Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 03, 2024, 11:55:29 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Euro σειράς Υ με κωδικό που να αρχίζει από Ρ πχ. P001A1  (Αναγνώστηκε 11207 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 04:30:48 μμ »

Ναι. Μέχρι να καταστραφεί ολόκληρη (από τη χρήση).

Μέσα σε 5 χρόνια, λογικά, έχουν καταστραφεί (από τη χρήση) όλα τα χαρτονομίσματα της κάθε παρτίδας. Ή κάτι τέτοιο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 04:40:57 μμ »

Παντως εγω ποτε στη ζωη μου δε πεταξα χαρτονομισμα απο μονος μου. Προφανως καποιος τα παει στην τραπεζα, τα καταστρεφει η τραπεζα και σου τα ανταλλαζει με νεα. Αρα παλι εκει καταληγουμε. Ποσα εχει καταστρεψει η τραπεζα. Και επισημα στοιχεια δεν υπαρχουν. Και απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν και νουμερα τιραζ των κωδικων, τοτε ολη η κουβεντα περι σπανιοτητας εγκειται εμπειρικα στη συχνοτητα 'εμφανισης', το οποιο ειναι ξεκαθαρα χειραγωγισιμο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 05:05:55 μμ »

Θα το κρατησω μεχρι να βρω ενα σε ακυκλοφορητο

Εγώ προσπάθησα να σου εξηγήσω γιατί είναι απίθανο να βρεις πια ακυκλοφόρητο.

Επίσης, είναι άλλο πράγμα η ποσότητα στη σημερινή κυκλοφορία και άλλο η συνολική ποσότητα. Το 2ευρο του 2004, για παράδειγμα, δεν είναι σπάνιο, αλλά είναι αδύνατο να το βρεις σήμερα ακυκλοφόρητο από τράπεζα κλπ. Θα πρέπει να το βρεις από συλλέκτη, έμπορο κλπ.

Παράλληλα, είναι αδύνατο να διαθέσει σήμερα η τράπεζα ακυκλοφόρητη δεσμίδα με "παλιά" πεντάευρα, δηλαδή, ό,τι κυκλοφόρησε... κυκλοφόρησε.

Για τη ποσότητα των χαρτονομισμάτων ευρώ ανά σχέση με τον "μικρό" κωδικό (πλάκα εκτύπωσης) δεν υπάρχει κανένα επίσημο στοιχείο. Μόνο υπολογισμοί, άλλοτε σαφέστεροι, άλλοτε τελείως ασαφείς.

(Όπως... το ενδιαφέρον κάποιων για χαρτονομίσματα με μικρούς σειριακούς αριθμούς δεν εξηγείται από τη σπανιότητά τους. Οι μικροί σειριακοί αριθμοί δεν είναι σπάνιοι, οι μεγάλοι είναι. Χαμόγελο )

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τους λογαριασμούς του.



Θα σου δώσω ένα ακόμα παράδειγμα: Τα εκατοντάδραχμα με Λ. Από όσο ξέρω, δεν υπάρχει καμια επίσημη ανακοίνωση για την ποσότητα των μεν και των δε. Η σπανιότητά τους υπολογίστηκε "στην πράξη" και φάνηκε ότι κανένα από τα δύο δεν είναι σπάνιο.

Εδώ κάθε τρεις και λίγο εμφανίζονται μασούρια από το ένα και από το άλλο. Τα ευρώ είναι ακόμα καινούριο "προϊόν". οπότε... πολύ λίγα είναι ξεκάθαρα (στην πιάτσα).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 05:15:32 μμ »

H ενσταση μου ηταν επειδη αναφερθηκε οτι ειναι δυσκολο ακομα και σε χρησιμοποιημενο. Σε ακυκλοφορητο, προφανως οσο υπαρχουν συλλεκτες εχουν κρατηθει αρκετα μεγαλα τιραζ φυσικα, απο εμπορους, απο μεμονωμενα ατομα κλπ.
Παντως οσο η τραπεζα δε δινει επισημα στοιχεια για οτιδηποτε εγω παραμενω δυσπιστος. Οπως ανεφερες σωστα, ξεπηδανε μασουρια απο εδω και απο εκει, οποτε λογικο το κοβω να υπαρχουν δεσμιδες κρατημενες και να δημιουργειται ισως τεχνητη σπανιοτητα (προφανως ο ορος σπανιο σε τοσο συγχρονο αντικειμενο πρεπει να αντικατασταθει με τον ορο δυσκολο).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 05:28:08 μμ »

Ο συγκεκριμένος κωδικός δεν είναι σπάνιος γενικώς, κάθε άλλο. Κι εγώ και αρκετοί έχουμε αρκετές δεσμίδες.

Το κρατάς ας είναι και σε F κατάσταση Δημήτρη δεν βρίσκονται πλέον είναι σπάνια ... αν δεν το θέλεις θα το δώσεις σε μένα! ξεκάθαρα πράγματα!!!  Κλείσιμο ματιού

Ο Μπάμπης σου είναι ότι είναι πια σπάνιο (και ότι ενδιαφέρεται ο ίδιος).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 07:03:43 μμ »

Προφανως χαρτονομισμα που υπαρχει σε αρκετες δεσμιδες που εχει ο καθενας δεν ειναι σπανιο. Εκτος και αν εννοεις οτι ειναι πιο σπανιο σε κυκλοφορημενο παρα σε ακυκλοφορητο!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 07:14:27 μμ »

Δεν είπε κανείς ότι είναι σπάνιο. Είπαμε ότι είναι ΠΙΑ δυσεύρετο. Ή ΠΙΑ σπάνιο. Μπορείς να το βρεις μόνο από συλλέκτη, έμπορο κλπ. Δεν μπορείς να το βρεις από τη συνήθη κυκλοφορία.

Σου είπα πριν και με το δίευρο με τον δισκοβόλο του 2004. Είναι αδύνατο ΠΙΑ (ή ΠΛΕΟΝ, αν προτιμάς αυτή την ψευτοκυριλέ λέξη) να το βρεις ακυκλοφόρητο. Με τη διαφορά ότι το κέρμα μπορεί να βρίσκεται για πολύ περισσότερα χρόνια κυκλλοφορημένο, ενώ το χαρτονόμισμα όχι.



Η μόνη "ιδιαιτερότητα" που έχει είναι ότι πάλιωσε, όχι ότι έχει εκδοθεί σε μικρή ποσότητα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 07:41:10 μμ »

Ε ωραια, ας παει καποιος να το παρει απο συλλεκτη, αντι να το πληρωσει 2 ευρω θα το πληρωσει 4 Χαμόγελο Δε ξερω το 5 ευρω τι καπελο εχει, αλλα απο τη στιγμη που υπαρχουν δεσμιδες, εγω δε θα δινα πανω απο τα διπλα με τιποτα. Ουσιαστικα λες οτι ειναι πια σπανιο σε κυκλοφορημενο! Δηλαδη υπαρχει το παραδοξο να βρισκονται λιγα κυκλοφορημενα στον εξω κοσμο και πολλα ακυκλοφορητα στα χερια συλλεκτων! Αυτο λες επι της ουσιας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4139


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:11:39 μμ »

Δημήτρη θα σε ντουφεκίσω ... τι ντεν καταλαβαίνεις; ότι λόγω φθοράς από την χρήση τους αποσύρθηκαν και δεν υπάρχουν ποια στην κυκλοφορία; και ότι μπορείς να βρεις UNC μόνο από συλλέκτη ή από έμπορο που έχει κρατήσει κάποια κομμάτια ή ίσως δεσμίδα ή δεσμίδες; (Και σίγουρα πάντως όχι πλέον από την τράπεζα;) 
Γιώργο εσύ θέλω να μου δώσεις μερικά κομμάτια UNC 5ευρα Ελληνικά αν έχεις κρατήσει δεσμίδες!
Όσον αφορά τα ευρώ είναι δύσκολο να κρατηθούν δεσμίδες, εκτός και αν υπάρχει κάποια σημαντική οικονομική δυνατότητα.Ειδικά στις μεγάλες αξίες και ακόμα χειρότερα λόγω της κρίσης!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:18:11 μμ »

Τελος παντων η συζητηση κανει κυκλους.
Παντως τελικα δεν εχουν κ πολυ σημασια αυτα απο τη στιγμη που υπαρχουν δεσμιδες και μπορει καποιος να το παρει απιαστο!
Παρε και για μενα τιποτα χεχε!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4139


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:21:32 μμ »

Και κάτι άλλο:πιστεύει κάποιος ότι αν ζητήσει έστω κάποιο χαρτονόμισμα ... ας πούμε ένα 5ευρο που είναι και μικρής αξίας θα στο δώσει 5 ευρώ; φυσικά και όχι (εκτός αν στο δώσει φιλικά ή τέλος πάντων για κάποιον λόγο που ξέρει ο καθένας...) για αυτό άλλωστε το έχει κρατήσει για να μπορέσει να το πουλήσει με κέρδος ειδικά αν είναι έμπορος ο άνθρωπος (που στο κάτω-κάτω την δουλειά του κάνει) ή αν είναι συλλέκτης το πολύ να κάνει και καμμιά ανταλλαγή ...  εντάξει τώρα; Γιώργο εσύ μην ξεχνιέσαι ...σε αυτό που σου είπα!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4139


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:37:20 μμ »

Τελος παντων η συζητηση κανει κυκλους.
Παντως τελικα δεν εχουν κ πολυ σημασια αυτα απο τη στιγμη που υπαρχουν δεσμιδες και μπορει καποιος να το παρει απιαστο!
Παρε και για μενα τιποτα χεχε!

Αν έχουν κρατηθεί δεσμίδες ή μερικά κομμάτια ... από πόσα άτομα άραγε; και πόσα κρατημένα από τον καθένα; ... εγώ προσωπικά δεν πιστεύω να έχουν κρατηθεί και τόσα  ... (σίγουρα βέβαια κάποια κρατημένα υπάρχουν...)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:42:03 μμ »

Εδω με τον sac που μιλουσαμε πριν , με εναν μιλουσα και ειχε δεσμιδες, χαχα, φαντασου τι θα κρατησανε οι εμποροι, οι συλλεκτες, σιγουρα θα υπαρχουν χιλιαδες κομματια. Βεβαια δε ξερουμε ποσοι ειναι οι συλλεκτες αλλα εν πασει περιπτωσει, ποσο ψηλα να παει ενα πενταευρω?
Τιραζ παντως για κωδικους δεν υπαρχει και αυτο θολωνει το τοπιο ακομα περισσοτερο. Και μου κανει εντυπωση για ποιο λογο καποιοι κωδικοι να ναι πιο σπανιοι απο τους αλλους, τι λογο ειχανε να κοβουν λιγοτερα σε καποιους και περισσοτερα σε αλλους.
Αληθεια, ποιοι τα αποφασιζουν αυτα? Δηλαδη ποσα θα κοπουνε? Ειναι καποιοι οικονομολογοι στο εξωτερικο? Καπου θα υπαρχουν τα στοιχεια αυτα, δε μπορει να τυπωνουν στην τυχη..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:06:43 μμ »

Τιραζ παντως για κωδικους δεν υπαρχει και αυτο θολωνει το τοπιο ακομα περισσοτερο. Και μου κανει εντυπωση για ποιο λογο καποιοι κωδικοι να ναι πιο σπανιοι απο τους αλλους, τι λογο ειχανε να κοβουν λιγοτερα σε καποιους και περισσοτερα σε αλλους.
Αληθεια, ποιοι τα αποφασιζουν αυτα? Δηλαδη ποσα θα κοπουνε? Ειναι καποιοι οικονομολογοι στο εξωτερικο? Καπου θα υπαρχουν τα στοιχεια αυτα, δε μπορει να τυπωνουν στην τυχη..

Δεν παρακολουθείς τακτικά τα σχετικά θέματα και θα σε βαρήσω (αντί "βαρέσω").

Κάθε κωδικός, δηλαδή τα τέσσερα πρώτα ψηφία του, αντιπροσωπεύουν μια εκτυπωτική πλάκα. Όπως κάποιες αγγλικές λίρες είχαν αριθμούς μητρών.

Το πόσα κομμάτια θα τυπωθούν από την κάθε πλάκα εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και... μάλλον είναι θέμα τύχης. Αν κάποια πλάκα έχει πρόβλημα, δεν τυπώνει καθόλου (ή όσα πρόλαβε να τυπώσει καταστρέφονται και δεν δίνονται στην κυκλοφορία). Το φυσιολογικό όριο ζωής της πλάκας είναι κάποια εκατομμύρια εκτυπώσεις, οπότε φυσιολογικά δεν πρέπει να έχουμε σπανιότητες.

Σπανιότητες προκύπτουν όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα... Ό,τι κι αν σημαίνει αυτό...



Όσο αφορά εμενα, κατά καιρούς έχω κρατήσει αρκετές δεσμίδες και τις έχω μοιράσει από εδώ και από εκεί. Δυστυχώς, εδώ και καιρό δεν έχω πια τη δυνατότητα να στοκάρω ποσότητες, οπότε... θα σας απογοητεύσω... :-(( Για να αποφύγω οποιαδήποτε παραξήγηση, σας υπενθυμίζω ότι είμαι άνεργος από τον Μάρτιο του 2013, νόμος 4250, ΦΕΚ 74 Α, 26.03.2014.
(Παρόλο που κάποιοι εδώ μέσα... υποστηρίζουν το αντίθετο...)
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10408



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:12:54 μμ »

Αν έχουν κρατηθεί δεσμίδες ή μερικά κομμάτια ... από πόσα άτομα άραγε; και πόσα κρατημένα από τον καθένα; ... εγώ προσωπικά δεν πιστεύω να έχουν κρατηθεί και τόσα  ... (σίγουρα βέβαια κάποια κρατημένα υπάρχουν...)

Υπάρχουν, όχι δεσμίδες βέβαια, αλλά και σε "P" και σε "Z" κλπ με ό,τι υπογραφή θέλεις. Και 5ευρα και 10ευρα και 20ευρα. Εδώ το καλό πράμα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences