Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 07:23:50 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμή MS 64  (Αναγνώστηκε 16133 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:57:05 μμ »

πρωτα πρωτα,δεν μου αρεσει να ειμαι προπετης,ΤΟΝΙΣΑ στις μερες μας 720 πουληθε!!!!!!! δραχμη του 1833-μσ 64 γιατι?το χαριζανε?οταν ο αλλος μαζευει απο τις λαικες, και απο αλλου για να φαει,και εμεις αχολουμαστε για πιστοποιησεις,τιμες,μεγαλοεμπορους, τσαντακηδες,λαμογια,κλπ,ειμαστε νυχτωμενοι μακραν!ποτε πουληθηκαν νομισματα τοσο χαμηλα?κοιταξτε και δημοπρασιες της πνε,εξωτερικου,παντου υπαρχει υφεση.καλο νομισμα σημερα δεν πουλιεται,(εκτος αμεσης αναγκης),που πηγαν οι καποδιστριες οι εξαιρετικοι?τα δυσκολα οθωνικα?αν και του 1833 γιναν σπανια ?γιατι δεν υπαρχει αγοραστικο κοινο.και εγω με ενα πληκτρολογιο,μπορω να μιλησω,ποσο κανει πραγματικα, ενα νομισμα.αλλα σημερα,αν δεν εχεις μπαρμπα στην κωρωνη,η τον μπαμπα σου,για να σου τσονταρει, νομισμα καλο δεν βλεπεις.οσο για μενα, τα νομισματα που εχω,τα εχω απο ευκαιριες, και συναλλαγες δεκαετιων,και οχι σε 5-10 χρονια, και στην αθηνα με ξερουν και οι πετρες.τα παχεια λογια ειναι ευκολα, τα παχεια εργα,ειναι δυσκολα.δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανεναν,ουτε πουλαω,και οταν αγοραζω,ξερω που απευθυνομαι.(δραχμη του 46 εχω,οπως και τις δυο του 51),δινεις ενα 50αρικο? και σιγουρα δεν την πουλαω,και τους λογους τους ειπατε μονοι σας!δεν υπαρχουν ντε φακτο νομοι, ουτε πιστοποιητες αλανθαστοι,και συλλεκτες τελειοι,απλως η τριβη με ενα αντικειμενο, σε εξοικιωνει,αν το τσιγαρο καηκε σβηστο, μην καψεις κανενα μουστακι,πλακα σου κανω,τσακωνεσται για πραγματα που ο καθενας μας, εχει σχηματισει αποψη.δηλαδη λογια της πλωρης-ανδρεας καρκαβιτσας.χαιρετω,και ευχομαι, στον καθενα σας καθε επιτυχια,δεν το παιζω ο καλος,αλλα ατομο,που εχει αρκετες φορες δοκιμασει, να τα παρατησει,οποιος θελει να συναντηθουμε απο κοντα, θα χαρω ,να αλλαξουμε αποψεις.ετσι διαλεγονται οι σοβαροι ανθρωποι.σοβαροι ενοοω? ,γνησια,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:10:50 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:06:21 μμ »

Κύριε Γιάννη, και μόνο για να βλέπω τις απαντήσεις σου αξίζει να γράφω. Κλείσιμο ματιού
Όσον αφοράτο τσιγάρο, πάει, το 'σβησα. Να δω πότε θα το κόψω κιόλας. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:24:28 μμ »

εγω, ο  βλακας? που κοντεβω να αποδημησω εις κυριον,και θα γελανανε κατι ηλικιωμενοι, τι να πω?το ρημαδι θελει τσαμπουκα για να κοπει.παντως το ξεκαθαριζω, γιατι και εγω οταν ξεκινησα,με κοντα παντελονακια,  καλοκαιρι,πριν την πνε,οι παλιηοι μου παταγαν δουλεμα, και φωλες, που πηγαινε καπνος.ποιος γεννηθηκε τελλειος?το πολυ εγω,και ενα γεροντακι απο την κρητη.αν δεν παθεις δεν μαθαινεις,και μια ζωη μαθαινουμε.οι ξερολες ειναι για εδρες πανεπιστημιου και βγαλε που λενε.ο καθενας μας αγοραζει οτι τον ευχαριστει,εμενα θα ακουσει?η τον οποιοδηποτε αγνωστο.σκοπος ειναι να μαθαινει ,οπως ολόι μας απο τα λαθη μας,σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ. σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:26:05 μμ »

ασχετο:
Ενας γνωστός μου αγόρασε  πριν 2 χρόνια ένα σούπερ αυτοκίνητο (ακυκλοφόρητο) σε τιμή δυσθεώρητη γιά τα σημερινά δεδομένα ,ακριβή αλλα φυσιολογική για τότε.
Στην προσπάθεια του να το μεταπωλήσει σήμερα δεν έπιασε ούτε τα μισά λεφτά.
Αδικα<<έκραζε>> όσους δεν το προτιμούσαν.
Σαβούρες και σαπάκια μεταχειρισμένα όνομαζε τα αυτοκίνητα των άλλων αλλα  αυτοί μιά χαρά βολευότανε.
Με το 1/10 των χρημάτων κάνανε την δουλειά τους και πέρνανε και ένα δυτερο αυτοκίνητο για το χόμπυ τους.
Εχουν μάθει δε το βασικό μάθημα:
Πάντα υπάρχει ένα καλύτερο, όσα λεφτά και αν δώσεις και πάντα αυτός που αγόρασε το πανάκριβο θα απαξιώνει το δικό τους προκειμένου να κρατήσει στα ύψη το υπερτιμημένο δικό του.

Από την άλλη βέβαια περί ορέξεως ....

Εαν βλεπεις το συλλεγειν ως μετρο και σταθμο για να εχεις το καλυτερο,τοτε εισαι δυστηχης.
Μαζευουμε για να ευχαριστησουμε τους ιδιους μας τους εαυτους.
Σαν τις γυναικες ρε παιδι μου,αλλοι θελουν μια καλλονη και αλλοι μια χοντρη αξεστη φακλανα!!

Να εγω γουσταρω τις καλλονες,δεν το κανω για να δειξω τι εργαλειο κυκλοφορω,αλλα φτιαχνομαι για παρτυ μου.
Και ο ντουβαροσαχλας φτιαχνετε με τις απλυτες χοντρες φακλανες!!!χε χε χε
Κακο ειναι αυτο??

Περι γουστου,κολοκυθοσπορος.
Το νομισμα δεν ειναι αμαξι,ειναι καλλονη γεννημενη απλα εαν πεσει σε λαθος χερια γινετε ασχημη χοντρη φακλανα.
Δεν εχετε παρα να διαλεξετε.

Οσο ημουν στην δημοπρασια η δρχ εκλεισε απουλητη,το ειπε ο Αργυρης και το ακουσα.
Τωρα μετα το περας της δημοπρασιας δεν ξερω εαν την τσιμπησε κανεις,πραγμα πολυ πιθανο.

Τελος δεν με νοιαζει καθολου εαν τα νομισματα μου φθηνηνουν η ακριβηνουν.Τα αγορασα για να με φτιαχνουν και οχι να προσπαθω να κοροιδευω τον κοσμακη φορτωνοντας χρεπια με φιλοδοξια να παρω αμαξι,εστω και τηλεκατευθηνομενο.
Τα περι πωλησεως  θα απασχολησουν τους κληρονομους.
 
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:29:56 μμ »

να παρτε μια συλφιδα να παρετε ματι να φυγει και η τσιμπλα απ τα χρεπια του ντουβαροσαχλα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:42:48 μμ »

Κάνε μου μια χάρη, εξήγησε στους "κληρονόμους" ότι τα νομίσματα είναι μια κακόγουστη και δαπανηρή ενασχόληση κι ότι τζάμπα θα χαλάν τα μάτια τους με κάτι μικροπράματα... Κι αν έχεις κα'να προβληματάκι υγείας μην πολυασχολήσαι κι αγχώνεσαι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:44:05 μμ »

τι εγινε ρε παιδια??γιατι τετοια σιωπη??αφου εισαστε ολοι συνδεδεμενοι βλεπω.....

να και ενα πιπινακι δυσκολο σε αυτη τη κατασταση.

ντουβαροσαχλα,κοιτα να μαθαινεις και μην απειλης με προσωπικα μυνηματακια.

Βλεποντας τετοια καλο σου κανει ,εμενα μακαρι να μου δειχνανε γιατι περαν του Ορφεα κανενας δεν μου εδειξε ποτε τιποτα και εγω με την βοηθεια της pcgs σας τα ριχνω φορα παρτιδα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:48:47 μμ »

Κάνε μου μια χάρη, εξήγησε στους "κληρονόμους" ότι τα νομίσματα είναι μια κακόγουστη και δαπανηρή ενασχόληση κι ότι τζάμπα θα χαλάν τα μάτια τους με κάτι μικροπράματα... Κι αν έχεις κα'να προβληματάκι υγείας μην πολυασχολήσαι κι αγχώνεσαι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αφου ειναι κακογουστη και δαπανηρη υποθεση τοτε εσυ τι δουλεια εχεις εδω με εμας????Εαν βρισκεις κακογουστο το να συλλεγης νομισματα αλλαξε χομπυ,μαζευε λερωμενα χαρτομαντηλα ,που δεν ειναι καθολου δαπανηρο.

Θα λαβω υποψιν μου σοβαρα την συμβουλη σου,οταν θα εχω κανενα προβληματακι υγειας γιατρε μου θα παψω να ασχολουμε
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:58:33 μμ »

Τυχαία πέρναγα, είδα φως και μπήκα. Αυτό το τελευταίο το παλιοχαρτομάντηλο 130 χρονών, να το περνάγαμε ένα χέρι μπράσο ν' αστράψει? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:00:08 πμ »

οντως ειναι συλφις,παντως βασιλη για μενα, καλυτερα να μην δειχνης τετοια κομματια,ειναι για πιο προχωρημενους συλλεκτες,θελω να τα πουμε απο κοντα,συγνωμη,για την κυριακη,αλλα ετυχε περιπτωση.δεν χρειαζεται να αποδειξης πραγματα, που ολοι στον χωρο γνωριζουμε.σιγουρα και ο αλλος φιλος εχει τα νομισματα που εχει,δεν χρειαζεται να γινεσαι επιτιμιτικος.ο καθενας ξερει τις γνωσεις και το επιπεδο του,δεν ειναι ωραιο ,να αδειαζεις,την γνωμη του αλλου ακομψα.με ομορφο τροπο, μπορεις να του εξηγησεις,οτι καθε ατομο βαζει και αλλους στοχους,και αν δεν εχουμε τις καταλληλες εμπειριες, να μην κανουμε βαρυγδουπες δηλωσεις.τωρα θα σου απαντησει ο φιλος, θα του δειξης, κανενα χαλκινο του 1877 και παει λεγοντας,και ακρη δεν βγαινει?εγω δεν πιστευω οτι εχεις αναγκη επιβεβαιωσης,γνωριζομαστε και ξερω.οσο για τον φιλο, οτι και να του λες η γνωμη του θα εναι η ιδια.ας βγαλει συμπερασμα,μονος του στην πραξη.γιατι? να υπαρχει, αυτη η ανευ λογου οξυνση?εκτος και αν σε ενδιαφερουν οι δραχμες?συνιστω ηρεμια,χαιρετω,και καλυνηχτυζω ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:02:40 πμ »

 ;Dκαλο!! Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

τωρα χωρις πλακα,δεν γουσταρεις που ανεβαζω τετοια κοματια στο φορουμ να βλεπουν και τα νεα παιδια να βλεπουν το πραμα το καλο κανεναν δεν παρακαλω ;Dνα ανοιγουν το ματακι τους.

Για παραδειγμα σαν το πενηνταρακι του 68 να αγορασουν με πολυ λιγα λεφτα πενηνταρακι 74 σε τετοια κατασταση και σαν την δρχ 83 να παρουν δρχ 73 σε τετοια κατασταση,να κανουν τρελη χαρα και να μην μπορει κανεις να τους πασαρη το ρεταλι σε τιμη ακυκλοφορητου.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:04:34 πμ »

οντως ειναι συλφις,παντως βασιλη για μενα, καλυτερα να μην δειχνης τετοια κομματια,ειναι για πιο προχωρημενους συλλεκτες,θελω να τα πουμε απο κοντα,συγνωμη,για την κυριακη,αλλα ετυχε περιπτωση.δεν χρειαζεται να αποδειξης πραγματα, που ολοι στον χωρο γνωριζουμε.σιγουρα και ο αλλος φιλος εχει τα νομισματα που εχει,δεν χρειαζεται να γινεσαι επιτιμιτικος.ο καθενας ξερει τις γνωσεις και το επιπεδο του,δεν ειναι ωραιο ,να αδειαζεις,την γνωμη του αλλου ακομψα.με ομορφο τροπο, μπορεις να του εξηγησεις,οτι καθε ατομο βαζει και αλλους στοχους,και αν δεν εχουμε τις καταλληλες εμπειριες, να μην κανουμε βαρυγδουπες δηλωσεις.τωρα θα σου απαντησει ο φιλος, θα του δειξης, κανενα χαλκινο του 1877 και παει λεγοντας,και ακρη δεν βγαινει?εγω δεν πιστευω οτι εχεις αναγκη επιβεβαιωσης,γνωριζομαστε και ξερω.οσο για τον φιλο, οτι και να του λες η γνωμη του θα εναι η ιδια.ας βγαλει συμπερασμα,μονος του στην πραξη.γιατι? να υπαρχει, αυτη η ανευ λογου οξυνση?εκτος και αν σε ενδιαφερουν οι δραχμες?συνιστω ηρεμια,χαιρετω,και καλυνηχτυζω ολους,γιαννηςτ.

Γιαννη εισαι σοφος!!!!
Θα τα πουμε κατω την Κυριακη.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:12:56 πμ »

Τα ακυκλοφόρητα δεν είναι απαγορευτικά για ένα νέο συλλέκτη, αρκεί να ξέρεις τι είναι ακυκλοφόρητο και μεχρι που φτάνουν τα ποδάρια σου. Στα 36 μου δουλειά δική μου και όση γνώση έχω στο νόμισμα, κυνηγάω δραχμές του 33 UNC. Στα 18 κυνηγούσα 20 λεπτα του 74 και στα 65 θα κυνηγάω...20άρες ( όχι μπακιρένιες, τις άλλες με το αστεράκι στο νύχι.) Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:38:17 πμ »

Καλω τον διαχειριστη του φορουμ να σταματησει τον  συγκεκριμενο δηθεν να πεταει προσβλητικα υπονοουμενα διοτι θα απαντησω δεοντως ,αυτα με τα τηλεκατευθινομενα κλπ ξερουμε ολοι ποιον εχουν αποδεκτη,το να μας μοστραρει τι τον φτιαχνει και τα γκομενιλικια που αναφερει ως απαντηση στον αλλο χρηστη  ειναι επιπεδου πεζοδρομειου,προστατεψτε το φορουμ.εμμεσες η αμμεσες προσβολες δεν δεχομαι απο κανεναν
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 12:55:40 πμ »

Επισης διακρινω μια προσπαθεια και  αναφορα απο τον Γιαννη να συνδεσει την ολη μου γνωση και συμπεριφορα μου με τον αλλο κυριο γυρω απο την κατασταση η αξια των νομισματων μου,εχει θιχτει η αξιοπρεπεια μου ως ανθρωπος απο τον πεζοδρομειακο τροπο συμπεριφορας και ειρωνειας του φιλου σας οποιοι τον εχετε,να τον χαιρεστε αλλα δεν θα παρω αλλο,,και εδω δεν κρινεται η γνωση μου για καταστασεις και τιμες αλλα μην εκθειαζετε σε συγκριση με τις δικες μου γνωσεις του αλλου σε παραθεση που βλεπω παραπανω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences