Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 30, 2024, 08:33:38 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ  (Αναγνώστηκε 15039 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 685


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:27:46 μμ »

Αλίκη καταρχάς θα ήθελα να σου πω πως συμπάσχουμε!!! Είμαι υπερβολικά νέος και άπειρος συλλέκτης, καθώς επίσης και παιδί, και χάρη σε αυτό το στέκι άρχισα αυτό το απίστευτο πράγμα που ονομάζετε συλλεκτισμός. Είμαι στο "παιχνίδι" λιτότερο από ένα μήνα και πρέπει να σου πω πως αν και μόλις άρχισα μερικές φορές τρελένομαι τόσο πολύ που πιστεύω πως άμα καλυτερεύσω τη συλλογή μου θα αποτρελαθώ!!!

Μέσα από το στέκι, βρήκα πολλά παιδία που βοήθησαν και θα σου πω κάποια βήματα για αρχή που πιστεύω άμα τα κάνεις θα σε βοηθήσουν.

Πέρα από την ιστοσελίδα  http://www.mycoins.gr/ την οποία την έχουν δημιουργήσει μέλη του στεκιού(αν δεν λάθος΄) εγώ θα σου πρότεινα τα παρακάτω βήματα:

1ον. Αγορά ενός καταλόγου ελληνικών νομισμάτων(για αρχή). Υπάρχει ένας του Καραμήτσου ο οποίος είναι πολύ καλός!!!(νομίζω κάνει γύρω στα 20 ευρώ)

2ον. Αγορά ενός άλμπουμ νομισμάτων(ή δημιουργία του για τα "καλλιτεχνικά μυαλά" αν και είναι πολύ δύσκολο)

3ον. Αγορά κάποιον νομισμάτων( εγώ ως πρώτα νομίσματα που αγόρασα(είχα από ριν το πολύ 2 νομίσματα) ήταν κάτι unc(ακυκλοφόρητα) νομίσματα δραχμών του 2000)

Με αυτά τα 3 βήματα πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ!!! Και όσο αναφορά το πορτοφόλι του καθενός, τα προαναφερόμενα τα πήρα μέσα σε μια βδομάδα με χαρτζιλίκι (και κάτι μικροδουλειές φυλλάδια κλπ) οπότε αν μπορώ εγώ πιστεύω πως θα μπορείς και εσύ.

Αυτά από εμένα, αν υπάρχει κάποιος άλλος να πει κάτι άλλο πιστεύω πως θα ήταν πιο χρήσιμό καθώς αποτελώ τον πιο άπειρο συλλέκτη του στεκιού.

Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο,
Γιάννης Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

antonis chaniotis
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 16, 2014, 07:32:54 μμ »

Πολυ σωστος Γιαννακη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:12:16 μμ »

Αλικη μου γεια σου! κατ αρχην, με λενε Νικο! το αναφερω απλα για να μιλαμε ευκολοτερα! Χαμόγελο

καλως ηρθες στο στεκι... συγνωμμη αν δεν σε καλωσορισα νωριτερα αλλα το διαστημα αυτο δεν ειναι και το ευκολοτερο για εμενα...

χαιρομαι που σου αρεσουν τα νομισματα και θελεις να μαζεψεις!

 οι συμφορουμιστες μας διαβαζοντας την λιστα σου απλα προσπαθησαν με χιουμορ να σου πουν οτι μεσα η λιστα σου εχει νομισματα που ειναι μεγαλες σπανιοτητες και εχουν πολυ υψιλες τιμες! ετσι, και λειπουν απο παρα πολλους συλλεκτες... ακομα και παλιους, που ουτε στα ονειρα τους δεν τα αποκτησουν καποιο... σε οποιαδηποτε κατασταση!

απο οτι ειδα εισαι 30 ετων! αν και η διαφορα ηλικιας μας ειναι μικρη, μαζευω νομισματα 31 χρονια..περιπου...και πολλα απο αυτα τα κερματα δεν τα εχω εστω κι αν μαζευω χαμηλες καταστασεις... και φυσικα... καποια απο αυτα δεν θα τα δω ποτε απο κοντα!

ετσι οπως ειναι φυσικο... ειναι αδυνατον να χαρισει καποιος καποιο τετοιο κερμα! μαλιστα καποια ειναι και χρυσα και τα ελληνικα χρυσα δεν ειναι απλα στην τιμη του χρυσου... εχουν συλλεκτικη αξια αρκετη ωστε να εχουν σαν αξια ενα αρκετα σεβαστο ποσο!

μπορει να εχεις δει καποια φτηνα... (συνηθως κομματια ευκολα να βρεις... και ως επι το πλειστον νομισματα του 1976 και μετα!) αλλα καποια κοστιζουν αρκετα μεροκαματα, μηνιατικα ή και χρονιατικα... μεχρι και.... περιουσιες ολοκληρες..... και τωρα μετην κριση.... αστα... Χαμόγελο

το να δεις τιμη ξεκινηματος μιας δημοπρασιας χαμηλα, δεν σημαινει οτι θα κλεισει και τοσο! αυτο που θα πρεπει να παρακολουθεις ειναι η τιμη κλεισιματος! και οχι μονο απο μια δημοπρασια που μπορει να εμεινε χαμηλα για διαφορους λογους... αλλα να δεις μετα απο συγκριση αρκετων ιδιων δημοπρασιων!

τωρα θα σου πω οτι σε οικους δημοπρασιων... εκτος της τελικης τιμης κλεισιματος.. θα πρεπει να υπολογισεις και φορους, τελη δημοπρασιας - κερδος του οικου (δεν ξερω πως να το πω.. δεν μου ερχετε τωρα... αλλα αναφερομαι στα fees.. που μπορει να ειναι και 20% επιτης τελικης τιμης!!!) και αλλα.... οποτε ανεβαζουν το τελικο ποσο!

θα σου πω μερικα παραδειγματα απο την λιστα σου...... για να καταλαβεις οτι καποια απο τα νομισματα αυτα που αναφερεις, ειναι πολυ ακριβοτερα και απο καποδιστριες και απο οθωνες...

50λ 1868... εχουν βγει μολις 60 νομισματα! ακομα κι αν δεις κανενα σε δημοπρασια στο εβαυ... ειναι πιθανοτατα κινεζικη κοπια ανευ αξιας!

του 1876 50 και 100 δραχμες.... ειναι χρυσα και μεγαλα κερματα! φυσικα και σπανια και πανακριβα! μιλαμε οτι οι 50 δραχμες βγηκαν σε 182 τεμαχια και οι 100 δραχμες κοπηκαν σε 76 τεμαχια!
τωρα για τιμη.... θα σε γελασω.... μαλλον το 100ρικο περιμενε πανω κατω 150.000 ευρω! οποτε μιλαμε για αξια διαμερισματος καλου... ε;; Κλείσιμο ματιού

αν θυμαμαι καλα αναφερες και τα 4 καταρτια της 1 δραχμης του 1976.... αυτο το λες και δοκιμιο... και ειναι ελαχιστα αυτα που σωθηκαν! δεν ειναι 4 καταρτια αλαλ 4 φλοκοι... τα τριγωνικα πανια και εχει και διπλη γραμμη κυμματος!

τα φτηνα νομισματα και καποια ευκολα, παλιοτερα.. θα τα βρεις ευκολα.. και φιλοι συμφορουμιστες θα σε βοηθησουν σε αυτο...
εχουμε συμφορουμιστες πραγματικα διαμαντια, αλλα καλο ειναι να αγορασεις και καποια νομισματα, παντα μετα απο μελετη κι εδω μεσα αλλα και οπου αλλου μπορεις, σε βιβλια, καταλογους και φυσικα... ρωτωντας μεσα στο στεκι! παντα υπαρχουν προθυμοι να σε βοηθησουν και να σε καθοδηγησουν αν μπορουν, ωστε να αποφυγεις κακοτοπιες και πλαστα νομισματα...
σχεδον ολοι μας εχουμε ξοδεψει καποιο ποσο αναλογο των οικοπνομικων δυνατοτητων που εχουμε... και πιστεψε με... ολοι μας την εχουμε πατησει ειτε με πλαστα κερματα ειτε αγοραζοντας καποιο φτηνο νομισμα ακριβα!

σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια και μην απογοητευεσαι! η συλλογη οτιδηποτε σου αρεσει, θελει μεγαλη υπομονη, επιμονη και πολυ μελετη! και να ξερεις... θα εχεις βοηθεια απο εμας σε οτι αποροια εχεις και μπορουμε να απαντησουμε! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 11:50:20 μμ από NMS » Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:16:20 μμ »

 Αλίκη με τσαμπουκά,μην πτοείσαι!
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:36:24 μμ »

Αλικη μη τους παρεξηγείς ,οι περισσοτεροι είναι αγορια ,και σε μια αντροπαρεα εεεε οσο ναναι πεφτει και καφριλικι... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
αντε και καλο λοτο...!!!
παντως αν καποιος τα εχει διπλα η τριπλα μετα την αλικη να δωσει και σε εμενα... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 09:50:25 μμ από HONEST » Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:48:54 μμ »

Αν παίζει κανα 40δραχμο κι εγώ θέλω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 16, 2014, 09:52:44 μμ »

Αν παίζει κανα 40δραχμο κι εγώ θέλω Χαμόγελο
Βολέψου προς το παρόν με 50 και 100 δρχ. του 1876. Σαρκασμός
Αλίκη απο πού είσαι αλήθεια;Αν είσαι απο επαρχία δύσκολα τα πράγματα για συλλογές.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:43:53 μμ »

εγω αν ημουν στην θεση της Αλικης ακομα θα σας εριχνα μπινελικια!!
Καφροι ε καφροι!!
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:29:03 πμ »

Ο Σπυράκος δεν είναι σίγουρα εε?   Γλώσσα

Αλίκη καλός ήρθες , καλό διάβασμα στο στέκι .  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:00:16 πμ »

Αλικη μου γεια σου! κατ αρχην, με λενε Νικο! το αναφερω απλα για να μιλαμε ευκολοτερα! Χαμόγελο

καλως ηρθες στο στεκι... συγνωμμη αν δεν σε καλωσορισα νωριτερα αλλα το διαστημα αυτο δεν ειναι και το ευκολοτερο για εμενα...

χαιρομαι που σου αρεσουν τα νομισματα και θελεις να μαζεψεις!

 οι συμφορουμιστες μας διαβαζοντας την λιστα σου απλα προσπαθησαν με χιουμορ να σου πουν οτι μεσα η λιστα σου εχει νομισματα που ειναι μεγαλες σπανιοτητες και εχουν πολυ υψιλες τιμες! ετσι, και λειπουν απο παρα πολλους συλλεκτες... ακομα και παλιους, που ουτε στα ονειρα τους δεν τα αποκτησουν καποιο... σε οποιαδηποτε κατασταση!

απο οτι ειδα εισαι 30 ετων! αν και η διαφορα ηλικιας μας ειναι μικρη, μαζευω νομισματα 31 χρονια..περιπου...και πολλα απο αυτα τα κερματα δεν τα εχω εστω κι αν μαζευω χαμηλες καταστασεις... και φυσικα... καποια απο αυτα δεν θα τα δω ποτε απο κοντα!

ετσι οπως ειναι φυσικο... ειναι αδυνατον να χαρισει καποιος καποιο τετοιο κερμα! μαλιστα καποια ειναι και χρυσα και τα ελληνικα χρυσα δεν ειναι απλα στην τιμη του χρυσου... εχουν συλλεκτικη αξια αρκετη ωστε να εχουν σαν αξια ενα αρκετα σεβαστο ποσο!

μπορει να εχεις δει καποια φτηνα... (συνηθως κομματια ευκολα να βρεις... και ως επι το πλειστον νομισματα του 1976 και μετα!) αλλα καποια κοστιζουν αρκετα μεροκαματα, μηνιατικα ή και χρονιατικα... μεχρι και.... περιουσιες ολοκληρες..... και τωρα μετην κριση.... αστα... Χαμόγελο

το να δεις τιμη ξεκινηματος μιας δημοπρασιας χαμηλα, δεν σημαινει οτι θα κλεισει και τοσο! αυτο που θα πρεπει να παρακολουθεις ειναι η τιμη κλεισιματος! και οχι μονο απο μια δημοπρασια που μπορει να εμεινε χαμηλα για διαφορους λογους... αλλα να δεις μετα απο συγκριση αρκετων ιδιων δημοπρασιων!

τωρα θα σου πω οτι σε οικους δημοπρασιων... εκτος της τελικης τιμης κλεισιματος.. θα πρεπει να υπολογισεις και φορους, τελη δημοπρασιας - κερδος του οικου (δεν ξερω πως να το πω.. δεν μου ερχετε τωρα... αλλα αναφερομαι στα fees.. που μπορει να ειναι και 20% επιτης τελικης τιμης!!!) και αλλα.... οποτε ανεβαζουν το τελικο ποσο!

θα σου πω μερικα παραδειγματα απο την λιστα σου...... για να καταλαβεις οτι καποια απο τα νομισματα αυτα που αναφερεις, ειναι πολυ ακριβοτερα και απο καποδιστριες και απο οθωνες...

50λ 1868... εχουν βγει μολις 60 νομισματα! ακομα κι αν δεις κανενα σε δημοπρασια στο εβαυ... ειναι πιθανοτατα κινεζικη κοπια ανευ αξιας!

του 1876 50 και 100 δραχμες.... ειναι χρυσα και μεγαλα κερματα! φυσικα και σπανια και πανακριβα! μιλαμε οτι οι 50 δραχμες βγηκαν σε 182 τεμαχια και οι 100 δραχμες κοπηκαν σε 76 τεμαχια!
τωρα για τιμη.... θα σε γελασω.... μαλλον το 100ρικο περιμενε πανω κατω 150.000 ευρω! οποτε μιλαμε για αξια διαμερισματος καλου... ε;; Κλείσιμο ματιού

αν θυμαμαι καλα αναφερες και τα 4 καταρτια της 1 δραχμης του 1976.... αυτο το λες και δοκιμιο... και ειναι ελαχιστα αυτα που σωθηκαν! δεν ειναι 4 καταρτια αλαλ 4 φλοκοι... τα τριγωνικα πανια και εχει και διπλη γραμμη κυμματος!

τα φτηνα νομισματα και καποια ευκολα, παλιοτερα.. θα τα βρεις ευκολα.. και φιλοι συμφορουμιστες θα σε βοηθησουν σε αυτο...
εχουμε συμφορουμιστες πραγματικα διαμαντια, αλλα καλο ειναι να αγορασεις και καποια νομισματα, παντα μετα απο μελετη κι εδω μεσα αλλα και οπου αλλου μπορεις, σε βιβλια, καταλογους και φυσικα... ρωτωντας μεσα στο στεκι! παντα υπαρχουν προθυμοι να σε βοηθησουν και να σε καθοδηγησουν αν μπορουν, ωστε να αποφυγεις κακοτοπιες και πλαστα νομισματα...
σχεδον ολοι μας εχουμε ξοδεψει καποιο ποσο αναλογο των οικοπνομικων δυνατοτητων που εχουμε... και πιστεψε με... ολοι μας την εχουμε πατησει ειτε με πλαστα κερματα ειτε αγοραζοντας καποιο φτηνο νομισμα ακριβα!

σου ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια και μην απογοητευεσαι! η συλλογη οτιδηποτε σου αρεσει, θελει μεγαλη υπομονη, επιμονη και πολυ μελετη! και να ξερεις... θα εχεις βοηθεια απο εμας σε οτι αποροια εχεις και μπορουμε να απαντησουμε! Χαμόγελο
Καλημέρα. Δεν είπα ότι δεν θέλω να αγοράσω, ή ότι δεν το κάνω, αλλά όταν ένα νόμισμα των 2 ευρώ το πληρώνω 5 με τα μεταφορικά, δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Όλοι σταθήκατε στα ακριβά. Δεν ξέρω ποια είναι αυτά... Και αναφέρω παράδειγμα: Ρώτησα τις προάλλες σε άλλο θέμα για το κόστος του 5λεπτου του 1895. Το έβλεπα από 5 ευρώ μέχρι 700. Κάποιος μου είπε ότι ανάλογα με την κατάστασή του μπορεί να κάνει από 1 ευρώ ως εκατοντάδες. Εγώ αγόρασα αυτό με τα 5 γιατί δεν με νοιάζει η κατάστασή του. Θέλω απλά να το έχω. Τι πιο λογικό λοιπόν, να φανταστώ ότι ακόμα και ένα ακριβό νόμισμα όταν είναι σε κακή κατάσταση, δεν έχει αξία για ένα συλλέκτη....
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:17:45 πμ »

καλημερα αλικη!λογικο και σωστο ειναι οταν κατι δεν ξερεις να μην γνωριζεις και για την τιμη του,για αυτο και γω σου εδειξα την σελιδα του κωστα τον καταλογο για να κατσεις να διαβασεις πρωτα και να αρχισεις να μαθαινεις σιγα σιγα τι και πως!!!κανεις δεν τα ηξερε ολα και δεν τα ξερει και ολα οσα χρονια και αν περασουν αλλα αν δεν διαβασεις και λιγο δεν μαθαινεις!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
χωρις ιχνος ειρωνιας και χλευαζμου στα λεω ολα αυτα. Χαμόγελο
ειναι παρα πολλα παιδια εδω μεσα που πιστευω εχουν ολη την καλη διαθεση να σου απαντησουν σε οποια απορια εχεις αλλα θα πρεπει να βοηθηθεις και μονη σου με το ψαξιμο και το διαβασμα!!! Χαμόγελο Χαμόγελο
σιγα σιγα δεν γινετε απο την μια μερα στην αλλη να τα ξερεις ολα!υπομονη και περισυλλογη θελει το χομπι! Χαμόγελο
φιλικα δωρα!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:01:51 πμ »

σε καταλαβαινω απολυτα Αλικη μου!

χαχαχαχα ναι εχεις δικιο.. σταθηκαμε στα ακριβα αλλα ειναι κατι που το καναμε αυτοματα ολοι.. αυτο που χτυπαει στο ματι ειναι που μας μενει... ετσι δεν ειναι; Κλείσιμο ματιού

για να κανω λιγο χιουμορ... σκεψου καποιον να μπαινει σε ενα εστιατοριο και να ζηταει να φαει λιγο κοτοπουλο, χοιρινο, 3 παπαγαλους ψητους λιονταρι στα καρβουνα, ιπποποταμο στιφαδο και τζατζικι... τι θα σου χτυπησει στο ματι και θα σχολιασεις; χαχαχαχαχα καλα....μην παει το μυαλο σου (οπως πηγε το δικο μου με το που το εγραψα...) στο οτι δεν παει το τζατζικι με ιπποποταμο στιφαδο... χαχαχαχα

οντως λογο καταστασεως η τιμη πολλες φορες εκτοξευεται στα υψη... και οι πολυ χαμηλες καταστασεις απαξιωνωνται συνηθως απο αρκετους συλλεκτες! ετσι το πρωτο πραγμα που ερχετε στο μυαλο για τετοια κερματα ειναι  σε κατασταση αρκετα καλη!

η κριση εφερε πολυ νομισμα σε καλη κατασταση να κυκλοφοραει ειτε γιατι ανοιχτηκαν μπαουλα που κρατουνταν στοκ ειτε γιατι  καποιοι συλεκτες αναγκαστικαν να σπασουν συλλογες που ειχαν και να πουλησουν τα νομισματα τους για να ανταπεξελθουν στις οικονομικες τους υποχρεωσεις!

κι εγω ενδιαφερομαι για χαμηλης καταστασης κερμα γιατι μου αρεσει απλα να το εχω και να "ταξιδευω" στην ιστορια μαζι του! Χαμόγελο

γενικα ειναι το πως το βλεπει ο καθε συλλεκτης... Χαμόγελο

δυστυχως καποια νομισματα ειναι τοσο δυσκολα που ακομα και σε χαλια κατασταση ειναι τοσο ακριβα που.. δεν πας κοντα...  

ξερω οτι θα αγορασεις και εχεις αγορασει και νομισματα... προς Θεου! Χαμόγελο απλα το αναφερα οτι πρεπει να το κανεις μετα απο μελετη για καποια γιατι δυστυχως οι κινεζοι εχουν κανει πολλα πλαστα... και ουτε αξια εχουν ουτε τιποτα! στα ασημενια...ουτε καν ασημι δεν εχουν...

σιγα σιγα θα αποκτησεις καποια ομορφα κυκλοφορημενα νομισματα που θα σε χαροποιουν! στο κατω κατω... η συλλογη ειναι προσωπικη και την κανεις για παρτι σου, κι οχι προς τερψην τριτων... Χαμόγελο

ασε που μπορει σε καποια φτηνα κομματια να.... πειραματιστεις πανω σε οτι εμαθες στην σχολη για την συντηρηση τους... Κλείσιμο ματιού αληθεια... συντηρητης εργων τεχνης σπουδασες; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:15:16 πμ »

Καλά Νίκο δεν παίζεσαι χααχαχαχαχ . Οι παπαγάλοι καλύτερα γίνονται λεμονάτο , τώρα για το λιοντάρι στα κάρβουνα καλό πρέπει να είναι, δεν το έχω δοκιμάσει πάντως .  Χαμόγελο  Χαμόγελο  Χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:30:01 πμ »

Αλίκη εδώ μέσα μπαίνουμε να ξεσκάσουμε λιγάκι οπότε αυτά που σε πείραξαν δες τα σαν μια προσπάθεια πολλών να σκάσουν ένα χαμόγελο περισσότερο παρά να σε θίξουν Κλείσιμο ματιού,
να δώσω και εγώ μια συμβουλή ως νέος, μια και λίγους μήνες έχω εδώ μέσα.
Επειδή το φάσμα στη συλλογή νομισμάτων είναι ευρύ και θα χαθείς, είναι πιο εύκολο να περιορίσεις την αναζήτηση σου σε μια περίοδο μόνο, παρα σε πολλές μαζι, που θα είναι οικονομική για την τσέπη σου και όταν νιώσεις έτοιμη και ότι την έχεις καλύψει τότε να ανεβαίνεις σκαλοπάτι, βεβαίως αν τύχει εντωμεταξύ  κάποια ευκαιρία πέρα από το πλαίσιο που θα βάλεις  θα την εκμεταλλευτείς αλλά βάζε μικρούς στόχους σε κοντινό χρονικό ορίζοντα και μετά πάλι, νομίζω θα το ελέγχεις καλλίτερα.
Το στέκι είναι το καλλίτερο μέσο απο την εμπειρία μου να βοηθηθείς, εκμεταλευσου το Κλείσιμο ματιού
Καλωςήρθες Τακης  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:56:06 πμ »

Ίσως φανεί λίγο κακό αυτό που θα πω αλλά παρ' όλο που έχω κάνει δώρο νομίσματα στο παρελθόν έχω πει ότι δεν θα το ξανακάνω.  Ο λόγος: οι περισσότεροι τα χαρίζουν ή τα πουλάνε σε άλλους στην πορεία.  Τα δώρα δεν δίνονται.  Συλλογή που χαρίζεται δεν έχει καμία αξία.  Η αξία έγκειται στην προσπάθεια και στις στερήσεις που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί.  Υπάρχουν νομίσματα για όλα τα βαλάντια, το οικονομικό δεν είναι δικαιολογία. 
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences