Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:53:13 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μ.Βρετανία σπανια πενα 1797  (Αναγνώστηκε 8982 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Πάρης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 36


Ελλάς 4 ever


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 01, 2014, 07:24:06 μμ »

Κρίμα  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Eλλάς 4 ever
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 01, 2014, 08:58:10 μμ »

Κρίμα γιατί;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Πάρης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 36


Ελλάς 4 ever


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:31:03 πμ »

Κρυμα που η αγορά μου ήταν άσκοπη  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Eλλάς 4 ever
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:39:02 πμ »

Καλημερα.Γιατι ασκοπη? ποιος ηταν ο σκοπος σου? Αλλος εκτος απο την συλλογη των νομισματων?
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Πάρης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 36


Ελλάς 4 ever


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:11:21 μμ »

Αυτό που εννοώ ειναι ότι θα μπορούσα να αξιοποιησω τα χρήματα που έδωσα για ένα καλητερο κομμάτι
Καταγράφηκε

Eλλάς 4 ever
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 02, 2014, 08:28:18 μμ »

Όλοι έχουμε πληρώσει δίδακτρα για να μάθουμε, αν τα δικά σου είναι 5 ευρώ,  μην το πεις ούτε του παπά....
Καταγράφηκε
Πάρης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 36


Ελλάς 4 ever


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:00:17 μμ »

Σωστό, έρχεται δίκιο ,μην με παρεξηγήτε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Eλλάς 4 ever
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:28:19 μμ »

Παρη μου γιατι κριμα;; δνε πειραζει αν ειναι φθαρμενο και δεν εχει μεγαλη αξια! εχει την ιστορια του, ειναι παλιο, και το πηρες φτηνα! δηλαδη αν εχασες 2-3 ευρω... κριμα; αν ειναι ετσι ξερεις ποσοι απο εδω μεσα θα ειχαμε αυτοκτονησει;; δεν κανω πλακα και θα σου το εξηγησω παρακατω...

τωρα.. για το νομισμα... οτνα το πηρες τι σκεφτοσουν; να ενα νομισμα που θα εχει αξια και θα βγαλω αν το πουλησω ή σκεφτοσουν οτι ειναι ενα ομορφο παλιο νομισμα που ειναι και εντυπωσιακο σε μεγεθος και βαρος, που εχει ιστορια μαζι του κτλ;

το βασικο ειναι... σου αρεσε; τελος! μη μετανιωνεις για τιποτα! το νομισμα σου κουβαλαει οντως ιστορια μιας και ειναι το δευτερο βαρυτερο χαλκινο αγγλικο νομισμα, και το ξεπερναει μονο το νομισμα των 2 πεννων... που ειναι 57 γραμμαρια αν θυμαμαι καλα! πριν βγει υπηρχε ελλειψη μικρων νομισματων στην αγορα και διαφοροι εμποροι και μαγαζια αρχισαν να κοβουν τοκεν για κυκλοφορια! τελικα μετα απο λιγο καιρο δοθηκε το οκ στον Μatthew Boulton να ξεκινησει την κοπη επισημου νομισματος της 1 πεννας και των 2 πεννων... το 1797! αυτα κοπηκαν στο Soho mint  στο Μπιρμινγχαμ!

λογο και του σχεδιου αλλα βασικα λογο μεγεθους και βαρους ο κοσμος δεν τα γουσταρε και πολυ! ηταν αβολα στο να τα εχεις μαζι σου στην αγορα.. και ειχαν βγαλει σε αυτα το παρατσουκλι cartwheel pennies... δηλαδη πεννες-καροροδες! ελεγαν οτι ειναι σαν να κουβαλαν καροροδες... χαχαχαχα

ολα φερουν ημερομηνια 1797 αλλα ειναι πολυ πιθανο να εχουν κοπει σε διαφορες ημερομηνιες αρχομενης το 1797 αλλα ολα φερουν την ιδια ημερομηνια!

ετσι λοιπον... βλεπεις ενα εντυπωσιακο νομισμα που απεκτησε φημη, παρατσουκλι και ιστορια που το συνοδευει! αν σκεφτεις οτι και ο βασιλιας που ειναι πανω του...ο Γεωργιος Γ΄... που.. ηταν ψιλοτρελλος... αλλα ηταν σε μια εποχη οπου...εγινε η αμερικανικη επανασταση, νικησε τον Μεγα Ναπολεοντα... χαμος! μιλαμε για πολυ ιστορικες στιγμες που ολοι μας εχουμε διαβασει σε βιβλια.. σχολικα και μη... οποτε... δεν ειναι κατι ιδιαιτερο; τι σημασια εχει αν ειναι φτηνο ή αν εδωσες ελαχιστα ευρω παραπανω;

σου αρεσε οταν το ειδες;;; αυτο κρατα και αγαπησε το... δεν ειναι ολα τα νομισματα ακριβα και σπανια!


οσο αφορα για την χασουρα σου.... θα σου πω μια προσωπικη μου ιστορια... σε μια αποχη προ ιντερνετ....

ειχα δει ενα ταλιρο βελγικο σε ενα μαγαζι εδω στο νησι.... το ταλιρο ηταν καθαρισμενο και με αρκετη φθορα... μου αρεσε ομως... ηταν το πρωτο που εβλεπα....

το αγορασα το 1996 με πολλες στερησεις... βλεπεις... το πηρα 25.000 δραχμες, σε μια εποχη που επαιρνα μηνιατικο 100.000... με πολυ κοπη και εργασια 7 μερες την εβδομαδα και 16 ωρες την μερα!

το 2002 αγορασα το πρωτο μου κομπιουτερ.... και εβαλα και ιντερνετ... δεν πηγα κατευθεια στο εβαυ... αλλα σε ενα site ελληνικο.... που αν και προσωπικα εβλεπα τις τιμες πανφτηνες... (συγκρινοντας τις εδω τιμες στα τουριστικα...), δεν ηταν και τοσο χαμηλες οι τιμες.... αλλα ξερεις ποσο πουλιωταν τοτε το ταλιρο το δικο μου μεσα;;; 5 ευρω!  ακομα και σημερα... το βρισκεις με 20-25 ευρω... ισως λεω και πολλα....

καταλαβαινεις χασουρα;; εδωσα το 1/4 του μηνιατικου μου για ενα νομισμα που.... ηταν πολυ φτηνο...  ομως και παλι... το εχω... και το χαιρομαι... και εχω και μια ιστορια εστω και πικρη για την τσεπη μου... να πω... Χαμόγελο

σιγα σιγα θα μπορεις να δεις πραγματικες τιμες και να μην εχεις πολυ χασουρα... αλλα και παλι μη νομιζεις οτι ολα θα ειναι μελι γαλα! δες με την κριση.... ποσα ελληνικα νομισματα απαξιωθηκαν σε θεμα τιμης....
το θεμα ειναι ομως να το εχεις και να το χαιρεσε! αν κοιταν ποσο πηρες το καθενα σε βαθος χρονου... (χωρις να λεω οτι ειναι κακο...), υπαρχει κινδυνος να χασεις το νοημα του συλλεκτισμου.... στο κατω κατω... μπορει και ολοι μας να ειμαστε χαμενοι.... κανεις δεν παιρνει τιποτα μαζι του... και οι στερησεις μιας ζωης που καναμε για μερικα μεταλικα δισκια που ονομαζονται νομισματα... να μην ειναι τιποτα για τον τυχον κληρονομο μας... και να τα κανει φυλλο και φτερο, σκοτωνωντας τα....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:30:59 μμ »

Σωστό, έρχεται δίκιο ,μην με παρεξηγήτε Χαμόγελο

Χαμόγελο κανενας δε σε παρεξηγει φιλε μου! φιλικη κουβεντα κανουμε! Χαμόγελο

προσωπικα θα σου πω καλοριζικο για το κουκλακι την καροροδα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:52:24 μμ »

Καλησπερα Παρη Χαμόγελο θα συμφωνησω σε οτι ειπε και ο Θανασης (rubirosa)και μαλιστα πολυ Άνεση εγω ακομα μαθαινω...μαλλον Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Όλοι έχουμε πληρώσει δίδακτρα για να μάθουμε, αν τα δικά σου είναι 5 ευρώ,  μην το πεις ούτε του παπά....
Και στην οπως παντα τεκμηριωμενη απαντηση του Νικου (NMS) εχω και εγω να πω οτι αυτο ελεγα με την απαντηση μου.Σκοπος ειναι το ταξηδι και οχι ο προορισμός.
Να το χαιρεσαι το νομισμα σου Κλείσιμο ματιού Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:07:36 μμ »

Σκοπος ειναι το ταξηδι και οχι ο προορισμός.
+1.Ολοι την εχουμε πατήσει αλλά η ιστορία του καθε νομίσματος είναι ανεκτιμητη.


Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:08:47 μμ »

Δεν βαριεσαι φιλε μου, τι θα επαιρνες με 5 ευρω? ενα καφε και ενα κουλουρι.
Τωρα τουλαχιστον σου εμεινε το νομισματακι...
Κοιτα, τα πρωιμα σταδια του μεγαλου ταξιδιου, ολοι μας τα εχουμε περασει.
Πας μια βολτα στους παγκους η στα παλαιοπωλεια, βλεπεις νομισματα που δεν ξερεις και δεν μπορεις να αναγνωρισεις ,θες ομως κατι να αγορασεις.
Βρισκεις ενα, αρχιζεις τα παζαρια και τελικα φευγεις ικανοποιημενος οτι τον εριξες με το παζαρι σου τον μαγαζη και του το πηρες φτηνα..
Αμ δε.
Αυτος κανει αυτη την δουλεια πολλα χρονια, ενω εσυ τωρα ξεκινας στο χομπυ, ποσες ειναι οι πιθανοτητες να τον "ριξεις"??
Δεν τρεχει τιποτα, μετα απο 5-6 τετοια μαθηματα, (ευτυχως φτηνα) θα αλλαξεις ροτα και θα ψαξεις να μαθεις για το πως αναγνωριζονται οι καταστασεις των νομισματων και , το κυριοτερο, θα πηγαινεις "διαβασμενος" για το τι ψαχνεις.
Ολα στο προγραμμα ειναι..
Με γεια το νομισματακι, μια χαρα ειναι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Πάρης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 36


Ελλάς 4 ever


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:29:37 πμ »

Ευχαριστώ πολύ για τα Καλά σας λόγια,ξέρετε ακόμα ειμαι στο σχολείο και δεν έχω την δική σας πειρα, και πάλι πολλά ευχαριστώ  Χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2014, 11:42:21 πμ από Πάρης » Καταγράφηκε

Eλλάς 4 ever
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences