Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 12:08:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμη 1868  (Αναγνώστηκε 13944 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:37:01 πμ »

αου 55,σε καλη μερα αου 58.
Ειναι μπανιαρισμενη σε σιλβερ ντιπ εξου και του λειπουν φλουδες απο το λουστρο.
Σε ευρωπαικο good very fine obverse,extra fine reverse kai cleaned.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 08:34:10 πμ »

τελικα εχει δικιο ο βασιλης,με επηρεασε πολυ το μαλλι ,ο θυρεος,και το γιαλισμα απο το γνωστο καθαριστικο-γιαλιστικο,αν ενα νομισμα δεν το δεις απο κοντα, σιγουρα θα πεσεις εξω.παντως γενικα ειναι ενα ομορφο,με ενφανη,σχεδον ολα τα λεπτομερη  χαραχτηριστικα του,θυρεος,μαλλι.για μενα χωρις το φρυδι,πλησιαζει το ακυλκλοφορητο,οσο για το γιαλισμα?αυτα μερικες φορες βγαινουν,εις βαρος μας,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:40:14 πμ »

το νομισμα ειναι au58 οπως πολυ σωστα ειπατε οι περισσοτεροι.Το νομισμα υποθετω και εγω οτι ειναι ντιπαρισμενο αλλα αυτο αγαπητοι δεν θεωρειται καθαρισμα. Καθαρισμα ειναι η επεμβαση και αλλαγη της επιφανειας του νομισματος.Ενα ακυκλοφορητο(ή σχεδον) νομισμα που εχει λουστρο το μονο που παθαινει με την εβαμπτιση ειναι να φυγει η πατινα που παιρνει παντα το ασημι με τα χρονια.Το λουστρο παραμενει αναλλοιωτο αν βεβαια δεν γινουν διαδοχικες εβαμπτισεις. Νομισματα 19ου αιωνα ειναι σχεδον απιθανο να βρεις ακαθαριστα γιατι  θα ηταν μαυρα με τα χρονια και θα  ειχαν χασει το eye appeal.Οι εξαιρεσεις βεβαια υπαρχουν (cabinet stuck) αλλα υπαρχουν για να επιβεβαιωνουν τον κανονα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:06:24 μμ »

Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν ενα νομισμα ειναι dipαρισμενο? Δωστε ενα μαθημα σε εμας τους αμηυτους!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:27:05 μμ »

δεν χρειαζεται να το καταλαβεις, οτι νομισμα του 1800 ασημενιο το βλεπεις να ειναι blast white ειναι ντιπαρισμενο.Οπου βλεπεις οριτζιναλ πατινα δεν ειναι. Βεβαια μπορει να ντιπαριστει και να ξανακανει πατινα αλλα αυτο απαιτει χρονο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:33:34 μμ »

Δεν υπαρχει δηλαδη περιπτωση να ειναι ενα ασπρο νομισμα χωρις πειραγμα? Περα απο αυτο, υπαρχουν καποια σημαδια που να υποδηλωνουν τετοια παρεμβαση?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:09:50 μμ »

Aντωνη αυτο ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μαθαινουμε σαν συλλεκτες. Οτι τα ασημενια νομισματα τοναρουν(toning) με τα χρονια. Οτι και να κανεις το μονο που θα καταφερεις ειναι να το καθυστερησεις.
Ενα καλο τονινγκ βεβαια ειναι καλο γιατι προστατευει απο τις εξωτερικες συνθηκες και δεν κινδυνευει το νομισμα απο την ασθενεια του χαλκου.Ακομα και μεσα στα σλαμπ τα νομισματα τοναρουν.
 Τωρα ενα επαναλαμβανομενο dip θα το καταλαβεις απο το θαμπο λουστρο που αφηνει. Ειναι αυτο που λενε οι αμερικανοι dull luster.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:36:12 μμ »

Aναργυρε το ονομα μου ειναι Δημητρης  Χαμόγελο Ισως κατω απο ιδανικες συνθηκες το νομισμα να μη κανει πατινα αν φυλάσσεται προσεκτικα, πχ τα ασημενια 30αρια, βεβαια τα χρονια ειναι λιγα που περασαν απο την κυκλοφορια τους. Οσον αφορα τα ασημενια του 30 ισχυει ο κανονας αυτος? Το εξασθενημενο λουστρο δε μπορει να ειναι απλα αποτελεσμα του περασματος του χρονου?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:49:28 μμ »

Δημητρη συγνωμη για την λανθασμενη ονοματοδοσια.ακομα και στα 30αρια εχω δει πολλα κομματια τοναρισμενα στο ριμ λογω του οτι ηταν αποθηκευμενα σε μασουρια!
Με τα χρονια το λουστρο δεν φευγει.Το λουστρο εξαφανιζεται απο το κακο καθαρισμα.
Αυτο ισχυει για ολα τα ασημενια ειτε 500αρια ειτε 900αρια. Στα 999 δεν ξερω γιατι ειναι φρεσκα αλλα παρατηρω οτι το ασημι βγαζει white  spots σαν να εχει πεσει γαλα.
αυτα ολα ειναι απο προσωπικες παρατηρησεις. Περιμενω και απο αλλους φιλους που εχουν περισσοτερες γνωσεις να με διορθωσουν αν κανω λαθος.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 04:53:55 μμ »

Εχω παρατηρησει στα ασημενια που εχω του  Γεωργιου αλλα και τη Δημητρα, οτι ενω η μπροστινη πλευρα ειναι σχετικα θαμπη, η πισω ειναι πιο λουστρατη. Αυτο δε το εχω εξηγησει, και γενικως η πισω πλευρα παντα ειναι καλυτερη της μπροστινης σε πολλα νομισματα που εχω δει και στο νετ. Γι αυτο υπαρχει εξηγηση?
Προσφατα μαλιστα ειχε γινει συζητηση για ενα 2δρχ 1911 που καποιος το επεστρεψε για την ελλειψη λουστρου. Αρα τελικα ολες αυτες οι περιπτωσεις υποδεικνυουν εμβαπτισμα?
Ευχαριστω παντως για τις πολυ διαφωτιστικες πληροφοριες , για μια ακομα φορα εισαι σωστος  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:10:24 μμ »

Η εξηγηση που δινω ειναι οτι παλια  οι συλλεκτες τοποθετουσαν τα νομισματα σε ξυλινες προθηκες επενδυμενες με υφασμα ή χωρις.Το νομισμα τοποθετουνταν συνηθως με την obverse προς τα εξω.Ετσι με τα χρονια τονιζονταν η εμπρος και εμενε αθικτη η πισω. Ισως αυτο που εννοεις εσυ θαμπο να ειναι το λουστρο που βρισκεται κρυμμενο κατω απο ενα λεπτο toning.Δεν εχεις παρα να το ντιπαρεις για να ερθει στην επιφανεια Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:11:29 μμ »

Μια ακομη δραχμη απο τις δικες μου, αυτη πιστευω οτι καθαριστηκε καποτε και ξαναεγινε ετσι με τα χρονια
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:15:21 μμ »

Επισης τα νομισματα ιδιως του Γεωργιου στο obverse εχουν τα υψηλα σημεια που οπως ολοι γνωριζουμε ειναι τα πρωτα που αλλοιωνονται.Στο πισω ειναι ο θυρεος και τα γραμματα και γενικα υπαρχει πιο πολυ σχεδιο.Ετσι αναμεσα στα γραμματα το λουστρο επιβιωνει και μπορεις  να το βρεις ακομα και σε au50 kommatia.

A και να μην ξεχασω ενα νομισμα λουστρατο και απειραχτο με μονο ενα ελαχιστο κατεβασμα στα πολυ υψηλα δεν παει au 50.Mε τιποτα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:55:54 μμ »

Σωστος ο Αναργυρος.

Δημητρη πεταξου στο γαλαξια σουπερ και παρε ενα σιλβερ ντιπ.Παρε ενα ρεταλι με βρωμια πολυ και ριχτο μεσα,αστο καμια 30αρια δευτερα και βγαλτο.
Μετα παρε το πιο ακριβο σου νομισμα και επανελαβε,πολλες φορες ομως.
Μετα ψαξε μαντηλι για να κλαψεις Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

την δεκαετια του 90 που ημουν καρασχετος(προς τα τελη της)ειχα ##### εγω νομισματα με το ντιπ........
Αγοραζα μονο χρυσα ρεταλια τοτε θυμαμαι,βφ το πολυ και στην καλυτερα,με ειχαν φορτωσει και ενα καρο ψευτικα,ειχα παρει και μια δρχ 1873 καρακυκλοφορητη με πολυ πατινα χρωματιστη με 50 χιλ δρχ τοτε.
Βιαζομουν να γυρισω σπιτη να την ντιπαρω το ζωον,μολις την εχωσα μεσα καμια δεκαρια φορες.....ΩΩΩΩΩΩΩΩ #####ΑΑΑΑ!!!!!!ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ....... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τοτε με φωναζαν Βασιλης ο ντιπερ.χε χε χε
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:03:59 μμ »

Σωστος ο Αναργυρος, αλλα βλεπω οτι ολοι οι παλιοι συλλεκτες δεν βγαζουν μιλια και δεν γραφουν τιποτα για θεματα πραγματικα νομισματικα. Ειναι βεβαια και αυτο που εγραφε ο φιλος geonet σε αλλο θεμα. Οι παλιοι συλλεκτες δεν δειχναν την συλλογη  ουτε στον αδερφο τους. Μαλλον κραταν για τον εαυτο τους και οτι πληροφορια εχει σχεση με τα νομισματα. Σαν τους παλιους μαστορες που κρυβαν την τεχνη απο τους καλφαδες. δεν μοιραζονται την γνωση τους. Οι νεοι εχουμε αγνοια βασικων πραγματων.

Υ.Γ βεβαια αν ειναι για ξεκατινιασμα ειναι πρωτοι και διαβαζουν Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences