Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 04, 2024, 11:12:59 μμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 78336 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:35:09 μμ »

Ναι το επαναλαβω γιατι δεν ακουτε:  ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΑ ΚΑΡΑ BU, ΥΠΕΡΤΙΜΩ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΣΠΑΝΙΩΤΗΤΕΣ.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα πλέον...............το ζω αναλόγως με τις Βρετανικές νομισματικές Σπανιότητες Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:46:00 μμ »

...Αυριο θα ξεκινησω συστηματικη εκστρατεια ενημερωσης και στα δυο φορουμ.  Καιρος να απελευθερωθουν οι ελληνες συλλεκτες.

+1
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:47:13 μμ »

Να την κάνεις Δημήτρη μου  την εκστρατεία και μαζί και την κάθαρση του χώρου από τους "'Δήθεν Πονηρούς ".
Πριν ενάμιση χρόνο θυμάμαι είχα στην κατοχή μου Τάληρο 1844 PCGS XF40 αγορασμένο κάτω από 2,5Κ αλλά τότε κάποιος ή κάποιοι μου γ######ε την ψυχολογία.........και φυσικά ως Επιρρεπής και Παρορμητικός (καλά να πάθω) μπήκα σε άλλη φιλοσοφία περί του "Συλλέγειν"............Μάλιστα το αστείο της υπόθεσης είναι πως και ο επόμενος κάτοχος δεν άντεξε ούτε 15 μέρες και το έδωσε  Σαρκασμός...............ενώ μετά το Λοτ που έκλεισε 3630 θυμηθήκαμε την "Σπανιότητα" που αναμφισβήτητα  είναι δε λέω αλλά κοίτα πως αλλάζουνε τα πράγματα. Στριφογύρισμα ματιών

Ιδού η αρρώστεια , Δημήτρη αγοράζω +10% από τον Solferino  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Εξαιρετικά!!!! Στείλε Σύρο ότι εχεις καραBU σε τιμή απλού ακυκλοφόρητου όπως έκαναν παλιά, και ξεκινάμε μαζί εκστρατεία Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πλάκα κάνω Δημήτρη μην με αρπάξεις. Μεγάλο χαμόγελο
Σε εκαναν να νιωσεις τυψεις που αγορασες ταληρο 44 XF40!!!!!  Οι ιδιοι που σε χειροκροτησαν που αγορασες ακυκλοφορητο Παυλο!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:55:35 μμ »

Εδώ μαζεύετε μασούρια μέχρι το 2000 , ο Παύλος μας πείραξε που έχει το συλλεκτικό του Κοινό ευρύ Κλείσιμο ματιού


υ.γ: Πλέον έπαθα και έμαθα (και συνάμα πλήρωσα) , συνεπώς αρχίζει η "Απομόνωσις" από κακόβουλους δήθεν φίλους Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 09:13:32 μμ από zobels » Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:01:54 μμ »

Εδώ μαζεύετε μασούρια μέχρι το 2000 , ο Παύλος μας πείραξε που έχει το συλλεκτικό του Κοινό ευρύ Κλείσιμο ματιού


υ.γ: Πλέον έπαθα και έμαθα (και συνάμμα πλήρωσα) , συνεπώς αρχίζει η "Απομόνωσις" από κακόβουλους δήθεν φίλους Κλείσιμο ματιού
Ο Παυλος δεν με πειραξε καθολου.  Η συγκριση της ******* με την βουρτσα με ενοχλει.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:03:42 μμ »

Ο Παυλος δεν με πειραξε κσθολου.  Η συγκριση της ******* με την βουρτσα με ενοχλει.
Μα την φούτσα με την βούρτσα εσύ την ανέφερες Δημήτρη μου. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:06:30 μμ »

Ο Παυλος δεν με πειραξε κσθολου.  Η συγκριση της ******* με την βουρτσα με ενοχλει.
Μα την φούτσα με την βούρτσα εσύ την ανέφερες Δημήτρη μου. Στριφογύρισμα ματιών
Μπροστα στο ταληρο ο Παυλος ειναι μια φουτσα.  Αυτο ειπα.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:09:56 μμ »

Ο Παυλος δεν με πειραξε κσθολου.  Η συγκριση της ******* με την βουρτσα με ενοχλει.
Μα την φούτσα με την βούρτσα εσύ την ανέφερες Δημήτρη μου. Στριφογύρισμα ματιών
Μπροστα στο ταληρο ο Παυλος ειναι μια φουτσα.  Αυτο ειπα.
Θυμάμαι κάποτε......τον Ταληράκια Σαρκασμός
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:19:42 μμ »

Εδώ μαζεύετε μασούρια μέχρι το 2000 , ο Παύλος μας πείραξε που έχει το συλλεκτικό του Κοινό ευρύ Κλείσιμο ματιού


υ.γ: Πλέον έπαθα και έμαθα (και συνάμμα πλήρωσα) , συνεπώς αρχίζει η "Απομόνωσις" από κακόβουλους δήθεν φίλους Κλείσιμο ματιού
Γιατι, ειπε κανεις οτι ειναι σπανια τα μασουρια? 
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:24:23 μμ »

Εδώ μαζεύετε μασούρια μέχρι το 2000 , ο Παύλος μας πείραξε που έχει το συλλεκτικό του Κοινό ευρύ Κλείσιμο ματιού


υ.γ: Πλέον έπαθα και έμαθα (και συνάμμα πλήρωσα) , συνεπώς αρχίζει η "Απομόνωσις" από κακόβουλους δήθεν φίλους Κλείσιμο ματιού
Γιατι, ειπε κανεις οτι ειναι σπανια τα μασουρια? 
Εσύ τα μαζεύεις Δημήτρη που να ξέρω εγώ ο άμοιρος που έχω Παύλο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:28:00 μμ »

Εχουν την συλλεκτικη τους αξια.  Δεν συγκρινονται ομως με μισες του 1842 &1843 σε  fine καταστασεις.  Ετσι δεν ειναι?
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:41:33 μμ »

Πάντως και η σύγκριση με Αμερικάνικα νομίσματα που πιάνουν τιμες παρά το οτι ειναι χαμηλών καταστάσεων δεν αντέχει με την Ελληνική πραγματικότητα. Μιλάμε για μια αγορά 310 εκατ. ανθρώπων έναντι 11! Και μάλιστα μια αγορά που εχει παραδοσιακά γερή βάση που ανανεώνεται σε αντίθεση με την Ελληνική ιδιαίτερα τώρα μετα την χρεοκοπία. Μια αγορά που εχει ANA, δεν ξέρω πόσες δημοπρασίες, εκθέσεις, Νομισματικούς συλλόγους, εταιρείες που παράγουν απο φλιπακια μεχρι μεχρι μετάλλια μεχρι δεν ξέρω τι άλλο. Μάλιστα αυτή η αγορά δεν συγκρίνεται σχεδόν με καμία αλλη (πλην ιςως της Ρωσικής αλλα και εκεί ειναι διαστρεβλωμενη πραγματικότητα)! Οταν μοναδικό κομμάτι στην Αγγλία πωλείται σε εξαψηφίο νούμερο, στην Αμερική θα πέρναγε εύκολα το οκταψήφιο. Παράδειγμα οι λίρες 1953 και 1937 πρόσφατα. Αλλα και το Petition Crown.

Η αγορά τους υποστηρίζεται απο αυτο το κύκλωμα.  Tο οτι εφαρμόσαμε Αμερικάνικα standards σε Ελληνικά νομίσματα δημιούργησε μια απατηλή πραγματικότητα χωρίς υπόβαθρο  που δεν μπορούμε να την διαχειριστούμε και μοιραία τώρα υποχωρεί. Σε Ελληνικά πλέον δεδομένα όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα.  Όπως επισης η διαπίστωση  οτι το δοκίμιο Χαγερ ειναι 1 προς 30.000 σε αναλογία προς το 5δρχμο 1876 μπορει να ειναι σωστή αλλα αν συγκριθεί η σπανιοτητα του πρώτου με αυτήν του δεύτερου αλλα σε Gem BU η αναλογία διαμορφώνεται σε 1 προς 3-4! Αρκεί να σας  θυμίσω την τελευταία δημοπραςια του Kuenker.

Το 5δρχμο του 44 ειναι σπάνιο και παντα θα ειναι.  Το ίδιο ομως και ενα BU 1876!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 10:55:45 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:45:40 μμ »

Πάντως και η σύγκριση με Αμερικάνικα νομίσματα που πιάνουν τιμες παρά το οτι ειναι χαμηλών καταστάσεων δεν αντέχει με την Ελληνική πραγματικότητα. Μιλάμε για μια αγορά 310 εκατ. ανθρώπων έναντι 11! Και μάλιστα μια αγορά που εχει παραδοσιακά γερή βάση που ανανεώνεται σε αντίθεση με την Ελληνική ιδιαίτερα τώρα μετα την χρεοκοπία. Μια αγορά που εχει ANA, δεν ξέρω πόσες δημοπρασίες, εκθέσεις, Νομισματικούς συλλόγους, εταιρείες που παράγουν απο φλιπακια μεχρι μεχρι μετάλλια μεχρι δεν ξέρω τι άλλο. Μάλιστα αυτή η αγορά δεν συγκρίνεται σχεδόν με καμία αλλη (πλην ιςως της Ρωσικής αλλα και εκεί ειναι διαστραβλωμενη πραγματικότητα)! Οταν μοναδικό κομμάτι στην Αγγλία πωλείται σε εξαψηφίο νούμερο, στην Αμερική θα πέρναγε εύκολα το οκταψήφιο. Παράδειγμα οι λίρες 1953 και 1937 πρόσφατα.

Η αγορά τους υποστηρίζεται απο αυτο το κύκλωμα.  Tο οτι εφαρμόσαμε Αμερικάνικα standards σε Ελληνικά νομίσματα δημιούργησε μια απατηλή πραγματικότητα που δεν μπορούμε να την διαχειριστούμε και φυσιολογικά υποχωρεί. Σε Ελληνικά πλέον δεδομένα όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα.  Όπως επισης η διαπίστωση  οτι το δοκίμιο Χαγερ ειναι 1 προς 30.000 σε αναλογία προς το 5δρχμο 1876 μπορει να ειναι σωστή αλλα αν συγκριθεί η σπανιοτητα του πρώτου με αυτήν του δεύτερου αλλα σε Gem BU η αναλογία διαμορφώνεται σε 1 προς 3-4! Αρκεί να σας  θυμίσω την τελευταία δημοπραςια του Kuenker.

Το 5δρχμο του 44 ειναι σπάνιο και παντα θα ειναι.  Το ίδιο ομως και ενα BU 1876!


+1
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:06:05 μμ »

Ναι το επαναλαβω γιατι δεν ακουτε:  ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΑ ΚΑΡΑ BU, ΥΠΕΡΤΙΜΩ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ.
Το επαναλαμβανω για μια ακομα φορα.
Καταγράφηκε

georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:15:28 μμ »

Πάντως και η σύγκριση με Αμερικάνικα νομίσματα που πιάνουν τιμες παρά το οτι ειναι χαμηλών καταστάσεων δεν αντέχει με την Ελληνική πραγματικότητα. Μιλάμε για μια αγορά 310 εκατ. ανθρώπων έναντι 11! Και μάλιστα μια αγορά που εχει παραδοσιακά γερή βάση που ανανεώνεται σε αντίθεση με την Ελληνική ιδιαίτερα τώρα μετα την χρεοκοπία.
H Αμερική έχει μεγαλύτερο χρέος απο την Ελλάδα και το πληρώνει η υπόλοιπη υφήλιος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences