Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 06:54:41 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το νόμισμα του Αριστοτέλη και ο αποσυμβολισμός του  (Αναγνώστηκε 10614 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 14, 2014, 10:58:21 μμ »


Ίσως δεν το γνωρίζετε αλλα ο αριστοτέλης ανακηρύχθηκε εφέτος ο διασημότερος και πιο αναγνωρίσιμος  άνθρωπος όλων των εποχών!! Εύλογα λοιπόν δικαιούται να τιμηθεί απο τον κόσμο του νομίσματος όπως πραγματικά του πρέπει με χρυσό και ασημένιο νόμισμα!
 Όπως καταλαβένετε η σχεδίαση ενός τέτοιου νομίσματος ηταν τιμή και πρόκληση για μένα.Αν κρίνω λοιπόν απο την αποδοχή που έτυχε το νόμισμα απο το κοινό σημαίνει οτι πέτυχα στο μέτρο του δυνατού το στόχο που είχα θέσει εξ αρχής.Να έχει δηλαδή το νόμισμα έντονα συμβολικό χαρακτήρα.Πανεπιστήμονας,φιλόσοφος, φυσιοδίφης,δάσκαλος.Αυτός ήταν ο Αριστοτέλης ετσι με απλά λόγια!! Ξεκινώντας απο τη φιλοτέχνηση του πορτραίτου του ανέτρεξα σε όλα τα γνωστά και λιγότερο γνωστά σωζόμενα γλυπτά του.Πρέπει να γνωρίζετε οτι προσφιλής τακτική μου είναι να μην αντιγράφω πιστά τις αρχαίες προτομές αλλα να διερευνώ με το δικό μου τροπο και να φιλοτεχνώ εισάγοντας το προσωπικό εικαστικό μου ύφος,δίνοντας ζωή και διερευνώντας την φύση της προσωπικότητας του εκάστοτε μεγάλου άνδρα στο ζεστό χρώμα του ευγενούς μετάλλου!Ξέρετε δεν είναι καθόλου εύκολο να αναγκάσεις μια πρέσα να τυπώσει αυτο που ονειρεύεσαι!!Και αυτο που ονειρεύομαι συνήθως είναι το νόμισμα να έχει τη δική του δύναμη,να κάνει τον άλλον να μην το ξεχνάει εύκολα και τελικά να γίνεται επιθυμητό. Ιδανικό δε είναι να φέρει και το ιδιαίτερο στίγμα του καλλιτέχνη κάνοντας τον αναγνωρίσιμο πριν ακόμα αναζητήσει κανεις την υπογραφή του.
 Ετσι λοιπόν μετά το πορτραίτο  του Αριστοτέλη η οπισθία πλευρά του νομίσματος ηταν μια πρόκληση !Οαριστοτελης υπήρξε η ενσάρκωση του ορθού μέτρου σε όλες τις εκδηλώσεις της ζωής του κάτι που προσπάθησα να το συμβολίςω με κύκλους και ρόδακες σχήματα που όπως και να τα δείς ειναι συμμετρικά και δεν προκαλούν χωρική αναταραχή.Γη ύδωρ πυρ και αέρας ηταν τα αποδεκτά συστατικά του κόσμου που πίστευαν κατά την αρχαιότητα,οτι τον αποτελούν.Ο αριστοτέλης εισήγαγε το πέμπτο στοιχείο τον αιθαίρα που δένει τα προηγούμενα στοιχεία και εξηγεί έτςι τον κόσμο!Παρατηρήστε τα σύμβολα της οπισθίας πλευράς του νομίσματος  ολα ειναι κομμάτια του Αριςτοτελικού κόσμου!Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι υπήρξε μαθητής του Πλάτωνα αλλα και  δάσκαλος του Μεγάλου Αλαξάνδρου, οπότε αναζητείςτε στα σύμβολα τον μακεδονικό ήλιο (το γνωστό σύμβολο της βεργίνας).Κάπου μπορει να δείτε ενα νεαρό πορτραίτο που εικάζω τον Αλέξανδρο μαθητή!!!Παρά το γεγονός οτι πολλές παραδοχές του για το κόσμο καταρριφηκαν στις μέρες μας ο Αριστοτέλης υπήρξε ο θεμελιωτές του δυτικού τρόπου  σκέψης που επηρέασε την ανθρωπότητα μέχρι την βιομηχανική επανάσταση! Αυτο το εκφράζω με το σύμβολο ενός μικρού γραναζιού! Τελικά όλος αυτός ο θησαυρός σκέψης που μας κληροδότησε ο Αριστοτέλης δεν μπορούσε απο το να εκφραστεί .....με ένα θησαυρό!!! Ετσι λοιπόν όλη η οπίσθια πλευρά του νομίσματος έχει την όψη και τη μορφή ενός θησαυρού!!!!
 Αποσυμβολίζοντας με λίγα λόγια το νόμισμα αισθάνομαι ιδιαίτερα τυχερός που οι προγονοί μας έφτασαν σε τέτοια επίπεδα διανόησης!
 Πραγματικά δεν γνωρίζω τι θα έφτιαχναν οι συνάδελφοι μου Αυςτριακοι νομισματοποιοί -απο τους καλύτερους στον κόσμο αν είχαν έναν αντίστοιχο Αριστοτέλη!!!Ενα όμως είναι σίγουρο κανένα νιόβιο δεν σου δίνει την ευκαιρία να δουλέψεις με τέτοιους συμβολισμούς!!!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2014, 11:21:04 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

εξαιρετικο!συγχαρητηρια και απο μενα για την καταπληκτικη δουλεια σας,και ας μην μαζευω αναμνηστικα ευρω..το συγκεκριμενο το θεωρω και εγω μεγαλη σχεδιαστικη επιτυχια!μπραβο σας! καλη συνεχεια!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:16:26 πμ »

Καταπληκτικό !!! συμφωνώ και επαυξάνω και ακόμα πιο πολύ με την τελευταία παράγραφο.Συγχαρητήρια και πάλι αγαπητέ μας κ. ΣΤΑΜΑΤΌΠΟΥΛΕ!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:44:47 πμ »

Αγαπητέ συνονόματε.

Έχει πολύ ενδιαφέρον που προσπάθησες να μετατρέψεις τον ορθό λόγο σε τέχνη, όταν ο Αριστοτέλης κατάφερε να μετατρέψει την τέχνη σε ορθό λόγο... Μετά από αυτό, σου εύχομαι να σου δοθεί η ευκαιρία να φιλοτεχνήσεις κάτι (νόμισμα ή άλλο) για τον Ιμάνουελ Καντ. Ίσως αυτό να είναι η απόλυτη πρόκληση για έναν καλλιτέχνη...

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, σκέφτομαι ότι αυτό που πραγματικά θα εξέφραζε την προσωπικότητα του Αριστοτέλη θα ήταν ένα "ξερό" τετράγωνο νόμισμα. "Ξερό" λέγοντας, χωρίς καθόλου διακοσμητικά στοιχεία. (Η αλήθεια είναι, όμως, ότι ένα τέτοιο νόμισμα δεν θα άρεσε ούτε σε εμένα...)
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2014, 11:56:05 πμ »

Θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που ο δημιουργος ενος νομισματος που προσωπικα το λατρεψα μου εξηγει ολες τις παραμετρους που τον οδηγησαν σε αυτη του την δημιουργια και παραλληλα μου δινει τροφη για περαιτερω ψαξιμο αφου τωρα που εχω καποια στοιχεια θα μεγαλωσω την φωτογραφια στον υπολογιστη μου και με συνοδεια ενος ποτηριου κρασιου το βραδι θα το ξεψαχνισω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2014, 12:24:05 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2014, 12:11:49 μμ »

Ωραία ιδέα το τετράγωνο φίλε sac αλλα θέμα πρέπει να περάσει και απο τους καρεκλολάγνους για υπογραφή!!!
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2014, 12:14:35 μμ »

Και μπορείτε να φανταστείτε τι σημαίνει καρεκλολάγνος!!!!!πρέπει να τον αποσυμβολίσεις !!! Ειναι μια μάχη που δίνω καθημερινά!!!!
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2014, 12:50:06 μμ »

Κυριε Σταματοπουλε, συγχαρητηρια και απο εμενα για την εξαιρετικη δουλεια σας και ειδικοτερα για αυτην την υπεροχη σειρα Τραγωδοι και Φιλοσοφοι. Για τον δε Αριστοτελη τα λογια ειναι περιττα. Πιστευω οτι θα αφησει εποχη τοσο αναμεσα στους Ελληνες συλλεκτες αλλα θα γνωρισει και διεθνη αποδοχη σταδιακα, λογω Αριστοτελη αλλα και λογω ομορφιας του νομισματος.

Επισηε θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια προβλεψη μεχρι ποτε θα συνεχιστει αυτη η σειρα ασημενιων και αν ναι ποιοι ακολουθουν?

Υπαρχει καποια σκεψη για αντιστοιχη σειρα ασημενιων με Ελληνες στρατηγους και πιο συγκεκριμενα κατι με το Μεγα Αλεξανδρο που πιστευω πολλοι απο εδω μεσα θα ηθελαν να τον δουν σε ασημι?Απορία

Τελος το εξτρα μινι χρυσο με το Δια ειναι μελος σειρας που θα συνεχιστει τα επομενα χρονια και με τους αλλους Θεους?

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειστε ο ιδανικος για να μας διαφωτισει Μεγάλο χαμόγελο

Συγχαρητηρια και παλι για την εξαιρετικη δουλεια σας και μην αφησετε τους καρεκλολαγνους να σας επηρεασουν.
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2014, 02:50:46 μμ »

Οι μεγάλοι Έλληνες προγονοί μας είναι πρακτικά ενα ανεξάντλητο θέμα και ευελπιστώ ότι θα συνεχιστεί,αλλα δεν ειναι ευθύνη δική μου για τοπουμπορει  να φτάσει το πρόγραμμα,γιατι το υπουργείο οικονομικών ειναι ο υπεύθυνος φορέας που αποφασίζει.Εμεις απλά ειςηγούμαςτε.Το σίγουρο είναι οτι τελευταία εχει γίνει αντιληπτό οτι το ζήτημα των αναμνηστικών μπορει να ειναι ένας προσοδοφόρος κλάδος εσόδων για τη χώρα μας στο νομισματικό πεδίο!Σαφώς και οι μεγάλοι έλληνες στρατηλάτες έχουν θέση στο πρόγραμμα μελλοντικά αλλα δεν μπορώ να προσδιορίσω το πότε.Πρέπει πάντως ν´απαντήσω οτι κάθε νέο συλλεκτικό θέμα έχει την πρόθεςη να μην ειναι μεμονωμένο αλλα να έχει και συνέχεια, αποκτώντας πρόςθετο ενδιαφέρον.Πολλοί πλέον λένε οτι το πρόγραμμα ειναι μεγάλο και ακριβό αλλα πιστεύω οτι υπάρχουν προϊόντα για όλους και για κάθε βαλάντιο. Εξάλλου δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει κανεις να μαζεύει τα πάντα σε μηδέν χρόνο!Ας ιεραρχήσουμε τις προτεραιότητες μας γιατι οσυλλεκτισμός έχει ενδιαφέρον και μετα τους επίσημους γκισέδες της τράπεζας!!Να ακεφτήτε για παράδειγμα οτι και εγώ δέν έχω όλα όσα έχω δημιουργήσει!  Και κάτι που δεν πρέπει να σας διαφεύγει.ειμαι εργαζόμενος σε μαγαζί που δεν ειναι δικό μου!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2014, 03:18:57 μμ »

Ωραία ιδέα το τετράγωνο φίλε sac αλλα θέμα πρέπει να περάσει και απο τους καρεκλολάγνους για υπογραφή!!!

Έχω ξαναγράψει ότι διαφωνώ για τις απόψεις σου για την τέχνη.

Έχω όμως ξανατονίσει την εκτίμησή μου για την προσωπικότητά σου, με αφορμή το γεγονός ότι έχεις το σθένος (για να κυριολεκτήσω) να εκτίθεσαι δημόσια ως δημιουργός.

Αν έχεις και τη δύναμη να λειτουργήσεις την τέχνη σου μέσα στην πραγματικότητα και όχι "αποσυρόμενος σε κάποια πνευματική απομόνωση", είσαι και πάλι άξιος συγχαρητηρίων. "Πραγματικότερη πραγματικότητα" από το Ελληνικό Δημόσιο προφανώς δεν υπάρχει.

Συμφωνώ απόλυτα με την σταλινική άποψη "τέχνη για τον λαό και όχι τέχνη για την τέχνη" (αν και χρειάζονται άνθρωποι με τις ικανότητες του Αριστοτέλη για να καθορίσουν κάποια πράγματα). Αν καταφέρεις λοιπόν να κάνεις "τέχνη για τον λαό" μέσα από το Ελληνικό Δημόσιο, θα μπορείς να υπερηφανεύεσαι ότι έφτασες στο επίπεδο του Προκόφιεφ (να το πω έτσι για να μη λέω πολλά).

Καλή δύναμη.

----------------------------------------------------------------------

Και μία ένσταση: Τα "μιλιταριστικά" θέματα δεν είναι και πολύ της μόδας. Και είναι καλό που δεν είναι...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2014, 03:31:38 μμ »

Επίσης: Πολύ σωστή η λογική της δημιουργίας προϊόντων για πελάτες διαφόρων "επιπέδων".

Εκτός από τα μαγαζιά για τους πολύ πλούσιους ή για για πολύ φτωχούς, όλα τα υπόλοιπα προσπαθούν να απευθυνθούν σε όσο το δυνατό περισσότερους πελάτες.
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2014, 04:44:48 μμ »

Σκοπός πολλών νόμισματικων προϊόντων ειναι και να ανοίγουν συζητήσεις για περισσότερο προβληματισμό που απορρέει και απο το εικαστικό τους ενδιαφέρον πέρα απο τη σπανιότητα και τη συλλεκτικότητά τους!Και βέβαια συμφωνώ με το φίλο μου τον sac στο γεγονός ότι ο εικαστικός καλλιτέχνης δε μπορει να είναι σε καμμιά μορφή χρόνιας πνευματικής απομόνωσης Επιθυμία σε κάθε καλλιτέχνη ειναι να δείχνει το αντικείμενο της δημιουργίας του!Η τέχνη αρχίζει να υπάρχει όταν εκτίθεται!να ξέρετε ειναι πολύ μεγάλη αυτη η επιθυμία της έκθεσης για κάθε καλλιτέχνη.
  Κάθε πέντε με έξι περίπου χρόνια πραγματοποιώ ατομικές εκθέσεις γλυπτικής που επεκτείνονται για μένα πέρα απο τα νομισματικά δρώμενα δίνοντας στον εαυτό μου την αναγκαία ελευθερία έκφρασης που δεν έχει να περάσει απο τις εγκρίσεις κάποιων μανδαρίνων!!!Αυτο τον καιρό προετοιμάζω την ατομική μου έκθεση γλυπτικής και οταν θα έρθει η ώρα θα ειδοποιηθείτε σχετικά. Η πρόσκαιρη πνευματική απομόνωση μπορεί να είναι καλή μόνον όταν κυοφορεί!!!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:34:14 πμ »

Συγχαρητήρια για την πολύ όμορφη δημιουργία σας!
Θέλω επίσης να πω ότι βρήκα ιδιαίτερα όμορφο και περίτεχνο (εναλλαγή ματ - brilliant) τον οπισθότυπο στο νόμισμα για τα 100 χρόνια από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης (αναφέρομαι στο χρυσό ρόδακα) του 2012.
Και πάλι συγχαρητήρια.
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 232


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:38:16 μμ »

Κε ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΕ χαιρετε!
Θα ήθελα με τη σειρά μου να σας συγχαρώ για τις δημιουργίες σας και ιδιαίτερα για τον Αριστοτέλη.
Το θεωρώ τιμή μου που μου δίνεται η δυνατότητα μέσα από το site και μπορώ να συνομιλησω μαζί σας, καθώς (και είναι προς τιμην σας αυτό) συμμετέχετε ενεργά και μας παρέχετε ανεκτίμητες πληροφορίες σχετικά με την κοινή μας αγάπη,  τα νομίσματα.
Μετά από αυτή την εισαγωγή έρχομαι και στο θέμα...
Στο νόμισμα του Αριστοτέλη εχω εντοπίσει τρια προσωπα.
Κάπου αναφέρατε ότι ενα από αυτά είναι όπως εσείς φαντάζεστε τον Μ.Αλεξανδρο.
Τα άλλα δύο?
Ευελπιστώ να μου απαντήσετε και σας ευχαριστώ και πάλι.
Και αν επιτρέπεται μια προσωπική ερώτηση:ποια δημιουργία σας θεωρείτε την πιο σημαντική από άποψη
Μια προσωπική δική σας εκτίμηση θα έχει βαρυνουσα σημασία και αυτός είναι ο λόγος που σας ρωτώ.
Καταγράφηκε
sugipap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 04:09:10 μμ »

Είναι από τα πιο όμορφα νομίσματα που έχω δει. Μπορώ να το χαζεύω ώρες. Συγχαρητήρια
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences