Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:15:10 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόταση ν' απαγορευτεί η πώληση πλαστών κινεζικών νομι  (Αναγνώστηκε 7834 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:34:40 μμ »

πούλησα κι εγώ λίγες, καμιά εβδομηνταριά αλλα οι δικές μου δεν ήταν κινέζικες, μάλλον για βουλγάρικες τις έκοψα. Δηλώνω ένοχος.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:36:42 μμ »

Κατάλαβα.

 Συμφωνώ και εγω οτι πρεπει να σταματήσει αυτή η πρακτική διότι αλλωστε ενθαρρύνει αυτούς που τα φτιάχνουν να συνεχίσουν. Όσο υπάρχουν αγοραστές τόσο θα υπάρχουν κατασκευαστές.
Μια φορά πρότεινα σε ένα οικο δημοπρασιών που πουλούσε ενα 20δρχμο 33 ως κόπια να το αποσύρει. Ξέρετε τι μου απάντησε; Εμείς το πουλάμε σαν κόπια, πάρτο εσύ και αποσύρε το απο την αγορά αν θες!

Δεν ειναι έτσι. Η ευθύνη μας δεν σταματά εκεί, δηλαδή οτι το πουλάμε σαν κόπια. Κάποια στιγμή κάποιος επιτήδειος θα βρεθεί και θα το πλάσαρει σε κάποιον νεοφερτο ως γνήσιο καταστρέφοντας το χόμπι αφού  οταν θα το διαπιστώσει ο αγοραστής  μάλλον θα τα παρατήσει απογοητευμένος.

Προσωπικά οταν απο λάθος αγοράσω μια κόπια και δεν μπορω για κάποιους λόγους να την επιστρέψω την κρατάω και αποροφω την απώλεια. Πρώτα τα κατέστρεφα, τώρα κάνω αρχείο και ενημερώνω το data base του BNTA (πρακτικη που κάνουν ολα τα μέλη για αλληλο προστασία)!


Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:43:29 μμ »

\Προσωπικά οταν απο λάθος αγοράσω μια κόπια και δεν μπορω για κάποιους λόγους να την επιστρέψω την κρατάω και αποροφω την απώλεια. Πρώτα τα κατέστρεφα, τώρα κάνω αρχείο και ενημερώνω το data base του BNTA (πρακτικη που κάνουν ολα τα μέλη για αλληλο προστασία)!

[/quote



δεν ειναι κακη λυση μια ενοτητα με φωτο απο κοπιες και καποια σχολια.αλλωστε και να σταματησουν εδω το alibaba θα τις πουλαει
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:47:39 μμ »

Κατάλαβα.

 Συμφωνώ και εγω οτι πρεπει να σταματήσει αυτή η πρακτική διότι αλλωστε ενθαρρύνει αυτούς που τα φτιάχνουν να συνεχίσουν. Όσο υπάρχουν αγοραστές τόσο θα υπάρχουν κατασκευαστές.
Μια φορά πρότεινα σε ένα οικο δημοπρασιών που πουλούσε ενα 20δρχμο 33 ως κόπια να το αποσύρει. Ξέρετε τι μου απάντησε; Εμείς το πουλάμε σαν κόπια, πάρτο εσύ και αποσύρε το απο την αγορά αν θες!

Δεν ειναι έτσι. Η ευθύνη μας δεν σταματά εκεί, δηλαδή οτι το πουλάμε σαν κόπια. Κάποια στιγμή κάποιος επιτήδειος θα βρεθεί και θα το πλάσαρει σε κάποιον νεοφερτο ως γνήσιο καταστρέφοντας το χόμπι αφού  οταν θα το διαπιστώσει ο αγοραστής  μάλλον θα τα παρατήσει απογοητευμένος.

Προσωπικά οταν απο λάθος αγοράσω μια κόπια και δεν μπορω για κάποιους λόγους να την επιστρέψω την κρατάω και αποροφω την απώλεια. Πρώτα τα κατέστρεφα, τώρα κάνω αρχείο και ενημερώνω το data base του BNTA (πρακτικη που κάνουν ολα τα μέλη για αλληλο προστασία)!

Εχμμμ.... το εμπόριο αντιγράφων δεν είναι καινούριο φρούτο. Στα γραμματόσημα υπήρχε σχεδόν εξαρχής.

Στα 100+ χρόνια πώς διαμορφώθηκαν τα πράγματα;
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:48:23 μμ »

 Αν βάλουμε εδώ ενότητα με κόπιες και γιατί είναι κόπιες , θα βοηθήσουμε τους παραχαράκτες να κάνουν καλύτερη δουλειά την επόμενη φορά.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:52:09 μμ »

Αν βάλουμε εδώ ενότητα με κόπιες και γιατί είναι κόπιες , θα βοηθήσουμε τους παραχαράκτες να κάνουν καλύτερη δουλειά την επόμενη φορά.


δεν ειναι αναγκη να μπει φορα παρτιδα.......
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2014, 09:54:18 μμ »

 Συμφωνω και υπερθεματιζω.
Θυμιζω οτι εδω ειναι ιδιωτικος χωρος και οχι "χρυση ευκαιρια".
Ειναι απολυτως απαραιτητο, κατα την γνωμη μου, να απαγορευτει απο την ιδιοκτησια του χωρου η δημοσιευση αγγελιων για κοπιες.
Δηλαδη, για ονομα του θεου, υποτιθεται οτι αυτο το φορουμ υπαρχει για την διαδοση του συλλεκτισμου, ειναι δυνατον να προωθουνται μεσω αυτου τα εργαλεια της καταστροφης του?

Οσο για τις "πιστοποιημενες κοπιες" ,τα πραγματα ειναι απλα.
Οποιος εχει μια τετοια, εφοσον αποδειξει με στοιχεια οτι ειναι οντως ετσι, αποζημιωνεται στο ακεραιο απο την εταιρεια πιστοποιησης για την αξια του νομισματος ως γνησιο.
Αυτο ειχε γινει στο παρελθον σε μια περιπτωση, ειχε γραφτει και εδω.
Αυτη ειναι η διασφαλιση που παρεχουν οι σοβαρες εταιρειες.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:08:31 μμ »

Αν βάλουμε εδώ ενότητα με κόπιες και γιατί είναι κόπιες , θα βοηθήσουμε τους παραχαράκτες να κάνουν καλύτερη δουλειά την επόμενη φορά.


δεν ειναι αναγκη να μπει φορα παρτιδα.......

Σωστή πρόταση αλλα όχι εδώ. Πρεπει να γίνει σε έναν πιο στιβαρό φορέα ας πούμε την ΠΝΕ και μόνο με την προϋπόθεση οτι τα αρχεία (ηλεκτρονικά) θα ειναι αυστηρά κλειδωμένα και προσβάσιμα μόνο απο τα μέλη που δεν θα έχουν δικαίωμα να τα δώσουν σε άλλους. Αλλα μάλλον ανέφικτο αν κρίνω απο αυτα που ακούω για έλλειψη "χεριών"!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:14:53 μμ »

Καλύτερα δεν είναι να έχει ένα πλαστό μπροστά του και να συγκρίνει?
Μάλλον δεν ήμουν εγώ αυτός που εννοείς,αλλά αν ερχόσουν δε θα αρνιόμουν να βοηθήσω.
Αν δε σε βοηθά μια φωτογραφία, τότε αγόρασέ την κόπια να την έχεις για μελέτη. Όταν κάνεις τη δουλειά σου, όμως, δεν είναι ανάγκη να βγάλεις τις κόπιες προς πώληση. Εκεί είναι ακριβώς που θα χαθεί ή μπάλα και θα πέσουν σε χέρια πονηρά. Κράτησέ τες ή πέταξέ τες. Ας κάνουμε απόσβεση της αγράς από τις γνώσεις που έχουμε αποκομίσει κι όχι να βγάλουμε 50 ή 100 ευρώ που δώσαμε για την αγορά τους.

Κι εγώ έχω αγοράσει την κόπια της 112 από τον Νίκο, πριν από 3 περίπου χρόνια. Για μελέτη την πήρα, πριν βγουν στην αγορά οι κόπιες του GG. Σαφώς και δε σκοπευω να την πουλήσω. Θα μείνει στη συλλογή μου δίπλα στη γνήσια 112.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:24:03 μμ »

Αν βάλουμε εδώ ενότητα με κόπιες και γιατί είναι κόπιες , θα βοηθήσουμε τους παραχαράκτες να κάνουν καλύτερη δουλειά την επόμενη φορά.
δεν ειναι αναγκη να μπει φορα παρτιδα.......

Σωστή πρόταση αλλα όχι εδώ. Πρεπει να γίνει σε έναν πιο στιβαρό φορέα ας πούμε την ΠΝΕ και μόνο με την προϋπόθεση οτι τα αρχεία (ηλεκτρονικά) θα ειναι αυστηρά κλειδωμένα και προσβάσιμα μόνο απο τα μέλη που δεν θα έχουν δικαίωμα να τα δώσουν σε άλλους. Αλλα μάλλον ανέφικτο αν κρίνω απο αυτα που ακούω για έλλειψη "χεριών"!

Διαφωνώ κάθετα...

Ήδη ξεκίνησα ενότητα στον κατάλογό μου με όσες κόπιες μπορέσω να βρω. Θα αργήσει μεν να ολοκληρωθεί, αλλά θα προσπαθήσω να τα βγάζω σιγά-σιγά, όλα στη φόρα. Θα είναι απ' όλους προσβάσιμα, για να μπορεί ο οποιοσδήποτε να τα ξεχωρίζει εύκολα και να τα καταγγέλλει 'επί τη εμφανίσει'. Απ ευθείας καταγγελία στο eBay και οπουδήποτε, άνευ προειδοποίησης και χωρίς καμία τύψη. Μόνο έτσι θα γίνει σωστή δουλειά, διότι ο φόβος φυλάει τα έρμα. Ας τα εντοπίζουμε και να τα απαξιώνουμε, για να μπούνε, ή καλύτερα να τα βάλουν, εκεί που πρέπει και όχι σε συλλογές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 07, 2014, 10:45:14 μμ »

 Πληροφορίες τέτοιου είδους προσβάσιμες μόνο σε αυτούς που τις έχουν ανάγκη για να μαθαίνουν και να προστατεύονται όπως δηλαδή τα μέλη μιας Νομισματικής Ένωσης γιατί να ειναι σε κοινή θέα με ποιος ξέρει ποιους αποδέκτες και κυρίως με τι σκοπούς;

Αλλωστε ο κατάλογος σου εχει Ελληνικά μόνο. Τα Παγκόσμια; Μια Ένωση τα καλύπτει ολα. Αν μάλιστα κρατεί και επαφές με ξένους φορείς και ανταλαςςει πληροφορίες σαυτον τον τομέα ακόμα καλύτερα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 08, 2014, 12:52:53 πμ »

Τουλάχιστον, μπορούμε να συνμφωνήσουμε στο ελάχιστο; Να πάψουν οι αγοραπωλησίες των κινεζικών στο Στέκι κατ' αρχήν. Για τα υπόλοιπα μπορούμε να μιλάμε επ' αόριστον.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:33:07 πμ »

Το να συμφωνήσουμε εμείς Κώστα δεν σημαίνει ότι θα σταματήσουν και οι αγοραπωλησίες Κινέζικων στο Στέκι. Την απόφαση πρέπει να την λάβουν οι διαχειριστές.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:57:00 πμ »

Φυσικα αλλωστε όλοι όσοι γράψαμε εδώ συμφωνούμε. Ο Κώστας ο,τι κάνει το κάνει σε ιδιωτικό χώρο και δεν αμφιβάλλω φυσικα την πολυ καλή πρόθεση του: να ενημερώσει.

Δεν το έγραψα ούτε για να δημιουργήσω αντιπαράθεση ούτε να δημιουργήσω πρόβλημα στην ΠΝΕ. Τα γράφω αυτα για να μην παρεξηγηθώ γιατί ακόμα και σε εκτιμήσεις βλέπω οτι εχω παρεξηγηθεί.

Καλημερα σε όλους.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 08, 2014, 09:17:49 πμ »

Γιώργο καλημέρα. Δεν τίθεται κανένα θέμα παρεξήγησης, αλίμονο αν παρεξηγούσαμε όποιον διαφωνούσε ή είχε άλλη άποψη από τη δική μας. Εξ άλλου η διαφωνίες φέρνουν την εξέλιξη.

Πιστεύω ότι η γνώση πρέπει να είναι προσβάσιμη απ' όλους, επειδή είναι ισχυρό όπλο, αν τη χειριστείς σωστά. Συμφωνώ ότι αυτή η γνώση μπορεί να πέσει σε λάθος χέρια, αλλά κατά τη γνώμη μου, υπερισχύει ο φόβος και δύσκολα κάποιος θα την εκμεταλλευτεί εκ του πονηρού, αν γνωρίζει ότι η γνώση είναι κοινή και προσβάσιμη απ' όλους.

Αλλωστε ο κατάλογος σου εχει Ελληνικά μόνο. Τα Παγκόσμια; Μια Ένωση τα καλύπτει ολα. Αν μάλιστα κρατεί και επαφές με ξένους φορείς και ανταλαςςει πληροφορίες σαυτον τον τομέα ακόμα καλύτερα.
Σ' αυτό θα συμφωνήσω.

Καλημέρα και σε όλους τους φίλους.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences