Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 30, 2024, 08:58:52 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 15040 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:01:40 μμ »

σε καταλαβαινω απολυτα Αλικη μου!

χαχαχαχα ναι εχεις δικιο.. σταθηκαμε στα ακριβα αλλα ειναι κατι που το καναμε αυτοματα ολοι.. αυτο που χτυπαει στο ματι ειναι που μας μενει... ετσι δεν ειναι; Κλείσιμο ματιού

για να κανω λιγο χιουμορ... σκεψου καποιον να μπαινει σε ενα εστιατοριο και να ζηταει να φαει λιγο κοτοπουλο, χοιρινο, 3 παπαγαλους ψητους λιονταρι στα καρβουνα, ιπποποταμο στιφαδο και τζατζικι... τι θα σου χτυπησει στο ματι και θα σχολιασεις; χαχαχαχαχα καλα....μην παει το μυαλο σου (οπως πηγε το δικο μου με το που το εγραψα...) στο οτι δεν παει το τζατζικι με ιπποποταμο στιφαδο... χαχαχαχα

οντως λογο καταστασεως η τιμη πολλες φορες εκτοξευεται στα υψη... και οι πολυ χαμηλες καταστασεις απαξιωνωνται συνηθως απο αρκετους συλλεκτες! ετσι το πρωτο πραγμα που ερχετε στο μυαλο για τετοια κερματα ειναι  σε κατασταση αρκετα καλη!

η κριση εφερε πολυ νομισμα σε καλη κατασταση να κυκλοφοραει ειτε γιατι ανοιχτηκαν μπαουλα που κρατουνταν στοκ ειτε γιατι  καποιοι συλεκτες αναγκαστικαν να σπασουν συλλογες που ειχαν και να πουλησουν τα νομισματα τους για να ανταπεξελθουν στις οικονομικες τους υποχρεωσεις!

κι εγω ενδιαφερομαι για χαμηλης καταστασης κερμα γιατι μου αρεσει απλα να το εχω και να "ταξιδευω" στην ιστορια μαζι του! Χαμόγελο

γενικα ειναι το πως το βλεπει ο καθε συλλεκτης... Χαμόγελο

δυστυχως καποια νομισματα ειναι τοσο δυσκολα που ακομα και σε χαλια κατασταση ειναι τοσο ακριβα που.. δεν πας κοντα...  

ξερω οτι θα αγορασεις και εχεις αγορασει και νομισματα... προς Θεου! Χαμόγελο απλα το αναφερα οτι πρεπει να το κανεις μετα απο μελετη για καποια γιατι δυστυχως οι κινεζοι εχουν κανει πολλα πλαστα... και ουτε αξια εχουν ουτε τιποτα! στα ασημενια...ουτε καν ασημι δεν εχουν...

σιγα σιγα θα αποκτησεις καποια ομορφα κυκλοφορημενα νομισματα που θα σε χαροποιουν! στο κατω κατω... η συλλογη ειναι προσωπικη και την κανεις για παρτι σου, κι οχι προς τερψην τριτων... Χαμόγελο

ασε που μπορει σε καποια φτηνα κομματια να.... πειραματιστεις πανω σε οτι εμαθες στην σχολη για την συντηρηση τους... Κλείσιμο ματιού αληθεια... συντηρητης εργων τεχνης σπουδασες; Χαμόγελο
Περίπλοκη ιστορία οι σπουδές μου... Αρχικά ήθελα να γίνω αρχαιολόγος (ακόμα θέλω Λύπη) πέρασα ιστορίας και αρχαιολογίας Αθήνα, αλλά απέκτησα από το πουθενά κλειστοφοβία, οπότε η αρχαιολογία πάει περίπατο... Τέλειωσα τομέα ιστορίας. Μιας και ο τομέας της μελέτης στην Ελλάδα είναι για λίγους με "δόντι" (που εγώ δεν είχα), δεν έκανα μεταπτυχιακό μιας και δεν θα βοηθούσε πουθενά... Με  το που ορκίστηκα, πήγα σε ένα ΙΕΚ συντήρηση έργων τέχνης και ζωγραφικής (με την πιστοποίηση του δημοσίου έχει ίδιες προοπτικές με το ΤΕΙ αλλά 1 χρόνο λιγότερο). Μόλις πήρα και τις 2 πιστοποιήσεις έσκασε η κρίση και σταμάτησαν οι προσλήψεις... Οπότε το μόνο που κέρδισα είναι να αποκαθιστώ μόνη μου τα πράγματά μας (έπιπλα, πίνακες και ό,τι προκύψει) και να γλιτώνω τα λεφτά του "ειδικού". Αλλά το νόμισμα είναι άλλη περίπτωση... Απαιτεί μικροσκόπιο... Κάπου διάβασα(δεν θυμάμαι αν είναι εδώ ή σε άλλη σελίδα) 10% θειικό οξύ. Με 10% πάει το νόμισμα... Δεν θα μείνει ΤΙΠΟΤΑ!!!! Χώρια που οποιαδήποτε επέμβαση γίνει πρέπει μετά να στερεωθεί (με κάποιο βερνίκι) αλλιώς ξεκινάει νέα φθορά πιο επιθετική αυτή τη φορά...
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:04:07 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 
Σωστά το είπατε. Φαίνεται κακό. Και αφού δεν προτίθεστε να βοηθήσετε, ούτε δίνετε κάποια συμβουλή για το που μπορώ να βρω οικονομικά κάποια νομίσματα, δεν βλέπω για ποιο λόγο μπήκατε στον κόπο να γράψετε.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:13:50 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 
Σωστά το είπατε. Φαίνεται κακό. Και αφού δεν προτίθεστε να βοηθήσετε, ούτε δίνετε κάποια συμβουλή για το που μπορώ να βρω οικονομικά κάποια νομίσματα, δεν βλέπω για ποιο λόγο μπήκατε στον κόπο να γράψετε.
Αλίκη εγώ είμαι σίγουρος οτι θα βρεθούν κάποια παιδιά να σου χαρίσουν νομίσματα εδώ εν καιρώ.Μή βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για κανέναν.Τώρα όσο για τα σπάνια χρυσά που ζήτησες να σου χαρίσουν μεταξύ άλλων απλά αστειευόμαστε .Ελπίζω να το κατάλαβες και να μή μας παρεξήγησες.Οι περισσότεροι μπαίνουμε εδώ για να ξεχνιόμαστε απο άλλα θέματα της καθημερινότητας και όχι για να προσβάλουμε και να μειώσουμε άλλους και ιδιαίτερα τα νέα μέλη όπως εσύ με το τόσο ωραίο όνομα  Στριφογύρισμα ματιών.Πάντως το επάγγελμά σου μου αρέσει αφάνταστα.Πιστεύω οτι μελλοντικά θα το χρειαστείς.Η Ελλάδα έχει πολύ μεγάλο ανεξερεύνητο πλούτο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:28:15 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 
Σωστά το είπατε. Φαίνεται κακό. Και αφού δεν προτίθεστε να βοηθήσετε, ούτε δίνετε κάποια συμβουλή για το που μπορώ να βρω οικονομικά κάποια νομίσματα, δεν βλέπω για ποιο λόγο μπήκατε στον κόπο να γράψετε.
Αλίκη εγώ είμαι σίγουρος οτι θα βρεθούν κάποια παιδιά να σου χαρίσουν νομίσματα εδώ εν καιρώ.Μή βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για κανέναν.Τώρα όσο για τα σπάνια χρυσά που ζήτησες να σου χαρίσουν μεταξύ άλλων απλά αστειευόμαστε .Ελπίζω να το κατάλαβες και να μή μας παρεξήγησες.Οι περισσότεροι μπαίνουμε εδώ για να ξεχνιόμαστε απο άλλα θέματα της καθημερινότητας και όχι για να προσβάλουμε και να μειώσουμε άλλους και ιδιαίτερα τα νέα μέλη όπως εσύ με το τόσο ωραίο όνομα  Στριφογύρισμα ματιών.Πάντως το επάγγελμά σου μου αρέσει αφάνταστα.Πιστεύω οτι μελλοντικά θα το χρειαστείς.Η Ελλάδα έχει πολύ μεγάλο ανεξερεύνητο πλούτο.
+1
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:31:05 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 
εχει δει κανει ψαρα που αφου εχει πιασει το ψαρι το ξαναφηνει ελευθερο?
για καποιους η διδικασια εχει περισσοτερο ενδιαφερον παρα το αποτελεσμα!!
Εγω δεν θα πω αυτο, εγω θα τα βαλλω στα ισια και θα πω οτι οσο εχει αξια το νομισμα αλλο τοσο εχει και ο τροπος- κόπος αποκτησης του, οι γνωριμιες που εγιναν κτλ
πες πως σου χτυπανε την πορτα και καποιος σου εχει αφησει ετοιμα τα παντα, ε και μετα?
Με επιασαν τα ροματικα μου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Παω να παρω τα χαπια μου και γυρναω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1582


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:45:42 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 


Το να χαρίσεις κάτι σε κάποιο νέο συλλέκτη που στο έχουν έχουν κάνει δώρο, δεν το βρίσκω κακό. Αντί να κάθετε στα συρτάρια μου, ας τα χαρεί κάποιος άλλος. Το να τα πουλήσεις όμως είναι πολύ άσχημο! Μου έχει τύχει αρκετές φορές να χαρίσω κάτι (μικρής αξίας, δεν έχει σημασία) και να βλέπω μετά να τα πουλάνε εδώ μέσα  Αναποφασιστικότητα
Η κοροιδία στο μεγαλείο της...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:48:22 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία.  
Σωστά το είπατε. Φαίνεται κακό. Και αφού δεν προτίθεστε να βοηθήσετε, ούτε δίνετε κάποια συμβουλή για το που μπορώ να βρω οικονομικά κάποια νομίσματα, δεν βλέπω για ποιο λόγο μπήκατε στον κόπο να γράψετε.
Το σχόλιό μου δεν αφορούσε εσένα προσωπικά.  Αν θέλεις φθηνά νομίσματα υπάρχουν αρκετές επιλογές αν μένεις Αθήνα.  Αν είσαι επαρχία τότε το ebay είναι μονόδρομος.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:49:59 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 

χαρισε μου εμενα εκεινο το μικρουλη του 68 που δεν το εχει κανενασ η σχεδον κανενας και δεσμευομε οτι δεν προκειτε να το χαρισω αλλα ουτε κα να το πουλησω
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:51:48 μμ »

οταν κατι το δωσεις ο αλλος εχει καθε δικαιωμα να το κανει οτι θελει

και εγω εχω στειλει δωρα τα οποια τα βλεπω εδω μεσα σε δημοπρασια και μαλιστα εχουν ακομα τα γραμματα μου στο ταμπελακι

 αλλα δικαιωμα του
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:52:14 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 

χαρισε μου εμενα εκεινο το μικρουλη του 68 που δεν το εχει κανενασ η σχεδον κανενας και δεσμευομε οτι δεν προκειτε να το χαρισω αλλα ουτε κα να το πουλησω
Εκτός από εκείνο, έχω και ένα που γράφει "Made in China".  Πότε έχεις γενέθλια?  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:53:30 μμ »

οταν κατι το δωσεις ο αλλος εχει καθε δικαιωμα να το κανει οτι θελει

και εγω εχω στειλει δωρα τα οποια τα βλεπω εδω μεσα σε δημοπρασια και μαλιστα εχουν ακομα τα γραμματα μου στο ταμπελακι

 αλλα δικαιωμα του
Ε ναι ρε Λεωνίδα, δεν είπαμε ότι θα του κάνουμε αγωγή!
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:55:26 μμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 

χαρισε μου εμενα εκεινο το μικρουλη του 68 που δεν το εχει κανενασ η σχεδον κανενας και δεσμευομε οτι δεν προκειτε να το χαρισω αλλα ουτε κα να το πουλησω
Εκτός από εκείνο, έχω και ένα που γράφει "Made in China".  Πότε έχεις γενέθλια?  Χαμόγελο

σημερα

σε ευχαριστω
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:56:52 μμ »

οταν κατι το δωσεις ο αλλος εχει καθε δικαιωμα να το κανει οτι θελει

και εγω εχω στειλει δωρα τα οποια τα βλεπω εδω μεσα σε δημοπρασια και μαλιστα εχουν ακομα τα γραμματα μου στο ταμπελακι

 αλλα δικαιωμα του
Ε ναι ρε Λεωνίδα, δεν είπαμε ότι θα του κάνουμε αγωγή!

κανονικα πρεπει να ζητησουμε ποσοστα διοτι χρησημοποιει το γραφικο μας χαρακτηρα προς οφελος του
Καταγράφηκε

Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:58:36 μμ »


Αθήνα είμαι. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο μαγαζί;
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:59:03 μμ »

οταν κατι το δωσεις ο αλλος εχει καθε δικαιωμα να το κανει οτι θελει

και εγω εχω στειλει δωρα τα οποια τα βλεπω εδω μεσα σε δημοπρασια και μαλιστα εχουν ακομα τα γραμματα μου στο ταμπελακι

 αλλα δικαιωμα του

εννοείται, ξεχνάς όμως το ηθικό μέρος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences