Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:19:32 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί πολυπολιτισμού.  (Αναγνώστηκε 29938 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 16, 2014, 06:59:54 μμ »

Οσο για το ελλαδισταν, εμεις τους βαλαμε μεσα με τον τωρινο πρωθυπουργο πριν....20? χρονια. Μην παραπονιομαστε λοιπον. εχουμε οτι μας αξιζει
Το κόλπο πάει πολύ παλιά τα έχουμε ξαναπεί.
Στην Ισλανδία πολιτικούς και τραπεζίτες τους έστειλαν στον αγύριστο.
Στην Πορτογαλία δεν εφαρμόσθηκαν τα νέα μέτρα γιατί ο Στρατός απείλησε για δεύτερη φορά. Ο πρωθυπουργός της Πορτογαλίας σε ομιλία του λιποθύμησε μπροστά σε οικογένειες στρατιωτικών γιατί τον γιουχάιζαν.
Στη Γαλλία η Λεπέν βγήκε πρώτο κόμμα και στην Αυστραλία διοικούν με βάση τη λογική και το συμφέρον της χώρας.
Εδώ στην Ελλάδα διοργανώνουμε Gay Pride (δικαίωμά τους φυσικά, ελεύθερη χώρα είμαστε) και οι συμμετέχοντες βεβηλώνουν το άγαλμα του Κολοκοτρώνη (απαράδεκτο και κολάσιμο).
  
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:04:06 μμ »

Απλά εγώ συμφωνώ με τις απόψεις της και τις αποφάσεις της.
Και είπα πως χαρακτηρίζονται αυτοί που λένε τα ίδια εδώ στην Ελλάδα.
Αυτό είναι όλο.

Αυτό ρωτάω κι εγώ. Αυτοί που λένε τα ίδια εκεί στην Αυστραλία, δεν χαρακτηρίζονται το ίδιο; Από πού προκύπτει ότι χαρακτηρίζονται διαφορετικά;

Τώρα, αν συμφωνώ ή διαφωνώ εγώ με αυτές τις απόψεις, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.
Αγαπητέ δεν χαρακτηρίζονται το ίδιο.
Επίσημη πολιτική της χώρας τους είναι.
Η Πρωθυπουργός τους τα λέει και τα πράττει.
Τώρα αν δεν κατανοείς από που προκύπτει.........
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:25:37 μμ »

Άσχετη παρένθεση:
Η Julia Gillard παραιτήθηκε από Πρωθυπουργός της Αυστραλίας στις 26 Ιουνίου 2013 και αποσύρθηκε από την πολιτική. Από τις 18 Σεπτεμβρίου 2013 Πρωθυπουργός της Αυστραλίας είναι ο Tony Abbott.

Επομένως, προκύπτουν δύο ερωτήματα:
1. Πότε έκανε αυτές τις δηλώσεις και συνακόλουθα με ποια ιδιότητα.
2. Πράγματι λέει ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙ ή μόνο λέει;

Τα μέχρι εδώ δεν με πολυενδιαφέρουν.

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω:
Αγαπητέ δεν χαρακτηρίζονται το ίδιο.
Επίσημη πολιτική της χώρας τους είναι.
Η Πρωθυπουργός τους τα λέει και τα πράττει.
Τώρα αν δεν κατανοείς από που προκύπτει.........

Επειδή είναι επίσημη πολιτική της χώρας τους (αν είναι) σημαίνει ότι δεν χαρακτηρίζεται φασιστική κλπ; Υπάρχουν κάποιοι λόγοι που η επίσημη πολιτική της Αυστραλίας (ή άλλης χώρας) δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φασιστική κλπ;

Επειδή "τα λέει και τα πράττει" (αν τα πράττει) σημαίνει ότι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως φασίστρια κλπ (ή πώς να το διατυπώσω, τέλος πάντων); Φασίστας κλπ μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο όποιος λέει χωρίς να πράττει, ενώ όποιος λέει και πράττει δεν μπορεί;

Αρχίζω να καταλαβαίνω;
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:35:59 μμ »

Άσχετη παρένθεση:
Η Julia Gillard παραιτήθηκε από Πρωθυπουργός της Αυστραλίας στις 26 Ιουνίου 2013 και αποσύρθηκε από την πολιτική. Από τις 18 Σεπτεμβρίου 2013 Πρωθυπουργός της Αυστραλίας είναι ο Tony Abbott.

Επομένως, προκύπτουν δύο ερωτήματα:
1. Πότε έκανε αυτές τις δηλώσεις και συνακόλουθα με ποια ιδιότητα.
2. Πράγματι λέει ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙ ή μόνο λέει;

Τα μέχρι εδώ δεν με πολυενδιαφέρουν.

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω:
Αγαπητέ δεν χαρακτηρίζονται το ίδιο.
Επίσημη πολιτική της χώρας τους είναι.
Η Πρωθυπουργός τους τα λέει και τα πράττει.
Τώρα αν δεν κατανοείς από που προκύπτει.........

Επειδή είναι επίσημη πολιτική της χώρας τους (αν είναι) σημαίνει ότι δεν χαρακτηρίζεται φασιστική κλπ; Υπάρχουν κάποιοι λόγοι που η επίσημη πολιτική της Αυστραλίας (ή άλλης χώρας) δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φασιστική κλπ;

Επειδή "τα λέει και τα πράττει" (αν τα πράττει) σημαίνει ότι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως φασίστρια κλπ (ή πώς να το διατυπώσω, τέλος πάντων); Φασίστας κλπ μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο όποιος λέει χωρίς να πράττει, ενώ όποιος λέει και πράττει δεν μπορεί;

Αρχίζω να καταλαβαίνω;
Εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος.
Ίσως είμαι λίγο βλάκας για τον τρόπο που σκέπτεσαι.
Ζητώ συγνώμη.


Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:37:32 μμ »

ρε sac...δεν παίζεσαι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:40:18 μμ »

Ταχει ξαναπει αυτα και γι αυτο ειναι τοσο δημοφιλης. Δεν ξερω γιατι αμεσως πεταγονται εξυπνακιστικα σχολια σαν αυτα του sac και το θεμα ξεφευγει απ'την ουσια.

Πιστευεις οτι οι βλακειες που γραφεις sac ειναι τοσο εξυπνες και σ'αρεσει να τις διαβαζεις τυπωμενες;
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:45:00 μμ »

sac, το εχεις παρει χαμπάρι ότι διαφωνείς με οτιδηποτε γραφει οποιοσδήποτε χρήστης?

Μην μου απαντήσεις με ερώτηση, το ξέρω καλύτερα το παιχνιδάκι αυτό, αν θες απαντησε μου σε αυτό που σε ρωτάω.

Μπραβο στην αυστραλέζα!!!! Και αν με θεωρείτε φασίστα , δεν εχω κανενα πρόβλημα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:48:24 μμ »

Λοιπον αυτος που λεει χωρις να πραττει λεγεται φαφλατας...φασιστας λεγεται αυτος που ερχεται σπιτι σου και με το ζορι προσπαθει να σε κανει να αλλαξεις τον τροπο ζωης σου,σκεψης σου τα ηθη και εθιμα σου.Ο καθε πρωθυπουργος που εκφραζει αυτες τις αποψεις λεγεται πατριωτης και καλος πολιτικος γιατι το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν.Αφου ενεργα συμμετεχεις στην συζητηση γιατι δεν μας λες εσυ φιλε μου αν ερχονταν σπιτι σου φιλοξενουμενοι και προσπαθουσαν δια της βιας να σε βγαλουν απο το κρεβατι σου και να κοιμασαι στο πατωμα και αντι των αγαπημενων σου γεμιστων δια της βιας να εισαι υποχρεωμενος να φας αρουραιο στιφαδο τι θα εκανες?Φασιστας με φασιστα εχει διαφορα οπως διαφορα εχει και αντιφασιστας με αντιφασιστα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:48:47 μμ »

Εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος.
Ίσως είμαι λίγο βλάκας για τον τρόπο που σκέπτεσαι.
Ζητώ συγνώμη.

Αγαπητέ μου, ένα απλό πράγμα σε ρωτάω. Γιατί, κατά τη γνώμη σου αυτή η Julia Gillard δεν είναι ρατσίστρια και οι δηλώσεις της δεν είναι ρατσιστικές;

Από όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα:
- Επειδή είναι Αυστραλή;
- Επειδή ήταν Πρωθυπουργός;
- Επειδή στην Αυστραλία διοικούν με βάση τη λογική και το συμφέρον της χώρας;
- Επειδή είναι επίσημη πολιτική της χώρας τους;


Ελπίζοντας να βοηθήσω: Αν τα συμφέροντα της Αυστραλίας επιβάλουν την εφαρμογή μιας ρατσιστικής πολιτικής και οι Αυστραλοί (σαν λογικοί άνθρωποι) αποφασίσουν την εφαρμογή αυτής της ρατσιστικής πολιτικής, η ρατσιστική αυτή πολιτική παύει να είναι ρατσιστική;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:50:05 μμ »

Ταχει ξαναπει αυτα και γι αυτο ειναι τοσο δημοφιλης. Δεν ξερω γιατι αμεσως πεταγονται εξυπνακιστικα σχολια σαν αυτα του sac και το θεμα ξεφευγει απ'την ουσια.

Πιστευεις οτι οι βλακειες που γραφεις sac ειναι τοσο εξυπνες και σ'αρεσει να τις διαβαζεις τυπωμενες;

Πιστεύω ότι βλακείες γράφει η παράθεση του pepos.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:51:39 μμ »

sac, το εχεις παρει χαμπάρι ότι διαφωνείς με οτιδηποτε γραφει οποιοσδήποτε χρήστης?

Μην μου απαντήσεις με ερώτηση, το ξέρω καλύτερα το παιχνιδάκι αυτό, αν θες απαντησε μου σε αυτό που σε ρωτάω.

Μπραβο στην αυστραλέζα!!!! Και αν με θεωρείτε φασίστα , δεν εχω κανενα πρόβλημα.

Καλοριζικο το καινουργιο πληκτρολογιο!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τον φιλο μας τον sac το ξερω απο παλιοτερα στο στεκι!!Λεει σωστα πραγματα τα οποία τα καταλαβαινει μόνο...αυτος Μεγάλο χαμόγελο

Εχει εναν φανταστικο τροπο να αποπροσανατολιζει την κουβεντα σε αλλα μονοπατια λιγοτερης σημασιας!Επισης ο χειρισμος του της ελληνικης γλωσσας (γραφης ) ειναι αξιος θαυμασμου!!Πολλες φορες οι στοχασμοι του ζητουν μεταφραστη!!Παρολα αυτα μου αρεσει να τον διαβαζω και ας μην τον..''πιανω'' Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:52:50 μμ »

στα εκτός θεματολογίας και στις γενικές συζητήσεις, πρέπει να απαγορευτεί να γράφει ο sac. αυτός είναι φασισμός..... (πλάκα κάνω ε...  Κλείσιμο ματιού)
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:54:08 μμ »

Εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος.
Ίσως είμαι λίγο βλάκας για τον τρόπο που σκέπτεσαι.
Ζητώ συγνώμη.

Αγαπητέ μου, ένα απλό πράγμα σε ρωτάω. Γιατί, κατά τη γνώμη σου αυτή η Julia Gillard δεν είναι ρατσίστρια και οι δηλώσεις της δεν είναι ρατσιστικές;

Από όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα:
- Επειδή είναι Αυστραλή;
- Επειδή ήταν Πρωθυπουργός;
- Επειδή στην Αυστραλία διοικούν με βάση τη λογική και το συμφέρον της χώρας;
- Επειδή είναι επίσημη πολιτική της χώρας τους;


Ελπίζοντας να βοηθήσω: Αν τα συμφέροντα της Αυστραλίας επιβάλουν την εφαρμογή μιας ρατσιστικής πολιτικής και οι Αυστραλοί (σαν λογικοί άνθρωποι) αποφασίσουν την εφαρμογή αυτής της ρατσιστικής πολιτικής, η ρατσιστική αυτή πολιτική παύει να είναι ρατσιστική;

Δηλ η άποψη της πρωην πρωθυπουργου ειναι ρατσιστικη;; Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:54:23 μμ »

να σου απαντησω εγω γιατί αυτα που λεει δεν ειναι ρατσιστικά ,

ΔΙΟΤΙ ΣΥΝΑΔΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟ ΝΟΥ ! ! ! !

Μη με ρωτησεις να ορίσουμε τον κοινό νου για να σε προλάβω, εχεις την ταση να διαφωνείς με τα πάντα, ακόμα και με τον εαυτό σου.

Μιλου, ειμαι στη δσουλειά, δεν αγορασα καινούριο πληκτρολογιο. Θα το σκεφτώ, ειναι μεγάλο το κόστος και έχω δυσανάλογα έξοδα... Γλώσσα
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:58:12 μμ »

sac, το εχεις παρει χαμπάρι ότι διαφωνείς με οτιδηποτε γραφει οποιοσδήποτε χρήστης?

Μην μου απαντήσεις με ερώτηση, το ξέρω καλύτερα το παιχνιδάκι αυτό, αν θες απαντησε μου σε αυτό που σε ρωτάω.

Μπραβο στην αυστραλέζα!!!! Και αν με θεωρείτε φασίστα , δεν εχω κανενα πρόβλημα.

Δεν έχω καταλάβει να διαφωνώ σε κάτι με τον pepos, γιατί δεν έχω καταλάβει την άποψή του.
Διαφωνώ με.... την ακρίβεια του κειμένου που παρέθεσε, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Με την ευκαιρία σχολιάζω: Εμείς οι δύο έχουμε διαφωνήσει στο παρελθόν σε ένα πράγμα (στο τι είναι συλλέκτης) και έχουμε συμφωνήσει σε καμιά εικοσαριά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences