειες κτλ δε θα πέσει στην παγίδα, αυτά τα έχουμε φάει στη μάπα -ακόμη και στα καλά- χρόνια τώρα. Έχουν γνώση οι φύλακες. Αλλού είναι το ζήτημα.

Κι όλα αυτά τα λέω ενώ έχω δουλέψει σαν ωρομίσθιος και σαν αναπληρωτής καθηγητής στο δημόσιο, σαν οδοκαθαριστής, σαν εργάτης και σαν υπάλληλος του κλώτσου και του μπάτσου του κάθε ηλίθιου αφεντικού για να τα βγάλω πέρα.

Sac (Γιώργο) μην το χέζουμε με τους κοινωνικούς αυτοματισμούς, αν κανιβαλίσουμε όποιον/όποια πάει να δουλέψει έτσι, απλά θα μείνουμε είτε με λιγότερους απελπισμένους, είτε με λιγότερους παραμυθιασμένους. Αν αυτοί είναι το θέμα, ας τους φάμε μια ώρα νωρίτερα, να σωθούμε. Και μη μου πεις ότι με μέσο θα πάει κάποιος να δουλέψει στο τζάμπα, το κάψαμε.

ΥΓ: Συγγνώμη για το ύφος, αποφεύγω εξ άλλου να σχολιάζω οτιδήποτε εκτός από τα συλλεκτικά αντικείμενα καθ' εαυτά, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω κανιβαλισμούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 04:27:04 πμ από giorgos_p » Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 10:48:15 πμ »

Αγαπητέ Γιώργο... δεν είμαι σίγουρος ότι διαφωνούμε...

Το θέμα θέλει λεπτομερή συζήτηση που δεν είναι του παρόντος.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα εξής: Όποιος έχει ανάγκη, θα δουλέψει οπουδήποτε. Κι αν βρει μια "καλή" δουλειά, έστω με 850 ευρώ, χωρίς να τρέχει να νοικιάζει σπίτια, δεν θα την αφήσει για να πάει να μαζέψει μόρια.

Δεν αναφέρομαι ειδικά στη συγκεκριμένη εξαγγελία του Λοβέρδου, αλλά γενικότερα. Από το 2000 που "καταργήθηκε" η επετηρίδα, έχουν φτιαχτεί άλλες εκατό επετηρίδες, στις οποίες εγώ δεν μπορούσα να μπω, γιατί... δεν ήμουν άνεργος... Και τώρα με την κρίση σταμάτησαν και οι διαγωνισμοί, οπότε έχουμε ακόμα μία επετηρίδα στην οποία επίσης δεν μπορώ να μπω.
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 12:39:32 μμ »

"έστω με 850 ευρώ" ;;;  Απορία
ε οχι, αυτα τα λεφτα στην εποχη που ζουμε δεν θεωρουνται "εστω", θεωρουνται "πες μου ποτε ξεκιναω" !
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 12:52:52 μμ »

Αυτό λέω κι εγώ. Και τελικά μπαίνουν στις επετηρίδες αυτοί που κάθονται.

Δηλαδή, είτε δεν έχουν ανάγκη το 850 ευρώ, είτε δεν τους τα προσφέρει κανένας.

(Φυσικά, κάθε γενίκευση καίει και τα χλωρά μαζί με τα ξερά.)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences