Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:16:28 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αποψεις για αναμνηστικα νομισματα  (Αναγνώστηκε 9026 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 24, 2014, 12:42:03 μμ »

ο καθένας μαζεύει ότι του αρέσει και ότι γουστάρει. αυτό που κάποιοι χωρίς να εννοώ κάποιον συγκεκριμένα, προσπαθούν να απαξιώσουν τις συλλογές άλλων, ή να κατευθύνουν προς άλλην κατεύθυνση κατά το γούστο ή συμφέρον τους, ποτέ δεν το κατάλαβα. εμένα μου αρέσουν και τα συλλέγω. άλλος γουστάρει καποδίστριες με κάθε νόμισμα άλλη ποικιλία, άλλος ρώσικα-κινέζικα-γερμανικά, άλλος ms άλλος χρέπια, ε αφήστε τον καθένα με τις ορέξεις του. αυτό που συλλέκτης είναι όποιος έχει ένα νόμισμα που υπάρχουν 10-15 γνωστά, και οι άλλοι ψευτοσυλλέκτες δεν το καταλαβαίνω. προτιμώ να δώσω τα λεφτά στο κάτω κάτω της γραφής για ένα χρυσό με τον Αριστοτέλη, παρά για ένα χάλκινο μονόλεπτο με τον βασιλιά, ενοχλώ κανέναν?  πάντα καλοπροαίρετα...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2014, 12:48:19 μμ »

ο καθένας μαζεύει ότι του αρέσει και ότι γουστάρει. αυτό που κάποιοι χωρίς να εννοώ κάποιον συγκεκριμένα, προσπαθούν να απαξιώσουν τις συλλογές άλλων, ή να κατευθύνουν προς άλλην κατεύθυνση κατά το γούστο ή συμφέρον τους, ποτέ δεν το κατάλαβα. εμένα μου αρέσουν και τα συλλέγω. άλλος γουστάρει καποδίστριες με κάθε νόμισμα άλλη ποικιλία, άλλος ρώσικα-κινέζικα-γερμανικά, άλλος ms άλλος χρέπια, ε αφήστε τον καθένα με τις ορέξεις του. αυτό που συλλέκτης είναι όποιος έχει ένα νόμισμα που υπάρχουν 10-15 γνωστά, και οι άλλοι ψευτοσυλλέκτες δεν το καταλαβαίνω. προτιμώ να δώσω τα λεφτά στο κάτω κάτω της γραφής για ένα χρυσό με τον Αριστοτέλη, παρά για ένα χάλκινο μονόλεπτο με τον βασιλιά, ενοχλώ κανέναν?  πάντα καλοπροαίρετα...
Καλά κάνεις.  Αν πρόσεξες αναφέρομαι σε προσωπικές μου απόψεις.  Για μένα δεν είναι νομίσματα και δεν τα κάνω. 
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 24, 2014, 12:50:22 μμ »

Χμμμμ.... τη χρονιά που προγραμματίστηκε έκδοση για τον Χατζηδάκι, πιάσαμε συζήτηση γοα την προγοναλαγνεία...

Συμφωνώ ότι είμαστε προγονόπληκτοι, αλλά ο Χατζηδάκις είναι μια πολύ σωστή κίνηση.

edit: Πρόπερσι είχαμε έκδοση για τον Παπανικολάου, πέρσι για τη Μύκονο...
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 24, 2014, 01:21:53 μμ »

Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
Λέει κάτι στους περισσότερους Έλληνες;
Αλήθεια πόσο διάσημος είναι και πόσο άγνωστος στην Ελλάδα;

Έχουν περάσει μόλις 64 χρόνια από το θάνατό του.
Καταγράφηκε

nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 24, 2014, 01:39:02 μμ »

Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
Λέει κάτι στους περισσότερους Έλληνες;
Αλήθεια πόσο διάσημος είναι και πόσο άγνωστος στην Ελλάδα;

Έχουν περάσει μόλις 64 χρόνια από το θάνατό του.

τον γνωρίζω, είναι μαθηματικός.
Σειρά μου τώρα, Απολλώνιος ο Τυανέυς, πέρασαν 2014 χρόνια απο τον θάνατό του. Ποιος γνωρίζει;
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 24, 2014, 01:53:06 μμ »

Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή
Λέει κάτι στους περισσότερους Έλληνες;
Αλήθεια πόσο διάσημος είναι και πόσο άγνωστος στην Ελλάδα;

Έχουν περάσει μόλις 64 χρόνια από το θάνατό του.

Μάλιστα ο Βενιζέλος τον είχε φέρει στο Πανεπιστήμιο της Σμύρνης πριν την Μικρασιατική Καταστροφή από την Γερμανία που ήταν,.. και αν δεν απατώμαι είχε και μια μικρή αλληλογραφία με τον Αϊνστάιν που πολλές φορές είχε σαν σκοπό να του λύσει μαθηματικές απορίες του!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 24, 2014, 01:59:07 μμ »

Και το εδώ Πανεπιστημιακό κατεστημένο τον έστειλε αδιάβαστο, η δε βιβλιοθήκη του παρέμεινε στα αζήτητα από το ελληνικό κράτος για πολλά πολλά χρόνια παρόλο που την είχε δωρίσει στο ελληνικό κράτος.
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2014, 11:53:35 μμ »

διαχωρησα τα ποστ γιατι δεν εχουν καμμια θεση στα νομισματικα προιοντα του 2014.Το θεμα ειναι πολυ καλο και δεν θα αφησω να χαλασει.Πληροφορουμαστε πολλοι απο εκει σημαντικες λεπτομερειες του προγραμματος
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:44:35 πμ »

Να κάνω μία ερώτηση:
Μπορώ με το ασημένιο δεκάευρο του Αριστοτέλη, να πάω στο περίπτερο της γειτονιάς μου και να
αγοράσω τσιγάρα; Απορία Και μάλιστα αν θα πρέπει να μου δώσει και ρέστα; διότι στοιχίζουν φθηνότερα.
Μη με χλευάσετε. Είναι πραγματική απορία μου και το εννοώ!


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2014, 10:55:53 πμ από silahim » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:50:50 πμ »

Αν έρθεις σε μένα θα σε εξυπηρετήσω. Για τους υπόλοιπους συναδέλφους, δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:57:54 πμ »

Να κάνω μία ερώτηση:
Μπορώ με το ασημένιο δεκάευρο του Αριστοτέλη, να πάω στο περίπτερο της γειτονιάς μου και να
αγοράσω τσιγάρα; Απορία Και μάλιστα αν θα πρέπει να μου δώσει και ρέστα; διότι στοιχίζει φθηνότερα.
Μη με χλευάσετε. Είναι πραγματική απορία μου και το εννοώ!

Σύμφωνα με τον νόμο ναι. Είναι "υποχρεωτικά αποδεκτό" για το ποσό των 10 ευρώ.

Στην πράξη καταλαβαίνεις τι θα γίνει...

Δουλεύω κοντά στην Ακρόπολη και με την περιπτερού (που με γνωρίζει) έχει συμβεί το εξής. Μου έδωσε μια μέρα ρέστα ένα αναμνηστικό δίευρο (αλλοδαπό, όχι ελληνικό) και φυσικά εγώ το κοίταξα. Με ρώτησε γιατί το κοιτάω και αν θέλω να μου δώσει άλλο. Της εξήγησα και πιάσαμε κουβέντα και από τότε ό,τι "περίεργα" νομίσματα βρίσκει μου τα δίνει εμένα. Όχι για τη συλλογή μου (γιατί δεν μου κάνουν), αλλά γιατί οι "άσχετοι" δεν τα θέλουν και της τα γυρνάνε πίσω. Πιθανώς γιατί δεν τα γνωρίζουν και φοβούνται...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:06:45 πμ »

Οπότε Γιώργη μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι είναι νόμισμα και όχι σουβενίρ; Απορία
Να ξέρω τουλάχιστον τη μαζεύω. Αναμνηστικό μέν,νόμισμα δέ!(όχι κυκλοφορίας)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:56:30 πμ »

Πέρα από τις υποκειμενικά γούστα του καθενός, το τι έιναι νόμισμα το αποφασίζει αυτός που έχει τη "στρογγυλή σφραγίδα", δηλαδή το ΥΠΟΙΚ. Φυσικά αυτό το δικαίωμα το έχει από τον νόμο κλπ...

Στο σάιτ της ΤτΕ, ορίζεται και τι θεωρεί ο νόμος "συλλεκτικό νόμισμα" και "αναμνηστικό νόμισμα" και μερικά ακόμα.

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:05:48 πμ »

Λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε το πράγμα.Το τί είναι νόμισμα είναι ξεκαθαρισμένο απο το νόμο και έχει ορισμένη ονομαστική αξία σύμφωνα με το νόμο!!Ετσι απλά όλα τα αλλα είναι αμπελοφιλοσοφίες!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:21:57 πμ »

Μα δεν νομιζω οτι ο Ποδαρας ειπε για την τυπικη πλευρα του θεματος, το οτι τα αναμνηστικα νομισματα (εφοσον εχουν ονομαστικη αξια) ειναι νομισματα το ξερει και ο πιο ασχετος συλλεκτης (και σιγουρα ο Ποδαρας απεχει πολυ απο το να ειναι ασχετος..).
Εξεφρασε την προσωπικη του θεωρηση, γιατι κανενας νομος δεν μπορει να απαγορευσει σε κανεναν να θεωρει οτιδηποτε οσον αφορα τα αντικειμενα που συλλεγει.
Παρομοια αποψη ειχα εκφρασει και εγω σε καποιον φιλο που ρωταγε γνωμες για τα διαφορα περιτεχνα νομισματα-διακοσμητικα αντικειμενα που εκδιδουν τα τελευταια χρονια διαφορα νομισματοκοπεια (με μικρο τιραζ).
Ναι μεν εχουν ονομαστικη αξια (συνηθως απο καποιο πολυ μικρο κρατος), αλλα ουσιαστικα δεν τα λεει κανεις νομισματα, ουτε καν αναμνηστικα.
Δεν πολυεχει ομως σημασια το τι ειναι η δεν ειναι.
Οποιου του αρεσει, τα συλλεγει.
Ετσι απλα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences